کوکو شنل کیست و چرا سرگذشت این طراح افسانه‌ای مورد توجه است؟

گابریل بونور gabrielle bonheur “کوکو” شانل Coco Chanel مشهور به افسانه مد یکی از طراحان مد پیشتاز فرانسوی و بنیانگذار برند شنل بود. او یکی از چهره‌های برجسته در عرصه طراحی مد و لباس به شمار می‌آمد. الگوبرداری از مدل لباس‌های مردانه و پیروی از طراحی‌هایی که در عین سادگی بسیار لوکس هستند، از او چهره‌ای ممتاز در عرصه مد قرن بیستم ساخت. با راه‌اندازی برند شنل، بسیاری از آیتم‌های استایل زنان که در قرن 19 رایج بوند، کنار گذاشته شدند. به باور بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان به فشن، شانل زنی بود که چهره صنعت مد را برای همیشه تغییر دارد. با مجله پل در این مطلب همراه باشید تا مروری بر زندگی این طراح بزرگ مد داشته باشیم.

گابریل بونر کوکو شنل

کودکی و سال‌های اولیه زندگی گابریل بونور

داستان کوکو شنل در 19 اوت سال 1883 در سامور فرانسه آغاز می‌شود. او در سن 12 سالگی بعد از فوت مادر خود به پرورشگاه فرستاده می‌شود. شانل در یتیم‌خانه و تحت نظر راهبه‌های آن‌ جا پرورش یافت و به تدریج هنر خیاطی را فرا گرفت.

نام مستعار کوکو شنل یادگاری از روزهای خوانندگی این زن مطرح در تاریخ است. شنل در سن 18 سالگی بعد از بیرون آمدن از پرورشگاه، در خیاط‌خانه‌ای مشغول به کار شد و سپس به خوانندگی در کلوپ‌هایی مانند مولن و ویشی پرداخت. بعضی بر این باورند که این نام به دلیل ترانه‌هایی که کوکو می‌خواند برای او انتخاب شد؛ در صورتی که خود شنل در مصاحبه‌ای با مجله آتلانتیک می‌گوید که کوکو کوتاه شده کلمه Cocotte است که در زبان فرانسوی به معنای زن معشوقه است.

دوران کودکی گابریل بونر کوکو شنل

زندگی شخصی کوکو شانل

کوکو شانل به عنوان یکی از هنرمندان نام‌آوری زندگی را بسیار دوست داشت و یک الگو برای سبک زندگی زنانه به شمار می‌رفت. او موفق شد کلیشه‌های مد لباس را از بین ببرد و دیگران را هم به این کار دعوت کند. یکی از جنبه‌های زندگی شخصی شنل روابط عاطفی او بود. روابطی که تاثیر بسیاری هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه‌ای او داشتند.

آشنایی شنل با ایتین بالسان در دهه 20 میلادی

نخستین شریک عاطفی شنل فردی به نام ایتین بالسان بود. ایتین بالسان Étienne Balsan یک متخصص در زمینه پرورش اسب بود که به بازی چوگان نیز علاقه بسیاری داشت. در همان نخستین روزهای به شهرت رسیدن شنل در دهه 20 میلادی این دو با یکدیگر آشنا شدند و رابطه‌ای عاشقانه را آغاز کردند. ایتین بالسان تاثیر بسیاری در زندگی شنل داشت و برای او یک آپارتمان در پاریس خریداری کرده و یک کارگاه کلاه‌سازی مخصوص تاسیس کرد. او حتی پول خود را نیز برای توسعه این کارگاه کلاه‌سازی شنل سرمایه‌گذاری کرد.

ایتین بالسان

آرتور کاپل الهام‎‌بخش کوکو شانل بود

دومین مردی که شنل با او آشنا شد آرتور کاپل نام داشت. در واقع می‌توان گفت که این ایتین بود که شنل را به آرتور کاپل که فردی روشنفکر بود معرفی کرد. در سال 1909 میلادی شنل رابطه عاشقانه خود را با آرتور کاپل آغاز کرد. به باور بسیاری آرتور کاپل منبع الهام شنل برای استفاده از عناصر پوشش مردانه برای طراحی‌های برند شنل بود.

کمک مالی شاهزاده دیمیتری رومانوف به شنل برای تاسیس خط تولید عطر

سومین فردی که شنل با او در ارتباط بود شاهزاده دیمیتری رومانوف بود. آشنایی کوکو شنل با دیمیتری رومانوف یک سال بعد از درگذشت کاپل در یک تصادف رانندگی و توسط دوست صمیمی شنل یعنی مارتا دیاولی انجام شد. رابطه این دو چندان دوام نداشت اما در سرنوشت حرفه‌ای گابریل نقشی موثر ایفا کرد. برای نمونه یکی از اقدامات شاهزاده دیمیتری کمک مالی به شنل برای راه‌اندازی خط تولید عطر استثنایی شانل شماره 5 بود.

ارتباط عاطفی شنل با دوک وست مینستر

چهارمین مرد زندگی شنل، دوک وست مینستر بود. این دو یکدیگر را در مونت کارلو ملاقات کردند و در اولین دیدار دوک تسلیم جذابیت شنل شد. رابطه عاشقانه آن‌ها 14 سال به طول انجامید. در طی این سال‌ها دوک و شنل سفرهای زیادی با یکدیگر رفتند و دوک برای او هدایای گران‌قیمتی خریداری می‌کرد. به لطف دوک، شنل خانه‌ای در شهر لندن و یک ویلا در جنوب فرانسه داشت.

رابطه شنل با هانس گونتر فون دینکلج

در نهایت به یکی از جنجال‌برانگیزترین افرادی می‌رسیم که کوکو شنل رابطه عاطفی با او داشت. هانس گونتر فون دینکلج یک افسر اطلاعاتی آلمان نازی بود که به شانل کمک کرد برادرزاده خود را که در طول جنگ جهانی دوم در اسارت بود، آزاد کند. هانس گونتر 13 سال از معشوقه خود جوان‌تر بود. بسیاری بر این باور هستند که هانس گونتر شنل را وارد بازی‌های سیاسی و فعالیت‌های امنیتی کرد. بعدها به همین دلیل شنل دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفت.

تاسیس امپراتوری شنل

درمورد کوکو شنل و اینکه چطور موفق به راه‌اندازی این برند جهانی شد صحبت‌های زیادی مطرح می‌شود. یکی از معشوقه های کوکو شنل در سن 20 ساالگی یعنی اتین بالسان، تاثیر شگرفی بر روی زندگی شخصی و حرفه‌ای این طراح افسانه‌ای مد گذاشت. اتین بالسان با حمایت عاطفی و مالی خود از شنل کمک به بزرگی به کوکو برای رسیدن به رویای خود کرد. به این ترتیب در سال 1913 نخستین فروشگاه کلاه‌فروشی شنل در شهر پاریس افتتاح شد.

تاسیس فروشگاه‌های لباس در شهرهای دوویل و بیاریتز

کوکو از آن دوران به بعد با فروش کلاه‌ها و تاسیس چند شعبه محدود از لباس در شهرهایی مانند دوویل و بیاریتز، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و مشتریان خاص خود را پیدا کرد. در آن زمان بیشتر لباس‌های فروشگاه کوکو شانل با استفاده از پارچه‌هایی کشباف تهیه می‌شدند؛ پارچه‌ای که انتخاب آن از سوی کوکو هم غیر معمول و هم الهام‌بخش بود. غیر معمول بودن این لباس‌ها نیز به این خاطر است که این نوع پارچه‌ها عموما در لباس زیرهای مردانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در آن سال‌ها شنل طی یک گفتگو با نویسنده‌ای به نام پول موراند گفته بود: ثروت خود را مدیون آن زیرپیراهنی کهنه‌ای هستم که تنها به علت سردی هوای شهر دوویل پوشیده‌ام. کوکو شنل پس از مدتی با ابتکاری که در زمینه طراحی و دوخت لباس به خرج دارد، شهرت زیادی پیدا کرد و پس از چندین طراحی لباس برای هنرمندان مشهور پاریس، تبدیل به یکی از شخصیت‌های محبوب پاریس در آن دوران شد. برای بسیاری این این سوال مطرح است که تلفظ مارک چنل یا شنل صحیح است که باید گفت شنل تلفظ صحیح است.

سبک کوکو شانل در طراحی محصولات مد چگونه بود؟

دیدگاه فلسفی و باورهای اجتماعی کوکو شنل در رابطه با اینکه زنان دنیای مدرن چطور باید نگاه کنند، رفتار کنند یا لباس بپوشند در آن دوران او را به یک زن ایده‌آل و آرمانی تبدیل کرد. در واقع می‌توان اینطور گفت که تمایلات و احساسات این طراح مشهور، الهام‌بخش طراحی‌های او بود. در آن دوران بسیاری از طرح‌های شنل انقلابی بودند؛ زیرا با استفاده از ایده‌های از البسه مردانه و با تاکید بر راحتی و آزاد بودن لباس‌ها، نقطه مقابل محدودیت‌های مد آن زمان بود. برای نمونه او در سال 1925 از کت و دامنی رونمایی که کرد که کتی بدون یقه و دامنی مناسب سایز افراد داشت.

سبک کوکو شانل

او حتی این شهامت را به خرج داد که دامن‌ها را مقداری کوتاه‌تر طراحی کند. تا جایی که ساق پای زنان به راحتی قابل دیدن باشد. شعار برند شنل از همان ابتدا جمله معروف “To be irreplaceable, one must be different“برای بی همتا بودن باید متفاوت باشید” انتخاب شد که این شعار برند شنل کاملا مشهود و قابل لمس است. در ادامه ضمن معرفی محصولات طراحی شده توسط شانل ویژگی‌های برخی از آن‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

از جمله این محصولات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ۲.۵۵ شنل (Chanel 2.55 Quilted Bag)
 • عطر Chanel No.5
 • جواهرات با مرواریدهای بدلی
 • شلوار مدل قایقی
 • کفش دو رنگ یا (Chanel Two-Tone Shoes)
 • بولیز‌های راه راه (Chanel The Breton Top)
 • کت و دامن پشمی شنل (Tweed Jacket)
 • کت و دامن و لباس‌های سیاه کوتاه

عرضه نخستین عطر شنل در دهه 1920

عرضه اولین عطر شنل نقطه عطفی در کوکو شنل بیوگرافی است. در سال 1921 عطر موفق شانل نامبر 5 یا Chanel No.5 به کمک ارنست بوکس که یکی از عطرسازان مستعد فرانسوی در آن دوران بود، به صنعت مد معرفی شد. این نخستین مرتبه‌ای بود که یک عطر با نام یک طراح تولید می‌شد. در مورد چرایی نامگذاری شانل نامبر 5 اینطور روایت می‌شود که ارنست بوکس، تعدادی رایحه تحت عنوان نومنه برای کوکو ساخت و او نیز رایحه پنجم را انتخاب کرد. می‌توان گفت که این عطر بنیان مالی این امپراتوری بزرگ بود.

در آن دوران شانل با تاجرینی مثل توفیل بادر از گالری هنری لافایت پاریس و پیر ورتیمر از کمپانی بورژوآ وارد همکاری شد و با پیر رابطه‌ای صمیمانه برقرار کرد. بر اساس توافقنامه همکاری که میان آن‌ها بسته شده بود، 10 درصد از حق امتیاز به شانل تعلق یافت. در صورتی که او اصلا از این وضعیت دل خوشی نداشت و برای بازپس‌گیری حق و حقوق خود بارها به دادگاه مراجعه کرد. اما هرگز نتوانست مفاد این قرارداد را تغییر بدهد. اما با این وجود سود سرشاری از این عطر عاید کوکو شانل شد. کوکو شانل برند کالکشن از نمونه‌های امروز محصولات عطر برند شنل است. همچنین در آن دوران جواهرات کوکو شنل نیز به دنیا معرفی شد.

معرفی کت و دامن و لباس‌های سیاه کوتاه در سال 1925

در سال 1925 میلادی بود که شانل کت و دامنی افسانه‌ای را به دنیای مد و پوشاک معرفی کرد؛ یعنی کت بدون یقه و دامن جذب. این محصول نیز یک انقلاب در صنعت مد به شمار می‌آمد. زیرا در آن سال‌ها از آیتم‌ها و المان‌های استایل مردانه استفاده شده بود و با این حال راحتی زنان را مورد توجه قرار بوده بود. پیراهن مشکی کوتاه نیز جزو همین طرح‌های آوانگارد شنل در دهه 1920 به شمار می‌آید. شنل در واقع رنگی را انتخاب کرد که تا آن موقع، صرفا یادآور غم و مناسب مجالس عزاداری بود؛ در صورتی که شنل به همه ثابت کرد که مشکی برای لباس شب رنگی شیک و جذاب بهترین گزینه است.

تولید جواهرات و اکسسوری‌های مختلف توسط کوکو شنل

موفقیت‌های چشمگیر شنل با عرضه نخستین جواهرات در سال 1924 تداوم پیدا کرد. این جواهرات شامل یک جفت گوشواره مروارید که یکی از آن‌ها مشکی و دیگری سفید بود، بار دیگر نام گابریل را بر سر زبان‌ها انداخت. در آن دوران نیز شنل از کنت اتین دو بومون (Count Etienne de Beaumont) و دوک فالکو د وردورا (Duke Fulco di Verdura) به منظور تاسیس یک گالری اختصاصی برای جواهرات سفارشی که در آن‌ها از سنگ‌های گران‌قیمت در ترکیب با جواهرات خالص استفاده می‌شد، کمک گرفت.

جواهرات و اکسسوری های کوکو شنل

شنل پس از اینکه جایگاه خود را به عنوان یک طراح مد تثبیت کرد، تمرکز خود را بر روی تولید اکسسوری‌ها گذاشت. در دهه 30 میلادی بود که کیف شنل 55/2 به بازار آمد؛ کیفی از زمان تولید خود تا همین لحظه بیشترین میزان الگوبرداری را در سراسر جهان داشته است.

شلوارهای مدل قایقی شنل

در ابتدای دهه 20 میلادی زمانی که زنان کرست‌های تنگ، لباس‎ها و کلاه‌های پرتجمل می‌پوشیدند، شنل قوانین مد آن زمان را شکست و لباس‌هایی راحت را روانه بازار کرد. تا قبل از آن پوشیدن شلوار در انحصار آقایان بود اما این شلوارهای زنانه فاق‌هایی بلندتر و پاچه‌هایی گشادتر دارند. این دسته از شلوارها هنوز هم پرطرفدار هستند و هر ساله در کالکشن‌های مختلفی نیز عرضه می‌شوند.

کفش‌های دو رنگ شنل

ترکیب کفش‌های ورزشی مردانه و رنگ‌های مورد علاقه گابریل شنل مثل بژ، سفید و مشکی ایده شکل‌گیری کفش‌های دو رنگ در ذهن شنل بودند. کلاسیک‌ترین مدل‌های این کفش‌های شنل حتی امروزه نیز در مدل‌های مختلفی به بازار مد معرفی می‌شوند.

بولیزهای راه راه؛ از ایده‌های دوست‌داشتنی گابریل شنل

یکی از محصولات انحصاری برند شال بولیزهای راه راه است. ایده اولیه بولیزهای راه راه از لباس‌های ملوان‌ها آمده است. این طرح پرطرفدار شنل نقش مهمی در ترویج این مدل‌ها به عنوان یک استایل داشته است. حتی امروزه نیز این بولیزهای راه راه به فروش می‌رسند.

بولیزهای راه راه شنل

شروع جنگ جهانی دوم مصادف با تعطیلی فروشگاه‌های شنل است

شروع جنگ جهانی دوم و رکود اقتصادی بین‌المللی که به دنبال آن ایجاد شد، تاثیر بسیار مخربی بر روی کمپانی شنل داشت. به همین خاطر شنل تمامی کسب و کارهای خود را تعطیل و کارگران خود را اخراج کرد. پس از پایان جنگ جهانی دوم او شهر پاریس را ترک کرد و چند سالی را در کشور سوئیس سپری کرد. سپس بعد از مدتی هم به خانه ییلاقی بزرگ خود در رکبرون نقل مکان کرد.

این دوران زمینه‌ساز معرفی چند محصول دیگر با طراحی‌ هوشمندانه‌تری از سوی شنل شد که عبارتند از:

 • جواهرات
 • کفش
 • کیف

شروع طوفانی شنل در دهه 50 میلادی و بعد از پایان جنگ جهانی دوم

اما محصولاتی که معرفی کردیم، چطور در این دوران توسط شنل طراحی شدند؟ این محصولات نتیجه انزوای کوکو شنل و سپس شروع طوفانی مجدد او در عرصه مد هستند. در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم شنل با دیدن موفقیت‌های کریستین دیور و غالب شدن نظریه ” نگاه جدید ” در دنیای مد دریافت که طرح‌های او دیگر نه جنبه مدرن دارند و برای آزادی‌های اجتماعی زنانی که نقش فعالی در جنگ جهانی دوم داشتند، مناسب است.

شروع دوباره شنل در دهه 50 میلادی

به همین خاطر تصمیم گرفت که با شروعی طوفانی مجددا وارد چرخه مد و فشن شود. در اوایل دهه 1950 بود که شنل پیروزمندانه وارد مد شد که همین مساله نیز خود انتقاداتی شدید از او را به دنبال داشت. اما بعد از مدتی طراحی‌های ظریف و راحت او که باب سلیقه زنان بود، طرفدان پروپاقرصی در نقاط مختلف جهان مجددا پیدا کرد. او در این دوران کیف‌های زنانه، جواهرات و کفش‌هایی را به دنیا معرفی کرد که باعث شدند اعتبار برند شنل بار دیگر به روزهای طلایی خود بازگردد.

بعد از مرگ کوکو شنل چه کسی وارث امپراتوری او شد؟

در تاریخ ده ژانویه سال 1971، شنل در آپارتمانی واقع در هتل ریتز در سن 87 سالگی از دنیا رفت. در مراسم عزاداری او در کلیسای مادلین صدها نفر گرد هم آمدند تا بدن بی‌جان افسانه مد را به سوی منزل ابدی بدرقه کنند. در طول این مراسم تعداد زیادی از زنان عزادار مت و دامن‌های طراحی شده شنل را به تن داشتند. بعد از مرگ کوکو در سال 1971، خانه مد شنل مدیران مختلفی را به خود دید. اما در سال 1983، کارل لاگرفلد زمام امور را در دستان خود گرفت تا میراث شنل فراموش نشود. امروزه برند شنل توسط خانواده ورتیمر اداره شده و به پیشرفت خود به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین خانه‌های مد جهان ادامه می‌دهد.

عملکرد لاگرفلد بعد از شنل

کارل لاگرفلد نیز درست شبیه به کوکو وقتی که به دنیای مد بازگشت، به دنبال الهام گرفتن از طرح‌های قدیمی بود. طرح‌های اولیه شنل عموما جزئیاتی مانند زنجیرهای طلا، پارچه‌های تویید و چرم دوخته شده نثل لحاف و نشان دو C بود. لاگرفلد آرشیو شنل را کند و کاو کرد و بیشتر بر اهمیت تاثیر کوکو در عرصه مد تاکید کرد. در طرح‌های لاگرفلد نیز از جزئیاتی مانند پارچه‌های فاستونی راه راه مردانه، رنگ‌ها، زنجیرهای طلایی و چرم‌های کوک خورده استفاده شده است.

کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد استایل‌های زنانه دهه 60 را بار دیگر به چرخه فشن بازگرداند

در طراحی‌های بعدی لاگرفلد جسارت بیشتری به خرج داد و بعضی از استایل‌های زنانه دهه 60 میلادی را بازیابی کرد. با در نظر گرفتن این موضوع که پارچه کش‌باف مورد علاقه شانل در قرن بیستم به عنوان یک لباس زیر مردانه استفاده می‌شد، او حتی تصمیم گرفت که از الگوهای تی‌شرت‌های مردانه نیز برای طرح‌های خود استفاده کند.

در دهه 80 میلادی مجموعه‌هایی که خانه مد شنل تولید مرد با عرضه عطر جدیدی در سال 1984 به افتخار کوکو شانل گسترش یافت و در سال 1986 نیز اولین ساعت شنل به بازار آمد. در دهه 90 میلادی نیز شنل پیشگام در تولید عطر و بازاریابی آن در دنیا بود. در ماه فوریه سال 2019، لاگرفلد در سن 85 سالگی درگذشت و فردی به نام Virginie Viard که بیش از 30 سال با خانه لاگرفلد در خانه مد همکاری کرده بود، به عنوان مدیر جدید خلاق معرفی شد.

همکاری کوکو شنل با آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم

یکی از موضوعات بحث‌بر‌انگیز در زندگینامه کوکو شنل اتهام همکاری با سرویس امنیتی با آلمان نازی است. بسیاری بر این باورند وقتی که در طول جنگ جهانی دوم کشور فرانسه توسط آلمان ناز اشغال می‌شود، رابطه‌ای یان کوکو شانل و هانس گونتر فون دینکلج که یک افسر عالی‌رتبه حزب نازی بود، شکل می‌گیرد. به همین خاطر نیز گفته می‌شود که شنل از امتیازات بسیار خاصی بهره می‌برده است.

همکاری کوکو شنل با آلمان نازی

برای نمونه می‌توانسته به راحتی در منزل شخصی خود باقی بماند. او همچنین یک مامور مخفی بود که از سوی آلمان نازی برای رایزنی در خصوص پایان جنگ با وینستون چرچیل اعزام شده بود. بعد از به پایان رسیدن جنگ، این طراح مشهور برای روابط خود با افسر نازی مورد بازجویی قرار گرفت اما هیچ‌گاه محکوم نشد. بعضی از افراد این مساله را تنها یک شایعه می‌دانستند تا اینکه در سال 2014 سرویس مخفی کشور فرانسه به شواهدی مبنی بر همکاری شنل با آلمان نازی دست پیدا کرد که این موضوع صحت اتهامات وارد شده به گابریل شنل را تایید می‌کرد.

فیلم کوکو قبل از شانل

فیلم کوکو قبل از شانل فیلمی در ژانر زندگینامه ای درام به کارگردانی آن فونتن است که بر اساس رمان “شانل و دنیایش” ساخته شده است. این فیلم محصول سال 2009 است و نقش شانل را آدری توتو هنرپیشه و مدل فرانسوی ایفا می‌کند. فیلم روایتگر زندگی شانل از 1934 تا مرگ در سال 1971 در هتل ریتز شهر پاریس است. فیلم کوکو قبل از شانس در مراسم اسکار سال 2009 تحسین منتقدان را برانگیخت و در رشته طراحی لباس نامزد دریافت بهترین جایزه شد.

حتما بخوانید  فیلم هایی که طرفداران فشن باید تماشا کنند

فیلم کوکو قبل از شانل

چند فکت جالب از زندگی Coco Chanel

بسیاری از خبرنگاران، محققان و زندگی‌نامه‌نویسان بر این باور هستند که شنل با دوک دوم وست مینستر یعنی هیو گراسونور به مدت 10 سال در رابطه بوده است و طی این مدت دوک به او پیشنهاد ازدواج دارد. شنل پیشنهاد ازدواج دوک را قبول نکرد و بعدها در اظهار نظری گفت: دوشس‌های بسیاری وجود دارند، اما تنها یک کوکو شانل وجود دارد.

گفته می‌شود کوکو شنل با سایر طراحان مد همیشه اختلاف نظر داشته است

تاثیر شنل را بر سایر طراحان مد و لباس نمی‌توانیم انکار کنیم. شنل معمولا با طراحانی مانند کریستین دیور و ایو سنت لوران اختلاف نظر داشت. شنل در خصوص سنت لوران در جایی گفته بود که سن لوران سلیقه بسیار خوبی دارد. هرچقدر که بیشتر از من کپی می‌کند، سلیقه بهتری از خود به نمایش می‌گذارد.

گفته می‌شود که شنل و کریستوبل بالنسیاگا نیز در گذشته بسیار با یکدیگر صمیمی بودند اما بعد از آنکه شنل گفت او برای اینکه در صنعت مد فعالیت کند، بسیار پیر است، این دو دوست صمیمی با یکدیگر اختلاف نظر پیدا کردند. بعد از مرگ Coco Chanel بالنسیاگا در رابطه با دوست قدیمی خود صحبت کرد و گفت: من بسیار ناراحت هستم و این به من یادآوری می‌کند که خودم نیز پیر هستم. ما انسانی فوق‌العاده قدرتمند و تاثیرگذار را از دست دادیم.

کوکو شنل هیچ‌وقت حاضر به پوشیدن لباس سلطنتی نشد

یکی از فکت‌های جالب در رابطه با موسس برند شنل این است که او گفته هیچ‌وقت حاضر نیست حتی به رایگان برای خاندان سلطنتی کار کند. ظاهر او در جایی گفته است: این شاهزاده خانم‌ها و دوشس‌ها هیچ‌وقت صورت حساب خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند. چرا باید چیزی را در ازای هیچ چیز و به رایگان در اختیار آن‌ها قرار بدهم؟ آن‌ها هیچ چیزی را به طور رایگان به من نیاموخته‌اند.

کوکو شنل هیچ‌وقت حاضر به پوشیدن لباس سلطنتی نشد

اظهار نظرهای کوکو شنل باعث تعجب بسیاری از افراد می‌شد

کوکو شانل فردی نبود که افکار شخصی‌‌اش را برای خود نگه دارد. او اتفاقا در نظر دادن درباره دیگران بسیار بی‌پروا بود. برای مثال او یک بار درباره بریژیت باردو ( بازیگر و مدل فرانسوی) گفته بود که او یک دیوانه پول است. شنل همچنین دشمن سرسخت منتقدین مد بود و درباره یکی از منتقدان گفته بود که او چهره‌اش شبیه به یک میمون است و دهانش مانند فاضلاب بو می‌دهد. یکی دیگر از فکت‌های جالب در خصوص شنل این است که او را به همراه کت و شلوار مورد علاقه‌اش دفن کردند. یک کت و شلوار تویید بژ و سفید با دکمه‌هایی طلایی و حاشیه‌دوزی شده که در واقع نمادی از او و برندش بود.

شیر مفهوم خاصی در جواهرات برند شنل داشته است

شیر در جواهرات شنل جایگاهی خاص دارد. زیرا علاوه بر اینکه نماد ماه تولید گابریل شنل است، یکی از حیوانات مورد علاقه او نیز به شمار می‌آید. شنل که همواره یک مجسمه شیر را در کنار جعبه سیگار و قیچی‌های خود نگه می‌داشت، در رابطه با علاقه‌اش به شیر در جایی گفته بود: من هم دقیقا شبیه به یک شیر هستم. زیرا محافظت از خودم چنگال‌هایم را به دشمن نشان می‌دهد. در پایین بعضی از کت و شلوارهای شنل نیز می‌توانید نماد یک شیر کوچک را ببینید.

کوکو شنل علاقه خاصی به گذاشتن جیب در لباس‌های زنانه و اکسسوری‌ها داشت

شنل علاقه بسیاری به قرار دادن جیب در لباس‌های زنانه و سایر اکسسوری‌ها مانند کیف زنانه داشت. او بر این باور بود که در لباس خانم‌ها به قدر کافی جیب وجود ندارد و به همین خاطر در طراحی‌های خود حساسیت بسیاری به خرج می‌داد. حتی امروزه نیز این نکته در طراحی کیف و لباس‌های شنل مورد توجه قرار می‌گیرد و اگر نگاهی به کیف‌های ساخت این برند داشته باشید، می‌بینید که به اندازه کافی جیب دارند.

کوکو شانل بود که برنزه کردن را در دنیای مد ترند کرد

در دوره‌ای که برنزه کردن امر متعارفی نبود، کوکو این کار را به صورت کاملا تصادفی ترند کرد. او که در جریان یکی از تعطیلات خود در کنار دریا آفتاب‌سوخته و پوستش برنزه شده بود با همان رنگ پوست در جلسه عکاسی کجله ووگ حاضر شد و بلافاصله بعد از بازگشت به کن در فرانسه، همه از برنزه شدن او استقبال کردند. به این ترتیب بود که برنزه کردن تبدیل به یک ترند در دنیای مد و فشن شد.

لوگوی کوکو شنل

لوگو برند شنل به صورت دو حرف C آینه‌ای و به هم پیوسته طراحی شده است. به طور کلی روایت‌های مختلفی در بین مردم و کارشناسان در خصوص انتخاب حرف C برای لوگوی این برند مشهور گفته شده است. برای نمونه بعضی بر این باورند که حرف C مخفف نام کوچک موسس این برند یعنی کوکو است.

اما عده دیگری هم ادعا می‌کنند که این دو حرف کوتاه شده نام کوکو و آرتور کاپل شریک تجاری او می‌باشد که سرمایه مورد نیاز برای افتتاح فروشگاه بزرگ برند شنل را در اختیار او قرار داده است. باوری دیگری که در خصوص ایده پشت پرده لوگوی برند شنل وجود دارد این است که این دو حرف برگرفته از الگوی هندسی پنجره‌های شیشه‌ای کلیسایی کوچک در کشور فرانسه است. با این وجود لوگوی برند شنل از ابتدا تاکنون هیچ تغییری به خود ندیده است و این دو حرف C همچنان به عنوان نماد رسمی شنل شناخته می‌شوند.

سلبریتی‌هایی که مدل تبلیغاتی برند شنل بوده‌اند

شرکت کوکو شنل در تمامی سال‌های فعالیت خود بسیاری از مشاهیر دنیا را به عنوان معرف و ارائه‌کننده طراحی‌های خود به خدمت گرفته است. برای نمونه کاترین دنو در دهه 70 میلادی مدل تبلیغاتی شماره 5 محصولات شنل بود.

سلبریتی‌هایی که مدل تبلیغاتی برند شنل بوده‌اند

سایر سلبریتی‌هایی که مدل تبلیغاتی برند شنل بوده‌اند به شرح زیر هستند:

 • یکی از سرشناس‌ترین مدل‌های تبلیغاتی شنل در دهه 50 میلادی مرلین مونرو بوده است که تصویر او یکی از مشهورترین آگهی‌های تبلیغاتی در بین آگهی‌های شنل به شمار می‌آید
 • ونسا پارادی از دهه 90 میلادی
 • ادوره توتو
 • کیرا نایتلی
 • جنی کیم

سایت رسمی برند شنل

شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی برند شنل به آدرس اینترنتی www.chanel.com جدیترین محصولات لباس، شلوار، ساعت، عینک و جواهرات، عطر و ادکلن، محصولات آرایشی و مراقبت از پوست را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از آخرین کت واک‌ها و فشن‌شوهای این برند مطلع شوید.

کوکو شنل؛ زنی الهام‌بخش که با تمرکز بر سادگی، انقلابی در مد ایجاد کرد

گابریل شنل با وجود داشتن دورانی سخت در کودکی و نوجوانی تصمیم گرفت که آینده‌ای درخشان برای خود بسازد. او با پشتکار خود برندی را به دنیا معرفی کرد که همیشه ماندگار است و راز موفقیتش شکستن کلیشه‌های پوشش بود. با تلاش‌های کوکو شنل بود که انقلابی بزرگ در عرصه مد و فشن ایجاد شد. این برند در طول سال‌های فعالیت خود، خطوط تولید را افزایش داده و علاوه بر طراحی لباس به تولید عطر و ادکلن، جواهرات، ساعت و لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مشغول است. در نهایت می‌توان گفت شنل برندی لوکس است که همچنان در اوج قرار دارد.

زندگینامه کوکو شنل

سوالات متداول

مشهورترین ایده‌های گابریل شنل کدام موارد هستند؟

بولیزهای راه راه، شلوارهای قایقی، دامن ساده و کفش دو رنگ از مشهورترین ایده‎ های گابریل شنل هستند.

بعد از درگذشت شنل، چه کسی مدیریت برند شنل را بر عهده گرفت؟

در سال 1983 کارل لگرفلد به عنوان طراح ارشد برند شنل مشغول به کار شد.

یکی از بزرگ‌ترین رقبای شنل در سال‌های ابتدایی فعالیت، کدام برند بود؟

برند دیور بزرگ‌ترین رقیب شنل بود.

شعار معروف برند شنل یعنی To be irreplaceable, one must be different به چه معنا است؟

شعار معروف برند شنل به این معنا است که برای بی همتا بودن باید متفاوت باشید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید