انسان در چه سنی باهوش تر است؟

به طور کلی قدرت پردازش مغز و حفظ جزئیات در حدود 18 سالگی به اوج خود می رسد. دانشمندان از آزمایشی به نام «جایگزینی نماد رقمی» برای ارزیابی همه چیز،‌ از زوال عقل تا آسیب مغزی استفاده می کنند. لازم است افراد از تعدادی مهارت شناختی به طور همزمان استفاده کنند؛ از جمله سرعت پردازش، توجه و مهارت های بصری. این ابزار که معمولاً شامل جفت کردن اعداد با نمادها است.

همچنین بخشی از «مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر» است که یکی از پرکاربردترین معیارهای هوش است. دانشمندان از این تست در مطالعه خود در مورد چگونگی تغییر هوش در طول زمان استفاده کردند و دریافتند که عملکرد شرکت کنندگان، عموماً در اواخر نوجوانی آنها به اوج خود رسیده است.

توانایی یادگیری اسامی نا آشنا در 22 سالگی به اوج خود می رسد.

اکثر بزرگسالان در به خاطر سپردن اطلاعات بدون زمینه خوب نیستند. یک مثال واضح این است که به یاد آوردن یک داستان در مورد کسی که در حال پخت و پز است، راحت تر از به یاد آوردن نام خانوادگی یک فرد ست. از آنجایی که هیچ زمینه ای وجود ندارد که شخص را به نامش مرتبط کند، در حافظه شما ثبت نمی شود. با این حال یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که انسان ها در اوایل دهه 20، در یادگیری نام های جدید بهترین هستند.

رابطه سن و هوش در انسان ها
اوج توانایی تشخیص چهره در حدود 32 سالگی رخ می دهد

مغز انسان ظرفیت قابل توجهی برای تشخیص و شناسایی چهره ها دارد و دانشمندان تازه شروع به فهمیدن علت آن کرده اند. به طور متوسط ما می دانیم که توانایی ما در یادگیری و به خاطر سپردن چهره های جدید، تقریبا پس از تولد 30 سالگی به اوج خود می رسد. اولین محققانی که اوج تشخیص چهره را با سن مرتبط کردند، اکنون در حال مطالعه به اصطلاح «ابر تشخیص‌دهنده‌ها» هستند؛ یعنی افرادی که توانایی نادر و برتر در تشخیص چهره آشنا دارند. تصادفی نیست که بسیاری از آنها در دهه 30 زندگی خود هستند.

توانایی تمرکز در حدود 43 سالگی به اوج خود می رسد

آیا در تمرکز مشکل دارید؟ یک مطالعه در سال 2015 توسط محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که توانایی ما برای حفظ تمرکز، با افزایش سن بهبود می یابد و در حدود 43 سالگی به اوج خود می رسد. یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که بزرگسالان جوان‌تر ممکن است در سرعت و انعطاف‌پذیری پردازش اطلاعات بهتر باشند؛ اما بزرگسالانی که به سنین میانسالی خود نزدیک می‌ شوند، ممکن است بیشترین ظرفیت را برای تمرکز داشته باشند».

هوش سنی انسان

توانایی انجام محاسبات اولیه در سن 50 سالگی

بسیاری از مردم بر این باورند که مهارت های ریاضی آنها پس از ترک مدرسه و متوقف کردن تمرین از بین می رود. با این حال هنگام جمع و تقسیم اسکناس های پول باید این را در نظر داشته باشید: توانایی شما در انجام تفریق و تقسیم تا 50 سالگی به اوج خود نمی رسد. به عبارت دیگر ممکن است محدودیت سنی وجود نداشته باشد تا در ریاضی بهترین باشید. همچنین توانایی شما برای یادگیری و درک اطلاعات عمومی (مانند رویدادهای تاریخی و سیاسی) تا حدود همین سن 50 سالگی به اوج می رسد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید