بوراک اوزدمیر (Burak Özdemir) که احتمالاً ویدئوهایش را در اینستاگرام دیده‌اید، آشپز معروف ترکیه‌ای است که در سن کم شروع به کار کرد و با پخت کباب یک متری معروفش به شهرت رسید.
بوراک کونوفه‌های لذیذی می‌پزد که پنیر آن‌ها بسیار کش می‌آیند. ویدئوهای آشپزی کردن او در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌گردد. بوراک در حال حاضر حدود ۷ میلیون فالور در اینستاگرام دارد. او مدعی است که می‌تواند حتی با چشمان بسته نیز آشپزی کند.
جذابیت بعدی ویدئوهای او در پخت غذا در حجم زیاد و بزرگ است. یک همبرگر بزرگ یا یک دیگ بزرگ پر از دلمه یا یک باقلوای بزرگ، فرقی نمی‌کند؛‌ او همیشه در ویدئوهایش در حجم زیاد غذا می‌پزد. تبحر خاصی در برگرداندن دیگ‌های بزرگ در سینی دارد؛ بدون اینکه ذره‌ای از غذا بیرون بریزد. اخیراً برای بریدن غذا به جای چاقو از شمشیر استفاده می‌کند.
بوراک غذاهای سنتی ترکیه را در رستوران‌هایش سرو می‌کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه یکی از طرفداران رستوارن‌های زنجیره‌ای بوراک است و به نظر می‌رسد دستپخت این سرآشپز جوان را بسیار می‌پسندد؛ زیرا هر چند وقت یک بار با همراهانش سری به رستوران او می‌زند.

بوراک را به لبخندش می‌شناسند. این سرآشپز جوان همیشه می‌خندد. طرفدارانش صفت اسمایلی بِی smiley bae را به او دادند. البته این صفت بر وزن صفت نصرت گوکچه،
Salt bae به او داده شده است. چهره‌ بوراک همیشه خندان است، طوری که انگار این لبخند بخش ثابتی از صورت او است و کار اصلاً خسته‌اش نمی‌کند. پابه‌پای کارمندانش کار می‌کند. دوستانش به او می‌گویند که زیاد کار می‌کند، خودش نیز این موضوع را قبول دارد و از این بابت خوشحال است؛ زیرا به گفته‌ خودش عاشق این کار است. بوراک معتقد است که هر چیزی زمانی دارد و حالا برای او زمان کار کردن است. درباره‌ این زمان‌بندی می‌گوید: «وقتی کودک بودم با اسباب‌بازی‌‌هایم بازی می‌کردم. از همان دوران یاد گرفتم که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند منتظر من بمانند، اما کارها نه.»

به جز کباب‌ها و غذاهای هوس‌انگیز چیزهای دیگری نیز درباره‌ بوراک جلب توجه می‌کنند؛ او بسیار جوان است و تنها ۲۵ سال سن دارد. در این سن در میان رقبا بسیار خوش درخشیده است. پس از نصرت او شناخته شده‌ترین آشپز ترک در سطح بین‌المللی است. او نیز مانند پدرش اسماعیل بوراک، آشپزی را از سن کم آغاز کرد. وقتی ۱۶ ساله بود، پدرش یک رستوارن در محله‌ آکسارای افتتاح کرد. البته او از ۷ سالگی آشپزی را آموخت. در واقع او این حرفه را از پدربزرگ و مادربزرگش آموخت. او در استان هاتای (Hatay) در جنوب ترکیه متولد شد. پدربزرگش نیز یک رستوران کوچک در آن شهر داشت. آن‌ها به استانبول آمدند، ابتدا پدرش شعبه‌ آکسارای و کمی بعد بوراک شعبه‌ تکسیم را افتتاح کرد. شعبه‌ خیابان اتیلر نیز در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد.

در ۱۷ سالگی مدیریت رستوران خانوادگی آن‌ها Hatay Medeniyetler Sofras� به بوراک سپرده شد. او کار کردن را از کلاس هفتم شروع کرده است و هم‌زمان با درس خواندن، کار می‌کرد. صبح‌ها به مدرسه می‌رفت و شب‌ها تا ساعت ۱۱ در رستوران بود. زمانی که هم‌سالان او بازی کامپیوتری می‌کردند، او در حال پول درآوردن بود. بوراک درباره‌ کار از سن پایین می‌گوید: «پدرم مرا وادار به کارکردن نمی‌کرد، به خواست خودم کار می‌کردم؛ زیرا معتقدم که آدمی باید همواره در حال ارتقا خودش باشد. پول‌هایم را جمع می‌کردم و بعد یک روز به فکر این افتادم که شعبه دیگری اضافه کنم؛ زمانی که مدیریت رستوران به من سپرده شد، منتقدان به خاطر سن کم شروع به انتقاد از من کردند. مدعی نیستم که این کسب و کار برای من است؛ به تمام کارمندان می‌گویم که این رستوان‌ها متعلق به همه‌ ماست. من روش پدرم را در اداره‌ رستوران پیش گرفتم و رد پای او را دنبال می‌کنم.»
به شیوه‌ای دوستانه سر میز مشتری‌ها می‌آید و غذا را برای آن‌ها سرو می‌کند. درباره‌ روش برخوردش با مشتری می‌گوید: «دوست دارم به گونه‌ای که صاحب خانه از مهمانانش پذیرایی می‌کند، از مشتریان رستوران پذیرایی کنم. مشتریان نه فقط برای خوردن غذا؛ بلکه برای دیدن من می‌آیند و این موضوع مرا بسیار خوشحال می‌کند. به نظر من راز موفقیت داشتن اعتماد به نفس است. باور این جمله یعنی شما نیمی از مسیر را رفته‌اید. وقتی کسی عکسی از رستوان ما در فضای مجازی منتشر می‌کند، احساس غرور می‌کنم و شادتر می‌شوم؛ وقتی شادتر می‌شوم انرژی بیشتری برای پخت غذاها و پذیرایی از مشتریان دارم.»

رستوران‌های‌ بوراک سه شعبه در محله‌های تکسیم، آکسارای و اتیلر دارد. غذاها به شیوه‌های متنوعی مانند پخت در کوزه، فویل، نمک، خمیر و… به شیوه‌های سنتی که بوراک از پدر و پدربزرگش آموخته است، طبخ می‌شوند. تقریباً تمام غذاهای منو گوشتی هستند. گیاه‌خواران می‌توانند برای صرف انواع پلو، سالاد، کاداییف، دسرهای میوه و البته چای و کنافه به رستوران‌های بوراک بروند. بوراک نان مخصوصی می‌پزد که اسم مشتری را روی آن با سیاه دانه می‌نویسد. این نان در ظاهر شبیه نان بربری و بسیار لذیذ است. می‌توانید برای تماشای ویدئوهای بوراک اکانت اینستاگرام او به آدرس cznburak را دنبال کنید و یا در یوتیوب ویدئوی کمدی او از بازخوانی آهنگ‌های معروف با مضمون کباب به نام Kebap Gang و Kebap Style را ببینید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید