بیوگرافی نیما بهنود

«نیما بهنود» 45 ساله و متولد تهران است؛ اما از سال 1999 در نیویورک زندگی و کار می کند. برند NIMANY در سال 2004 به عنوان یک سرگرمی شروع به کار کرد و در سال 2005 به طور رسمی به عنوان یک برند ثبت شد. نیما بهنود لیسانس خود را در زمینه Graphic Design از موسسه تکنولوژی فشن دریافت کرد و به دلیل موفقیت در نام تجاری Nimany، دانشجوی پروفایل سال شد. او همچنین افتخار می‌کند که موسسه تکنولوژی فشن نیویورک، او را به عنوان دانشجوی پروفایل انتخاب کرده و به خاطر استفاده خلاقانه از تکنیک سیلک اسکرین و خوشنویسی فارسی، از او تقدیر می‌کند.

نیما بهنوود یک مدیر نوآوری و کارآفرین است که در شهر نیویورک زندگی می کند. و فارغ التحصیل از موسسه تکنولوژی فشن با لیسانس Graphic Design و کارشناسی ارشد Global Fashion Management است. او فعالیت خود را به عنوان طراح گرافیک آژانس های تبلیغاتی در کالیفرنیا آغاز کرد. سپس در سال 1999 به نیویورک نقل مکان کرد و به عنوان مدیر نوآوری برای مارک های بزرگ لوکس کار کرد. همچنین کمپین های بین المللی را برای نام های بزرگ جهانی، از جمله دو فوتبالیست‌ «کریستیانو رونالدو» و «لیونل مسی» طراحی کرد.

مسیر هنری نیما بهنود بر پایه عشق همیشگی او به نقاشی و تصویرگری است. او در اوایل کار خود با ترکیب تکنیک های سیلک اسکرین، رسانه های دیجیتال و رنگدانه های پارچه‌، یک سبک منحصر به فرد را ایجاد کرد. نیما نمایشگاه های انفرادی از آثار هنرهای زیبای خود را در نیویورک، پاریس و دبی برگزار کرد که همگی sold-out شدند. آثار او الهام بخش راه اندازی نام تجاری لباس و اکسسوری Nimany در سال 2005 شد. برند Nimany که بر پایه تجربه چندین و چند ساله نیما در گرافیک رایانه، هنرهای زیبا و دنیای لوازم لوکس بود، از آنچه که تصور می شد به موفقیت بیشتری رسید. این برند طرفداران زیادی پیدا کرد که به کارهای نیما (چه نقاشی، چه کیف های دستی لوکس و چه عطر) وفادار ماندند.

نیما بهنود

نیمانی کار خود را چگونه آغاز کرد؟

NIMANY کارش را به عنوان یک برند تیشرت آغاز کرد. ایده ساده بود. ما می خواستیم خوشنویسی فارسی را محبوب کنیم، به آن حس امروزی ببخشیم و آن را به سبک خیابانی تبدیل کنیم. من از سال های نوجوانی خود در تهران، با این رویا زندگی کردم؛ اما خیابان های شهر نیویورک سرانجام باعث شد تا آن را را عملی کنم. تیشرت ها بلافاصله مخاطبان خود را پیدا کردند. معلوم شد این فقط من نبودم که نسبت به نقوش فارسی روی تیشرت مدرن اشتیاق داشتم. روسری محصول بعدی ما بود. ما یک موقعیت مناسب و‌ رو به رشد پیدا کردیم.

چطور شد که تصمیم گرفتید از فرهنگ ایرانی در کارهای نیمانی استفاده کنید؟

در طی چند سال‌ گذشته، دنیای مد به طور مداوم تغییر کرده است. حالا لباس های خیابانی هم به نوعی تداعی گر تجمل و لوکس بودن هستند. مخاطبان ما بیشتر می خواستند و ما مجبور بودیم پاسخگو باشیم. من دقیقاً می دانستم که کجا را باید بگردم تا آنچه لازم بود که این نقطه عطف جدید را شکوفا کند پیدا کنم: «فرهنگ ایرانی». ممکن است افراد به خاطر نوع پوشش رسانه ها، فرهنگ ایران را نشناسند؛ درصورتیکه مملو از شگفتی و تجملات است.

هرچه تیم تحقیق و توسعه ما بیشتر جستجو‌ می کرد، منابع الهام بخش بیشتری هم پیدا می کرد. ما منبع مناسبی را پیدا کرده بودیم؛ بنابراین یک Nimany با نام تجاری جدید متولد شد. جواهرات، اکسسوری و کیف های دستی نیز تولید کردیم. هر محصول داستانی را بیان می کرد که هم در داستان های باستانی و هم در جهان شناسی امروزی حرفی برای گفتن داشت. اکنون داستان های حماسی از «کتاب فارسی پادشاهان» روی کیف دستی روزانه مناسب برای مراسم های مجلل قرار دارد. حالا طرفداران مد می توانند با یک چوکر که مزین به تفسیری مدرن از خط فارسی است، ورزش کنند.

Nimany

داستان تولد عطرهای نیمانی را تعریف کنید.

ما هم مانند بسیاری از برندها، همراه با مخاطبان خود رشد کرده بودیم. ما داستانی از یک فرهنگ غنی را به روشی بیان کردیم که برای همه قابل دسترس بود. حالا کسانی که هرگز از فرهنگ ما چیزی نشنیده اند، می توانند از زیبایی و جادوی آن لذت ببرد. قدم بعدی این بود که کاری کنیم افراد بوی شگفتی و تجملات ایرانی را هم استشمام کنند تا فرهنگ ایرانی فراگیر شود. عطرهای ما که هم برای خانم ها و هم آقایان است، «لیلی و مجنون» نام دارد و داستان یک زن و مرد را توصیف می کند که شخصیت های پیچیده ترین داستان‌ عاشقانه تاریخ هستند. داستان پارادوکسیک عشق که توسط یک شاعر قرون وسطایی ایرانی سروده شده است، به نمادی عالی برای شگفتی و تجملات فارسی تبدیل شد. جهان اکنون می تواند آن را استشمام کند.

درمورد کلکسیون خانه و فرش های ایرانی نیمانی برایمان بگویید. 

دنیای متغیر مد، مدام تغییر می کند. در یک دوره طراحان دوست داشتند با هنرمندان استودیو همکاری کنند. این یک خبر عالی برای NIMANY بود. آثار هنری نیما بهنود که الهام بخش بسیاری از محصولات ما بودند، اکنون می توانستند به تنهایی خودی نشان دهند. آنها نقاشی هایی بودند که الهام بخش طرح های روسری و کیف های دستی بودند؛ اما هرگز خودشان دیده نشده بودند. اکنون علاقه مندان به هنر می توانستند منبع اصلی محصولات NIMANY را در اتاق نشیمن خود آویزان کنند. اینگونه بود که کلکسیون خانه NIMANY هم متولد شد. طبیعی بود که قدم بعدی ما در جهت دستیابی به زیبایی شناسی ایرانی باشد: «فرش ایرانی».

فرش های مدرن ما (دست بافت ابریشم، پشم و پنبه) که هر یک توسط نیما طراحی شده است، آخرین پیشنهادات از برند رو به رشد ما هستند تا ترکیبی فوق العاده از خوشنویسی و طرح های برجسته معاصر باشند. مسیر کشف و توسعه NIMANY که مدت ها پیش از یک رویا متولد شد، همچنان ادامه دارد. ما خوشحالیم که از منابع بی پایان الهامات برخوردار هستیم. هرچه بیشتر جستجو کنیم، سنگ های خارق العاده تری پیدا می کنیم. ما سفر را دوست داریم؛ همانطور که توقف ها در طول مسیر را هم دوست داریم.

برند نیمانی

چه زمانی و چگونه وارد دنیای مد و طراحی لباس شدید؟ 

من به طور حرفه ای مدیر نوآوری هستم و هرگز در زمینه مد و فشن درس نخواندم. بعد از اینکه NIMANY تاسیس شد و با استقبال خوبی روبرو شدم، تصمیم گرفتم به دانشگاه بازگردم و در رشته business of fashion تحصیل کنم.

چه زمانی مهاجرت کردید و چرا؟

من در سال 1994 برای تحصیل در رشته طراحی گرافیک در سانفرانسیسکو، ایران را ترک کردم.

آیا دوره خاصی برای طراحی لباس گذرانده اید؟ 

من روی تمام جنبه های زیبایی شناسی محصولات NIMANY متمرکز شده ام و این همان چیزی است که به خاطرش به دانشگاه رفتم: «مدیریت نوآوری». خوشبختانه طراحان تکنیکی عالی در کنار من هستند و می توانند دیدگاه من را به واقعیت تبدیل کنند.

از جزئیات همکاری خود با مسی و کریستیانو رونالدو بگویید. 

مقاله نیویورک تایمز:

نیما بهنود تنها مدیر نوآوری است که کمپینی را برای کالاهای لوکس برای کریستیانو رونالدو و لئو مسی ایجاد کرده است. این یک دستاورد بزرگ و یک رویا برای هر مدیر نوآوری در جهان است. نیما در سال 2012 یک کمپین ساعت لوکس را با ستاره فوتبال یعنی کریستیانو رونالدو در مادرید طراحی و اجرا کرد. این نه تنها یک موفقیت جهانی محسوب می شد؛ بلکه اولین کمپین اکسسوری لوکس برای کریستیانو رونالدو بود. شش سال بعد نیما کارنامه خود را با یکی دیگر از بهترین ها یعنی لئو مسی تکمیل کرد و کمپین مشابهی را در بارسلونا با ستاره فوتبال لئو مسی انجام داد. هر دو کمپین از موفق ترین کمپین ها در جهان بوده اند و راه را برای بسیاری از ورزشکاران برای شرکت در تبلیغات کالاهای لوکس هموار کردند.

نیما بهنود و لیونل مسی

آیا اولین طراحی خود را به یاد دارید؟ اجرا شد؟

بله، البته، اولین طراحی یک تکلیف مدرسه بود. قرار شد لباسی طراحی کنیم که چیزی درباره فرهنگ بگوید. من از اشکال انتزاعی خوشنویسی فارسی استفاده کردم. دانش آموزان کلاس مجذوب طراحی من شدند و همه می خواستند همان طرح روی ژاکت هایشان چاپ شود. من تقاضا برای یک چیز بسیار تازه و نا آشنا را از سوی مخاطبان در سراسر جهان دیدم. بدین ترتیب همه چیز دست به دست هم داد و NIMANY متولد شد.

به نظر شما لذت بخش ترین قسمت کار طراحی مد چیست؟

یک طراح با بازآفرینی مجدد فرهنگ باستانی، آن را حفظ می کند. فرهنگ سازی جذاب ترین کار روی زمین است.

طراحان مورد علاقه شما در صنعت مد چه کسانی هستند؟

«کیوان خسروانی» طراح ایرانی مورد علاقه من، «الکساندرا مک کوئین» طراح الهام بخش مورد علاقه من و «تام فورد» ذهن تجاری مورد علاقه من در مد هستند.

کدام یک از اعضای خانواده شما را بیشتر تشویق کرده است؟

پدر و مادرم از اوایل کودکی من را تشویق کردند که رویایم را به عنوان یک هنرمند دنبال کنم و هرگز مخالف آن نبودند. صادقانه بگویم، من در خانواده ای بزرگ شدم که هنر و فرهنگ بخش برجسته ای از خانواده بود.

مصاحبه با نیما بهنود

دوست دارید در 5 سال آینده چه موقعیتی در شغل خود داشته باشید؟

توانایی ادامه دادن به کاری که امروز انجام می دهم.

کدام یک از آرزوهای کودکی شما تا به حال برآورده شده است؟

فرآیند تبدیل رویاهای شما به واقعیت بسیار سرگرم کننده است. حتی اگر به واقعیت تبدیل نشوند، باز هم این فرآیند ارزشمند است.

مهمترین نکته برجسته زندگی کاری شما چیست؟

اینکه می بینم مردم نیویورک، پاریس و دیگر کلان شهرهای مهم از طریق محصولات من با فرهنگ ایران آشنا می شوند.

راز موفقیت شما در صنعت مد چیست؟

من هیچ فرمول مخفی ندارم. من خود و تیمم را دائما به روز می کنم تا با تغییرات سریعی که ما را احاطه کرده است، کاملا هماهنگ باشیم.

برند Nimany

آیا تا به حال به ایران سفر کرده اید؟ اگر بله، تجربه خود را به ما بگویید.

از آنجایی که در سال 1994 ایران را ترک کردم، فرصتی برای سفر مجدد نداشتم؛ اما بسیار مشتاق هستم تا به ایران سفر کنم.

آیا شما طرفدار غذا، موسیقی و سنت های ایرانی هستید؟

بله، البته. من عاشق همه غذاهای ایرانی هستم و شیرین پلو غذای مورد علاقه من است. موسیقی‌ که این روزها از ایران می‌آید، از همه جهت (مفهوم، شعر و صدا) جذاب است و من واقعا از آن لذت می برم.

الگوی شما در زندگی کیست؟

من الگوهای زیادی در تمام جنبه های مختلف زندگی و کار دارم.

آیا تا به حال شکست یا ورشکستگی را تجربه کرده اید؟

بله، البته. شکست بخشی از مسیر است و هر بار که اتفاق می افتد، سعی می‌کنم از آن درس بگیرم.

پرفروش ترین محصول برند NIMANY کدام است؟

Ladies Evening Clutches (کیف دستی زنانه) که گران قیمت ترین محصول NIMANY نیز محسوب می شود.

محصولات برند نیمانی

اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟

وقتی در تعطیلات هستم، سعی می‌کنم ارتباطم را قطع کنم تا از خانواده و وقت گذرانی با آنها لذت ببرم.  زمان ارزشمندترین دارایی است که نمی توان آن را با هیچ چیز دیگری جایگزین کرد.

بزرگترین درسی که در حرفه خود آموخته اید چیست؟

همه چیز برای همه است و همه می توانند از نوعی تجملات لذت ببرند. ممتاز و طراز اول بودن در حال از بین رفتن است و همیشه این تنها مسئله زیان بخش است.

بزرگترین آرزوی نیما بهنود چیست؟

آرزوی روزی را دارم که همه در جهان با هنر و فرهنگ ایران آشنا شوند و ببینند که چقدر جالب است.

شعار نیمار بهنود

شعار نیما بهنود در زندگی چیست؟

تنها کسی که می تواند شما را نجات دهد خودتان هستید.

برای کسی که می خواهد راه شما را دنبال کند چه توصیه ای دارید؟

دانش آکادمیک مهم است و به شما کمک می کند تا جاده را بهتر ببینید؛ اما همچنان باید رانندگی هم کنید و وسیله نقلیه خوبی داشته باشید.

مشتریان NIMANY کدام افراد مشهور هستند؟

کیم کارداشیان، جیم کری، کانیه وست، پاریس هیلتون، نیکی هیلتون، هایدی کلوم و بسیاری دیگر از جمله افراد مشهوری هستند که محصولات NIMANY را دارند.

مشتریان برند nimany

کدام یک از طرح ها و محصولات خود را بیشتر از بقیه دوست دارید؟

من به تمام چیزهایی که با نام تجاری تولید می شوند، عشق و علاقه یکسانی دارم.

برند نیمانی در چه کشورهایی نمایندگی دارد؟

آمریکا، اروپا و امارات متحده عربی

عجیب ترین پیامی که در اینستاگرام دریافت کردید چه بود؟

درخواست مجوز برای کپی کردن محصولات ما! البته ما حالا متوجه شده ایم که مردم دیدگاه متفاوتی نسبت به سرقت ادبی و تکرار دارند و لزوما قصد بی‌احترامی ندارند.

چند ساعت در روز کار می کنید؟

10 الی 14 ساعت یا حتی بیشتر.

نیما بهنود

چگونه در شرایط سخت انگیزه خود را حفظ می کنید و به راه خود ادامه می دهید؟

سعی می کنم دائما به خودم یادآوری کنم که ما در یک فراز و نشیب ثابت زندگی می کنیم. هیچ فرازی و هیچ نشیبی همیشگی نیست.

ایرانیان داخل و خارج از ایران چگونه می توانند محصولات نیمانی را خریداری کنند؟

فروشگاه آنلاین بین المللی، سریع ترین راه برای کشورهایی است که می توانند به آن دسترسی داشته باشند. ما یک بوتیک در امارات متحده عربی در هتل آدرس هم داریم که کلکسیون NIMANY را به نمایش می گذارد.

نظر شما در مورد مجله Pol چیست؟

خیلی خوب است که یک منبع رسانه ای درمورد فعالیت هنرمندان، موسیقی دانان و شخصیت های ایرانی در سرتاسر جهان آگاهی رسانی می کند. این یک پلتفرم فوق العاده است تا طرز فکر آنها نسبت به حرفه شان را منعکس کند.

 

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید