بیوگرافی علی مرادی

علی مرادی، عکاس موفق ۳۰ ساله‌ و متولد تهران است. او از رشته‌ برق صنعتی فارغ‌التحصیل شد، اما به خاطر علاقه‌ شخصی و تشویق دوستانش که در زمینه‌های مختلف هنری مشغول به کار بودند، برای کار به یک استودیو عکاسی رفت. در ابتدا عکس‌ها را ویرایش می‌کرد و گاهی هم به‌صورت تفریحی عکس می‌گرفت. علی برای ۸ سال به‌صورت حرفه‌ای ادیتور عکس بود؛ اما ناگهان عاشق عکاسی شد. این هنر دیدش را به دنیا عوض کرد. از یک سال و نیم قبل به عنوان عکاس مشغول به کار است. می‌گوید که عکاسی را به صورت تجربی آموخته و مدرکی در این زمینه ندارد.

در واقع علی در عکاسی به حسش متکی است و اتفاقاً این اتکای به حس درونی، باعث خلق تصاویر زیبایی شده‌اند. از همان آغازِ حرفه عکاسی بخت با او یار بود و به خاطر دید متفاوت، ریزبینی، سبک خاص و کیفیت بالای عکس‌هایش، آرایشگران و طراحان مد مطرح ایرانی با او همکاری کردند. این شروعِ خوب، علی را به سمت موفقیت بیشتر سوق داد. به گفته‌ خودش کار کردن با این افراد برایش بسیار لذت‌بخش بوده است.

عکس خوب و بد

شاید شم هنری و سلیقه‌ تصویری او کمک زیادی به این هنرمند جوان کرده باشند. او درباره‌ حس هنری خودش به عکس‌ها این‌ گونه می‌گوید:‌ «از دیدن هر عکس خوبی لذت می‌برم. در نظرم هر عکسی پر از کمیت‌های عینی و ذهنی است؛ اگر تا حدودی این کمیت‌ها با سلیقه‌ من همسو باشد، آن اثر برایم لذت‌بخش می‌شود. سعی می‌کنم هیچ اثر هنری را نقد نکنم؛ چون به نظرم مدیوم نقد یک اثر هنری با مدیوم خلق یک اثر هنری دو مقوله‌ کاملاً جدا هستند. به نظرم عکس خوب صرفاً با استفاده از اصول و تکنیک‌های درست عکاسی گرفته نمی‌شود؛ به شخصه درک لحظه و شرایط و همچنین ترکیب‌بندی و کادربندی درست و جسورانه در من ذوق و لذت خلق یک اثر خوب را ایجاد می‌کند». علی در این مسیر از هنرمندان برجسته‌ عکاسی همچون:

  • Richard Avedon
  • Tim Walker
  • Mario Testino
  • Helmut Newton
  • Marco Grob
  • Peter Lindbergh

الهام گرفته است.

علی مرادی عکاس

خلق هنر با آزادی عمل

او برای جذاب‌تر شدن عکس‌ها برنامه‌ریزی زیادی می‌کند؛ البته چون خودش استایلیست کارهایش است در این کار آزادی عمل بیشتری دارد. یعنی در واقع او خودش مدل، لباس، لوکیشن و حتی نوع آرایش مدل را انتخاب می‌کند. دقت و ریزبینی زیادی در تمام انتخاب‌هایش دارد و همیشه سعی می‌کند عکس را به مدل ذهنی‌ از قبل طراحی شده‌اش نزدیک کند. این دقت نظر و تخیل تاثیر زیادی در وسیع‌‌تر کردن دیدش نسبت به دنیای مد و فشن داشتند؛‌ به طوری که بازتاب آن را در زندگی شخصی و حتی نوع پوشش خاصش هم می‌توان دید.

مانند یک کارگردان

از نظر علی، طبیعتاً کار با مدل‌های حرفه‌ای راحت‌تر است، اما از آنجایی که او کارگردانی و خلق کردن را دوست دارد از کار کردن با مدل‌های غیرحرفه‌ای‌تر هم لذت می‌برد. در این باره می‌گوید: «این موضوع که بتوانم از یک مدل تازه کار لحظه‌ای خیلی خاص و غیرمعمولی را ثبت کنم، برایم بسیار لذت‌بخش است». به نظر می‌رسد که علی در کار کردن با مدل ها استاد است و می‌تواند به نوعی آن‌ها را برای کار هیپنوتیزم کند. او برای این کار روش‌های خاص خودش را دارد. برای مثال معمولاً برای هماهنگ کردن فکر و ذهن مدل با فضای عکاسی و متمرکز کردن او از موزیک استفاده می‌کند. توضیحات مختصری درباره‌ تصویر ذهنی‌اش به مدل می‌دهد تا مدل را با دوربینش همراه کند. معتقد است که روشش کار می‌کند و معمولاً نتیجه هم مورد رضایتش است. او در کار سبک خودش را دارد. در صفحات پیش رو چند نمونه از کارهای این عکاس خلاق را خواهید دید.

نمونه کار های علی مرادی

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید