کوتون یک برند لباس، کیف، کفش و اکسسوری است که در سال ۱۹۸۸ از شهر استانبول ظهور کرد. حالا این نام تجاری در بیش از ۲۵ کشور جهان شعبه دارد. رشدی سریع که داستانی جالب پشت آن وجود دارد. کوتون در واقع برای بنیان‌گذارانش یک کسب و کار خانوادگی بود. در زبان فارسی کوتون به معنی پنبه است.

چرا کوتون موفق شد و موفق ماند؟

برند کوتون در زمینه لباس‌های کژوآل و خیابانی فعالیت گسترده‌ای دارد. این نوع استایل‌ها‌ طرفداران بسیاری بین جوانان دارند. لباس‌هایی با طرح‌های جدید، کیفیت متوسط و قیمت عادلانه چیزی است که مشتری‌ها را در طول سال‌ها خوشحال و وفادار نگه داشته است. کوتون همیشه با جریان مد پیش می‌رود و گوش به زنگ ترند‌های جهانی مد و فشن است. با شروع هر فصل لباس‌های نوظهور این برند پیشروی صنعت لباس در سه دسته‌ زنانه، مردانه و کودکانه عرضه می‌شوند. این انعطاف و همراهی با جریان‌های دنیای مد ویژگی است که کوتون را به برندی شاداب و همه پسند تبدیل کرده است.

داستان تاسیس کوتون

یک زن و شوهر ترک به نام‌های ییلماز ییلماز و گولدن ییلماز تصمیم می‌گیرند به توصیه‌ یک دوست، در حوزه‌ای که هیچ ارتباطی به شغل آن‌ها ندارد، سرمایه‌گذاری کنند. ییلماز افسر نیروی دریایی و همسرش معلمی ساده بود. آن‌ها یک مغازه کوچک ۲۵ مترمربعی در بخش آسیایی استانبول کرایه کردند و بوتیک لباس زنانه‌ای را در آنجا تاسیس کردند. در ابتدا کار با فروش برندهای مختلف ترک شروع شد. کسب و کار آن‌ها رونق گرفت و با خودشان فکر کردند که چرا خودشان یک نام تجاری نداشته باشند؟ به این ترتیب در سال ۱۹۹۵ اولین محصول با برند کوتون تولید شد. این زن و شوهر کسب و کار ماجراجویانه خود را آغاز کردند و یک بازه‌ زمانی ۳ ماهه برای رسیدن به اهدافشان در نظر گرفتند. ییلماز با خودش عهد کرده بود که اگر در این ۳ ماه به موفقیتی که انتظار دارد نرسد، به سراغ شغل دیگری می‌رود. کوتون در حال حاضر رهبر مد داخلی در کشور ترکیه است.

کوتون به زبان اعداد و ارقام

برند کوتون در حال حاضر یکی از موفق‌ترین خرده‌فروشی‌های پوشاک در ترکیه است و هدفش درخشش بیشتر در عرصه‌ بین‌المللی است. این نام تجاری ۴۸۰ فروشگاه در دنیا دارد. از این تعداد ۲۹۰ فروشگاه در ترکیه هستند. این نام تجاری اکنون در یونان، آلمان، روسیه، امارات، هلند، رومانی و ایران شعبه دارد. هدف کوتون تا سال ۲۰۲۳ حضور گسترده در ۵ قاره‌ دنیا است. ۲۲۰ طراح مد حرفه‌ای برای این برند مد دوست داشتنی طراحی می‌کنند و شمار کارکنان مستقیم آن به بیش از ۱۰ هزار نفر می‌رسد.