همه چیز درباره دیسنترالند

دیسنترالند چیست؟ خب، این روزها ممکن است این جمله را از کسانی که با اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی آشنا هستند، شنیده باشید! وقتی در یک جمع و یا مهمانی نشسته اید، آدم ها برای اینکه نشان دهند به فکر آینده هستند، حرف از سرمایه گذاری می زنند و می گویند برای آینده باید از الان فکری کرد و سعی می کنند که از فرصت هایی که شناسایی کردند، برای بقیه هم بگویند و اگر توانستند بقیه جمع را هم با خودشان همراه کنند. بحث از خرید زمین در فلان قسمت شهر و… فراتر رفته است و به یکی از موفق ترین پلتفرم ها که خرید زمین در آن فراگیر شده، پلتفرم دیسنترالند رسیده است.

سرزمین دیسنترالند

شهر دیسنترالند توسط دو آرژانتینی به نام‌های Estaban Ordano و Ari Meilich یک فضای مجازی سه بعدی شامل املاک و مستغلات دیجیتال، آیتم ها و دیگر دارایی های قابل شخصی سازی ساخته شد. Ordano قبلاً در Bitpay به عنوان مهندس نرم افزار کار می کرد و همچنین شرکت راه حل های قرارداد هوشمند را نیز تأسیس کرده بود. هر دو بنیانگذار همچنین در ایجاد Stremium و Bitcore با هم همکاری کردند.

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت ‌مجازی است که از بلاک چین‌ اتریوم استفاده می کند و به کاربرانش این امکان را می دهد تا از ایجاد محتوا و برنامه ها، کسب درآمد کنند. دیسنترالند در سال ۲۰۱۷ با یک عرضه اولیه (ICO) توانست ۲۴ میلیون دلار جذب سرمایه کند. این دنیای مجازی نسخه بتای خصوصی خودش را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرد و در فوریه ۲۰۲۰ برای عموم آزاد شد.

سرزمین دیسنترالند

کسب درامد از دیسنترالند

شما می توانید زمین‌ خریداری کنید و با هر قیمتی که دوست دارید برای فروش بگذارید و یا در زمین خودتان سازه ای را بسازید و به نمایشگاهی برای عموم تبدیل کنید و با قرار دادن آثار هنری NFT خودتان، آن ها را به فروش برسانید و درآمد کسب کنید. حتی می توانید بدون خریداری زمین، از طریق فعالیت در شهر دسنترالند و انجام بازی های داخل شهر دسنترالند کسب درآمد داشته باشید. در واقع کاری که پلتفرم دسنترالند می‌ کند، این است که شما با تولید یک محتوای مجازی مثل بازی های Sims و Minecraft، کسب درآمد کنید؛ به این صورت که می توانید محتوا و آواتارهای منحصر ‌به فرد بسازید که دیگران برای به دست آوردن آن باید به شما پول پرداخت کنند. تعداد توکن این پروژه نامحدود است و برای بالا نگه داشتن ارزش این ارز، توکن‌ سوزی انجام می شود، که باعث می‌ شود ارزش توکن افت پیدا نکند و روند افزایشی نیز داشته باشد.

سرزمین دیسنترالند

طریقه خرید زمین در دسنترالند

از آنجایی که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند، توکن‌ سوزی را برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا انجام می دهند. توکن‌ سوزی به این نحو اجرا می شود که مقداری توکن را به آدرس‌ ولت هایی متروکه که کسی به آن ها دسترسی ندارد می فرستند و از گردش خرید و فروش خارج می‌ شود. این کار توسط خود پروژه انجام می‌ شود بدون اینکه نیاز باشد کاربران کاری انجام دهند. پلتفرم دیسنترالند از نود هزار قطعه زمین به ابعاد ۱۶ در ۱۶ متر تشکیل شده است.

حداقل قیمت زمین در دسنترالند

زمین خریداری شده، در اصل یک NFT محسوب می ‌شود و ارزشش به نزدیکی با مراکز جذاب، ارتباط مستقیم دارد. با توجه به محدود بودن این زمین ها ارزش آن ها روز‌ به روز بالاتر می رود. ارزش زمین های دسنترالند در حال حاضر از حدود ۸ هزار دلار شروع و به میلیون‌ها دلار می ‌رسد. چون ارزش گذاری زمین با توکن Mana است و تمام خرید و فروش ها با این توکن انجام می‌ شود، رشد قیمت خود توکن Mana نسبت به دلار هم باعث سودآوری مالکان NFT در این سرزمین می شود. مالکان هر زمین می‌ توانند برای زمین شان یک سازه طراحی و اجرا کنند.

قیمت زمین در دسنترالند

میزان پیچیدگی سازه و تعداد وسیله‌ هایی که برای آن استفاده می‌ کنند به مساحت زمین بستگی دارد، اما چون این پلتفرم به‌ صورت Open Source است، این امکان به مالکان زمین داده شده که بتوانند با یک کدنویسی نه چندان پیچیده، تا حدودی میزان محدودیت‌ ها را رفع کنند و از برخی امکانات این پلتفرم استفاده کنند. مثلاً بازی طراحی کنند، تا جذابیت برای کاربران دیگر ایجاد کنند و اگر در زمین‌ شان برای کسب و کارشان می‌ خواهند تبلیغاتی ایجاد کنند، از این اقدامات می توانند برای جذب مخاطب استفاده کنند.

تحلیل دیسنترالند

در حال حاضر علاوه‌ بر موقعیت زمین، رقابت جالبی بین دارندگان زمین برای ساختن سازه های جذاب برقرار است. پلتفرم دسنترالند هدست‌ های واقعیت مجازی VR را در آینده نزدیک پشتیبانی خواهد کرد، اما تا آن روز بر روی کامپیوتر و لپ‌تاپ قابل اجرا است. پیش بینی می شود که وقتی این هدست‌ ها در پلتفرم دسنترالند مورد استفاده عمومی کاربران قرار بگیرد، ارزش توکن و دارایی های این پلتفرم رشد چشمگیری داشته باشد!

صاحب دیسنترالند کیست؟

سازمان مستقل غیر متمرکز دیسنترالند یا DAO به این معنی است که تصمیمات مهم در مورد پلتفرم توسط خود کاربران گرفته می شود. به این صورت که کاربری که تعداد دارایی بیشتری در پلتفرم داشته باشد، در تصمیم گیری رایِ با نفوذتری دارد. یک نفر یا یک نهاد به صورت مستقل در مورد دیسنترالند تصمیم گیری نمی کند. این یک امکان ارزشمند است. به عنوان مثال استفاده از فناوری هدست های «VR» که در برنامه‌ های دیسنترالند وجود دارد، به صورت سازمان مستقل غیرمتمرکز، در مورد اینکه این اتفاق زودتر از موعد مقرر انجام شود یا نه، در موردش تصمیم‌ گیری می‌ شود.

صاحب دیسنترالند

پروژه‌ دیسنترالند نسبت به پروژهای متاورس که دارایی هایِ زمین قابل خرید و فروش داشتند بسیار موفق تر بوده و توانسته پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد و آمار موفقی در تعداد خرید و فروش‌ دارایی داشته است. این پروژه مقداری از زمین‌هایش را در اختیار خریداران نگذاشته و آن زمین ها که مساحت بزرگی هم دارند به زمین های سازمانی در بین کاربران شهرت دارد و قرار است مقداری از آن ها را در اختیار سازمان های بزرگ قرار بدهند. از مهمترین آن ها می شود به ورود کمپانی سامسونگ به شهر دیسنترالند اشاره کرد. سامسونگ سازه بزرگی در این سرزمین بنا کرد و یکی از برنامه هایی که تا امروز اجرا کرده، رونمایی از محصولات جدیدش است.

ورود به دیسنترالند چگونه است

شما به دو صورت می‌توانید به پلتفرم دیسنترالند وارد شوید:

  • با متصل کردن ولت مثلِ ولتِ سخت افزاری Ledger یا MetaMask یا Infinito Wallet و…
  • به صورت مهمان و بدون داشتن ولت

در مورد اول شما ولت تان را به Decentraland متصل می‌ کنید، آواتارتان را می‌ سازید و در این سرزمین، به ماجراجویی می‌ پردازید. مالکان زمین‌ ها برای اینکه آواتارها را به زمین خودشان بیاورند، اقدام به برگزاری ایونت‌ ها و برنامه‌ های سرگرم کننده می‌ کنند که برنامه زمانی و لوکیشن این زمین ها، در صفحه‌ سایت دیسنترالند به آدرس decentraland.org قابل مشاهده‌ است.

اگر شما با آواتارتان به این سرزمین سر بزنید با یک شهر شلوغ و پویا مواجه می‌ شوید. آواتار آدم ها را از سراسر دنیا در حال قدم زدن یا در حالی که در یک گالری نقاشی هستند می‌ توانید مشاهده کنید. همچنین می‌ توانید با آن ها به کمک هدست لپ تاپ مکالمه و یا چت کنید، به لیست دوستانتان اضافه‌ شان کنید و یا حتی بلاکشان کنید و دسترسی چت را برایشان مسدود کنید. رویدادهای جدید و جالب روز به روز در حال اضافه شدن به این سرزمین است، طوری که اگر دو ماه فاصله، بین بازدیدتان به این سرزمین باشد، تغییرات زیاد در این سرزمین برای‌ تان مشهود است و از آنجایی که محدودیت‌ های ساخت و ساز دنیای واقعی در آن وجود ندارد، ممکن است در عرض چند دقیقه ظاهر شهر تغییر کند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید