برای هزاران سال است که پدیده شفق قطبی بشر را مجذوب خود کرده و انسان‌ها از دیرباز به تماشای رقص خیره کننده امواج نور در آسمان نشسته‌اند. پدیده شفق قطبی یکی از عجایب طبیعی جهان است که هنگام رویارویی با آن، کلمه‌ای برای توصیفش پیدا نخواهید کرد. یک نمایش طبیعی از نورهای سبز، آبی، زرد، نارنجی و قرمز که به آرامی حرکت می‌کنند و گویی در حال رقص و پایکوبی هستند. ساکنان کانادا، یکی از خوش شانس‌ترین مردمان جهان هستند، چرا که می‌توانند این پدیده را در طول سال تماشا کنند.

نام شفق قطبی از کجا آمده؟

انسان‌ها در اعصار مختلف و فرهنگ‌های متفاوت، هر کدام نامی برای این پدیده انتخاب کرده‌اند. اما برای اولین بار گالیله بود که در سال ۱۶۱۹، نام «Aurora Borealis» را برای این پدیده نجومی انتخاب کرد. این اصطلاح از نام دو تن از اساطیر روم و یونان باستان گرفته شده: Aurora الهه رومی سپیده دم و Boreasخدای یونانی بادهای شمالی.

شفق قطبی چگونه ایجاد میشود؟

قدیمی‌ترین اثر ثبت شده درباره پدیده شفق قطبی، یک دیوارنگاره متعلق به ۳۰ هزار سال پیش در فرانسه است. اما تا مدت‌ها انسان‌ها دلیل علمی این پدیده را نمی‌دانستند. تا این که یک دانشمند نروژی به نام کریستین بیرکلاند «Kristian Birkeland» در قرن بیستم نظریه‌ای مطرح کرد و دلیل علمی پدیده شفق قطبی را توضیح داد. ذرات باردار ساطع شده از سطح خورشید یا همان الکترون‌ها، پس از برخورد به میدان مغناطیسی زمین، انرژی آزاد می‌کنند که این انرژی به شکل نور در آسمان دیده می‌شود.

کانادا یکی از بهترین مناطق برای تماشای شفق قطبی

پدیده شفق قطبی در قطب‌های شمال و جنوب کره زمین قابل مشاهده است. در جاهایی که عرض جغرافیایی به اندازه کافی زیاد است، می‌توان این پدیده را در آسمان شب تماشا کرد. کانادا یکی از بهترین مناطق کره زمین برای تماشای امواج رقصان شفق قطبی است.

بهترین زمان مشاهده شفق قطبی

پدیده شفق قطبی تقریباً همیشه اتفاق می‌افتد، اما باید شرایط خاصی فراهم باشد تا قابل رویت شود. مثلاً باید فعالیت‌های خورشیدی شدت بالایی داشته باشد و آسمان تاریک و عاری از هرگونه آلودگی نوری باشد. بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی در کانادا، بین ماه‌های October تا March است. در اواخر September و همچنین ماه March، فعالیت‌های خورشیدی که منجر به وقوع پدیده شفق قطبی می‌شوند، بسیار بالا است و به راحتی می‌توانید این نمایش زیبای آسمان را تماشا کنید. بین ماه‌های November و February، هم روزها کوتاه است و هم شب‌ها بسیار تاریک، پس اگر آسمان به اندازه کافی صاف باشد، می‌توانید شفق قطبی را ببینید.

بهترین مناطق کانادا برای تماشای شفق قطبی

اگر می‌خواهید پدیده شفق قطبی را از نزدیک ببینید، کانادا یکی از بهترین نقاط جهان است، اما در همه جای کانادا هم نمی‌توانید به راحتی این پدیده را مشاهده کنید. در اینجا بعضی از بهترین مناطق کانادا برای تماشای شفق قطبی را به شما معرفی می‌کنیم.

Yellowknife – Northwest Territories

سرزمین‌های شمال غربی کانادا «Northwest Territories» مکان مناسبی برای تماشای شفق قطبی هستند. مرکز این سرزمین‌ها، یعنی Yellowknife، یکی از بهترین شهرهای جهان برای تماشای شفق قطبی است. جمعیت این منطقه زیاد نیست و آلودگی نوری در آن کم است. این شهر هتل‌ها، تورها و مراکز تفریحی مخصوص تماشای شفق قطبی دارد.

Whitehorse – Yukon

Yukon هم یکی دیگر از مناطق محبوب کانادا برای تماشای شفق قطبی است. شهر Whitehorse که مرکز Yukon است، انواع هتل‌ها و تورهای مخصوص تماشای شفق قطبی را دارد. یکی از بهترین مراکز تفریحی، Northern Lights Resort & Spa است که اقامتگاه با پنجره‌های شیشه‌ای بزرگ برای رزرو دارد که می‌توانید در یک فضای گرم و مطبوع، به تماشای پایکوبی آسمان بنشینید.

Banff & Jasper – Canadian Rockies

در عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر، استان‌های British Columbia و Alberta، یا به طور کلی کوه‌های راکی کانادا مناطق مناسبی برای تماشای شفق قطبی هستند. پارک‌های ملی «Banff» و «Jasper» از جمله مناطق ایده‌آل برای تماشای این پدیده در کوه‌های راکی کانادا هستند. منظره‌های زیبای این پارک‌ها در کنار شفق قطبی، یک ترکیب خارق‌العاده ایجاد می‌کنند.

Churchill – Manitoba

شهر Churchill در Manitoba هم به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، مکان مناسبی برای تماشای شفق قطبی است. در این شهر تورهای مخصوص تماشای شفق قطبی برگزار می‌شود، همچنین اگر در ماه‌های October تا November به این شهر سفر کنید، احتمالاً می‌توانید در تور تماشای خرس‌های قطبی هم شرکت کنید.

Manitoulin Island – Ontario

اگر می خواهید در Ontario شفق قطبی را تماشا کنید، باید به Manitoulin Island
سفر کنید. در قسمت شمالی این منطقه یک پارک به نام Gordon’s Park است که فرصت مناسبی را برای تماشای پدیده شفق قطبی در اختیار شما قرار می‌دهد.

Kuujjuaq – Quebec

برای این که شانس تماشای شفق قطبی را در Quebec به بالاترین میزان داشته باشید، باید به Kuujjuaqبروید. اما این منطقه از لحاظ دسترسی و امکانات رفاهی نسبت به جاهای دیگر، ضعیف‌تر است اما یکی از غیرعادی‌ترین و خاص‌ترین هتل‌های دنیا را می‌توانید در Quebec پیدا کنید. هتل‌ها را معمولاً از بتن و آهن می‌سازند، اما این هتل از یخ و برف ساخته شده و به همین خاطر است که اسم آن Hôtel de Glace یا هتل یخی است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید