برای استانبولی‌ها جنگل بلگراد یا به ترکی BELGRAD ORMANI یک تفرج‌گاه برای پیک‌نیک‌های آخر هفته، باربیکیو و همچنین یک مکان مناسب برای پیاده‌روی است. بازدید از این جنگل می‌تواند در شهر گرانی مانند استانبول برنامه‌ای مقتصدانه برای پایان این هفته شما باشد؛ به‌علاوه که به شما فرصت دوری از شلوغی شهر و تنفس در هوایی بسیار تازه را می‌دهد. اگر شما هم ساکن استانبول هستید و اتومبیل شخصی دارید می‌توانید به سبک ترک‌ها برای یک بازدید آخر هفته‌ای از این جنگل برنامه‌ریزی کنید. اما اگر خودروی شخصی ندارید برنامه‌ خودتان را برای رسیدن به جنگل با اتوبوس شماره‌ 42T از میدان تکسیم به مقصد باهچه‌کوی و پیاده‌روی در مسیری ۶ کیلومتری تغییر دهید و باور کنید که این مسیر ارزشش را دارد. این جنگل بزرگ ۱۵ کیلومتر خارج از استانبول و نزدیک محله‌ ساری‌یر قرار دارد. از تکسیم تا جنگل بلگراد در روزهای عادی با اتوبوس باید یک ساعت و نیم در مسیر باشید. مسیر دسترسی به جنگل معمولاً در آخر هفته‌ها، تعطیلات و تابستان‌ها بسیار شلوغ‌ می‌شود. علاوه بر بهار و تابستان، در پاییز و زمستان جنگل بلگراد بسیار تماشایی می‌شود. آب و هوای اینجا بسیار عجیب است؛ در تابستان خنک‌تر از هر جای دیگر استانبول و در زمستان گرم‌تر می‌شود.

قبل از رفتن بدانید

اگر می‌خواهید در جنگل بدوید و یا پیاده‌روی کنید صبح زود را انتخاب کنید، زیرا با نزدیک شدن به ظهر دود کباب‌های بازدیدکنندگان احتمالاً شما را اذیت خواهد کرد. راسو، گراز، روباه، گرگ، آهو، انواع پرنده‌ها، درختان بلوط و توس شرقی موجودات زنده‌ این جنگل هستند. البته معمولاً حیوانات در داخل بخش مخصوص پیاده‌روی و پیک‌نیک ترددی ندارند. همچنین چند چشمه‌ آب معدنی در جنگل وجود دارد که مردم بطری‌های آبشان را از آب آن‌ها پر می‌کنند. در بخشی از دوران عثمانی آب شرب استانبول از این جنگل تامین می‌شد. یک غرفه‌ فروش تنقلات برای خرید خوراکی در جنگل وجود دارد. در قسمت‌های مخصوص پیک‌نیک‌ نیز نیمکت‌های چوبی تعبیه کرده‌اند؛‌ اما اگر امکانش را دارید بهتر است میز و صندلی پیک‌نیک را با خودتان ببرید. فراموش نکنید که قبل از رفتن به جنگل نقشه‌ این منطقه را در گوگل مپ دانلود کنید، زیرا مسیر اصلی به راه‌های دیگری منشعب می‌شود که شما خودتان باید آن‌ها را کشف کنید. علاوه بر پیاده‌روی می‌توانید دوچرخه، ماشین ATV و جیپ سافاری کرایه کنید.

داستان جنگل بلگراد

بلگراد در واقع نام شهری در صربستان امروزی در اروپای مرکزی است که در گذشته اهمیت تجاری بسیاری داشت. در زبان صربی کلمه‌ بلگراد، شهر سفید معنا می‌شود. عثمانیان پس از فتح قسطنطنیه، به فکر فتح شهر بلگراد افتادند. آن‌ها به بلگراد حمله کردند، اما شکست خوردند. سپس بایزید دوم در زمان سلطنتش دوباره به این شهر حمله کرد و عثمانیان باز شکست خورده به استانبول بازگشتند. در نهایت سلطان سلیمان به آنجا لشکرکشی کرد و شهر را فتح کرد. بسیاری از روایت‌های تاریخ عثمانی با نام این شهر پیوند خورده است. بلگراد برای عثمانیان آرزویی بود که برایش بسیار تلاش کردند. مدتی بعد اتریشی‌ها بلگراد را تصرف کردند؛‌ اما پس از دو سال عثمانیان دوباره شهر را پس گرفتند. سلیمان در سال ۱۵۲۱ میلادی نام بلگراد را روی این جنگل گذاشت تا مقاومت عثمانی در خاطرات بماند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید