نمایشگاه جیتکس دبی؛ بهشت علاقمندان تکنولوژی

در صورتی که به تکنولوژی و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات علاقمند هستید احتمال دارد نام نمایشگاه جیتکس دبی به گوشتان خورده باشد. هرساله تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ و کوچک از سرتاسر جهان محصولات و اختراعات نوآورانه خود را در این نمایشگاه به نمایش می‌گذارند. در آخرین دوره این نمایشگاه در اکتبر ۲۰۲۳، شش هزار شرکت و ۱۸۰ هزار شرکت‌کننده در این رویداد مهم حضور یافتند. در این مطلب ابعاد مختلف این رویداد سالانه را با هم بررسی خواهیم کرد، به اتفاقات و رویدادهای نمایشگاه جیتکس دبی در سال ۲۰۲۳ می‌پردازیم و همینطور چگونگی بازدید از نمایشگاه فناوری اطلاعات جیتکس را توضیح خواهیم داد.

نمایشگاه جیتکس دبی چیست؟

نمایشگاه جیتکس دبی (Gulf Information Technology Exhibition) یکی از برترین و بزرگترین نمایشگاه‌های حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات است. جیتکس گلوبال سالیانه در مرکز تجارت جهانی دبی برگزار می‌شود و بالغ بر ۶۰۰۰ هزار شرکت و ۱۸۰ هزار بازدیدکننده از بیش از ۱۸۰ کشور جهان به این نمایشگاه آمده و اختراعات و نوآوری‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

این نمایشگاه مَهدی برای تعامل بازیگران مهم حوزه تکنولوژی و صحنه‌ای برای تبادل ایده‌ها و شروع همکاری‌ها است. سمینارها، کنفرانس‌ها، ورکشاپ‌ها و کلاس‌های آموزشی متعددی در این نمایشگاه برگزار می‌شوند که برخی رایگان و برخی دارای هزینه ورودی هستند.

انواع غرفه‌ها در نمایشگاه جیتکس دبی

همانطور که گفته شد از همه نقاط جهان شرکت‌های مختلفی برای شرکت در نمایشگاه جیتکس دبی می‌آیند. این شرکت‌ها از حوزه‌های متفاوت و با سوابق و پیش زمینه‌های متفاوت هستند (که البته محدود به این لیست نیستند):

 • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و سیستم‌های خدماتی
 • توسعه‌دهندگان زیرساخت کلود
 • امنیت سایبری و بلاک‌چین
 • تامین‌کنندگان سرویس‌های ذخیره‌سازی اطلاعات
 • سازندگان سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری
 • هوش مصنوعی
 • متاورس

تاریخ نمایشگاه جیتکس دبی

زمان برگزاری نمایشگاه جیتکس دبی ۲۰۲۳ در تاریخ ۱۶ تا ۲۰ اکتبر مصادف با ۲۴ تا ۲۸ مهرماه بود. اما طبق برنامه‌ریزی فعلی چهل‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه جیتکس گلوبال در تاریخ ۱۴ تا ۱۸ اکتبر برگزار می‌شود. با توجه به اینکه بیش از ۱۱ ماه به نمایشگاه بعدی باقی مانده است، امکان تغییر تقویم این نمایشگاه دور از انتظار نیست.

محبوب ترین رویدادها در نمایشگاه جیتکس دبی ۲۰۲۳

رویدادهای مهمی در نمایشگاه جیتکس برگزار می‌شوند که گل سرسبد هر دوره به‌شمار می‌آیند. در دوره اخیر این نمایشگاه که از ۱۶ الی ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳(۲۴ تا ۲۸ مهرماه ۱۴۰۲ برگزار شد. کنفرانس‌ها و رویدادهای زیر از اهمیت بالایی برخوردار بودند:

 • رویداد هوش مصنوعی در همه‌چیز
 • رویداد دورنمای آینده بلاک‌چین
 • رویداد ستاره شمالی
 • رویداد فین‌تک سرج
 • رویداد عاشقان بازاریابی
 • رویداد Global DevSlam (مخصوص توسعه‌دهندگان زبان‌های برنامه نویسی)
 • رویداد ایکس-ورس

محبوب ترین رویدادها در نمایشگاه جیتکس دبی ۲۰۲۳

رویداد هوش مصنوعی در همه چیز

هوش مصنوعی موضوع محوری نمایشگاه امسال بود و در بخش “هوش مصنوعی در همه‌چیز” (AI Everything) شرکت‌های پیشرو در حوزه هوش مصنوعی ابداعات خود را با جهان به اشتراک گذاشتند. سخنرانی اصلی این کنفرانس توسط وزیر تکنولوژی و هوش مصنوعی امارات متحده ایراد شد و به اهمیت جهانی‌سازی و فراهم آوردن بستر پیشرفت افراد و شرکت‌ها در این کشور اشاره شد.

رویداد هوش مصنوعی در همه چیز در جیتکس دبی

دورنمای آینده بلاک‌چین

رویداد دورنمای آینده بلاک‌چین (Future Blockchain Summit) روی توسعه نوآوران و ایده‌پردازان در حوزه‌های کریپتو، بلاک‌چین، ان‌اف‌تی، وب ۳.۰ تمرکز داشت. ملاحظات نظارتی، فراهم آوردن بسترهای رمزارزی، توسعه متاورس و تکنولوژی‌های امور مالی غیرمتمرکز نیز در این جلسات مورد بحث بودند. نمایشگاه بلاک‌چین بیش از ۱۵۰ غرفه‌دار و مقامات نظارتی و دولتی از ۵۰ کشور دنیا را میزبانی کرد.

دورنمای آینده بلاک چین در نمایشگاه جیتکس دبی

ستاره شمالی

در رویداد جدید “ستاره شمالی” (North Star)؛ استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاران و نوآوران حوزه اقتصاد دیجیتال گرد هم آمدند و فرصت‌های پیش روی آینده حوزه اقتصاد دیجیتال را بررسی کردند. در این جلسه امارات متحده از دورنمای اقتصادی خود رونمایی کرد و مدعی شد که قصد دارد که حداقل ۳۰ استارتاپ نوپا را تا انتهای سال ۲۰۲۳ به استارتاپ یونیکورن تبدیل کند. استارتاپ یونیکورن به استارتاپ‌هایی گفته می‌شود که بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌گذاری شوند.

ستاره شمالی در جیتکس

فین تک سرج

رویداد فین‌تک سرج (FinTech Surge) شامل دو کنفرانس بزرگ با حضور بیش‌از ۸۰ مدیر و رهبر حوزه فین‌تک (Financial Technology) برگزار شد و این افراد در مورد تکنولوژی‌های سیستم‌های مالی بحث و گفت‌وگو کردند .فین تک  به معنای تکنولوژی‌های نو در زمینه انتقال و نگه‌داری پول بدون دخالت ارگان مرکزی مثل بانک مرکزی است.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این زمینه با حضور بیش از ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار مورد بحث قرار گرفت و بر اساس بررسی روند پیشرفت تکنولوژي‌های دیجیتال، رفتار مصرف‌کنندگان و آمار و ارقامی که ارائه شد، رشد این حوزه تا مرز ۹۵۰ میلیارد دلار سالانه تخمین زده شد. افتتاحیه این اجلاس با تمرکز بر تاثیر هوش مصنوعی بر بازارهای مالی برگزار شد.

فین تک سرج در جیتکس

رویداد عاشقان بازاریابی

رویداد عاشقان بازاریابی (Marketing Mania) شامل کنفرانس‌هایی با موضوع مارکتینگ و بازاریابی، ارتباطات و تکنولوژی‌های خلاق است. ساعات زیادی صرف بررسی شرایط و ترندهای جدید می‌شود و بازدیدکنندگان جوان این فرصت را دارند که با سنیورها و روسای بخش بازاریابی شرکت‌های بزرگ ارتباط بگیرند و از تجارب آنها بهره ببرند.

Marketing Mania در نمایشگاه جیتکس

رویداد Global DevSlam

هدف گلوبال دِو-اِسلم گردآوری برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان زبان‌های برنامه‌نویسی از سراسر جهان و از بهترین شرکت‌های جهان در این حوزه مانند گوگل، اینستاگرام، مایکروسافت و اوراکل است و در این مسیر موفق ظاهر می‌شود. ورکشاپ‌ها و کلاس‌های متعددی در این رویداد برگزار می‌شوند که بازدیدکنندگان می‌توانند در آنها شرکت کنند و از تجربیات همکارانشان در کشورها و شرکت‌های مختلف استفاده کنند.

Global DevSlam

رویداد ایکس ورس

جهان بی‌حد و مرز متاورس را می‌توانید در رویداد X-Verse تجربه کنید. این رویداد غول‌های حوزه متاورس را گردهم می‌آورد و فضایی برای تجربه زندگی در آینده متاورس و تکنولوژی و واقعیت ‌افزوده فراهم می‌کند. ورکشاپ‌ها، پنل‌ها و سمینارهایی در رابطه با وب ۳.۰ توسط رهبران این حوزه برگزار شدند.

ایکس ورس در جیتکس

ایرانیان حاضر در نمایشگاه جیتکس دبی ۲۰۲۳

بالغ بر ۶۵ شرکت و استارتاپ ایرانی در رویداد جدید ستاره شمالی که محل استقرار استارتاپ‌های نمایشگاه است شرکت کردند. البته سهم شرکت‌های ایرانی نسبت به کشورهای دیگر کمتر بود و کشورهایی همچون ژاپن، کره و خصوصا هندوستان حضور بسیار پررنگی در این نمایشگاه داشتند.

با وجود اینکه حضور غرفه‌های ایرانی به نسبت ابعاد جیتکس بسیار ناچیز بود اما حضور بازدیدکنندگان رشد چشمگیری به نسبت سال‌های قبل داشت و برخلاف سال های گذشته که ایرانیان حضور نامحسوسی در این رویداد داشتند، در جیتکس ۲۰۲۳ حضور پررنگی داشتند و در حال شبکه سازی بودند.

در حاشیه جیتکس ۲۰۲۳، گردهمایی فعالان حوزه فناوری و استارتاپ پارسی‌زبان نیز در رویداد پرشین‌تک سامیت در ۲۵ مهرماه شکل گرفت. برگزارکننده این اجلاس شورای بازرگانی ایرانیان و مرکز بیزنس کوچینگ ایران بودند و چهره‌هایی مانند عماد قائنی، مصطفی مرشدی، مصطفی ثابتی، عظیم ربیع‌زاده، طه تهرانی، پوریا حداد، مه‌گل ثابت، مهدی رجبی، جواد بهره، محمد رحمانی، رضا قربانی، علی اشکاران، علی فرهادیان، مهدی شعبانی و هاجر سعیدی‌نژاد در این گردهمایی حضور داشتند.

سخنرانان مشهور نمایشگاه جیتکس دبی

افراد زیادی از شرکت‌های مختلف و کشورهای مختلف در جیتکس گلوبال حضور می‌یابند و از طرف کمپانی خود صحبت یا سخنرانی می‌کنند. حتی در دوره اخیر از شرکت‌هایی مثل امنیت مفید ایران نیز افرادی مثل مهدی صیف‌اللهی حاضر بودند و سخنرانی کردند.

برخی از دیگر سخنرانان این نمایشگاه در سال اخیر عبارت بودند از:

 • محمد شکوهی یکتا: تیم تحقیقاتی مایکروسافت و مدرس
 • دکتر عایشه‌ ابن‌بشر: عضو انجمن پروتکل شهری دبی
 • سباستین بکر: عضپ هیئت مدیره انجمن INATBA
 • بِی بو: مدیر اجرایی و از موسسان MetaVerse Green Exchange
 • گری استیل: مدیر عامل شرکت سندباکس ای کیو
 • دکتر کریستین ویدبروک: مدیرعامل زانادو ای آی

محمد بن راشد آل مکتوم در نمایشگاه جیتکس دبی

تور نمایشگاه جیتکس دبی

مجموعه‌های متعددی برای متقاضیان بازدید از نمایشگاه جیتکس دبی پکیج‌های تور و گشت و گذار را ارائه می‌دهند. دبی دیسکانت، تور نمایشگاهی، سفریار و توریک از جمله این مجموعه‌ها هستند که می‌توانید با خیال راحت امور اقامت چند روزه خود را به آنها بسپارید تا پرواز، هتل و کارت ورودی نمایشگاهتان را برای شما فراهم کنند.

محبوب‌ترین شرکت‌ها در نمایشگاه جیتکس دبی ۲۰۲۳

سالانه شرکت‌های متنوعی در نمایشگاه جیتکس دبی شرکت می‌کنند و محصولات و ایده‌هایشان را به نمایش می‌گذارند و به نسبت جذابیت محصولاتشان در نمایشگاه زبانزد می‌شوند. برخی از غول‌های شرکت‌کننده امسال عبارتند از:

 • شرکت Huawei: در زمینه شبکه‌های رایانه‌ای و ارتباطات و تولید دستگاه‌های ارتباطی از قبیل مودم، گوشی موبایل، رایانه شخصی فعالیت دارد
 • شرکت Cisco: سخت‌افزارهایشبکه و تجهیزات مخابراتی و دیگر خدمات و محصولات فناوری بالا را طراحی و تولید می کند
 • شرکت Epson: از بزرگترین تولیدکنندگان پرینتر و تجهیزات چاپ و ظهور عکس
 • شرکت Honeywell: تولیدکننده تجهیزات هوافضا و پیشرو در فناوری ساخت‌وساز
 • شرکت Dell Technologies: از بزرگترین شرکت‌های تولید رایانه و تجهیزات IT
 • شرکت Kaspersky: فعال در حوزه امنیت رایانه و آنتی ویروس
 • شرکت VMware: توسعه‌دهنده نرم‌افزار‌های مجازی‌ساز و شبیه‌ساز
 • شرکت AWS: زیرشاخه شرکت آمازون و فعال در زمینه تکنولوژی‌های ابری

آدرس نمایشگاه جیتکس در دبی

نمایشگاه جیتکس دبی در مرکز تجارت جهانی دبی واقع در جاده شیخ زائد برگزار می‌شود؛ اما تعدادی از کنفرانس‌ها و سمینارهای مهم و ویژه این نمایشگاه نیز در بندر دبی که یکی از لوکس‌ترین مناطق شهر دبی است برگزار می‌شوند.

شرایط دسترسی به نمایشگاه جیتکس دبی

دسترسی آسان به هر دو محل برگزاری نمایشگاه جیتکس از طریق حمل‌ونقل عمومی آسان است. از طریق مترو، تاکسی، کریم(مثل اسنپ یا تپسی)، و اتوبوس شاتل رایگان دبی می‌توانید بین این دو مکان برگزاری جابجا شوید و به کنفرانس‌هایی که می‌خواهید برسید. همچنین از داخل شهر می‌توانید به روش‌های مختلف خود را به محل برگزاری برسانید.

دسترسی مرکز تجارت جهانی

برای دسترسی به این محل می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

 • مترو (خط قرمز)
 • اتوبوس شاتل
 • تاکسی
 • کریم

روش‌های دسترسی به بندر دبی و رویدادهای اجرایی در آن مکان:

 • مترو
 • اتوبوس شاتل
 • تاکسی
 • کریم
 • تاکسی آبی (قایق تاکسی)
 • تراموا

هزینه نمایشگاه جیتکس دبی

هزینه بازدید از نمایشگاه به نسبت رویدادها، کنفرانس‌ها و سمینارها، کلاس‌ها و ورکشاپ‌هایی که قصد شرکت در آنها را دارید متغیر است. ارزان‌ترین بلیت، کارت بلیت جیتکس گلوبال پلاس است که با آن به همه بخش‌های رایگان نمایشگاه دسترسی خواهید داشت و قیمت آن ۱۱۹ دلار آمریکا (۲۰۲۳) است.

گزینه بهتر برای دسترسی بیشتر به بخش‌های مختلف نمایشگاه شامل ورکشاپ‌ها و کنفرانس‌های پولی، خرید کارت بلیت دلیگیت نمایشگاه است که از طریق آن می‌توانید به تمام کنفرانس‌ها، سمینارها، ورکشاپ‌ها و هرآنچه در نمایشگاه می‌گذرد دسترسی داشته باشید و قیمت این بلیت ۱۰۸۹ دلار آمریکا (2023) است.

هزینه‌های دیگر شامل بلیت هتل، بلیت پرواز و خورد و خوراک می‌شوند که نسبت به انتخاب‌های شما ممکن است متغیر باشند. به عنوان مثال اگر قصد رزرو هتل در نزدیکی مرکز تجارت جهانی را داشته باشید احتمالا با قیمت‌های بالاتری روبرو شوید.

فضای داخلی نمایشگاه جیتکس دبی

شناخت جدیدترین فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در جیتکس دبی

نمایشگاه جیتکس دبی از مهمترین رویداد‌های سال برای فعالان تکنولوژي در خاورمیانه و چه‌بسا در جهان است. اسامی و شرکت‌های بزرگی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و قصد توسعه کسب و کارشان را دارند. افراد بسیاری در جریان این نمایشگاه پیشنهادات مالی قابل توجه دریافت می‌کنند و قراردادهای مهمی طی این هفته بسته می‌شوند. در صورتی که قصد بازدید از این نمایشگاه در سال ۲۰۲۴ را دارید پیشنهاد می‌شود که برنامه‌ریزی خود را چند ماه قبل از تاریخ برگزاری آغاز کنید و در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۲۴ از این رویداد شگفت‌انگیز و پراتفاق دیدن کنید.

سوالات متداول

بازدید نمایشگاه جیتکس برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر علاقمند به تکنولوژی‌های مالی مثل رمزارزها، بلاک‌چین و تکنولوژی سیستم‌های مالی جدید هستید و یا به موضوعاتی مثل دیجیتال مارکتینگ و فناوری‌های ارتباطی جدید علاقه دارید و یا اگر در حوزه نرم‌افزار، سخت‌افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات و شبکه فعالیت دارید بازدید از این نمایشگاه را باید در دستور کار خود قرار دهید. علاقمندان و فعالان این حوزه‌ها در نمایشگاه جیتکس دبی می‌توانند ارتباطات بین‌المللی پیدا کرده و شانس خود را برای پیشنهادهای کاری امتحان کنید. همچنین اگر محصولی در این زمینه‌ها دارید می‌توانید با شرکت در این نمایشگاه محصولاتتان را در عرصه جهانی مطرح کنید.

هزینه شرکت در این نمایشگاه چقدر است؟

در جیتکس گلوبال ۲۰۲۳، بلیت جیتکس گلوبال پلاس که دسترسی به رویدادهای رایگان این نمایشگاه را فراهم می‌آورد مبلغ ۱۱۹ دلار آمریکا قیمت داشت و بلیت دلیگیت نمایشگاه با دسترسی به تمام امکانات و کلاس‌ها و سمینارها به مبلغ ۱۰۸۹ دلار آمریکا فروخته شده است.

افراد سرشناسی که در این نمایشگاه حضور دارند چه کسانی هستند؟

محمد شکوهی یکتا از تیم تحقیقاتی مایکروسافت، دکتر کریستین ویدبروک، مدیرعامل زانادو ای آی، گری استیل، مدیرعامل شرکت سندباکس اِی کیو و عایشه ابن‌ بشر، عضو انجمن پروتکل شهری دبی در این نمایشگاه سخنرانی کرده‌اند. همچنین از حدود ۷۰ شرکت و استارتاپی که از ایران در نمایشگاه جیتکس 2023 غرفه گرفته بودند نیز افرادی چون طه تهرانی، مصطفی ثابتی، مصطفی مرشدی، مهدی صیف‌اللهی و افراد دیگر از شرکت‌هایی مانند مرکز بیزنس کوچینگ ایران، شورای بازرگانی ایرانیان، امنیت مفید و استودیو راهکار در این نمایشگاه حضور داشتند.

تاریخ دوره بعدی نمایشگاه جیتکس چه زمانی است؟

درصورتی‌که قصد بازدید از ۴۴امین دوره نمایشگاه جیتکس گلوبال در سال ۲۰۲۴ را دارید باید بدانید که زمان اعلامی برای دوره بعدی نمایشگاه ۱۴ تا ۱۸ اکتبر اعلام شده است که با توجه به طولانی بودن بازه زمانی باقیمانده امکان تغییر جزئی در آن وجود دارد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید