تقارن صورت چیست

دانشمندان مدت هاست که «جذابیت» را مورد مطالعه قرار داده اند تا بفهمند چه چیزی برای اکثریت مردم جذاب تر است و چرا؟ آنها دریافته اند که عوامل زیادی در جذابیت نقش دارد؛ از فرم بدن گرفته تا سطح هورمون ها و حتی نحوه لباس پوشیدن افراد. مطالعات نشان داده‌ است که «تقارن صورت» افراد می تواند بر جذابیت آنها از نظر دیگران تأثیر بگذارد. در واقع انسان ها چهره هایی را ترجیح می دهند که متقارن تر است. وقتی به یک چهره متقارن نگاه می کنید، متوجه می شوید که چهره او در هر دو طرف، دقیقا ویژگی های یکسان دارد. تقارن یعنی اینکه قسمت های مختلف بدن شما مانند تصاویر در آینه‌ مشابه باشند.

افرادی که صورت متقارن دارند یا قرینه سازی صورت خود را به روش های محتلف مانند جراحی یا تزریق چربی انجام داده اند، دیگر به دنبال سمت جذاب صورت خود نیستند چون هر دو طرف چهره آن ها جذاب می باشد.

علت عدم تقارن صورت

تفاوت سمت چپ و راست صورت دلایل زیادی دارد برای مثال وقتی سیگار می کشید، مستقیما صورت شما را در معرض سموم قرار می دهد و این سموم ارتباط مستقیم با ویژگی های نامتقارن صورت دارد. آسیب های ناشی از نور خورشید هم تنها به یک طرف صورت شما آسیب می زند و باعث ایجاد لکه و خال روی پوست شما می شود. این ها هرگز به طور مساوی در بدن و به خصوص صورت پخش نمی شوند.

ایجاد تقارن در صورت

ویژگی های نامتقارن صورت ممکن است در طول رشد و به دلیل ژنتیک رخ دهد. اگر مادرتان لب های نامتقارن دارد یا پدرتان یک گوش بزرگ تر از دیگری دارد، می تواند این ژن ها به شما هم منتقل شود. در این مقاله دلایل عدم تقارن صورت را بررسی خواهیم کرد و همچنین درباره روش اینکه چگونه تشخیص دهید آیا صورت شما متقارن است یا نه صحبت خواهیم کرد.

صورت نامتقارن چیست؟

صورت نامتقارن صورتی است که ممکن است یک چشم بزرگتر از دیگری داشته باشد، چشم هایی در ارتفاع های مختلف، گوش هایی با اندازه های مختلف، دندان های کج و غیره داشته باشد. بیشتر افراد سطحی از عدم تقارن در صورت خود دارند و این اصلاً غیرعادی نیست. اگرچه اکثر ویژگی های نامتقارن ژنتیکی هستند، اما برخی از آنها به دلایل دیگری هستند. اگر تعجب می کنید که چرا یک گوش بزرگ‌ تر از گوش دیگر است یا پلک‌ هایتان با هم همخوانی ندارند، احتمالاً به دلایل مختلفی است. این علل شامل موارد زیر است.

ژنتیک

ویژگی های نامتقارن صورت شما ممکن است به دلیل ژنتیک شما رخ دهد. اگر مادرتان لب های نامتقارن دارد یا پدرتان یک گوش بزرگ‌تر از دیگری دارد، می توانند این ژن ها را به شما منتقل کنند. از طرف دیگر اختلالات عروقی و شکاف لب از بیماری های ژنتیکی هستند که می‌ توانند باعث ایجاد ویژگی های نامتقارن شوند.

سیگار کشیدن

وقتی سیگار می کشید، مستقیماً صورت شما را در معرض سموم قرار می دهد. طبق یک مطالعه در سال 2014، این سموم ارتباط مستقیمی با ویژگی های نامتقارن داشتند.

تقارن صورت یعنی چه

آسیب خورشید

هنگامی که پوست شما در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، می تواند باعث ایجاد لکه ها، لکه ها و خال روی پوست شما شود. این‌ها هرگز به طور مساوی در سراسر بدن و به خصوص صورت شما پخش نمی شوند. آسیب های ناشی از نور خورشید می تواند تنها به یک طرف صورت شما آسیب برساند.

سالخوردگی

با افزایش سن، عدم تقارن صورت فقط به دلیل چین و چروک و تغییرات در گوش و بینی افزایش می یابد.

کار دندانپزشکی

اگر دندان کشیده اید، می تواند بر روی ظاهر چهره شما در آن طرف صورت تاثیر بگذارد. گرفتن روکش یا دندان مصنوعی همچنین می تواند خطوط صورت شما را تغییر دهد و نا متقارن کند.

جراحت

اگر آسیبی به صورت خود، به خصوص در دوران کودکی، تجربه کنید، ممکن است چهره شما نامتقارن به نظر برسد.

درمان خانگی عدم تقارن صورت

عادات سبک زندگی

این امکان وجود دارد که برخی از عادات سبک زندگی شما مانند وضعیت خوابیدن، نشستن با پاهای ضربدری، وضعیت بدنی یا قرار دادن دست خود روی صورت باعث عدم تقارن شود.

فلج بل

اگر تقارن ناگهانی صورت را تجربه کردید، این احتمال وجود دارد که فلج بل دلیل آن باشد. فلج بل باعث فلج صورت ماهیچه های یک طرف صورت شما می شود. این می تواند در نتیجه یک عفونت ویروسی یا بارداری رخ دهد. معمولاً، عوارض جانبی موقتی هستند.

تورتیکولی

تورتیکولی که به نام «گردن پیچ خورده» نیز شناخته می شود، باعث می‌ شود عضلات گردن شما در وضعیتی غیرعادی قرار گیرند که می‌ تواند منجر به نامتقارن شدن ویژگی‌ های صورت شود. این عارضه معمولاً در رحم رخ می دهد و در بیشتر موارد فقط عوارض موقتی ایجاد می کند.

سکته

سکته مغزی می تواند باعث بی حسی در یک طرف صورت و افتادگی لبخند شود. علائم دیگر شامل ضعف یا بی حسی بازو و مشکل در صحبت کردن است.

درمان تقارن صورت

آیا صورت من متقارن است؟

کشف دلایل عدم تقارن صورت و درک گزینه های احتمالی درمان عدم تقارن صورت مسئله ای است که بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا می تواند باعث شود آنها احساس خودآگاهی و حتی انزوای اجتماعی کنند. همچنین درک علل عدم تقارن صورت و گزینه های درمانی موجود می تواند به افراد کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد نحوه رسیدگی به این وضعیت بگیرند.

نحوه محاسبه تقارن صورت

اگر از متقارن بودن صورت خود می‌ پرسید، بهترین راه برای آزمایش آن، چاپ کردن عکس صورت است. پس از چاپ آن، از یک خط کش برای تعیین اینکه آیا ویژگی های شما در هر دو طرف یکسان است یا خیر استفاده کنید. همچنین اپلیکیشین هایی وجود دارند که عکس‌ های شما را ارزیابی می‌ کنند تا به شما بگویند که صورت شما متقارن است یا خیر.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید