آشنایی با برند شکلات ام اند ام

شکلات های کوچک و رنگارنگ با طعم های مختلف، مطمئنا همه را یاد یک بسته M&M می‌اندازد. تقریبا با اطمینان می توانیم بگوییم که همه در مقطعی از زندگی خود، این شکلات‌های کوچک با روکش رنگارنگ را امتحان کرده‌اند و واقعا یکی از خوراکی‌های نوستالژی است. خب، M&M چند وقت است که وجود دارد؟ ایده تولید ام اند ام از کجا آمد و چرا در تاریخ تا این حد برجسته شده است؟ ما تصمیم گرفتیم کمی عمیق‌تر به تاریخچه این خوراکی بپردازیم تا همه چیز را درمورد این اسمارتیزهای خوشمزه شکلاتی بدانیم؛ از تولید آنها به عنوان آذوقه برای سربازان جنگ جهانی دوم گرفته تا زمانی که در اولین و آخرین مأموریت فضایی ناسا حضور داشتند.

M&M که برای اولین بار در نیوجرسی آمریکا و توسط Forrest E. Mars در سال 1941 معرفی شد، تأثیر زیادی بر فرهنگ عامه آمریکا داشته است. پدر Mars در سال 1911 یک تجارت آب‌نبات را در ایالت واشنگتن تاسیس کرده بود و سپس پسرش را آماده کرد تا سال‌ها بعد این کار را انجام دهد. همانطور که مشخص شد، Mars چندان علاقه‌ای به مدیریت شرکت آب‌نبات پدرش نداشت و ایده جدیدی برای خود داشت. بنابراین او به دنبال یک شریک تجاری بود تا در یک سرمایه‌گذاری مشترک شیرجه بزند: ساخت شکلات‌های کوچک با روکش رنگی.

ام اند ام در ابتدا در دسترس عموم قرار نداشت و جیره سربازان بود. بله، گفته می‌شود که Mars از سربازانی الهام گرفته بود که در طول جنگ داخلی اسپانیا در انگلیس، آنها را در حال خوردن دانه‌های شکلاتی کوچک دیده بود که در یک پوسته شکری سخت قرار گرفته بودند. در آن دوران معمولا در ماه‌های تابستان و به دلیل کمبود تهویه مطبوع، فروش شکلات کاهش می‌یافت. به همین خاطر Mars به امید خلق یک خوراکی شکلاتی با روکش آب نباتی که در آن ذوب نشود، به آمریکا بازگشت.

M&M قبلا با شکلات Hershey ساخته می‌شد که اکنون یکی از بزرگترین رقبای خودش است.

شکلات اسمارتیز ام اند ام

Mars با پیش بینی کمبود شکلات و شکر در طی جنگ جهانی دوم در اروپا، به دنبال شراکتی بود که تامین منابع موردنیاز برای تولید آب نبات جدید خود را تضمین کند. او درنهایت به Murrie مدیراجرایی شکلات Hershey’s نزدیک شد و با او شریک شد. این دو نفر در ابتدای دهه 1940، شرکت جدید خود یعنی Mars & Murrie را با استفاده از شکلات Hershey’s افتتاح کردند و شروع به تولید M&M کردند. مدت کوتاهی پس از پایان سهمیه‌های دوران جنگ و عرضه شکلات‌ها به عموم مردم، Mars سهام Murrie را در شرکت خرید و مالکیت انحصاری برند ام اند ام را در اختیار گرفت. او شکلات Hershey’s را از صحنه خارج کرد و شرکت سازنده M&M’s، Twix، Snickers و غیره را تشکیل داد.

M&M در طول جنگ جهانی دوم به طور انحصاری به ارتش آمریکا فروخته شد.

در سال 1941 حق امتیاز M&M به Mars اهدا شد تا فرآیند تولید را شروع کند و او شروع به ساخت آب‌نبات کرد. این خوراکی‌ برای حمل و نگهداری آسان، در یک لوله مقوایی بسته‌بندی شد و با ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم، M&M منحصرا به ارتش فروخته شد تا در جیره سربازان گنجانده شود. زمانی که جنگ تمام شد، ام اند ام در دسترس عموم قرار گرفت و Mars طرح بسته‌بندی کیسه قهوه‌ای را در سال 1948 معرفی کرد که همچنان استفاده می‌شود و در قفسه‌ها می‌بینیم.

تا سال 1950 علامت «m» مهر شده روی شکلات‌های M&M وجود نداشت.

واقعیت این است که اسمارتیزها از سال 1937 (چند سال قبل از ورود M&Ms به بازار) وجود داشته‌اند. مطمئنا شباهت‌هایی بین اسمارتیز، M&M و بسیاری دیگر از خوراکی‌های شکلاتی با روکش رنگی وجود دارد. هر دو با فرمی گرد و دیسکی با رنگ‌های روشن و تیره تولید می‌شوند. همچنین هر دو ادعا دارند که نه اسمارتیز و نه ام اند ام در دست انسان ذوب نمی‌شود. Mars با توجه به تاریخچه M&M، راه‌حلی می‌خواست تا مشتریان وفادار بتوانند مطمئن شوند که M&M یک برند متفاوت است. بنابراین در سال 1950، روی هر M&M یک حرف m مهر زده شد. از طرفی رنگ مهر در اصل سیاه بود؛ اما در سال 1954 به سفید تغییر کرد و از آن زمان تاکنون روی روکش آب‌نباتی چسبیده است. این شرکت در آن زمان شعاری را ایجاد کرد که می‌گفت: «در هر دانه به دنبال m بگردید».

در ابتدا M&M قرمز رنگ وجود نداشت.

برند شکلات M&M

در اوایل دهه 1970، یک مطالعه منتشر شد که نشان می‌داد پرمصرف‌ترین و مضرترین رنگ خوراکی در آمریکا «قرمز» است که با سرطان و مرگ جنین ارتباط دارد. به همین خاطر سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از آن را در سال 1976 ممنوع کرد. اگرچه رنگ خوراکی قرمز در M&M استفاده نمی‌شد؛ اما Mars برای جلوگیری از دردسر، رنگ قرمز را حتی از ترکیب رنگ هم حذف کرد. آنها در سال 1987 دوباره ظاهر شدند؛ زیرا دیگر ثابت شده بود که رنگ قرمز شماره دو سرطان‌زا نیست.

M&M اولین آب نباتی بود که به فضا رفت.

تنها تعداد انگشت‌شماری از برندها و افراد وجود دارند که به فضا راه یافته‌اند. M&M یکی از آنها است و این شرکت سال‌ها توانسته به این موضوع افتخار کند. فضانورد Loren J. Shriver (فرمانده مأموریت STS-46) در طول چرخش آن به دور زمین در سال 1992، M&M می‌خورد! درواقع همان ویژگی‌هایی که ام اند ام را به آذوقه بادوام در زمان جنگ تبدیل کرده بود، آنها را برای سفرهای فضایی نیز عالی می‌کرد. بنابراین بنا به درخواست خدمه شاتل فضایی ناسا، M&M اولین آب نباتی بود که در سال 1981 به فضا پرتاب شد.

شخصیت های M&M شهرت بسیار زیادی دارند.

شخصیت‌های M&M از سال 1995 وجود داشته‌اند و به طور منظم در تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی ظاهر می‌شوند؛ اما این شهرت همیشه وجود نداشت. بر اساس گزارشات، محبوبیت M&M در حال کاهش بود؛ بنابراین Mars با یک آژانس بازاریابی همکاری کرد تا نام تجاری را به سطح جدیدی برساند و ستاره‌ها متولد شدند. شخصیت‌های قرمز، زرد، آبی و سبز همگی در آن زمان شروع به کار کردند. اگرچه سه ام اند ام مرد جذابیت خاص خود را دارند؛ اما همیشه یک چیزی درمورد شخصیت زن (سبز) وجود داشته است که مردم بیشتر از همه آن را دوست دارند. او با مژه‌های بلند، لب‌های درشت و چکمه‌های سفید رنگش، کمی اغواگر ساخته شده بود. دومین شخصیت زن M&M نیز در سال 2012 معرفی شد.

 M&M حاوی مقدار زیادی قند است.

اسمارتیز های رنگارنگ M&M

باید این حقیقت را قبول کرد که خوردن M&M در حد اعتدال بسیار دشوار است. باز کردن یک کیسه و نخوردن کامل آن تقریبا غیرممکن است؛ با این حال ظاهرا Mars می‌خواهد مشتریانش مراقب میزان مصرف شکر باشند؛ حتی اگر این به معنای کاهش فروش ام اند ام باشد! هنگامی که وزارت بهداشت ایالات متحده دستورالعمل‌های رژیم غذایی 2015-2020 خود را منتشر کرد، به آمریکایی‌ها توصیه کرد که مصرف قند روزانه خود را به حداکثر 10 درصد از کل کالری مصرفی خود در روز محدود کنند. یک بسته معمولی M&M در واقع دارای 29 گرم شکر افزوده (58 درصد ارزش روزانه) است. بنابراین اگر تمام بسته را بخورید، مطمئنا بیش از حد توصیه شده است!

از زمانی که M&M برای اولین بار وارد بازار شد تا به امروز، تغییرات زیادی کرده است. رنگ‌های اصلی با قهوه‌ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز و بنفش شروع شد و مفهوم آن ساده بود: یک تکه شکلات کوچک با پوسته‌ای آب‌نباتی و رنگی. M&M اصلی و M&M بادام زمینی، تا مدت‌ طولانی تنها دو طعم در بازار بودند؛ تا اینکه M&M کره بادام زمینی در سال 1989 معرفی شد. از آن زمان تا به حال، طعم‌های بیشتری از جمله شور، نعنایی، ​​کاراملی، فندقی و غیره تولید شده است. حتی ام اند ام شکلات داغ هم وجود دارد!

گزارش شده است که کارخانه M&M در نیوجرسی، در هر هشت ساعت نزدیک به 2 میلیون M&M تولید می‌کند! البته این تنها کارخانه‌ای نیست که این آب نبات‌ها را تولید می‌کند. از سال 2018 کارخانه‌ای در ایالت تنسی، هر روز 300 میلیون ام اند ام در کارخانه تولید می‌کند و روزانه 40 کامیون از کارخانه خارج می‌شوند تا محصول را به فروشگاه‌های سراسر آمریکا بیاورند. فوق‌العاده نیست؟

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید