طعم غذا برای مردم آسیایی بسیار اهمیت دارد. از شرق تا غرب این قاره، غذاهای هر کشوری را که بررسی کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها ادویه‌های خاصی به غذاها اضافه می‌کنند تا طعم‌های منحصر به فردی بسازند. البته این ادویه‌ها فقط طعم‌ها را تغییر نمی‌دهند، آن‌ها مسئول خوش عطر و خوش رنگ‌تر کردن غذاها هم هستند. نقش ادویه در غذاها به قدری مهم است که استفاده‌ از آن‌ها بستگی به اقلیم دارد و روی خلق و خو نیز تاثیر می‌گذارد. چاشنی غذا چیزی است که آن را به یادماندنی و پرطرفدار می‌کند.

بازار ادویه‌ استانبول

یکی از بهترین بازارهای ادویه‌ جهان در استانبول واقع شده است. توریست‌ها این بازار را به نام بازار ادویه می‌شناسند، اما نام اصلی آن بازار مصری‌ها یا میصیر چارشیسی (به ترکی: M�s�r Çar��s�) است. دولت عثمانی بودجه‌ ساخت این بازار را از درآمد زمین‌هایی که در مصر داشت تامین کرد، به همین دلیل نیز نام مصر روی آن ماندگار شد. در روایت دیگری آمده است که بودجه‌ ساخت بازار را از مالیاتی که مصری‌ها به دولت عثمانی می‌دادند تامین کردند؛ اما مشخص نیست که این مالیات به چه منظوری اخذ می‌شده است. البته کلمه‌ M�s�r در زبان ترکی به معنی ذرت نیز هست و مدتی این شبه وجود داشت که نام این بازار واقعاً بازار مصری‌هاست یا منظور بازار ذرت است؟ این بازار در سال ۱۶۶۰ شکل گرفت، یعنی در حال حاضر حدود ۳۶۰ سال از عمرش می‌گذرد. در ابتدا اینجا فقط ایستگاه مسافران جاده‌ ابریشم بود؛ کم کم تجارت رونق گرفت و غرفه‌های بیشتری اضافه شدند. بازار ادویه در کنار یکی از قدیمی‌ترین بنادر استانبول واقع شده است و به نظر می‌رسد این مکان بهترین جا برای ساختن آن بود. ابتدا در این بازار همه چیز فروخته می‌شد، اما کم کم تمرکز آن به سمت ادویه رفت. ادویه‌های متنوع از ممالک مختلف به خصوص قاهره با کشتی‌ها وارد استانبول می‌شدند و از اینجا به تمام کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شدند.

به دنبال طعم‌ها

بازار ادویه استانبول بعد از بازار کاپالی چارشی، دومین بازار سنتی سرپوشیده‌ بزرگ در این شهر است. زمانی که وارد بازار ادویه فروشی می‌شوید، رنگ‌ و بو شما را مسخ می‌کند. محلی‌های استانبول نیز برای خرید ادویه به همین بازار مراجعه می‌کنند و اینجا صرفاً توریست‌پسند نیست. اگر به تماشای زندگی روزمره‌ ترک‌ها علاقه دارید، باید حتماً سری به این بازار بزنید. اینجا می‌توانید فرهنگ آن‌ها را از نزدیک تماشا کنید و علاوه بر معماری قدیمی بنای بازار، خودتان را محو تماشای چیدمان جذاب و شور و هیجان بازار کنید. حتی آشپزهای معروف ترکیه نیز برای طعم دادن به غذاهای پر طرفدار ترکی به این بازار می‌آیند. اینجا پر از رنگ و عطرهای مختلف است. سلول‌های بینایی چشمتان فعال‌تر می‌شوند و سلول‌های بویایی‌تان هم شروع به کنجکاوی می‌کنند. فروشنده‌ها در رقابت برای فروش هستند. در برخی غرفه‌ها به جز ادویه می‌توانید داروهای گیاهی، شیرینی، راحت‌الحلقوم، پنیر، صابون دست‌ساز و… نیز پیدا کنید.

بررسی معماری بازار 

طاق آجری بازار مصری‌‌ها شباهت زیادی به بازار بزرگ استانبول دارد. روی طاق با نقاشی‌های زیبا مزین شده و نقش و نگارهای آن آنقدر زیباست که توجه شما را از مغازه‌های رنگارنگ به خود معطوف می‌کند. اگر دقیق‌تر شوید می‌توانید کبوترهایی که در طاق لانه ساخته‌اند را ببینید. در مجموع این بازار حدود ۸۸ غرفه دارد و پلان کلی آن به شکل حرف L انگلیسی است. طراح این بنا Koca Kas�m A�a بود. او یک معمار ماهر در دوران عثمانی بود که طراحی مسجد ینی جامی، تعمیر بخشی از برج دختر، بخشی از توپ‌کاپی و… را نیز بر عهده داشت. مسجد ینی جامی را نیز همزمان با پایان ساخت بازار ادویه و از درآمد بازار ادویه ساختند. در واقع درآمد اجاره و یا فروش غرفه‌ها وقف ساخت و نگهداری مسجد شد.

پیش به سوی بازار ادویه و جاذبه‌های اطرافش

برای بازدید باید سوار اتوبوس یا تراموا و یا مترویی شوید که به امینونو می‌رود. به محله‌ فاتیح و سپس به محله‌ رستم پاشا بروید. از هر کسی سراغ بازار ادویه را بگیرید، شما را راهنمایی می‌کند. این بازار در همسایگی خیابان مسجد ینی جامی قرار دارد. بازار روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی نیمه تعطیل است. در سایر روزها می‌توانید از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر به این بازار بروید. روزهای جمعه بازار از ساعت ۲ فعالیت خود را آغاز می‌کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم بعد از بازدید از این بازار سری به رستوران‌ و کافه‌های مشهور اطراف بزنید. اگر می‌خواهید یکی از بهترین کونوفه‌ها در این حوالی را امتحان کنید، در فاصله‌ چند قدمی از این بازار کونوفه‌ صفا را بیابید. می‌توانید برای تست بهترین چی کوفته و کمی خوش‌گذرانی به مغازه‌ علی اوستا در حوالی بازار سر بزنید و یا در کنار بندر ساندویچ ماهی سرخ شده بخورید و از روی پل گالاتا شاهد زندگی روزمره ترک‌ها باشید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید