برند ترکیه‌ای DeFacto در زمینه‌ پوشاک و مد فعالیت می‌کند. ihsan Ates بنیان‌گذار بلند پرواز DeFacto در سال ۲۰۰۳ این نام تجاری را تاسیس کرد. حالا پس از ۱۵ سال DeFacto در کشور ترکیه در تولید لباس زنانه، مردانه، بچگانه،‌ کفش و اکسسسوری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و تمام ترک‌ها آن را می‌شناسند. DeFacto بسیار سریع رشد کرد. طبق آخرین آمار سال ۲۰۱۸ DeFacto بیش از ۳۰۰ شعبه در ۶۳ شهر ترکیه و ۱۱۳ شعبه در خارج از کشور دارد. در مجموع DeFacto در حال حاضر در ۱۹ کشور از جمله ایران، عراق، مصر، بلاروس، مراکش، آلبانی، گرجستان، روسیه، الجزایر، جمهوری آذربایجان، اردن، لبنان، قبرس، عربستان سعودی و… حضور دارد.  در ۶ سال اخیر ارزش برند DeFacto ۱۰ برابر شده است. تمام تلاش تیم DeFacto به خلق برندی باهوش، جسور، متناسب با مد روز و جوان منتهی شد. کسانی که این برند را انتخاب می‌کنند دنبال کننده مد و خریدهای به صرفه هستند.

مشتری همه چیز است
همراهی تیم طراحی با نیاز مشتری و روندهای مد و فشن دنیا در کنار قیمت و کیفیت مناسب منجر به رشد سریع این نام تجاری و قرارگیری آن در لیست ده برند برتر تجاری کشور ترکیه شد. مدیران و طراحان DeFacto خودشان را به دست مشتری و سلیقه‌ بازار سپردند. Ates در مصاحبه‌ای راز موفقیت و رشد سریع برندش در بازار را همین توجه به خواست بازار اعلام کرد. توجه به خواست مشتریان تا حدی است که DeFacto در هر فروشگاهی در دنیا محصولاتی بر اساس فرهنگ و سبک زندگی مردم آن کشور را عرضه می‌کند.

نیاز مشتری را شکار کن
بنیان‌گذار DeFacto معتقد است که برای رسیدن به رضایت مشتریان باید از طریق گوش دادن به درخواست آن‌ها و همچنین درک نیازهایشان،‌ مشتریان را خوشحال نگه داشت. تمام محصولات DeFacto به این صورت طراحی و تولید می‌شوند. شاه کلید فقط خواست مشتری است. DeFacto همیشه به دنبال پیدا کردن مسیرهای ارتباط با جوانان است تا سلیقه آن‌ها را بداند. همکاری این برند با افراد تاثیرگذار ترک در شبکه‌های اجتماعی یکی از راه‌هایی است که DeFacto برای رسیدن به مخاطب پیموده است.

خودت را جای مشتری بگذار
Ates علاقه شدیدی به خرید کردن دارد و مدعی است که لذت زنان از خرید را به خوبی درک می‌کند؛‌ زیرا خودش را جای مشتری تصور می‌کند. در خرید‌های شخصی خود نیز سعی می‌کند در انتخاب الگو، رنگ و جنس دقت نظر داشته باشد و قسمت‌های مختلف را در کنار هم تجسم کند. او در مصاحبه‌ای گفته است: حتی پیش از ورود به دنیای مد و فشن به شیک بودن اهمیت زیادی می‌دادم؛ چون معتقدم لباس هر فرد منعکس کننده‌ شخصیت و روحیات او است. تمام این ویژگی‌های فردی باعث می‌شوند که او در مدیریت برند DeFacto کارآمدتر عمل کند.

کارمند شاد مساوی با مشتری راضی
نکته‌های جالب زیادی درباره‌ مدیریت در شرکت DeFacto وجود دارند. برای مثال به پیشنهاد Ates برای کارکنان (بخش ایجاد شادی) در این شرکت ایجاد شد. این بخش مسئول شاد نگه داشتن کارمندان است. Ates می‌گوید کارمند شاد می‌تواند مشتری راضی را خلق کند. وظیفه‌ بخش شادی آموزش کارمندان برای زندگی سالم‌تر و شادتر است. این بخش کارمندان را با اصول زندگی شاد آشنا می‌کند،‌ آن‌ها را به تفریحات دسته جمعی می‌برد و حتـی برای مـادران ساعت کاری منعطف تعریف می‌کند.

نـوآوری، همراهی با تکنولوژی و جذب شریک تجاری خوب
هدف DeFacto تبدیل شدن به یک فروشگاه زنجیره‌ای شناخته شده مد و فشن در تمام جهان است. محصولات برند DeFacto همین حالا نیز در آمازون و ای‌بی به فروش می‌رسند.مشتریان می‌توانند به جای خرید فیزیکی از طریق سایت DeFacto محصولات مورد نظرشان را خریداری کنند،‌ اما متاسفانه ارسال آن‌ها به مناطق بسیار دور به صرفه به نظر نمی‌رسـد. آنلاین‌شاپ‌هـای بسیـاری محصولات DeFacto را در دنیا عرضه می‌کنند. بخشی از این موفقیت در عرصه‌ بین‌المللی به دلیل نوآوری‌ها و البته جذب شرکای خارجی توسط این برند است. Ates با درک درست از بازار توانست برند DeFacto را برجسته کند و به موفقیت‌های زیادی برسد.