الیاس یالچینتاش ilyas Yalcintas خواننده‌ پاپ، ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز ترک است که در میان ایرانی‌ها شهرت خوبی دارد. او فعالیت هنری‌‌اش را در سال ۲۰۱۴ آغاز کرد. اگر اهل موسیقی ترکی باشید حتماً ابراهیم تاتلیسس، عدنان، سیبل جان، ابرو و دیگر خواننده‌های ترکی که حدود ۲ الی ۳ دهه قبل آثارشان به گوش ایرانیان رسید را می‌شناسید. برای امروزی‌ترها الیاس حکم همان خواننده‌های قدیمی را دارد. فارسی زبانان بسیاری هستند که بدون اینکه متوجه مفهوم موزیک‌های الیاس باشند به خاطر تکرار توانسته‌اند ترانه‌هایش را حفظ کنند و با او هم‌خوانی کنند. اما الیاس از کجا آمد و چرا یک مرتبه و آنقدر سریع جای خود را در دل ترک‌ها و ایرانی‌ها باز کرد؟

مسیر شهرت الیاس

او در مارس ۱۹۸۹ متولد شد و حالا در مرز ۳۰ سالگی شهرت خوبی کسب کرده است. اولین بار در برنامه‌ تلویزیونی X-factor ترکیه دیده شد. در گیتار مهارت دارد، زیرا خواهر بزرگ‌ترش از نوازندگان مشهور این ساز در ترکیه است. ترانه‌ای که او در آن مسابقه خواند incir نام دارد، این ترانه حکم برگ برنده را برای او داشت. این آهنگ بعداً چندین جایزه را برای او به ارمغان آورد. الیاس در دنیای موسیقی خوش شانس و البته خوش استعداد بود، زیرا خیلی سریع شناخته شد. هم فارسی زبانان و هم ترک زبانان او را با آهنگ icimdeki duman می‌شناسند. این آهنگ برتر او در آلبومی است که او در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد. کلیپی که برای این آهنگ ساخت توانست رقم ۱۲۱ میلیون بازید را رد کند. در سال ۲۰۱۸ او در تک آهنگی با Sehrin Yolu همخوانی کرد و این ویدئو نیز در حال حاضر تنها در یوتیوب ۱۰۵ میلیون بار دیده شده است.

طرفداران پر و پا قرص ایرانی!

مجبوبیت او در جهان و به خصوص در ایران باعث شد تا او به فکر برگزاری کنسرت در ایران بیوفتد، اما متاسفانه در سال ۱۳۹۶ با درخواست او موافقت نشد. یک سال بعد دوباره او و گروهش برای برگزاری این کنسرت تلاش کردند و سرانجام موفق شدند در تابستان ۱۳۹۷ در جزیره کیش کنسرت خود را برگزار کنند. قرار است باز هم برای اجرای کنسرت به دیگر شهرهای ایران سفر کند. ارتباط الیاس با طرفداران ایرانی‌اش به برگزاری یک کنسرت ختم نمی‌شود. چندی پیش او قطعه‌ مشترکی با نام هیچ را با همکاری مسعود صادقلو منتشر کرد. همچنین کنسرتی در شهر وان ترکیه داشت که حدود هزار ایرانی در آن حضور داشتند. جالب است بدانید که الیاس در یکی از کلیپ‌هایش از چند کودک کار ایرانی استفاده کرد که نوازندگی می‌کردند. آن‌ها چندی بعد به شهر استانبول آمدند و با او ترانه‌ مشترکی را کار کردند.

زندگی و اطلاعات شخصی

وقتی به هنرمندی علاقه‌مند هستیم دوست داریم از زندگی و مسائل شخصی‌اش بیشتر و بیشتر بدانیم. قد او یک متر و ۸۰ سانتی‌متر است و حدود ۷۰ کیلوگرم وزن دارد. خودش می‌گوید که عاشق ورزش است و بیشتر روز خود را در باشگاه سپری می‌کند. قبل از شهرت، مدتی در یک کافه می‌نواخت. در ۲۰ سالگی پدرش را از دست داد و تصمیم گرفت با یکی از دوستانش به آنتالیا برود. در همین زمان درگیر رابطه‌ عاشقانه‌ای نیز بود. هیچ پولی نداشت و ناچار شد استانبول و دختر مورد علاقه‌اش را ترک کند و به آنتالیا نقل مکان کند. در آنتالیا شغل جدیدی پیدا کرد و همان‌جا ماند. او علاقه‌ای ندارد که رسانه‌ها درباره‌ روابطش چیزی بگویند. چندی پیش اعلام کرد که مجرد است و حتی اگر با کسی باشد، حتماً او را از رسانه‌ها دور نگه می‌دارد. او پیشنهاد بازی در چندین فیلم را نیز به تازگی رد کرده و دلیلیش را تمرکز روی موسیقی اعلام کرده است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید