قضاوت شدن کار ما را سخت‌تر می‌کند

آرش قُصیری متولد 9 آبان 1367 در تهران است. او لیسانس مدیریت هتلداری دارد و فعالیت حرفه‌ای‌اش را از سال 93 با فراخوانی که از طریق یکی از دوستانش از آن باخبر شد، آغاز کرد. این فراخوان مربوط به انتخاب مدل برای هفته مد تهران بود که در همان سال برگزار شد. این آغاز کار حرفه‌ای آرش بود و رفته رفته مشهورتر شد. آرش در بیلبوردهای تبلیغاتی برندهای مختلف در ایران حضور داشته، همچنین در تیزرهای تلویزیونی و دو تا از بهترین کت‌واک‌هایی که در ایران برگزار شد نیز همکاری کرده است.

وقتی اطرافیان متوجه شدند که شما قصد مدل شدن دارید، چه واکنشی داشتند؟
در درجه اول پدر، مادر و برادرم خیلی مرا تشویق کردند و همچنین در تمام این دوران حامی من بودند. هیچ محدودیت و مخالفتی در کار من نداشتند و من را تشویق می‌کردند. اما برخورد دو تا از دوستانم زمانی که برای اولین بار این موضوع را به آن‌ها گفتم هیچ وقت یادم نمی‌رود. دانشجو بودیم و در حالی که داشتیم صحبت می‌کردیم از همدیگر پرسیدیم که: «شغل رویایی‌ات چیست؟» من گفتم دوست دارم یک مدل معروف بشوم. آن‌ها خندیدند و من را مسخره کردند. هنوز هم با همدیگر دوست هستیم و گاهی از آن خاطره یادی می‌کنیم.

در ایران و خارج از ایران چه همکاری‌های حرفه‌ای داشتید؟
زمانی که من خیلی مستعد بودم در خارج از ایران فعالیت کنم به دلایل شخصی و خانوادگی مجبور شدم که در کنار خانواده‌ام باشم. البته در این میان دو بار در ترکیه عکاسی کردم. از بهترین برندهای ایرانی که با آن‌ها همکاری داشتم، می‌توان به مسیح‌زاد، گراد، کرامتی، فابریونی و جیوتلی اشاره کرد. همچنین برندهای معتبری مثل ژیلت و نسکافه که خارجی هستند و در ایران هم فعالیت می‌کنند.

لطفاً درباره رژیم غذایی و میزان فعالیت ورزشی‌تان توضیح دهید.
نزدیک به پنج سال است که بدون وقفه در رژیم هستم. همچنین پنج الی شش روز در هفته ورزش می‌کنم. معمولاً دو روز هفته را برای ریکاوری و استراحت در نظر گرفته‌ام. رژیم اولش سخت بود ولی دیگر به مرور زمان بدن عادت می‌کند. وعده‌های غذایی‌ام بین 4 تا 5 بار در روز است. سه وعده اصلی و دو میان وعده، که معمولاً فیله و سینه مرغ، استیک گوشت و یا ماهی است که به صورت گریل و یا کبابی می‌خورم. در هفته یک الی دو بار و هر بار حدوداً ده قاشق برنج قهوه‌ای می‌خورم. چون عاشق فست فود و شیرینی‌جات هستم، بخش سخت رژیمم به این موارد مربوط است.

چه خوراکی‌هایی را بیشتر دوست دارید و اگر برای خوردن یک خوراکی وسوسه شوید، چطور جلوی خودتان را می‌گیرید؟
من عاشق شیرینی، شکلات، کیک، بستنی و فست‌فود هستم. یعنی تمام چیزهایی که دقیقاً دشمن این حرفه هستند. با اینکه دیوانه‌وار این موارد را دوست دارم، ولی لحظه‌ای که بدنم را در آینه می‌بینم و از هیکلی که ساخته‌ام لذت می‌برم تنها دلیلی است که می‌توانم جلوی این وسوسه را بگیرم و مقاومت کنم.

چه مراقبت‌های خاص پوستی دارید؟
به شخصه یک روتین پوستی روزانه دارم. این روند شامل استفاده از آبرسان و کرم‌های دور چشم است. غیر از آن معمولاً هفته‌ای یک بار ماسک‌های مخصوص خودم را در منزل روی صورت، دور چشم و زیر چشم می‌گذارم. کرم‌هایی استفاده می‌کنم که لایه‌بردار، پاکسازی کننده و کُلاژن‌ساز هستند. یکی دو ماه یک بار برای فیشال پوست به کلینیک می‌روم.

به نظر آرش سخت‌ترین بخش شغلش چیست؟
معمولاً شنیده‌ام که دیگران می‌گویند ورزش کردن سخت‌ترین قسمت کار ما است. ولی چون من از کودکی عاشق ورزش هستم و به آن عادت کردم، خیلی برایم سخت نیست. وقتی ورزش نمی‌کنم شب نمی‌توانم خوب بخوابم. قبل بدن‌سازی فوتبال کار می‌کردم و عاشق ورزش هستم. به نظر من یکی از سخت‌ترین کارهای شغل ما رژیم است. این که با دوستانم بیرون می‌روم و نمی‌توانم مثل آن‌ها هر چیزی را بخورم، خیلی طاقت فرساست. قسمت دوم سختی کار ما این است که مخاطبان با توجه به عکس‌ها و چیزهایی که در فضای مجازی به اشتراک می‌گذاریم، ما را قضاوت می‌کنند. فکر می‌کنند که خیلی لاکچری زندگی می کنیم و وضع مالی خیلی خوبی داریم. قضاوت شدن کار ما را سخت‌تر می‌کند.

به نظر شما دنیای مُد و فشن بین‌المللی چه واکنشی به چهره‌های شرقی و به طور خاص ایرانی دارد؟
فکر می‌کنم در میان قیافه‌های شرقی، ایرانی‌ها با اختلاف زیاد فوق‌العاده جذاب‌تر از بقیه هستند. همچنین چون شرقی‌ها چشم و ابرو مشکی هستند، در عرصه بین‌المللی از غربی‌ها خیلی جذاب‌تر می‌باشند. با توجه به اینکه دوستانم در دبی و جاهای معتبر دیگر کار کرده‌اند، می‌دانم که واقعاً از چهره‌های ایرانی استقبال می‌شود.

کرونا چه تاثیری بر روی کار شما داشت؟ دنیای پس از کرونا را چطور می‌بینید؟
متاسفانه صاحبین برندها و مغازه‌دارها به دلیل قرنطینه و تعطیلاتی که اتفاق می‌افتاد، مجبور بودند فروشگاه را تعطیل کنند و این باعث می‌شد تا قاعدتاً هزینه‌ای برای تبلیغات سالیانه پرداخت نکنند و این قطعاً کار ما را هم کمتر می‌کرد. به نظر من این دوران باعث شد تا قدر عزیزانمان، فرصت‌های زندگی و سلامتی را خیلی بیشتر بدانیم و مطمئنم که بعد از کرونا خیلی اوضاع بهتر خواهد شد.

توصیه‌ای به کسانی که می‌خواهند مانند شما مدل شوند دارید؟
توصیه من به آن‌ها این است که در ابتدا اگر واقعاً می‌خواهند حرفه‌ای کار کنند، در خارج از ایران شروع کنند و اگر می‌خواهند داخل ایران باشند این حرفه را به عنوان منبع درآمد و شغل اول انتخاب نکنند. این شغل را به عنوان یک تفریح، علاقه و یا حتی شغل دوم و سوم در نظر بگیرند. در کنار شغل اصلی‌شان آرزو و هدف خود را نیز دنبال کنند.

نظر شما درباره مجله پُل چیست؟
سوالات جالبی که از مصاحبه شوندگان می‌پرسید، تشویقم کرد تا مصاحبه‌ها و مطالب جالب مجله پُل را مطالعه کنم.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید