به بهانه‌ اکران فیلم سینمایی مشترک ایران و ترکیه (جن زیبا) به معرفـی بازیگـر سرشناس ترکیه‌ای Nurgül Yesilcay پرداخته‌ایم. حضور او در ایران و بازی با حجابش سر و صدای زیادی را برپا کرد. بدون اغراق، کسی نمی‌تواند از ظاهر نورگل متوجه سن او بشود. این بازیگر سرشناس و زیبای ترکیه‌ای ۴۲ ساله است، اما انرژی مثبت زیادی دارد. کیک‌بوکسینگ ورزش مورد علاقه‌اش است و حتی عکس‌هایی در حال ورزش هم در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشته است. نورگل در شهر افیون قره حصار ترکیه متولد شده، مدتی در شهر ازمیر بوده و بعد برای تحصیل در رشته‌ تئاتر به دانشگاه Eskisehir رفته است. او یک بار در سال ۲۰۰۴ ازدواج کرده و جدا شده است. همسر سابقش Cem ozer، بازیگر و نویسنده ترکیه‌ است. آن دو در سال ۲۰۰۴ و در جریان بازی در سریال جزیره‌ فرشتگان با هم آشنا شدند. ثمره این ازدواج یک پسر به نام عثمان نژات است که حالا با مادر زندگی می‌کند.

فیلم شناسی نورگل یشیلچای
با توجه به اینکه سریال حریم سلطان با استقبال بسیار خوبی در ترکیه و خارج از کشور مواجه شد، در ادامه سریال ماه پیکر یا Muhtesem Yüzyil Kosem را ساختند. این سریال تاریخی درباره‌ زنی است که به قدرتمندترین زن تاریخ عثمانی و همسر محبوب سلطان احمد اول تبدیل می‌شود. ایفای نقش کوسَم در میان‌سالی بر عهده‌ نورگل یشیلچای است. بیشتر بیننده‌های خارجی او را با این نقش می‌شناسند. دیگر سریال معروف او گوزل است. البته او در فصل دوم سریال از پروژه جدا شد. نورگل در مصاحبه‌ای درباره‌ رها کردن پروژه گفت: (قرار بود فیلم داستانی عاشقانه داشته باشد و فصل دوم با بوسه آغاز شود، اما کارگردان در هنگام ساخت گفت که این چیزها در سینمای ترکیه هنوز جا نیافتاده‌اند و ممکن است مردم خوششان‌ نیاید.
اولین بازی او مربوط به سال ۱۹۹۸ است. او در مجموعه‌های تلویزیونی بهار دوم، تکه کیک، بدون تو، سلطان، جنایت، گلپری، گوزل، عشق و جزا و… بازی کرده است. همچنین او در فیلم‌های سینمایی شب، شانس دوم، خیلی زود، عشق قرمز است، لبه‌ بهشت، درخت چنار و جن زیبا هنرنمایی داشته است. جوایز زیادی به این بازیگر هنرمند اعطا شده است که ارزشمندترین آن‌ها جایزه‌ پرتقال طلایی فستیوال فیلم بین‌المللی آنتالیا برای بهترین بازیگر است.

حضور در فیلمی ایرانی
نورگل در فیلم (جن زیبا) که در ایران فیلم‌برداری شده، هم‌بازی فرهاد اصلانی است. این فیلم در سال ۲۰۱۷ فیلم‌برداری شده، اما به تازگی درحال اکران است. نورگل همزمان با اکران این فیلم پستی در اینستاگرام منتشر کرد و زیر آن نوشت: (بعد از فیلم‌برداری مفرح در اصفهان، بالاخره فیلم‌مون داره اکران می‌شه! فیلم فوق‌العاده‌ای شده! به تماشاش بشینین و لذت ببرین. ایران، دوستت دارم). او در این فیلم نقش زنی چادری ایرانی به نام دلارام را بازی می‌کند. دلارام زنی است که بر اثر حادثه‌ای توانایی تکلمش را از دست داده است. قبل از آمدن به ایران در مصاحبه‌ای با هیجان بسیار زیاد در حالی که دستانش را در هوا تکان می‌داد، گفت که هدفش از حضور در این فیلم دریافت جوایز بین‌المللی است. بعد از اتمام فیلم‌برداری، درباره‌ نقش مقابلش یعنی فرهاد اصلانی هم نظرات بسیار خوبی داشت و گفت:‌ (من و او زبان مشترکی نداشتیم، اما به خوبی منظور یکدیگر را متوجه می‌شدیم. او بهترین هم‌بازی سینمایی بود که تا به حال داشتم و هوش بسیارش را تحسین می‌کنم). نورگل برای ضبط این فیلم به مدت ۵ هفته به ایران آمد. این فیلم سینمایی را بایرام فضلی کارگردانی و فیلم‌برداری کرده است. تهیه کنندگی آن بر عهده‌ مهرداد فرید است و محرم زینال‌زاده، لیلا زارع، لیلا موسوی، علی جعفری، میثم پویان‌فر و غزل فرید نیز در آن بازی کرده‌اند. بخشی از تامین سرمایه‌ ساخت فیلم جن زیبا، بر عهده‌ شرکت ترکیه‌ای آلتینا است. فیلم جن زیبا به صورت هم‌زمان در ایران، ترکیه و آذربایجان اکران شده است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید