درباره موزیک ویدئو آبی آسمان

«آبی آسمان» یک موزیک ویدیوی بسیار شاد و حرفه ای است که جزو بهترین کارهای ایرانی محسوب می‌شود. «دنیا دادرسان» در این موزیک ویدئو، نقش چهار شخصیت از دنیای دیزنی را به زیبایی بازی کرده است. بدون شک تولید چنین پروژه حرفه ای، نیاز به برنامه ریزی، زمان و از همه مهم تر یک تیم قوی دارد. از طرفی امکان ندارد که فرایند تولید، بدون سختی، دردسر یا حتی اتفاقات خنده دار به پیش رود! برای همین مجله پل تصمیم گرفته است تا در این شماره، یک گزارش جالب از پشت صحنه موزیک ویدئوی «آبی آسمان» ارائه کند و شما را در جریان تمام اتفاقات پشت پرده قرار دهد!

قبل از هر چیزی جالب است بدانید که ایده «آبی آسمان» قرار بود برای یک موزیک ویدئوی دیگر استفاده شود. در واقع دنیا از یکسال قبل، به این ایده فکر می کرد و قصد داشت تا آن را برای آهنگ «قصر رویایی» اجرا کند؛ زیرا تم دیزنی با آن آهنگ خیلی مرتبط بود. متاسفانه دوران کرونا بود و در آن زمان دنیا به استرالیا رفته بود؛ برای همین کار کردن و دسترسی به او بسیار سخت بود. پس از گذشت دوران پاندمی، زمان انتشار آلبوم جدید دنیا با نام «پر انرژی» رسید که «آبی آسمان» هم دومین قطعه این آلبوم‌ است. در نهایت دنیا تصمیم گرفت تا ایده خود را برای این آهنگ پیاده کند و نقش شخصیت‌‌های مختلف دیزنی را در آن به نمایش بگذارد.‌

دنیا دادرسان در پشت صحنه موزیک ویدیو آبی آسمان

تیم تولید خیلی فکر کرد که از کدام یک از شخصیت های دیزنی استفاده کند. آنها قصد داشتند شخصیت Frozen و Thumbelina را هم داشته باشند؛ اما امکان نداشت که در یک پروژه سه دقیقه ای، تمام این شخصیت ها را نشان دهند. برای همین ابتدا تصمیم گرفتند سه شخصیت را در موزیک ویدئو داشته باشند: دیو و دلبر، سفیدبرفی و علاالدین. در واقع آنها مطمئن نبودند که از شخصیت سیندرلا هم استفاده کنند یا نه؛ زیرا قبلا در خیلی از کارهای دیگر نشان داده شده بود.

با این حال سیندرلا شخصیتی است که همه آن را می شناسند و بسیار معروف است. به همین خاطر تیم به این نتیجه رسید که سیندرلا هم باید در کنار سه شخصیت دیگر حضور داشته باشد. البته در پایان فیلمبرداری، تیم تولید متوجه شد که امکان ندارد تمام صحنه های ساخته شده، در یک موزیک ویدئوی سه دقیقه ای جا شود! آنها معتقد بودند که واقعا حیف است از تمام صحنه های جالب و زیبایی که ساخته شده است، استفاده نشود. برای همین زمان موزیک ویدئوی نهایی، طولانی تر شد.

دنیا دادرسان در لباس سیندرلا

برنامه‌ریزی برای ساخت موزیک ویدیو آبی آسمان، بیش از یک ماه به طول انجامید. اولین کاری که بعد از انتخاب چهار پرنسس انجام شد، طراحی و دوخت لباس ها بود. طراح لباس ها خانم «آزاده؟» بودند که قبلا هم در موزیک ویدئو «قلب» با دنیا همکاری داشتند. خب، نه تنها بیش از یک ماه طول کشید تا لباس ها آماده شود؛ بلکه طراحی و دوخت لباس سیندرلا و دیو و دلبر هم فوق العاده سخت بود؛ زیرا هر کدام بسیار سنگین بودند و دوخت آنها دردسر زیادی داشت.

دومین کار، پیدا کردن لوکیشن برای ضبط موزیک ویدئو بود. «آرش رئوف» و تیمش در استانبول، چند هفته به دنبال لوکیشن مناسب بودند. همین مسئله سخت ترین قسمت پروژه بود؛ زیرا آنها به فضاهای خیلی خاص نیاز داشتند. برای فیلمبرداری سیندرلا به دنبال یک محیط شبیه به قصر بودند، برای علاالدین به یک فضای سنتی احتیاج داشتند، برای سفید برفی فضای باز لازم بود و برای قسمت دیو و دلبر هم باید یک محیط شبیه به کتابخانه پیدا می کردند. از طرفی لوکیشن هایی که پیدا می شد یا شرایط سختی داشتند یا اصلا اجازه فیلمبرداری در تاریخ مدنظر وجود نداشت.

صحنه های موزیک ویدیو آبی آسمان دنیا دادرسان

در نهایت تیم تولید توانست یک شهرک سینمایی پیدا کند که خارج از استانبول واقع شده است. در این شهرک پروژه های زیادی ساخته می شود و حتی Netflix هم در آن برنامه می سازد. یکی از چالش های ساخت ویدئوی «آبی آسمان» زمان محدود برای فیلمبرداری بود. در واقع به اکثر تیم های تولید، تنها یک روز فرصت داده می شود تا فیلمبرداری خود را انجام دهند. با این حال به خاطر سبک متفاوت موزیک ویدئوی «آبی آسمان» و تعداد زیاد افراد، فیلمبرداری در دو روز پشت سر هم انجام شد.

دنیا دادرسان نه تنها برای این موزیک ویدئو، بلکه برای تمام موزیک ویدئوهایش از چند روز قبل آماده می شود. او به همراه رقصنده هایش، چند روز تمرین می کند تا حرکات را به خوبی یاد بگیرد و حفظ شود. او حتی از تمرینات ویدئو می گیرد تا در خانه تماشا و تمرین کند. یک مربی هم در کنار رقصنده ها حضور دارد تا اگر ایرادی است، اصلاح شود. این یک کار بسیار حرفه ای محسوب می شود که به تازگی به موزیک ویدئوهای دنیا اضافه شده است. اولین کاری که دنیا در آن رقص آرایی و تیم رقص داشت، موزیک ویدئوی «عمو حسن» و دومی هم «آبی آسمان» بود.

موزیک ویدیو آبی آسمان

اولین و سخت ترین صحنه ای که فیلمبرداری شد، علاالدین بود. در این صحنه می بایست چندین اتفاق پشت سر هم و با هماهنگی انجام می شد: دنیا از پله ها پایین می آمد، علاالدین او را دنبال می کرد، دنیا با میمون صحبت می کرد، سپس می‌خواند و می رقصید. یکی از خاطره های جالب درباره پشت صحنه «آبی آسمان» مربوط به میمون (Abu) بود که در فیلم اصلی علاالدین، روی دستش می ایستد. با این حال میمونی که برای موزیک ویدئو انتخاب شده بود، اصلا راضی نمی شد روی دست علاالدین بایستد. دلیلش هم این بود صحنه بسیار شلوغ بود و میمون می ترسید!

از طرفی دنیا برای گریم تمام این شخصیت ها، باید از کلاه گیس استفاده می کرد که این هم کاری بسیار سخت و دردناک بود. البته دنیا برای سکانس دیو و دلبر، از موهای طبیعی خودش استفاده کرد و کلاه گیس نداشت. یک مشکل دیگر هم مربوط به شخصیت دیو بود. در فیلم واقعی دیو و دلبر، دیو جثه بسیار بزرگی دارد! اما چون امکان نداشت تا لباسی با سایز یک دیو آماده شود، از یک فرد با هیکل کوچکتر استفاده شد. یک اتفاق جالب‌ دیگر این بود که دنیا در قسمت سیندرلا، می بایست با شاهزاده می رقصید؛ اما شاهزاده در اصل مدل بود و رقص بلد نبود! با این حال در همان صحنه فیلمبرداری، حرکات رقص را یاد گرفت.

دنیا دادرسان در لباس طلایی

یکی از سکانس هایی که فیلمبرداری شد، مربوط به تیزر Coming Soon بود تا قبل از انتشار موزیک ویدئوی «آبی آسمان» منتشر شود. در این سکانس، دنیا خواب است و هفت کوتوله ها در کنارش ایستاده‌ و نگران هستند. یک خاطره بامزه‌ که مربوط به این سکانس می شود، این است که همه عوامل فکر می کردند دنیا در تابوت جا نخواهد شد؛ زیرا بسیار کوچک بود. با این حال دنیا به قدری ریز نقش است که به راحتی در آن جا شد و باعث خنده همه عوامل شد!

تیم تولید برای بخش سفید برفی توانستند به راحتی هفت کوتوله پیدا کنند؛ زیرا آنها خودشان بازیگر بودند و در پروژ‌ه های مختلف سینمایی یا تئاتر شرکت می کردند. جالب اینجاست که آنها حتی لباس های مخصوص به هفت کوتوله را داشتند و دیگر نیازی به طراحی لباس و کلاه جدید نبود. بازیگران هفت کوتوله بسیار خونگرم بودند و با همه می گفتند و می خندیدند. با اینکه برای این سکانس، خانه سفید برفی و خیلی چیزهای دیگر از بیرون آورده شد؛ اما بسیار زیبا و واقعی از آب در آمد. شما می توانید ویدئوی کامل پشت صحنه «آبی آسمان» را در کانال یوتیوب تماشا کنید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید