چی کوفته از ترکیب دو کلمه (چی) به معنی خام و کوفته که معنی آن مشخص است می‌آید. ترکیب اصلی این غذا از گوشت چرخ شده‌ بدون چربی و اضافات و آرد بلغور است. البته این روزها اگر این غذا را در خارج از خانه میل کنید، معمولاً در آن گوشت خام نمی‌ریزند و به بلغور اکتفا می‌کنند.
شما باید سیر، پیاز، پیازچه، جعفری و فلفل قرمز را بسیار ریز کنید و به همراه پودر فلفل قرمز ترکی و سیاه، نمک و زیره را به گوشتی که به خوبی چرخ شده و ورز داده شده است اضافه کنید. سپس باید بلغور آسیاب شده، گوجه فرنگی رنده شده و روغن زیتون را به مواد بیافزایید. باز هم مواد را ورز دهید. چند قالب یخ کوچک به مواد اضافه کنید و باز ورز دهید. حالا روی ظرف را بپوشانید و اجازه دهید مواد برای یک استراحت کنند. آن را در کف دستتان ورز دهید تا حالت بگیرد. می‌توانید چی کوفته را با کاهو میل کنید.
شما نمی‌توانید آن را نگهداری کنید و بلافاصله بعد از آماده شدن باید چی کوفته را میل کرد. در قدیم چی کوفته را فقط مردها آماده می‌کردند، زیرا ورز دادن مواد نیاز به توان بازوی بالایی داشت. به طور سنتی چی کوفته در برگ کاهو به همراه راکی سرو می‌شد. هنگام سرو چند قطره آب لیموی تازه روی آن می‌چکانند.

مواد لازم:

▪ گوشت چرخ شده‌ بدون چربی ۲۰۰ گرم
▪ بلغور ۱ لیوان
▪ سیر ۳-۴ حبه
▪ پیاز ۱ عدد
▪ پیازچه ۵ عدد
▪ جعفری ۱۰۰ گرم
▪ فلفل قرمز ترکی ۴ قاشق غذا خوری
▪ فلفل سیاه به مقدار لازم
▪ زیره به مقدار لازم
▪ گوجه فرنگی ۱ عدد پوست کنده و خورد شده
▪ رب ۱ قاشق غذاخوری
▪ سس فلفل ۲ قاشق غذا خوری
▪ یخ ۳ قالب

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید