سام کاظمی مدل ۳۷ ساله ایرانی است که در شهر تهران متولد شده و در حال حاضر در Washington DC و New York زندگی می‌کند. او دارای دو مدرک مهندسی مکانیک طراحی جامدات و مکانیک طراحی صنعتی است و به طور حرفه‌ای از سال ۲۰۰۷ در زمینه مدلینگ و‌ از سال ۲۰۱۲ در زمینه طراحی و زیبایی شروع به کار کرد. در طول سال‌های فعالیت خود با برندهایی مثل Giorgio Armani، Coach، Goldwell، Well، Pravana و بسیاری از کمپانی‌های مشهور در حوزه زیبایی همکاری داشته است. همچنین همکاری با شبکه‌ها و مجلات معروف و معتبر خارجی و ایرانی نیز از موفقیت‌های سال‌های فعالیت سام به شمار می‌رود. حضور در هفته‌های مد مختلف و معتبر دنیا شناسنامه حرفه‌ای خوبی برای او ساخته است. او در New York City Members of Fashion Week، New York City Fashion Week، Brooklyn Fashion Week، Miami Fashion Week، Washington DC Fashion Week، Jersey Fashion Week، New York Model of the Year، Mercedes-Benz New York Fashion Week، Lamborghini Fashion week، Miss Latino Senora و Latin Fashion Show حضور داشته است. سام در دو‌ دوره از مسابقات زنان شایسته آمریکای جنوبی به عنوان سر داور و سه دوره به‌عنوان ناظر هفته مد Washington DC دعوت شد. برای فستیوال فیلم‌های مستقل و موزیک جهانی در Washington DC به‌عنوان طراح و مدل انتخاب شده و دو دوره به‌عنوان طراح افتخاری برای فیلم‌های کن فرانسه و نمایش مد در دهکده کن دعوت شده است. همچنین وظیفه داوری و نظارت بر مسابقات مدل‌های سال در اروپای شرقی در گرجستان را نیز به عهده داشته و عضو گروه هفته مد New York است. خواننده مصاحبه او با پُل باشید تا با سام و مسیر حرفه‌ای او بیشتر آشنا شوید.

از چه سنی به دنبال هنر رفتيد و چطور وارد دنیای هنر شدید؟
از سن ۱۶ سالگی به هنر علاقه‌مند شدم و از طریق دانشگاه سوره وارد این حرفه شدم. در آن سن به‌عنوان مدل انتخابی دانشجویان عکاسی فعالیت می‌کردم. با توجه به رشته تحصیلی‌ام در زمینه مکانیک، علاقه ویژه‌ای که به حرفه مد و فشن داشتم، به سمت آن کشیده شدم. همچنین توانستم دستاوردهای بسیاری در حوزه جهانی مد و زیبایی در فرهنگ‌های مختلف جهانی به دست بیاورم.

چه سالی از ايران مهاجرت كرديد و چرا؟
بار اول در سال ٢٠٠٨ و درنهایت در سال ٢٠١١ براى هميشه از ایران مهاجرت کردم. می‌توانم بگویم به خاطر آرزوها و به چالش كشيدن روياهایم مهاجرت کردم.

چند سال به صورت حرفه‌ای کار مدلینگ انجام می‌دادید؟ در کجا فعالیت داشتید؟
تمام تجربیات حرفه‌ای من در زمینه مدلینگ در خارج از ایران شروع شد. پانزده سال به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دادم و در پنج قاره دنیا از جمله آلمان، اروپای شرقی، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، مالزی و خاورمیانه فعالیت داشتم.

آیا هنوز کار مدلینگ انجام می‌دهید؟
بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مدلینگ و کارکردن با اساتید مجرب در این صنعت، هم اکنون به طور حرفه‌ای در زمینه آموزش برگزاری هفته‌های مد، آموزش مدل‌ها در سطح‌های مختلف مسترینگ، کت‌واک و پوزینگ برای شوهای بزرگ دنیا، فعالیت دارم. همچنین به‌عنوان نویسنده چگونگی برگزاری هفته‌ها و پروژه‌های مد و زیبایی قبل از برگزاری شو همکاری می‌کنم.

اولین تجربه کار حرفه‌ای‌تان چه بود؟
اولین تجربه حرفه‌ای من در دنیای مد و زیبایی در یکی از مشهورترین شوهای دنیا در New York بود و تنها مدلی بودم که در طول این پروژه و در یک روز، در یک شوی دوازده ساعته، نُه بار به روی استیج فرستاده شد.

چه شد که وارد دنیای Haircut شدید؟
بعد از گذراندن آموزش‌های لازم در زمینه مد و گذراندن دوره‌های تناسب اندام مدلینگ و تغذیه، به دلیل علاقه‌ام به تدریس و اینکه تصمیم داشتم به عنوان یک لیدر کامل و یک فرد تاثیرگذار در این حوزه فعالیت کنم، به دنیای زیبایی روی آوردم. هم اکنون بعد از گذشت نُه سال در این حرفه، در کنار آموزش مُد به آموزش زیبایی مشغول هستم و در دوره‌های مسترینگ مد و زیبایی، تکنیک‌های روز دنیا را در زمینه رنگ و کوتاهی در دو سبک اروپایی و آمریکایی تدریس می‌کنم. با توجه به استعدادهایی که در زمینه مد و زیبایی داشتم، به‌عنوان مدرس مسترکلاس در نقاط مختلف جهان کار می‌کنم. همچنین با توجه به سابقه کاری در این زمینه، به شبکه‌های داخلی و خارجی دعوت می‌شوم و در زمینه مد و زیبایی به‌عنوان مدرس و منتقد صحبت می‌کنم.

قبلاً به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کردید، در حال حاضر ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهید؟
بله، در حال حاضر هم ورزش حرفه‌ای را در زمینه تناسب اندام و مدلینگ دنبال می‌کنم. سال‌های سال به طور حرفه‌ای در رشته والیبال فعالیت می‌کردم و در تیم‌هایی مثل صنام، اتکا، پیروزی، هما و سوپر لیگ در رده نوجوانان و جوانان حضور داشتم.

از برند لباس خودتان برایمان بگویید.
هشت سال است که در کنار مدلینگ به کار طراحی هم مشغول هستم و در این مدت تمام کارهایم زیر نظر اسم شخصی خودم و با یک نام و خط تولید مخصوص، وارد صحنه مد شد. در نهایت هم اکنون با توجه به علاقه مخاطبان در مدیا و جامعه اروپایی و آمریکایی، از این پس تمام کارهایم در زمینه مد و زیبایی با برند Samsa وارد دنیای مد خواهد شد. کارهای من با توجه به سلیقه مردم دنیا در یک خط تولید خاص در اختیار مخاطب قرار خواهد گرفت. در این سال‌ها، تمام تمرکزم روی طراحی برای سبک مختص به یک قشر خاص بوده است. این همان سبک کلاسیک و رسمی برای خانم‌ها و آقایان می‌باشد و برندی مختص مدیران، خبرنگاران، مجریان، بازیگران و خوانندگان ایرانی و خارجی است که می‌خواهند در دنیای حرفه‌ای صاحب سبک منحصر به فرد خود باشند و بیشتر دیده شوند.

سبک کارتان چیست و معمولاً از چه جنس پارچه‌هایی استفاده می‌کنید؟
سبک کاری من کلاسیک و های فشن است و اصولاً کارهایم با توجه به شرایط آب و هوایی، سن، جنسیت و موقعیت اجتماعی افراد آن کشور تعیین می‌شود.

آیا برای طراحی دوره‌ای گذرانده‌اید؟
بله، كلاس‌ها، دوره‌هاى طراحى و طراحى مد را گذرانده‌ام.

مهم‌ترين هايلايت زندگی كاری‌تان در يك سال اخير چه بوده؟
مهم‌ترین هایلایت زندگی حرفه‌ای من، کار کردن روی محصولات آرایشی و زیبایی حرفه‌ای خودم و ارسال آن به علاقه‌مندان این صنعت در نقاط مختلف سراسر جهان است.

تابه حال برای چه افراد معروفی طراحی لباس انجام داده‌اید؟
در این سال‌ها تمام پروژه‌ها و همکاری‌های من با افراد سرشناس ایرانی و خارجی بوده است. در پروژه‌های بزرگی در کنار افراد مشهور، بازیگران و خوانندگان داخل و خارج ایران، نظیر Delgado خواننده معروف آمریکای جنوبی، Valeriya در Eurovision، همچنین Serim از شبکه Telemundo، پریسا از شبکه ایران اینترنشنال، روزبه در صدای آمریکا، امیر قاسمی از شبکه طپش، سینا ولی‌اله، Jennifer Salinas دارنده مدال المپیک از Bolivia و افراد معروف دیگر در سراسر دنیا کار کرده‌ام.

سام چه ويژگی خاصی دارد كه باعث شده الان به اينجا برسد؟
به نظر خودم خلاقیت، ابتکار، به روز بودن و داشتن نگاهی متفاوت به دنیای مد و فشن از ویژگی‌هایی است که در وجودم دارم.

دوست داريد پنج سال آينده در دنیای کاری كجا باشيد؟
هم اکنون، هم در زمینه مد و هم در حیطه زیبایی، به جایگاهی که طی این سال‌ها همیشه تصورش را داشتم، رسیده‌ام. اما آموزش و چشم‌انداز پنج ساله خود را طوری ترسیم نموده‌ام که یکی از ده برند مطرح در حوزه مد و فشن و زیبایی باشم.

الگوهايتان در اين حرفه چه كسانی هستند؟
بزرگ‌ترين الگوى من طبيعت است. همچنين از پيشينه تاريخی سرزمينم ایران كه بسيار غنى است، الهام گرفته‌ام و از تلفيق آن با تمدن غربى استفاده مى‌كنم. چون در نهایت كار من كاری شرقی، با سبک غربى است.

جذاب‌ترين بخش شغل شما چيست؟ از كدام لحظه بيشتر لذت می‌بريد؟
جذاب‌ترین بخش کار من خلق چیزی متفاوت مختص به سام کاظمی است. من عاشق خلق کردن هستم. زمانی که رضایت را در صورت دیگران می‌بینم، شیرین‌ترین لحظه برای من است.
تاثیرگذارترين شخص در زندگی تان چه كسی بوده است و چرا؟
دنیای واقعی آمریکا تاثیرگذارترین بخش در زندگی حرفه‌ای من بوده است. زیرا اینجا همه چیز زلال، شفاف، واقعی و دور از هر گونه سانسور و حاشیه است.

سرگرمی مورد علاقه سام چيست؟
سرگرمی‌ام آشپزی، خرید لباس و کمپینگ است.

سخت‌ترين موقعيتی كه در زندگی در آن قرار گرفتيد چه بوده؟
من با تلاش بسیار زیاد توانستم جایگاه فعلی خود را به دست آورم. روزهایی بود که من نیز خسته و ناامید می‌شدم و دیگران در مسیر راهم سنگ می‌انداختند، اما برای رسیدن به اهدافم راسخ و مصمم بودم و شبانه روز تمام تلاشم را کردم تا به جایگاه فعلی‌ام دست پیدا کنم.

به نظرتان چه ويژگی جالب و عجيبی داريد كه ديگران از آن بی‌خبرند؟
نمی‌توانم بگویم ویژگی عجیب و جالب ولی من علاقه ویژه‌ای به نویسندگی دارم و شاید خیلی‌ها این را نمی‌دانند.

دوست داريد چه تاثيری روی مردم داشته باشيد؟
احساس خوب. چون كار من، حرفه‌ای پويا است و در كار مد بر اساس يك نیاز و رويداد و با توجه به موقيعت زمانی و مكانى ايده‌پردازى مى‌كنم. اما در حرفه مربوط به زیبایی بر اساس نياز و احساس فرد موردنظر و تجربه و دانش خودم كارى را انجام می‌دهم.

نظرتان درباره مدل‌های ايرانی چیست؟
من به‌عنوان یک مدل طراح ایرانی که در خارج از ایران فعالیت داشته، توانستم در شرایط بهتری کارم را رشد بدهم. برای تمام مدل‌ها و طراحان ایرانی آرزو دارم تا آن‌ها هم بتوانند علم و دانش این حرفه را در شرایط بهتری فرا بگیرند و بستر آموزشی مناسبی برایشان در ایران مهیا شود. زیرا ما در ایران هم استعدادهای زیادی داریم که به دلیل محدودیت‌ها دیده نشدند.

نظرتان درباره صنعت مد و فشن در ايران چيست؟ چطور می توانيم به دنيای بين‌المللی نزديك بشويم؟
انتقاد و نظر من به‌عنوان یک مدرس و تحلیلگر دنیای مد و زیبایی این است که صنعت مد و زیبایی ایران از دنیای آکادمیک جهانی عقب مانده است. آن هم فقط به دلیل شرایط حاکم در داخل کشور. امیدوارم تعامل بیشتری بین طراحان و مدل‌های خارج و داخل ایران شکل گیرد تا بتوانیم تبادل اطلاعات بیشتری داشته باشیم.

واكنش دنيای فشن بين‌المللی به چهره‌های شرقی چطور است؟
همیشه در خارج از ایران برخوردها عالی بوده و از من و دیگر فعالان ایرانی استقبال زیادی شده است.

به نظرتان كدام برند ايرانی استعداد جهانی شدن را دارد؟
برندهای درسا و نیمانی. به طور کلی فکر می‌کنم به دلیل تحریم‌ها در چند سال اخیر، برندهای خوبی در ایران متولد شدند که واقعاً خوب رشد کرده‌اند و جای آن‌ها در بازارهای بین‌المللی خالی است.

بزرگ ترين آرزوی سام چيست؟ برایمان از آرزوها و روياهایتان بگویيد.
دوست دارم برند Samsa به‌عنوان یکی از برترین برندها در زمینه مد و فشن در سراسر دنیا شناخته شود. همچنین برای مردم سرزمین و خاک پدری‌ام آرزو می‌کنم که همیشه در همه صحنه‌های بین‌المللی بدرخشند و دیده شوند. آرزو دارم روزی بتوانم در کشور خودم به بچه‌های سرزمینم کمک کرده و آموزش دهم و اطلاعات خود را به دستشان برسانم.

شعار سام در زندگی چيست؟
هر فردی استحقاق دیده شدن را دارد.
نظرتان درباره مجله پل چيست؟
از تجربه همکاری با مجله پل خیلی خوشحالم. چون این امکان وجود دارد که از طریق شما با مخاطبانتان صحبت کنم.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید