وعده‌های غذایی در ترکیه اهمیت فراوانی دارند. غذاهای ترکیه معمولاً خوش آب و رنگ و اشتها برانگیز هستند. علاوه بر ظاهر زیبا، طعم غذاهای این کشور نیز به ذائقه ایرانی‌ها بسیار نزدیک است. در این مقاله به هرآنچه در ترکیه به عنوان صبحانه سرو می‌شود می‌پردازیم. در ترکیه طیف وسیعی از آیتم‌هایی که برای صبحانه سر میز می‌آیند وجود دارد. معمولاً در بخش‌های مختلف کشور خوراکی‌های مختلف رنگارنگی برای صبحانه آماده می‌شوند. طبیعت ترکیه و میراث غذایی عثمانی دست در دست هم داده‌اند تا فرهنگ غذایی ترک‌ها غنی باشد.

لبنیات متنوع

قایماق یا سرشیر ترکی همانطور که از نامش پیداست از سطح شیر گرفته می‌شود. این فرآورده‌ لبنی بسیار لذیذ که همراه عسل و یا مربا سرو می‌شود، حدود ۶۰ درصد چربی دارد. قایماق و عسل را معمولاً با ۲ تکه نان داغ می‌خورند. پنیر فتا یا سفید در ترکیه محبوب است، اما پنیرهای دیگر مانند پنیر جدار، پنیر قدیمی نیز فراگیر هستند.

چای یا قهوه ترک؟

ترک‌ها علاقه‌ زیادی به قهوه‌ ترک دارند، اما وعده‌ صبحانه را با نوشیدن چای شیرین شده با شکر آغاز می‌کنند. البته بعد از اینکه وعده صبحانه تمام شد یک فنجان قهوه نیز می‌نوشند. در واقع در زبان ترکی به صبحانه کهوا-آلتی می‌گویند. این اصطلاح به صورت تحت‌الفظی به معنای چیزی است که قبل از قهوه خورده می‌شود.

سوپ‌ها برای فصل سرد

در فصل پاییز و زمستان برای شروع روز در ترکیه می‌توانید سوپ نوش جان کنید تا هم تقویت شوید و هم گرم بمانید. سوپی که برای صبحانه در ترکیه سرو می‌شود ایزوگلین شورباسی نام دارد. در واقع این نوعی سوپ عدس است که در قسمت‌های مختلف ترکیه افزودنی‌های مختلفی دارد. سوپ‌های دیگری نیز مانند سوپ ترخان، سوپ تره‌فرنگی، سوپ گوجه فرنگی، برای صبحانه سرو می‌شوند که انتخاب آن‌ها به ذائقه شما بستگی دارد.

املت و نیمرو

امت منه‌من از ترکیب تخم مرغ، گوجه فرنگی و نمک و فلفل تهیه می‌شود. این املت ترک دقیقاً شبیه تخم‌‌مرغ و گوجه‌ ایرانی است. در برخی دستورهای غذایی به این ترکیبات فلفل سبز، پونه‌ خشک شده و پیازچه هم اضافه می‌کنند. املت محبوب دیگری که برای صبحانه خورده می‌شود سوسیس و تخم مرغ (سوجوکلو یومرتا) است. سوسیس مخصوص ترک‌ها یعنی سوجوک در این املت استفاده می‌شود که بسیار چرب و تند است. اگر کلسترول دارید حتما از خودرن این سوسیس خودداری کنید. سوجوک سوسیسی تهیه شده از گوشت گاو است که در برخی بخش‌های ترکیه به روش سنتی نیز تهیه می‌شود. پیده‌ تخم مرغ کنار چای گرم از دیگر صبحانه‌های پرطرفدار است.

سبزیجات صبحانه

ایرانی‌ها ترکیب خیار و گوجه را در صبحانه‌ خود دارند. در ترکیه نیز گوجه و خیار در کنار پنیر سرو می‌شود. همچنین زیتون سیاه و سبز نیز در صبحانه‌های سنتی ترکی حضور دارند. در ترکیه می‌توانید برای صبحانه سینی صبحانه یا کاهوا-آلتی تابا سفارش دهید که همیشه خیار، گوجه و زیتون در کنار سایر ترکیبات در آن وجود دارند. برش‌هایی از میوه نیز گاهی بنا به فصل در صبحانه کافه و رستوران‌ها سرو می‌شود.

انواع نان‌های صبحانه

نان گرد و کنجدی سیمیت که زادگاهش ترکیه است معمولاً در بیشتر نان فروشی‌ها و کافه‌ها به وفور وجود دارد. این نان برای صبحانه به همراه پنیر خورده می‌شود. از دیگر نان‌هایی که برای صبحانه سرو می‌شوند، نان مخصوص ترک‌ها به نام آچما است. نان دوکمسی را نیز همه جای ترکیه می‌توانید پیدا کنید. این نان مغذی که ترکیباتی شبیه پنکیک دارد را همراه سرشیر یا قیماق میل‌ می‌کنند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید