نام پارک مینیــاتورک (Miniaturk) از تلفیــق دو واژه مینیـاتوری و ترکیــه گرفته شـده است. این پارک ۶۰ هزار مترمربعی، در منطقه بیوگلو استانبول در شاخ طلایی قرار گرفته است و یکی از بهترین مکانها برای توریستها است. انواع مجسمهها، بناها، کاخها و ساختمـانهای مهم از سراسر ترکیـه به صـورت کوچک و مینیاتوری ساخته شدهاند و در این پارک به نمایش درآمدهاند.

۱۲۸ سازه در این پارک قرار دارد. ۵۸ سازه مربوط به استانبول است و باقی سازهها مربوط به ساختمانهای دیگر شهرها میباشد؛ تعدادی نیز بازسازی ساختمانهایی است که قبلاً جزو امپراتوری عثمانی بودهاند و حالا خارج از ترکیه قرار دارند. قبل از بازدید از استانبول به این پارک بروید و تمام سازههای معروف مانند مسجد ایا صوفیه، کاخ توپکاپی، برج گالاتا و… را یکجا از بالا ببینید.

این پارک تنها در ۲۲ ماه ساخته شده است و به همین واسطه این پروژه توانست سریعترین پروژه شهر مینیاتوری دنیا شود. ماکتها با دقت خاصی ساخته شدهاند و مواد اولیه از جنس فایبرگلاس مقاوم در برابر عوامل طبیعی هستند. برای ساخت هر ماکت تکنولوژی خاصی به کار گرفته شده است. ماکتهای این پارک در مقیاسی که ۲۵ برابر کوچکتر از اندازه واقعی است ساخته شدهاند.

در مینیاتورک علاوه بر نمایشگاه روباز ماکتهای مینیاتوری، امکانات دیگری برای رفاه حال بازدید کنندگان خصوصاً کودکان در نظر گرفته شده است. از جمله امکانات میتوان به آمفی تائتر سرپوشیده با ظرفیت ۴۰۰ نفر، مغازههای کادویی و صنایع دستی، شبیه‌‌ساز پرواز با هلیکوپتر، زمین بازی مخصوص کودکان، قایقرانی، شهربازی مینیلند، قطار گردشگری که دور پارک میگردد، درخت قصه گو، استادیوم ۴ تیم برتر ترکیه و زمین شطرنج و… اشاره کرد. پارک مینیاتورک هر روز از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر پذیرای مراجعه کنندگان میباشد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید