خـانه اسکاندیناویایی، طرحی از اروپـای شمالـی

هدف اصلی از سبک چیدمان اسکاندیناوی یا سبک نوردیک (اروپای شمالی) در منزل، آوردن نور و به طور کلی طبیعت به محیط داخلی خانه است. همانطور که می‌دانید در بیشتر ماه‌های سال در کشورهای اسکاندیناوی نور کافی وجود ندارد. طول روشنایی روز در کشور دانمارک در فصل زمستان حدود ۷ ساعت می‌شود. نور بی‌رمق روز در این فصل مانند زمان طلوع و غروب است و آفتاب چندان جانی ندارد. در شمال اروپا (کشورهای نروژ، سوئد، فنلاند و دانمارک) بیشتر آپارتمان‌ها پنجره‌های بزرگ دارند تا نور بیشتری وارد خانه شود. مردم تلاش می‌کنند چیدمانشان را به صورتی دربیاورند که با همان نور کم خانه‌هایشان را در روز نورانی‌تر کنند. تاریکی محیط علاوه بر آثار بدی که روی عملکرد افراد می‌گذارد، باعث افسردگی نیز می‌شود. پس در مجموع پیاده کردن این سبک در منزل باعث شادی بیشتر، سرزندگی و راحتی خواهد شد. اما چرا باید دکوری مربوط به اروپایی شمالی را در منزلمان پیاده کنیم؟ برای کشف جواب ادامه‌ متن را دنبال کنید.

از کجا آمد؟

هرچند ریشه‌های این سبک به اواخر قرن ۱۹ بازمی‌گردد؛ اما همچنان مدرن و به روز است. پس از جنگ جهانی دوم چشم‌انداز اروپا به هنر تغییر کرد و سبک‌های دکوراسیون جدیدی متولد شدند. بخش زیادی از پیشرفت این سبک و گسترش آن برعهده‌ اینگوار کمپراد، بنیان‌گذار برند سوئدی آیکیا بود. محصولات شرکت آیکیا سادگی و راحتی را به خانه‌های سراسر دنیا به خصوص آمریکا بردند. این سبک دکوراسیون سعی داشت با رواج سادگی فاصله‌ طبقاتی بین مردم را از بین ببرد و همچنین با هوشمندی، خانه‌های آن‌ها را زیباتر کند. امروزه سبکی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون در دنیا است.

۱۲ توصیـه بـرای طـراحـی اسکـانـدینـاوی منـــزل

▪ تابلوهای سیاه و سفید بزرگ که طرح‌های شلوغی ندارند را از دیوار آویزان کنید.
▪ کف‌پوش طوسی روشن برای کف اتاق مناسب است. فرش‌های رنگ روشن نیز هیچ‌گاه از این سبک جدا نمی‌شوند.
▪ مبلمان مدرن طوسی رنگ و ساده بهترین انتخاب برای این سبک است. اگر فکر می‌کنید این رنگ سرد است، روی مبل چند کوسن آبی رنگ اضافه کنید. در استفاده از کوسن‌ها در این سبک زیاده‌روی نکنید.
▪ سعی کنید چند کوسن از خز و پولیش روی مبل داشته باشید تا فضا حس گرمی و نرمی بیشتری را منتقل کند.
▪ دیوارها را سفید نگه دارید، این کار باعث می‌شود مبلمان و وسایل اتاق بیشتر خودنمایی کنند، همچنین نور بیشتری در اتاق منعکس شود.
▪ به دلیل اینکه کشورهای اسکاندیناوی سردتر از سایر کشورهای اروپایی هستند،
شومینه همیشه در دکور آن‌ها وجود دارد. اگر امکانش را دارید در نشیمن شومینه تعبیه کنید. گرما و نور شومینه به خصوص در فصول سرد سال بسیار لذت بخش خواهد بود.
▪ نورهای موضعی در هر گوشه از اتاق برای روشنایی محیط لازم هستند. حتی می‌توانید برای خالی نبودن سقف از لوسترهای ساده و خلوت هم استفاده کنید.
▪ حضور شمع‌ها در خانه را جدی بگیرید. اگر می‌خواهید به هر روشی خانه را روشن نگه دارید، نباید از قدرت شمع‌ها غافل شوید.
▪ گیاهان همیشه فضای خانه را خوب می‌کنند. شما در این سبک از گیاهانی با برگ‌های سبز رنگ و بزرگ استفاده کنید. سبک اسکاندیناوی از طبیعت الهام می‌گیرد، پس با خیال راحت از اجزای طبیعی مانند گیاهان یا حتی سنگ‌ها، میوه‌ بلوط و صدف‌هایی که از ساحل جمع کرده‌اید استفاده کند.
▪ بد نیست که برای جان‌بخشی بیشتر و گرم‌تر کردن فضا برخی وسایل مانند میز و صندلی را از جنس چوبی انتخاب کنید. میز و صندلی چوبی انتخاب کنید تا هم فضا را گرم‌تر نشان دهد و هم آن را طبیعی‌تر کند. رنگ چوب بسیار آرامش‌بخش است.
▪ در این سبک برای افزایش انعکاس نور و نورانی‌تر شدن خانه از رنگ سفید، آبی و خاکستری روشن به مقدار زیاد استفاده می‌شود. اگر قصد دارید از پالت‌های رنگی یا رنگ مشکی استفاده کنید، باید به صورت محدود آن‌ها را وارد دکور کنید. معمولاً اجزای دکور در این سبک چندان رنگارنگ نیستند و به سمت رنگ‌های خنثی می‌روند.
▪ به عنوان یک پیشنهاد، برای اینکه بیشتر با آیتم‌های این سبک آشنا شوید سری به سایت آیکیا بزنید و ببیند چه چیزهایی را می‌توانید کنار هم بچینید و این سبک اروپایی را خلق کنید. عکس‌های بیشتر و بیشتری از این سبک تماشا کنید تا بتوانید برای تک تک اجزا و بخش‌های خانه از آن‌ها الهام بگیرید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید