فرهاد جعفری معروف به دی جی فره 32 سال دارد و اهل تهران است. وی حدود ۱۰ سال است که در زمینه موزیک فعالیت دارد. حرفه اصلی دی‌جی فره پلی کردن در بیشتر کلا‌پ‌های کشورهای همسایه و همکاری در کنسرت‌های اکثر خواننده‌های ایرانی است. خواننده مصاحبه دی‌جی فره باشید تا با او بیشتر آشنا شوید.

درباره ریمیکس‌های آخر هفته یا (Weekend) برایمان بگویید و چرا این اسم را انتخاب کردید؟
انتخاب اسم آخرهفته یا (Weekend) برای پادکست، اینگونه بود که تیمی از دوستان صمیمی‌ام برای این کار تشکیل دادیم و چند اسم را مطرح کردیم. قبل آن با اسم فره میکس در یک پلاتفرم دیگر کار می‌کردم و تازه قرار بود وارد پلاتفرم رادیو جوان بشوم. با خواست خودم قرار شد که اسم پادکست‌ها را تغییر بدهم. اکثر کسانی که کار پادکست انجام می‌دهند، به آخر اسمشان یک میکس اضافه می‌کنند و این همان چیزی می‌شود که می‌خواهند پخش کنند. من هم همین کار را کرده بودم. ولی اسم فره میکس کمی مبتدی بود. تا اینکه چند نام دیگر انتخاب کردیم و بهترینشان همین Weekend شد. سپس بچه های گروه رادیو جوان خودشان آن را طراحی کرده و برایش یک رنگ‌بندی باحال انتخاب کردند. این اسم کمی هم نزدیک به موزیک است. آخرهفته و… .

از چه سبک آهنگ‌هایی بیشتر استفاده می‌کنید؟
من دی‌جی هستم و اینطور نیست که خودم شخصاً فقط از یک سبک استفاده کنم. چون به‌هرحال من دی‌جی موزیک ایرانی هم هستم و موزیک‌های ایرانی هم گوش می‌کنم. با اکثر این کارها هم ارتباط برقرار می‌کنم. ولی بیشتر موزیک خوب گوش می‌کنم تا اینکه حتماً سبک خاصی را ترجیح بدهم و بیشتر هم موزیک هست که باید به دلم بنشیند. البته با بیشتر موزیک‌هایی که حالت Deep house داشته باشند، حال می‌کنم. Deep house، Hip hop و Rap را بیشتر گوش می‌کنم.

در نسل قدیم و جدید، خودتان طرفدار کدام خواننده‌ها هستید؟
در نسل جدید از خواننده‌های پاپ، زانیار را خیلی دوست دارم و در رپرهای نسل جدید، محمدرضا شایع را گوش می‌کنم. در خواننده‌های نسل قدیم در درجه اول شادمهر بعدش هم ابی. این دو را خیلی دوست دارم. در اکثر پادکست‌هایم هم از آن‌ها استفاده می‌کنم.

چرا اسم دی جی فره را انتخاب کردید؟ معنی فره چیست؟
دوست نداشتم من را فری صدا کنند. دنبال اسمی بودم که هم کوتاه باشد و هم با اف شروع شود. خیلی دنبالش گشتم و سرچ کردم. دوست داشتم حتماً اسم مستعار داشته باشم. فکر می‌کردم با یک اسم مستعار همه خیلی راحت‌تر می‌توانند من را بشناسند. خوب اولش سخت بود. احساس می‌کردم کسی نمی‌تواند آن را خوب تلفظ کند. ولی یواش یواش به مرور زمان حل شد. یعنی دیگر حتی دوستان صمیمی‌ام هم من را با همان اسم فره صدا می‌کردند. این اسم را یکی از دوستانم به من پیشنهاد کرد و دیدم که کلمه فره در دیکشنری هم معنی دارد. یکی از معانی فره، رفیق است.

چند سال است که این فعالیت را شروع کردید و در سال چندم شناخته شدید؟
فکر می‌کنم ده دوازده سال بیشتر است. دقیقاً نمی‌دانم. چون نمی‌توانم بگویم که از چه زمانی شروع به این کار کردم. یعنی به طور دقیق یادم نیست. ولی دوران دبیرستان کار می‌کردم (پلی می‌کردم). اما اصلاً آنقدرها حرفه‌ای نبودم. فکر می‌کنم جایی‌که برای اولین بار خیلی شناخته شدم، کنسرت آرش در استانبول بود و من برای وارم آپ و افترپارتی کنسرتش پلی کردم. بعد از آن با فیلم‌ها و عکس‌هایی که از این کنسرت منتشر شد و کارهایی که در استانبول برای این کنسرت انجام دادم، کمی شناخته‌تر شدم. سپس دیگر پادکست‌ها را به بازار عرضه کردم. پادکست مربی من و پادکست Weekend. اول با Weekend شروع شد و سپس با مربی من ادامه یافت. در مورد مربی من باید بگویم، این کار یک پلاتفرم ورزشی است و کار آنلاین کوچینگ انجام می‌دهد. با پیشنهاد خودم، من و آقای جهرمی که مدیریت این پلاتفرم را به عهده دارد، تصمیم گرفتیم پادکستی را تهیه کنیم که مناسب ورزش، سالن ورزشی و این جور چیزها باشد تا اکثر افراد بتوانند از آن استفاده کنند. فکر می‌کنم هفت اپیزود آماده شد و چند تا دیگر نیز در راه است که در حال همکاری با هم هستیم. این پادکستی متفاوت است و تا به حال شبیه آن را به سبک ایرانی نداشتیم که مناسب وورک اوُت باشد.

با کدام دی‌جی‌ها و یا خواننده ها همکاری داشتید؟
با اکثر دی‌جی‌ها در ارتباطم و دوست و رفیق هستیم، ولی فقط با دی‌جی پوریا همکاری داشتم و همکاری خاصی با دیگران نداشتم. اما گاهی پیش آمده که همراه هم در یک ایونت کار کرده باشیم.

درباره کارهای جدیدتان برایمان بگویید؟
کار جدیدی که در حال انجام آن هستم برنامه Weekend Live است که جدیداً آن را راه‌اندازی کردم. تصمیم دارم که به همه شهرها و لوکیشن‌های باحال ایران بروم و یک پادکست را به صورت لایو در همان مکان پلی، ضبط، فیلم‌برداری و منتشر کنم. تا به حال پنج قسمت آن را انجام دادم. یکی در تهران بود، دیگری در فضایی به سبک گنگ که پادکستی Hip hop به شمار می‌رود. یکی در کیش در یک کشتی تفریحی بود، دیگری در پیست اسکی در دربندسر انجام شد و آخری هم در چابهار در اسکله بریس بود. قرار است که این کار را ادامه دهیم و به جاهای باحال ایران سر بزنیم و فیلم‌برداری کنیم تا هم مردم جاهای مختلف ایران را ببینند و هم کار موزیک انجام بدهیم.

اصالتاً از کجای ایران هستید؟ آیا شهرتان روی آهنگ‌هایی که ریمیکس می‌کنید تاثیر دارد؟ مثلاً موسیقی جنوب و…
اهل تهران هستم. نه، موزیک‌ها تاثیر زیادی در من نداشتند.

بهترین کارتان از دید خودتان و مخاطبانتان کدام است؟
شاید خودم فقط یکی دو تا از پادکست‌هایم را دوست نداشته ‌باشم. به این دلیل که در آن زمان مطابق با مد روز کار کردم. اکثر پادکست‌هایم در هر مودی که باشم حال می‌دهند. گاهی دوست دارم Weekend یک را گوش کنم و گاهی Weekend چهار را دوست دارم. گاهی دوست دارم شماره شش را گوش کنم. یعنی اکثر پادکست‌هایم را گوش می‌کنم. طوری نیست که بگویم فقط همین یک کار را دوست دارم. اما چیزی که نظر مخاطبان را بیشتر جلب کرده، همچنین با توجه به تعداد بازدیدهایی که دارد، آخرهفته شانزده بوده که یک آخرهفته نوستالژی شش و هشت است و در آن از اکثر خواننده‌هایی که خودم هم دوست دارم، استفاده کردم. این کار از نظر خودم خیلی باحال شده است.

اولین باری که موزیک خودتان را شنیدید کجا بود؟ چه حسی داشتید؟
بازخوردی که من از مردم می‌گیرم؛ خیلی خوشحالم می‌کند. مثلاً گاهی جایی هستم و می‌بینم که اسم فروشگاهشان را آخرهفته گذاشته‌اند و عکس آن را با همان لوگوی خودم برایم می‌فرستند. یا اینکه مثلاً جایی می‌روم و می‌بینم که موزیک من در حال پخش است و یا دوستان می‌گویند، الان جایی بودیم که موزیک تو را پخش می‌کرد. یادم است که Weekend یازده تازه وارد بازار شده بود، من به مسافرت خارج از ایران رفته بودم. حرف پدرم خیلی خوشحالم کرد که می‌گفت در طول مسیر، هم خودمان داشتیم این کار را گوش می‌کردیم و هم از ماشین‌های اطراف می‌شنیدیم. زمانی که برای غذا خوردن به رستوران رفتیم، متوجه شدیم که این پادکست در حال پخش است. این خیلی به من حال داد و بهترین بازخوردی بود که گرفتم.

یک ویژگی شخصی خودتان را بگویید که دوستانتان با این ویژگی شما را می‌شناسند.
ویژگی شخصی که فکر می‌کنم دوستانم من را با آن می‌شناسند، خونسردی من هست. کلاً هم در کار و هم در بقیه موارد انسان خونسردی هستم. شاید از دیدگاه دیگران کمی بیخیال به نظر برسم، ولی وقتی یک اتفاق عجیب پیش می‌آید، زیاد دنبال این نیستم که غُر بزنم و از شرایط شکایت کنم. بلکه بیشتر دنبال راه حل هستم تا اینکه ببینم چرا اینطور شد. سعی می‌کنم راه حل مشکل را پیدا کنم. گاهی اتفاقات عجیبی در کار ما پیش می‌آید. برای مثال ممکن است وسط برنامه‌ای به صورت ناگهانی در کلاپ در حال پلی کردن و یا هنگام آغاز اجرای یک خواننده، دستگاه میکسر قطع و یا خراب شود. ممکن است هزار اتفاق برای دستگاه‌های دیگر کار پیش بیاید. ولی به جای اینکه بخواهیم غُر بزنیم و در نتیجه کاری از پیش نبریم، باید سعی کنیم با خونسردی یک راه حل باحال برای مشکل پیدا کنیم.

موزیک حرفه اصلی شماست؟
بله. این حرفه اصلی من هست. شغل دیگری ندارم. تنها راه درآمدم کار موزیک است.

سرگرمی‌تان در زمان آزاد چیست؟
مسافرت را دوست دارم. مسافرت رفتن یکی از چیزایی است که هم به من ایده می‌دهد و هم خیلی خوش می‌گذرد. مخصوصاً دوست دارم به جاهایی که تا به حال نرفته‌ام، سفر کنم. معمولاً بقیه سرگرمی‌ها همه یکنواخت هستند و سفر بیشترین سرگرمی هست که انجام می‌دهم.

تاثیرگذارترین آدم در زندگی تان چه کسی بوده؟
کلاً آدم تاثیرپذیری هستم و خیلی از دوستان و همکارانم ایده می‌گیرم. ممکن است حتی آن شخص دوستم هم نباشد، ولی کاری از او می‌بینم و ایده می‌گیرم. می‌دانم برای اینکه در هر کاری پیشرفت داشته باشم، حتماً باید وابسته به یک ایده باشد. در واقع باید تمام فکر و تمرکز روی آن کار باشد تا ایده سراغ فرد بیاید. من دوست دارم که همیشه کارهای جدید انجام بدهم. بیست و دو پادکست Weekend منتشر کردم که فکر می‌کنم شاید فقط چهار یا پنج تا از آن‌ها مثل هم باشند. یعنی دوست دارم هر کدام استایل مخصوص به خود را داشته باشند و با اسم خودشان شناخته شوند. دوست ندارم همه در یک ژانر باشند. از اکثر دوستان نزدیکم ایده می‌گیرم و نظر می‌پرسم و همه‌شان در زندگی من تاثیرگذارند.

برای آینده خودتان در این زمینه چه برنامه‌هایی دارید؟
من قبلاً کار ریمیکس انجام می‌دادم. البته نه آنقدر حرفه‌ای، درحد کلاس‌های آموزشی که نزد اساتیدم می‌رفتم. به تازگی ساخت یک آلبوم ریمیکس را شروع کردم و در حال آماده‌سازی آن هستم. این آلبوم از چند تِرَک تشکیل شده که مربوط به هفت، هشت خواننده ایست که دوستشان دارم. قرار است این ریمیکس را تحویل بازار بدهم. خیلی دوست دارم کارهای بزرگ انجام بدهم و انشااله به احتمال زیاد همه انجام خواهد شد. مثلاً دوست دارم بتوانم در ویکندلایوهایی که در حال انجامش هستیم، با دی‌جی‌های معروف خارجی به صورت بک تو بک کار کنم. برنامه‌ریزی‌هایش در حال انجام است تا بتوانیم بعد از دوران کرونا با هم کار کنیم.

پیامی برای مخاطب‌های مجله پُل دارید؟
برای تمام مردم دنیا در این وضیعت بد کرونا آرزوی سلامتی دارم.

نظرتان درباره مجله پُل چیست؟
از شما به عنوان یک رسانه قوی و با کیفیت تشکر می‌کنم.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید