علت فراموش کردن خواب چیست

فراموش کردن خواب تا حدودی عادی است؛ زیرا قرار نیست تمام رویاها معنا داشته باشند و مستقیماً با زندگی شما یا اطرافیانتان مرتبط باشند. رویاها را فقط به عنوان تصاویری در ذهن خود در نظر بگیرید. هر چیزی را که مغز غیرضروری بداند، به خاطر نخواهد سپرد. چیزهای فراموش شدنی، فراموش خواهند شد و دلیلی برای نگرانی نیست. کابوس یکی از انواع رویاهایی است که محققان معتقدند با یادآوری بالایی همراه است. به خاطر سپردن کابوس‌ها بسیار آسان‌تر است؛ زیرا به خاطر ترس، از خودشان روی شما اثر بر جای می‌گذارند.

موارد مختلفی ممکن است باعث شود که خواب بدی داشته باشید. اگر نمی‌توانید خوب بخوابید یا مشکل فراموش کردن خواب دارید، سعی کنید برای ارزیابی چیزهای مختلفی که ممکن است بخشی از عادات روزانه شما باشند، وقت بگذارید. بیدار شدن در نیمه شب مهم است؛ زیرا این چیزی است که به شما کمک می‌کند رویاها را به خاطر بسپارید. اگر برای مدت کوتاهی بیدار شوید (تقریباً 2 دقیقه) به مغز شما کمک می‌شود رویاها را رمزگذاری کند و زمانی که کاملاً بیدار هستید، آنها را به خاطر بسپارید.

چرا خواب هایمان را فراموش میکنیم

 

کمبود خواب باکیفیت

بیشتر رویا دیدن در خواب REM اتفاق می افتد. اگر کیفیت خوابی که دریافت می کنید خوب نیست یا به اندازه کافی نخوابیده اید، ممکن است هرگز به این مرحله نرسید. مثلا خوردن دارو معمولاً برای کمک به خواب بهتر استفاده می‌ شوند؛ اما داروی خواب می‌تواند بر چرخه‌های REM شما در طول شب تأثیر بگذارد.

جنسیت

دانشمندان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که دقیقاً چه ارتباطی بین جنسیت و فراموش کردن خواب وجود دارد. این می تواند به این دلیل باشد که زنان حافظه کوتاه مدت بهتری دارند یا اینکه مغز زنان در معرض هورمون های بیشتری قرار دارد که بر ساختار و عملکرد مغز تأثیر می گذارد. فراموش کردن خواب ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا رویاها را جدی می گیرید یا نه. زنان تمایل دارند ارتباطات عاطفی بیشتری با رویاهای خود داشته باشند و آنها را جدی تر می گیرند. اراده خودآگاه برای به خاطر سپردن نیز می تواند بر میزان خوب یادآوری رویاهای خود تأثیر بگذارد.

علت فراموشی خواب بعد از بیدار شدن

سلامت روانی ضعیف

اگر سلامت ذهنی شما در بهترین حالت نباشد، تمرکز روی کارهای مهم در طول روز و زمانی که بیدار هستید، دشوارتر می شود. اگر بدن شما در پردازش چیزها در حالت بیداری مشکل دارد، انجام آن در زمانی که نیمه خواب هستید حتی می تواند دشوارتر باشد. این یکی از علل فراموشی خواب بعد از بیدار شدن است.

اختلالات خواب

اختلالات خواب بر کیفیت و میزان خواب شما تأثیر می گذارد. هر چیزی که می تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد، احتمالاً می تواند بر یادآوری خواب شما هم تأثیر بگذارد. اختلالات خواب مانند بی خوابی، سندرم پای بی قرار و غیره ممکن است موجب پریدن از خواب و فراموشی شود، اثرات شدیدی داشته باشند و یادآوری خواب را دشوارتر کنند. افرادی که درست قبل از خواب دارای اضطراب زیاد و افکار منفی هستند، ممکن است به خاطر سپردن رویاها نیز برایشان دشوارتر باشند. این به این دلیل است که مغز با تلاش برای پردازش آن افکار، کار می کند و رویاها کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

اختلالات خواب

شخصیت

فراموش کردن خواب به ویژگی های شخصیتی شما نیز بستگی دارد. مطالعات متعددی انجام شده است که یادآوری رویاها را به افراد خلاق تر مرتبط می کند. این به این دلیل است که آنها در مناطق مختلف مغز عملکرد بالاتری دارند. محققان در مطالعه‌ای که با 55 شرکت‌کننده انجام شد دریافتند افرادی که رویاها را به خاطر می‌ آورند، در آزمون‌های خلاقیت در مقایسه با افرادی که رویاها را به یاد نمی‌آورند نمره بهتری کسب می‌کنند.

چیکار کنم خوابم یادم بمونه

گاهی‌اوقات به خاطر سپردن رویاها ممکن است با کمی تغییر در عادات روزانه امکان‌پذیر شود. برای مثال بهتر است یک قلم و دفتر در کنار تخت‌ خواب خود داشته باشید تا به محض بیدار شدن، خواب خود را یادداشت کنید. فراموش نکنید که خواب ها به شدت فرار هستند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید