توصیه‌های تناسب اندام
از زبان قهرمان بیکینی اروپا در سال ۲۰۱۷

پرندیس پارسا فیتنس مدل ایرانی متولد شهر تهران و ساکن انگلستان است. او مقام قهرمانی رشته بیکینی اروپا در مسابقات 2017 Federation WBFF را دارد. قد و وزن او به ترتیب ۱۶۲ سانتی‌متر و ۵۶ کیلوگرم هستند. این ورزشکار و مدل ایرانی تاکنون با شرکت‌های مطرح حوزه‌ تناسب اندام مانند Shredz BPI Versa Forma، VQ و… همکاری کرده است. فعالان حوزه تناسب اندام می‌دانند که این شرکت‌ها از شرکت‌های مطرح این حوزه هستند. پرندیس از رشته‌ رسانه و انیمیشن فارغ‌التحصیل شد، اما علاقه‌اش به تناسب اندام او را به سمت حرفه‌ای شدن در ورزش و کسب مدرک PRO یا پیشرفته در ورزش نیز سوق داد. در این مصاحبه توصیه‌های انگیزشی او درباره‌ سلامت، تناسب‌اندام و ورزش را خواهید خواند. می‌توانید این مدل جذاب و خوش‌اندام را در اینستگرام به آدرس Parandisparsa دنبال کنید.

ایده فعالیت شاخه‌ فیتنس مدلینگ چطور به ذهن شما خطور کرد؟
من در ایران از ۸ سالگی شنا کردن را شروع کردم و در چند مسابقه شهری هم شرکت داشتم. به‌علاوه خانواده ورزشکاری هم دارم؛ دایی‌هایم بدنساز هستند. بودن در چنین خانواده‌ای و دیدن این افراد در علاقه‌مند شدن من به این رشته تاثیرگذار بود. به صورت حرفه‌ای از ۴-۵ سال قبل فعالیت در حوزه‌ بدنسازی را شروع کردم. ۷ سال قبل مشکلاتی در زندگی من بوجود آمد و دوران سختی را پشت سر گذاشتم. در آن زمان رفتن به باشگاه برای من نوعی فرار موقتی از سختی‌ها بود و ذهنم را آرام می‌کرد. تا اینکه در باشگاه با یکی از دوستان فعلی‌ام آشنا شدم. او مشوق من بود و مرتباً به من پیشنهاد می‌کرد که حرفه‌ای شوم و مسابقه بدهم؛ چون توانایی و پتانسیل این کار را در من می‌دید. من در این زمینه اطلاعات زیادی نداشتم. مقاومت می‌کردم و خجالت می‌کشیدم؛ چون اعتماد به نفس این کار را در خودم نمی‌دیدم. ماه‌ها طول کشید و تشویق‌های اطرافیان به من انگیزه می‌داد. کسب اطلاعات و آشنایی با مسابقات و فدراسیون‌های مختلف باعث شد خودم را باور کنم؛ پس اولین قدم‌ها برای مسابقه دادن را برداشتم و حالا واقعاً خوشحالم که این کار را کردم.

دیگران چه واکنشی به تصمیم شما برای فیتنس مدل شدن داشتند؟
خوشبختانه مادر و برادرم تا امروز بزرگ‌ترین حامیان من بوده‌اند. همیشه در تمام زمینه‌های زندگی از طرف پدرم حمایت و تشویق شده‌ام؛ اما هنوز در این مورد مستقیماً با پدرم صحبت نکرده‌ام. برای ایشان احترام خاصی قائل هستم و چون عقایدشان سنتی‌ است فکر می‌کنم با این موضوع راحت نباشند. هر چند مطمئناً پدرم از فعالیت ورزشی من آگاهند.

روند فیتنس مدل شدن در انگلستان چطور است؟
۲ راه وجود دارد. می‌توانید از طریق فیتنس مدل آژانس‌ها اقدام کنید که شانس کمتری دارید و باید فرآیند زمان‌بری را طی کنید یا اینکه در طول سال فیزیک خوب و ایده‌آلی برای مدلینگ داشته باشید (برای رشته‌ بیکینی نباید خیلی عضلانی باشید) و شبکه‌های اجتماعی فعالی بسازید تا بتوانید اسپانسر جذب کنید و در مسابقات حضور پیدا کنید. برای روش دوم باید به صورت مداوم و مرتب با افراد و کمپانی‌های فعال در این صنعت ارتباط برقرار کنید. در نهایت باید عکس و فیلم‌های مورد نیاز را تهیه کنید تا بتوانید در کنار ورزشکار بودن، مدل موفقی هم بشوید.

لایف استایل شما چطور است؟ (رژیم، ورزش، ساعت خواب)
در حال حاضر در Off Season (دوران استراحت ورزشی) هستم و سعی می‌کنم سبک زندگی متعادلی داشته باشم؛ یعنی حتی در این دوران هم تغذیه سالم و تمیزی دارم و مرتب تمرین می‌کنم ولی رژیم سخت (وزن کردن غذا و حساب کردن کالری‌ها) را ندارم و هم‌زمان سعی می‌کنم از زندگی روزمره‌ هم لذت ببرم. در مورد ساعت خواب همیشه در تمام دوران‌ها (چه دوران استراحت و چه دوران تمرین حرفه‌ای) سعی می‌کنم حداقل روزی ۸ ساعت بخوابم. روزانه ۳ تا ۴ لیتر آب مصرف می‌کنم.

خـوراکی مـورد علاقه شمـا چیست و چطــور در برابر وسـوسـه خـوردن آن مقاومت می‌کنید؟
من عاشق پیتزا و شکلات هستم و در دوران استراحت خودم را از این خوراکی‌ها محروم نمی‌کنم. اما به خاطر سبک زندگی متعادلی که دارم؛ همیشه رژیم و ورزش را دنبال می‌کنم. در Cheat Meal یا وعده‌ تقلب برای رفع هوس پیتزا و شکلات می‌خورم.

از نظر شما مضرترین خوراکی‌هایی که نسل امروز می‌خورند چیست؟
فست فودها! چون در دورانی زندگی می‌کنیم که وقت کمی برای آشپزی سالم در آشپزخانه صرف می‌شود و معمولاً غذا را از بیرون سفارش می‌دهیم.

اگر روزی خسته باشید، چطور خودتان را برای ورزش کردن تشویق می‌کنید؟
سوال خوبی است. هر روز ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌‌شوم و بعد از آماده شدن سرکار می‌روم. به صورت تمام وقت در شرکتی کار می‌کنم و بیشتر اوقات بعد از کار خسته می‌شوم ولی چون عاشق این سبک زندگی هستم و انتخاب خودم بوده است، هیچ بهانه‌ای نمی‌آورم. برای من ورزش کردن با خستگی بهتر از ورزش نکردن است. به نظر من اگر ما واقعاً هدفی داشته باشیم که برای ما خیلی مهم باشد، بهانه‌‌هایی مانند خستگی، گرسنگی، کمبود وقت و… نمی‌توانند مانع ما شوند. همه چیز وابسته به طرز فکر ماست.

متوسط هزینه‌های ماهانه ورزش، تغذیه، مکمل و… برای یک فیتنس مدل در انگلستان چقدر است؟
بستگی دارد، ولی فقط برای دوران آماده‌سازی برای مسابقه باید حدود ۸ هزار پوند هزینه کنید. البته کم یا زیاد شدن هزینه‌ها به اسپانسرها و همکاری‌های فرد هم بستگی دارد.

آیا این شغل می‌تواند به تنهایی درآمد کافی داشته باشد؟
همانطور که قبلاً اشاره کردم، من به جز ورزش به صورت تمام وقت در شرکتی کار می‌کنم. بعضی از مربی‌ها پول خوبی به دست می‌آورند. درآمد آن‌ها بستگی به توانایی و تبلیغ خودشان دارد. به نظرم کافی بودن درآمد بستگی به میزان هزینه‌ها و سبک زندگی هر شخص دارد.

بزرگ‌ترین شعار شما برای انگیزه دادن به خودتان چیست؟
Focus on the goal, Not the obstacles ؛(روی هدف تمرکز کن، نه موانع)

سختی‌های فیتنس مدل بودن چیست؟
آماده شدن برای مسابقه بیکینی اصلاً کار ساده‌ای نیست. دیدن نتایج قبل و بعد از رژیم و تمرین خیلی لذت‌بخش است؛ ولی رسیدن به آن نتیجه، پشتکار زیادی می‌خواهد. دوران آماده شدن برای مسابقه می‌تواند دوران تنهایی باشد، چون بسیاری از برنامه‌ها و تفریحات روزمره را از دست می‌دهید ولی در نهایت ارزش رسیدن به هدف را دارد. بدن خوب، نتیجه‌ انظباط، همت، تمرکز و اراده است.

در حال حاضر درصد توده چربی و عضله بدن شما چقدر است؟
چون در استراحت هستم درصد چربی بدنم را حدود ۱۴-۱۵ نگه داشته‌ام؛ ولی برای مسابقه مقدار چربی بدنم به ۹ درصد می‌رسد.
آیا ایرانی بودن چهره‌ شما تاثیری در فیتنس مدل بودن شما داشته است؟
فکر نمی‌کنم تاثیری در قضاوت داورها در مسابقات داشته باشد؛ ولی شخصاً بسیار خوشحالم که در سال‌های اخیر چهره‌های زیادی از خاورمیانه و ایران را در مسابقات مختلف می‌بینم.

چه توصیه‌هایی به کسانی که می‌خواهند فیتنس مدل شوند دارید؟
▪ تمام تمرکز را روی وزن بدن نگذارید.
▪ بیشتر به سالم زندگی کردن توجه کنید. (چون این روش زندگی برای سالم‌تر زندگی کردن است و باید به طور مستمر ادامه دهید و دنبال راهکار موقت نباشید.)
▪ تغییر دائمی سبک زندگی بسیار مهم‌تر از فعالیت‌های موقتی است.
▪ منظم و باانگیزه باشید و بمانید.
▪ نتایج کارتان را مرتب رصد و اندازه‌گیری کنید.
▪ زیاد آب خوردن را فراموش نکنید.

نظر شما درباره مجله پُل چیست؟
من به تازگی با مجله شما آشنا شدم، اما مشخص است بسیار در کارتان حرفه‌ای هستید و تفکری حرفه‌ای دارید. خیلی متشکرم از اینکه این موقعیت را برای گفت‌وگویی صمیمی به من دادید. با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما و مجله خوبتان.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید