بیوگرافی سمیرا الفت

سمیرا الفت 43 سال دارد، در تهران متولد شده است و 20 سال است که ساکن دبی است. او فارغ التحصیل رشته معماری از دانشگاه کرج است و در سال 2002 برای پیدا کردن موقعیت های بهتر به دبی مهاجرت کرد. او تصمیم می گیرد در دبی به جز آموختن زبان انگلیسی کار دیگری را هم انجام بدهد و برای همین یک دوره آموزشی میکاپ را می گذراند، چون به تنها چیزی که بسیار علاقه داشته میکاپ بوده است. او از سال 2008 تا سال 2018 با برند Max Factor به مدت 10 سال همکاری کرده و سفیر Max Factor بوده است. فشن شوهای خاورمیانه را کنترل می کرده و با بسیاری از خواننده ها، سلبریتی ها و شخصیت های معروف نیز کار کرده است.

سمیرا الفت درحال حاضر برند خودش و یک آکادمی میکاپ دارد و در حال بازگشایی یک کلاب برای business woman ها به نام Made for you است تا خانم ها در این کلاب بتوانند بیشتر پیشرفت کنند. این کلاب روی and blockchainا Web3.0 است و در کلاب که یک Private member club است همراه چهار خانم موفق و مطرح دیگر، همه خانم ها می توانند به رشد یکدیگر کمک کنند. همچنین یک سری سرویس و Market Place در آنجا است، در اوایل October این پلتفرم را launch می کند. خواننده مصاحبه پُل با سمیرا باشید و با او و مسیر کاری اش بیشتر آشنا شوید.

Made for you samira olfat

چطور شد که وارد دنیای میکاپ شدید؟
وقتی به دبی آمدم، زبان انگلیسی ام زیاد خوب نبود و در حال آموزش زبان بودم. از آنجایی که نمی توانم بیکار بنشینم، کلاس زبان برایم کافی نبود. همیشه هم به میکاپ علاقه داشتم. در یکی از مجله ها دیدم که Paris Gallery در Beauty school که دارد، دوره میکاپ گذاشته است. من هم وارد آن دوره شدم و به مدت 1 سال در حال گذراندن دوره بودم و بعد از آن مدرکم را گرفتم. ابتدا به صورت فریلنسر و همکاری با کمپانی های تبلیغاتی کارم را آغاز کردم.

در آن زمان کسی نمی دانست که امکان کار کردن با برندهای آرایشی در کنار کار در سالن وجود دارد و البته خیلی ها هم نمی دانستند که یک میکاپ آرتیست می تواند فقط با کانال های تلویزیونی، فشن شوها و تبلیغات تلویزیونی کار کند.در آن سال های شروع کارم، زمانی که از من می پرسیدند: «چه کاره هستی»، می گفتم میکاپ آرتیست، خیلی ها می گفتند: «در کدام سالن کار می کنی». این روزها دیگر شغل میکاپ آرتیست جا افتاده، ولی واقعاً آن زمان این طور نبود.

تا به حال با کدام یک از سلبریتی ها همکاری داشته اید؟
با بسیاری از سلبریتی های هالیودی و عرب همکاری داشتم. بزرگترین سلبریتی هالیوود Kendall Jenner بوده و بعد از آن Nicole Scherzinger ،Eva Longoria ،Sarah Wayne Callies، Nadia Ali و سلبریتی های عرب مثل Nancy Ajram، Sherine Abdel-Wahab ، Hend Sabry، asala yara و…

دوست دارید در آینده با کدام برند و سلبریتی همکاری داشته باشید؟
بسیار دوست دارم که با برند Jlo همکاری کنم و Jennifer Lopez را با لوازم پوستی خودش و لوازم آرایشی برند خودم میکاپ کنم.

برند «سمیرا الفت» تا به حال چه محصولاتی را عرضه کرده است؟
اولین محصول ما یک ست براش سمیرا الفت بود، بعد از آن مژه، رژ لب، سایه Taste of Persia، هایلایتر galaxy، مداد ابروی push up را داشتیم. ما با همکاری «ملینا تاج» ست براش مان را تولید کردیم و به وجود آوردن براش personal بعد Eye Patch یکی از بهترین و پر فروش ترین محصولات مان است و آخرین محصول ما پالت سایه «شاخه نبات» است.

البته لازم به ذکر است من و خواهرم «ساینا الفت» باهم در این برند شریک هستیم و هر دوی ما باهم تصمیم می گیریم که چه محصولاتی را تولید کنیم و هر محصول چه ویژگی را داشته باشد. ساینا هم یک بیوتی بلاگر خلاق است.

درباره پالت سایه «شاخه نبات» برایمان بگویید.
«شاخه نبات» پالتی بود که با عشق به وجود آمد. همیشه دوست داشتم که هر کدام از محصولات ما چیزی از ایرانی بودنمان برای گفتن داشته باشند. ما ایرانی ها با کتاب حافظ بزرگ شدیم و البته من خانواده پدرم شیرازی هستند و کتاب حافظ همیشه جزئی از زندگی مان بوده است. به همین دلیل این ایده به وجود آمد، نامی که همه با آن آشنا هستند و همه اسمش را شنیده اند. تمام اسم هایی که در پالت بکار برده شده، اسم شعرهایی است که در حافظ شنیده ایم و روی هر کاور، یک شعر متفاوت نوشته شده است.

شما می توانید قبل از خرید سایه بگویید «ای حافظ شیرازی تو را به شاخه نباتت قسم مراد دل من را بده» و بعد از آن نیت کنید.

زمانی که سایه به دست شما می رسد، می توانید جواب حافظ را ببینید. البته ما برای تولید پالت شاخه نبات بسیار اذیت شدیم، چون هنگام سفارش، کارخانه یک طراحی را برای یک محصول قبول می کرد ولی ما کارخانه ای را پیدا کردیم که حاضر به تولید محصول ما با کاورهای مختلف باشد، به همین دلیل این محصول از زمان ایده تا زمانی که به دست مشتری رسید 2 سال طول کشید.

به نظرتان آرایش مهم تر است یا سلامت پوست؟
صد در صد سلامت پوست. من همیشه در پست ها و استوری هایم می گویم از پوست تان محافظت کنید. سعی کنید پوست خود را سالم نگه دارید و بعد روی آن آرایش کنید. بخاطر این که اگر آرایش کنید و پوست خوبی نداشته باشید هیچ وقت آن آرایش خوب به نظر نمی آید.

سمیرا الفت برای داشتن پوست و موی سالم چه کارهایی انجام می دهد؟
درکنار کرم هایی که استفاده می کنم صورتم را ماساژ می دهم. تکنیکی است به نام Brazilian face massage که از آن استفاده می کنم. یک دکتر فوق العاده دارم «دکتر پگاه دهداری» که همیشه کارهای پوستی ام را با ایشان انجام می دهم. غذای سالم خوردن هم بسیار مهم است. البته خوردن زیاد آب هم بسیار برای پوست مفید است، ولی متاسفانه من اصلاً نمی توانم زیاد آب بخورم و فراموش می کنم. خوبی پوست مقداری ژنتیکی است و مقداری هم مواظبت از پوست و مو با مواد و کارهایی که انجام می دهیم.

امضای کار سمیرا چیست؟
من زیاد به ترند و چیزی هایی که در دنیا مد انجام می شود کاری ندارم. زمانی که با مشتری هایم کار می کنم، می بینم چه چیزی به آن ها می آید و سعی می کنم با کمترین میکاپ چیزی را که در نظر دارند و ویژگی ظاهری که خودشان دوست دارند را انجام دهم. دوست ندارم که لایه های سنگین آرایشی روی صورت به کار ببرم و فکر می کنم امضای کار من طبیعی بودن میکاپی است که انجام می دهم و در تولید هم همان ایرانی بودن است که در محصولاتم وجود دارد.

به نظر شما رمز موفقیت در دنیای میکاپ چیست؟
اول از همه اینکه شما با وسایل و محصولاتی که دارید آشنایی داشته باشید و همیشه خودتان را آپدیت کنید و روابط عمومی بالایی داشته باشید. زمانی که میکاپ آرتیست مشتری را میکاپ می کند، فاصله کمی با مشتری دارد و باید روابط عمومی خوبی داشته باشد تا مشتری به او اعتماد کند. همیشه با مشتری تعامل داشته باشید، مثلاً باید از او بپرسید چه چیزی هایی دوست دارد و چه چیزهایی را دوست ندارد. روابط عمومی در کنار این که خودتان را همیشه آپدیت کنید اهمیت دارد.

شما از چه زمانی و چرا مهاجرت کردید؟
من در سال 2002 به دبی مهاجرت کردم و علت مهاجرتم هم پیدا کردن موقعیت های ‌بهتر و پیشرفت زندگی و کار کردن بود.

مهمترین هایلایت زندگی کاری سمیرا الفت چه بوده است؟
دو هایلایت دارم که برای من بزرگ و مهم است. اولی سال 2008 عنوان سفیر max factor در دنیای مدلیست و دومی هم راه اندازی برند خودم با نام سمیرا است.

از سختی ها و جذابیت های حرفه میکاپ برایمان بگویید.
از زمانی که شروع به کار کردم در پشت صحنه بودم و کارهای تبلیغاتی انجام می دادم و بیشتر لوکیشن های تبلیغاتمان در صحرا و هوای گرم دبی بود و خیلی وقت ها مجبور بودیم 12 ساعت پشت صحنه کار کنیم. من تنها کاری که به‌عنوان میکاپ آرتیست انجام می دادم این بود که مراقب بودم صورت مدل ها عرق نکند. دو سه سال اول تمام مدت در صحرا فیلم برداری می کردیم.

ولی تمام آن سختی ها، گرما و عرق ریختن ها جواب داد و مردم و کمپانی ها من را بیشتر شناختند چون همیشه سعی می کردم به همه کسانی که پشت صحنه بودند کمک کنم و هر کمکی که از دستم بر می آمد دریغ نمی کردم، خلاصه خیلی از کمپانی ها دوست داشتند با من کار کنند. از خوبی های کارم هم سفرهای جذاب رفتن و به عنوان کرو پشت صحنه کار کردن با سلبریتی ها و مدل ها است و این که بعد از یک مدت، کاری را که انجام دادم در تلویزیون و مجله می بینم بسیار جذاب است.

بهترین و بدترین تجربه خود را در این حرفه برایمان بگویید.
زمانی که با سلبریتی ها کار می کنم، احساس خوبی دارم و البته زمانی که آن چیزی که مشتری دوست دارد را برایش انجام می‌دهم، آن حس همیشه برای من بهترین است و هیچ وقت عادی نمی شود. بدترین تجربه کاری هم زمانی بود که داشتیم برای یک برند در صحرا به مدت هفت روز کار می کردیم. ما هفت روز فیلم برداری داشتیم بعد از این که فیلمبرداری تمام شد، دوباره به ما ایمیل زدند که باید به مدت هفت روز مجدد سر صحنه بیاییم، چون بچه ای که ستاره این تبلیغات بود پپسی را با دست چپش خورده بود. در دنیای عرب و امارات اگر کسی چیزی را با دست چپش بخورد بد است و همین باعث شده بود که مشتری تبلیغ را قبول نکند. ما باید با نصف دستمزد کار را قبول می کردیم.

آرایش ویکتوریا لوپیروا توسط سمیرا الفت

شما کار کدام یک از بیوتی بلاگرها را قبول دارید و چرا؟
اجازه بدهید که نام شخص خاصی را نیاورم، چون نمی خواهم که بقیه بیوتی بلاگرها ناراحت شوند. ولی به نظر من بیوتی بلاگری خوب است که صادق و راستگو باشد و نظرش را در مورد محصولات میکاپ واقعی بگوید. وجدان کاری داشته باشد و بخاطر مسائل مالی جنس ها را تبلیغ نکند. در عین حال می‌تواند informative باشد و بتواند آموزش هایی که انجام می دهد را با لذت به دیگران منتقل کند.

دوست دارید 5 سال آینده چه جایگاهی در دنیای کاری داشته باشید؟
قبل از شروع کرونا همیشه برای خودم برنامه ریزی داشتم که چه کارهایی را باید پیش ببرم ولی شیوع کرونا به من یاد داد که برنامه ریزی پنج ساله نباید داشته باشم و همیشه باید برای زمانی که در آن هستم برنامه ریزی کنم. اگر بخواهم نگاه کلی داشته باشم، دوست دارم برند آرایشی سمیرا الفت بتواند وارد دنیای غرب هم بشود.

به کدام یک از آرزوهای دوران کودکی تان دست پیدا کردید؟
فکر می کنم به خیلی از آرزوهای کودکی ام رسیده ام. همیشه دوست داشتم خارج از ایران زندگی کنم، مستقل باشم و شرکت خودم را داشته باشم، خوشبختانه به همه این ها رسیدم.

پنج لوازم آرایشی که هر روز از آن ها استفاده می کنید را نام ببرید؟
foundation، مداد ابرو، مژه، رُژ گونه و رُژ لب وسایلی است که همیشه و هر روز از آن ها استفاده می کنم.

در اوقات فراغت خود چه کارهایی انجام می دهید؟
با دوستام وقت می گذرانم، به رستوران های مختلف می روم و غذا‌های متنوع را تجربه می کنم. چند ماهی است که در اوقات فراغتم زبان ژاپنی را یاد می گیرم.

بنظرتان خانم ها باید بیشتر به زیبایی بیرونی یا درونی توجه کنند؟
به نظرم هر دو بسیار مهم است. بیشتر وقت ها به‌خاطر شبکه های اجتماعی و بسیاری از دلایل دیگر سعی می کنیم، زیبا باشیم و به زیبایی درون نمی رسیم. من همیشه می گویم «هیولاهای زیبا نباشیم»، درون خیلی مهم هست. به نظر من زیبایی بیرونی زمانی که شما درون خوبی نداشته باشید کم کم محو می شود و این زیبایی درونی ما است که می ماند و کم کم باعث می شود که در زیبایی ظاهری هم تاثیر بگذارد.

معنای «خوشبختی» را برایمان توصیف کنید.
معنی خوشبختی برای من آرامش است. این که بدانم خانواده ام و کسانی که دوست شان دارم خوشحال و سالم هستند و دغدغه ای ندارند، بزرگ ترین معنای خوشبختی است.

کمی از روتین روزانه خود بگویید.
من صبح ها که از خواب بیدار می شوم سعی می کنم صبحم را با آبمیوه کرفس، جعفری و آب لیمو، یا با خاکشیر یا با چای رازیانه شروع کنم و در طول روز غذای سالم بخورم. همچنین ورزش همیشه در برنامه من بوده و حداقل ۴ روز در هفته ورزش می کنم. هفته ای یک بار به ماساژ می روم و خانمی برزیلی من را با تکنیک برزیلی ماساژ می دهند که برای جریان خون در بدن بسیار خوب است. از لحاظ مراقبت های روحی سعی می کنم کتاب های خودشناسی بخوانم و یا کسایی که برای آرامش روحم با شنیدن حرف هایشان حس خوبی دارم را در دنبال می کنم.

فکر می‌کنید اینستاگرام چقدر در دیده شدن افراد تاثیر دارد؟
بسیار زیاد. به نظر من اینستاگرام یک وسیله رایگان در دست همه است و همه می توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند. اگر کسی بخواهد در این دنیا فعالیت داشته باشد با توجه به این برنامه می تواند بیشتر پیشرفت کند.

لطفاً چند منبع خوب را برای یادگیری میکاپ معرفی کنید.
اولین و بهترین منبع، آکادمی خودم یعنی سمیرا الفت است و از طرف دولت امارات تایید شده، من مدرک KHD می دهم که مدرکی معتبر در امارات است. ولی برای کسانی که می خواهند به صورت آنلاین آموزش ببینند یوتوب بهترین منبع است. می بایست میکاپ آرتیست هایی که خوب هستند و روی مدل های مختلف میکاپ می کنند را پیدا کنند، چون بیوتی بلاگرها می توانند تا حدی یادگیری میکاپ را آموزش دهند به این دلیل که همیشه از صورت خودشان استفاده می کنند ولی میکاپ آرتیست ها از صورت های مختلف استفاده می کنند.

به کسانی که دوست دارند وارد حرفه میکاپ شوند، چه توصیه هایی دارید؟
دست از تلاش برندارید. درست است که در حال حاضر میکاپ آرتیست های زیادی داریم ولی در دریا همیشه برای همه به اندازه کافی ماهی است، مخصوصاً با ابزارهایی مثل اینستاگرام، تیکتاک و… که امروزه وجود دارد، می توانند یک راه 10 ساله را سه ساله بروند. مهم است که برای خودشان هدف داشته باشند.

نظرتان درباره مجله پل چیست؟
اسم مجله که پُل است به نظر من اسم و گزینه بسیار عالی است و این مجله واقعاً پل ارتباطی بین آدم هاست و ویژگی بعدی مورد علاقه‌ من این است که باعث معرفی افراد به یکدیگر می شود، همچنین به خاطر تنوع محتوایی زیاد مجله ای است که نامش برازنده محتوای آن است.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید