وگاس اسفیر، بزرگترین سازه کروی جهان

حتما تا به حال نام Sphere (وگاس اسفیر) را شنیده اید! این گوی در لاس وگاس با نمایشگرهای خیره کننده در نمای بیرونی  خود، توجه مردم را به خود جلب کرده است. چندین دهه است که لاس وگاس، شهرت خود را به عنوان پایتخت تفریحی آمریکا حفظ کرده است. درواقع Sin City در حال حاضر محلی برای سرگرمی و (اگر خوش شانس باشید) ثروت است. پس به شهرت و ثروت خود با کره وگاس اسفیر می افزاید.

از طرح این گنبد نمایشی عظیم برای اولین بار در اوایل سال 2018 رونمایی شد. گنبد لاس وگاس توسط شرکت Populous یک شرکت معماری و طراحی جهانی است ساخته شد. محل ساخت هم در شهر پارادایس، نوادا در نزدیکی لاس وگاس است. از زمانی که وگاس اسفیر، ماه لاس وگاس به طور رسمی در سپتامبر 2023 افتتاح شد، سر و صدای زیادی به پا کرده است. در مراسم افتتاحیه Sphere گروه راک ایرلندی U2 با اولین کنسرت صحنه را برگزار کردند. بزرگ‌ترین نام‌ها، از لبرون جیمز گرفته تا اپرا وینفری، در کنسرت افتتاحیه U2 در لاس وگاس حضور داشتند.

این سرمایه گذاری 2.3 میلیارد دلاری به سرعت شهرت خود را به عنوان مکان تفریحی آینده بدست آورد. از وگاس اسفیر، این کره بزرگ قرار است برای میزبانی رویدادهای زنده استفاده شود. مانند مراسم اهدای جوایز، کنسرت‌ها، پخش فیلم‌ها و مسابقات ورزشی. آیا این یک گوی، یک توپ بسکتبال یا یک کره چشم است؟

بزرگترین نمایشگر دنیا در لاس وگاس

خب، 1.2 میلیون LED برنامه‌ریزی شده‌اند تا این اشکال را در وگاس اسفیر ایجاد کنند. درواقع نمای بیرونی 580000 فوت مربع (54000 متر مربع) LED دارد. این مکان برگزاری به قدری روشن است که از فضا قابل رویت است! در داخل کره لاس وگاس نیز یک صفحه LED مدیا 160000 فوت مربعی قرار دارد. همانند صفحه نمایش بیرونی، LED داخلی هم بسیار بزرگ و معادل چهار زمین فوتبال است. همچنین با وضوح 16K x 16K امکان برنامه ریزی دارد.

وگاس اسفیر vegas Sphere

داخل گوی لاس وگاس، اولین فناوری در نوع خود وجود دارد. درواقع به آن اجازه می‌دهد تجربه ‌های فراگیر فیلم و کنسرت موسیقی را میزبانی کند. این بزرگترین ساختمان کروی شکل در جهان است. 366 فوت ارتفاع (112 متر) و 516 فوت عرض (157 متر) دارد. همچنین برای ساخت آن 2.3 میلیارد دلار هزینه شده است. بنابراین گران‌ترین مکان تفریحی نیز محسوب می شود که تاکنون در لاس وگاس ساخته شده است.

صفحه LED گوی وگاس اسفیر حاوی 268 میلیون پیکسل ویدیویی است و این اطمینان را می‌دهد که تمام میدان دید شما را در بر می‌گیرد. همچنین داخل گوی لاس وگاس Sphere دارای بزرگترین سیستم صوتی درجه یک کنسرت در جهان است که 167000 بلندگو، تقویت کننده، کانال های پردازشی و همچنین 300 بلندگوی موبایل دارد. در مجموع این ویژگی‌ها نوید صدای کنسرت کنترل‌شده، ثابت و شفاف را می‌دهند.

اگرچه داخل گوی لاس وگاس دارای 17500 صندلی است، اما در حالت ایستاده می‌تواند 20000 نفر را در خود جای دهد. همچنین برای کسانی که ترجیح می‌دهند و می‌خواهند غذا بخورند هم 23 سوئیت VIP ارائه می‌دهند. گفته می‌شود از 17500 صندلی، 10000 صندلی‌های لمسی هستند. به تماشاگران اجازه می‌دهد آنچه که روی صفحه نمایش تجربه می‌کنند را احساس و استشمام کنند. درواقع صندلی‌های لمسی تجهیز شده‌اند. پس می‌توانند با لرزش، با آنچه روی صفحه می‌بینید مطابقت داشته باشند. ناگفته نماند که دستگاه‌های 4 بعدی می‌توانند اثرات باد، دما و حتی رایحه ایجاد کنند.

حقایق جالب درباره کره لاس وگاس

وگاس اسفیر تأییدی است بر این که ما در عصر صفحه نمایش و سرگرمی زندگی می کنیم و معماری را به یک وسیله و هدف تبدیل کرده است. حتی در طول فرآیند طراحی و ساخت، قسمت‌هایی از  ابتدا در واقعیت مجازی ساخته شد. بنابراین مقاومت و عملکرد آن‌ها حتی قبل از اینکه واقعاً وجود داشته باشند، تأیید شود.

این کره غول پیکر برای ساخت خود به 3000 تن فولاد، 4600 متر مکعب بتن و یک قاب داخلی فولادی 730 تنی نباز داشت. این برای پشتیبانی از صفحه نمایش LED و سیستم صوتی است. وگاس اسفیر برای فعالیت در حداکثر مصرف انرژی خود، به حدود 28 مگاوات نیاز دارد. این معادل تامین برق برای 21000 خانه است. با این حال اعلام شده که حدود 70 درصد از انرژی تاسیسات از انرژی خورشیدی تامین خواهد شد.

از طرفی با توجه به تأثیر آن بر سلامت ساکنان محلی و حیات وحش، ساخت وگاس اسفیر مورد انتقاد طرفداران محیط زیست و ساکنان قرار گرفت. زیرا نور بیش از حد شبانه، موجوداتی مانند خفاش ها را گیج می کند یا پرندگان خاصی که در طول مهاجرت توسط ستاره ها هدایت می شوند را منحرف می کند.

نمای داخلی وگاس اسفیر

هزینه تبلیغات در گنبد لاس وگاس

وگاس اسفیر یک غول تبلیغاتی است. مطمئناً کنسرت‌ها، بازی‌ها، اولین نمایش‌های فیلم و سایر تولیدات برنامه‌ریزی شده در Sphere درآمد کافی را برای احیای گردشگری لاس وگاس ایجاد می‌کنند. با این مال بازگشت واقعی سرمایه می تواند همان چیزی باشد که گردشگران و مردم محلی از بیرون می بینند.

درواقع با وجود سرمایه گذاری 2.3 میلیارد دلاری، Sphere را به مبلغ 450000 دلار در روز اجاره می‌دهند. Playstation یا Adidas برخی از تبلیغ کنندگان آن هستند. یک کمپین تبلیغاتی یک هفته‌ای می‌تواند 650000 دلار به برندها بازگرداند. بنابراین برای یک تبلیغ یک روزه (چهار ساعت) انتظار پرداخت 450000 دلار را داشته باشید!

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید