بیوگرافی مهناز اسرافیلی

مهناز اسرافیلی طراح لباس و میکاپ آرتیست است. او موسس برند Me lashes می باشد که شامل سالن زیبایی، آکادمی زیبایی، مزون لباس عروس، لباس شب و عبا است . مهناز در دانشگاه کامپیوتر خوانده ولی از کودکی همیشه علاقه زیادی به طراحی لباس و میکاپ داشته تا اینکه ۱۲ سال پیش تصمیم گرفت به سمت علاقه خود برود و کار خود را به صورت حرفه‌ای آغاز کند. او از یک اتاق کوچک اجاره‌ای در سالن زیبایی شروع کرد و بعد از یک مدت کوتاه به دلیل افزایش تعداد مشتری، سالن زیبایی خود را تاسیس و از آن موقع هر سال شعبه‌‌ها را اضافه کرد تا جایی که در حال حاضر بیش از ۷۰ کارمند دارد.

او در حال حاضر در ایران و امارات زندگی می کند و بیش از ۱۵۰۰ هنرجو آموزش میکاپ و فیبروز داشته است. مهناز اسرافیلی از اینکه به استقلال زنان کمک می کند تا برای خود درآمد زیادی داشته باشند بسیار خورسند است. او جز اولین زنان ایرانی بود که در امارات فشن شو عبا برگذار کرد که با استقبال زیادی از سمت زنان عرب قرار گرفت. مهناز اسرافیلی تا به حال چندین مستر کلاس میکاپ در دبی و هر ماه در تهران برگذار کرده و با چند کمپانی لوازم آرایش در دبی به عنوان میکاپ آرتیست همکاری می‌کند و‌ برند مژه مصنوعی اش در ایران و امارات به فروش خوبی رسیده است.

کدام حرفه را اول آغاز کردید؟ طراحی لباس یا میکاپ؟

من در ابتدا کار خود را با میکاپ شروع کردم و بعد از یک سال مزون لباس عروس خود را تاسیس کردم. البته که به صورت تخصصی طراحی لباس را آموزش دیده ام.

مهناز اسرافیلی در حال آرایش عروش

چطور شد که تصمیم گرفتید وارد مسیر هنر شوید؟

من همیشه از بچگی علاقه زیادی به میکاپ و طراحی لباس داشتم. یادم است وقتی بچه بودم همیشه در بازی‌ها نقش یک میکاپ آرتیست را داشتم و همیشه همه را آرایش و عروس می‌کردم؛ اما در دانشگاه کامپیوتر خواندم و سر کار می‌رفتم. تا اینکه یک روز به خودم گفتم تا کی میخوای بدون هیچ علاقه‌ای به کار ادامه بدی؟ از همان روز شد که استعفا دادم و تصمیم گرفتم که برای همیشه بروم دنبال علاقه‌ام و شغلی که از بچگی به آن فکر می‌کردم. بعد کلاس ثبت نام کردم و خیلی زود وارد این شغل شدم و به خاطر استعداد و علاقه‌ام خیلی زود موفق شدم.

چند سال است که به صورت حرفه‌ای مشغول به کار هستید؟

من حدودا ۱۲ سال است که به صورت حرفه‌ای شغل خود را در هر دو رشته یعنی طراحی لباس و میکاپ شروع کردم.

مهم‌ترین هایلایت زندگی کاریتان در یك سال اخیر چه بوده است؟

من هر سال عید با خودم می‌گویم که امسال چه برنامه‌هایی داری؟ همیشه یادداشت می‌کنم و خودم را مجاب می‌کنم که تا اخر سال حتما به آن اهداف برسم. امسال اگر بخواهم از هایلایت‌های سال اخیر خود بگویم افتتاح یک شعبه جدید در تهران بود. همچنین چند محصول وارد بازار کردم که به نام خودم نبود ولی در بازار به فروش رسید و فشن شو عبایی که برگذار کردم.

پیشرفت در کدام حرفه سخت‌تر است؟ میکاپ آرتیست، طراح لباس یا بیوتی بلاگر ؟

کلا پیشرفت کردن کار سختی است. نمی‌توان گفت کدام آسان‌تر است. هر کدام چالش‌های مخصوص به خود را دارد و واقعا نمی‌توانم انتخاب کنم. هم میکاپ ارتیست بودن، هم طراح لباس بودن و هم بیوتی بلاگر بودن هر سه شغل‌های سختی است اما چون من علاقه دارم سختی آن به چشم نمی‌آید؛ ولی مثلا روزی ۱۷ تا ۲۰ عروس درست می‌کردم اما الان کمی کارم را کمتر کردم.

شاگردان مهناز اسرافیلی

از ۴ صبح می‌رفتم تا ۷ شب یعنی هر روز خودم را اینگونه سپری می‌کردم اما چون علاقه داشتم هر روز را با عشق سرکار می‌رفتم؛ و یا مثلا طراحی هم که انجام می‌دهم چون باید سلیقه یک عروس را برای مهم‌ترین شب زندگی‌اش پیاده کنم چالش‌های مخصوص به خود را دارد. بیوتی بلاگر هم همینطور؛ همیشه باید یک حرف جدیدی برای گفتن داشت و در دسترس و خوش انرژی بود چون یک سری آدم هستند که دوست دارند انرژی بگیرن. به هر حال هر سه سختی خود را دارند.

چرا دبی را برای مهاجرت انتخاب کردید؟

من البته به دبی مهاجرت نکردم. الان هم در دبی هم در تهران زندگی می‌کنم. ولی دلیل اینکه دبی را انتخاب کردم اول به خاطر اینکه شغل‌های من هم میکاپ و هم طراحی لباس اینجا خیلی جای پیشرفت و مانور دارد و من مشتری مخصوص به خودم را در کشور امارات دارم ولی چرا دبی؟ چون هم نزدیک به ایران است و راحت رفت و آمد می‌کنم و به شعبه‌هایم سر می‌زنم و دلیل دیگر اینکه اینجا پر از امنیت و آرامش است و لایف استایلی که در دبی دارم را خیلی می‌پسندم.

از برند مژه lashes Me برایمان بگویید.

از مژه‌ام بخواهم برایتان بگویم یادم است که زمان دانشجویی هنوز مژه‌های پنج بعدی نیامده بود. من خودم مژه‌های مصنوعی را تکه تکه روی هم می‌گذاشتم. مثلا ادامه دار و بعد دار درست می‌کردم. کلا خیلی همیشه علاقه به مژه مصنوعی داشتم تا اینکه تصمیم گرفتم برند خودم را بزنم و الان حدود ۴ سال است که هم در ایران هم در امارات به فروش می‌رسد و شامل ۳۰ مدل است. یعنی ۱۵ مدل سه بعدی و ۱۵ مدل ۵ بعدی.

از فعالیتتان در حوزه طراحی لباس بیشتر برایمان بگویید.

اگر بخواهم از فعالیت‌هایم از طراحی لباس برایتان بگویم طراحی تخصصی من مربوط به لباس عروس است که سال‌ها انجام می‌دهم و امسال هم یک کالکشن جدید زدم از طراحی عباهای دست دوز و خاص که خیلی مناسب پارتی، ودینگ و مجلس است. طراحی لباس شب هم انجام می‌دهم و برای خیلی از سلبریتی‌ها طراحی تخصصی لباس شب انجام داده‌ام. مثلا یک طراحی لباس شب یا عروس را می‌خواهم انجام بدهم خیلی برایم مهم است علاقمندی‌های مشتری به چه چیزی است و چه حسی می‌خواهم در مجلس القا کند و چطور می‌خواهد ظاهر بشود. همه این‌ها در طراحی برایم مهم است.

طراحی لباس عروس مهناز اسرافیلی

روزانه چقدر زمان برای اینستگرام و شبکه های اجتماعی صرف می‌کنید؟

روزانه ساعت‌ها برای اینستاگرام باید وقت بذارم. چون وقتی یک پیج باز و پابلیک دارید بقیه انتظار دارند که در روز همراه تو باشند با استوری و پست به همین دلیل است که می‌توان تاثیرگذار بود. اما سعی می‌کنم مدیریت کنم چون شغل‌های دیگه‌ای هم دارم ما بین کار به اینستاگرام سر می‌زنم تا با فالورهایم ارتباط برقرار کنم.

به نظر مهناز اسرافیلی رمز موفقیت در دنیای مجازی چیست؟

به نظر من رمز موفقیت در دنیای مجازی این است که بتوان تاثیرگذار بود و فالورها تو را دوست خود بدانند و اعتماد کنند و بدانند کسی که پشت آن پیج است انگار یکی از نزدیکانشان است و احساس راحتی کنند. و اینکه بتوانی یک حرفی برای گفتن داشته باشی و در زندگی کمکی کرده باشی. در واقعیت کسی موفق است که در مجازی و دنیای واقعی شخصیتش یکی باشد. حرف یا کاری که واقعا اعتقاد داشته باشید به دل مردم می‌نشیند و تاثیرگذار است.

خودتان را جای فالورهایتان بگذارید، به نظرتان چرا مردم شما را فالو می‌کنند؟

اینکه چرا مرا فالو می‌کنند از کامنت‌هایی که دریافت می‌کنم متوجه می‌شوم که تقریبا ۹۹٪ می‌گویند به خاطر انگیزه‌ای که به ما می‌دهی. وقتی که مرا دنبال می‌کنند خیلی‌ها کار خود را شروع کردند و رفتند دنبال علاقه و استعدادهایی که دارند؛ از این نحو خیلی می‌توانم کمک کنم چون یادشان می‌دهم که به هر چیزی که بخواهند می‌توانند برسند فقط کافیست تلاش کنند. چون همه مردم ذاتا به دنبال موفقیت و‌پیشرفت هستند و وقتی می‌بینند یک‌ فردی به طور نسبی به موفقیت دست پیدا کرده آن موقع است که با اعتقاد فالو‌ می‌کنند و من همیشه سعی کردم با هنر خودم فالورها را جذب کنم.

چطور می‌توانید چند بیزینس را همزمان مدیریت کنید؟

مدیریت کردن چند بیزینس با هم واقعا کار سختی است. این را مخصوصا کسایی که نزدیکان من هستند خیلی بیشتر متوجه می‌شوند. چون ساعت‌های طولانی را مجبورم کار کنم تقریبا روزی ۱۷ الی ۱۸ ساعت باید کار کنم تا بتوانم چند بیزینس را هم زمان با هم در لول بالا نگه دارم واقعا کار خیلی سختی است اما چون علاقه دارم می‌توانم مدیریت کنم و البته من برای تمام شعبه‌ها یک مدیر داخلی انتخاب کردم که خیلی کمک می‌کنند.

آیا دوست دارید شخص خاصی را میکاپ کنید؟ چرا؟

بله همیشه دوست دارم که میکاپ آرتیست افراد خیلی مشهور و سلبریتی‌ها باشم و یکی از سلبریتی‌هایی که خیلی دوست دارم میکاپ کنم کندال جنر است که امیدوارم یک روز بتوانم میکاپش کنم.

مهناز اسرافیلی در حال آموزش دادن

بيشتر شبيه پدرتان هستيد يا مادرتان؟ خانواده چطور در اين مسير حمايتتان كردند؟

فکر می‌کنم به هر دو شبیه هستم. بچه که بودیم پدرم داستا‌ن‌های مثنوی مولانا می‌خواند و یک جاهایی مثل تئاتر برایمان اجرا می‌کرد و این برایمان خیلی جذاب بود. فکر می‌کنم بعد هنری را از پدرم و تلاش و کوشش را از مادرم به ارث بردم. مادرم همیشه از کودکی به ما وظایفی می‌داد هر چند کوچک اما می‌خواست وظیفه شناسی و تلاش برای رسیدن به خواسته‌ها در ما شکل بگیرد. و واقعا هم همین طور شد و از بچگی مسئولیت‌پذیری را خیلی خوب یاد گرفتیم.

تاثیرگذارترين شخص در زندگیتان چه كسی بوده است و چرا؟

من همیشه عاشق خواندن زندگی‌نامه افراد موفق هستم و همه آنها در زندگی من تاثیرگذار بودند. واقعا به طور مشخص نمی‌توانم بگویم که چه شخص خاصی ولی در واقع از هر گلستان یک گل چیدم.

چه تصويری از عشق داريد؟

عشق زیباترین حسی است که انسان می‌تواند تجربه کند. یعنی کنارت کسی را داری که بیشتر از خودت نگران است و انگیزه می‌دهد، به زندگی شادی می‌دهد و همه چیز را آسان‌تر می‌کند، همیشه کمک می‌کند تا به اهدافت برسی و در زندگی خوشحال باشی و من واقعا همچین کسی را کنارم دارم و امیر همه جور کنارم هست و عشق را دیدم.

چطور با همسرتان آشنا شديد؟

داستانش را بخواهم برایتان بگویم خیلی طولانی و جالبه اما خلاصه آن این است: از باشگاه که می‌آمدیم هر روز با دوستانم جلوی در یک کافه می‌ایستادیم و سفارش آب میوه می‌دادیم و در ماشین می‌خوردیم یک بار دوستم گفت حتما بریم داخل بنشینیم ‌و آنجا امیر من را دید که البته یک ماهی طول کشید زنگ بزنم و آشنا بشیم و بعد از یک ماه دوست شدیم و ۹ ماه بعد نامزد کردیم.

همسرتان چقدر در پیشرفت شما نقش داشتند؟

اصلا به نظر من امکان نداره یک زوج به پیشرفت برسند و با هم، هم فکر و هم مسیر نباشند. چون اگر پشت هم نباشند انقد در مشکلات و زندگی شخصی غرق می‌شوند که جایی برای پرواز کردن و پیشرفت باقی نمی‌ماند و امیر هم با هوش و ذکاوتش، با صبوری و بینش عمیق و آینده‌نگری‌اش و روحیه امید بخشش تاثیر خیلی زیادی در پیشرفت من و خودش داشته اشت.

چه تصوری از ازدواج داشتيد كه الان تغيير كرده باشد؟

من همیشه سعی می‌کنم چیز‌های مثبت و خوب تصور کنم. از دوران نوجوانی هم همینطور بودم و جایگاهی که الان هستم به کمک همین مثبت‌اندیشی خودم است. البته تصویر من از ازدواج خیلی جزئی نبوده نمی‌دانستم قرار است خدا چه چیزی برایم رقم بزند اما مطمئن بودم هر چه که است در نهایت خوبه چرا که همیشه ورودی‌های ذهنم را جوری تربیت می‌کنم که افکار بد نفوذ نکند و همیشه هم نتیجه خوبی گرفتم.

شوهر مهناز اسرافیلی

مستقل بودن یک خانم چقدر در زندگی مشترک تاثیرگذار است؟

به نظر من استقلال داشتن برای یک خانم به او اعتماد به نفس می‌دهد و قوی می‌کند اما بعضی از آقایان با این موضوع نمی‌توانند کنار بیایند و هضمش کنند. این برمی‌گردد به همان انتخاب درستی که در ازدواج باید داشته باشیم. اینکه همسرمان با این موضوع مشکلی نداشته باشد و اتفاقا تشویق هم کند که خداروشکر امیر همیشه به من انرژی داده و تشویقم کرده و از این موضوع خیلی هم راضی است.

کدام خصوصیت مهناز اسرافیلی باعث شده است به اینجا برسد؟

جایی که الان هستم برای خصوصیت بلند پروازی و تلاش من است. هیج وقت از تلاش و پیشرفت و بلندپروازی دست برنمی‌دارم و واقعا دوست دارم به جایگاهی برسم که به همه نشان بدهم نه جنسیت نه دین نه شهری که در آن به دنیا آمدم نه سطح‌ و چالش‌های بزرگ سر راهم اصلا نمی‌توانند جلوی حرکت من را بگیرند و واقعا من می‌دانم به هر چیزی که انسان بخواهد می‌تواند برسد؛ فقط کافیست بخواهد و برایش تلاش کند.

زندگینامه مهناز اسرافیلی

از کدام بخش کارتان بیشتر لذت می‌برید؟

من کلا وارد کاری می‌شوم که از آن لذت می‌برم یعنی از اول تا اخر کار برایم لذت بخش است چه در میکاپ چه در طراحی لباس چون واقعا عشق دارم و با عشق هر دو را انجام می‌دهم. اما وقتی نتیجه را می‌بینم یعنی میکاپی را انجام می‌دهم مثل بوم نقاشی می‌ماند و وقتی تمام می‌شود می‌بینم چقدر زیباتر شده لذت می‌برم و همینطور یک لباسی را طراحی می‌کنم و در نهایت می‌بینم چقدر به زیباتر شدن شخص کمک می‌کند بیشتر لذت می‌برم.

5 لوازم آرایشی که همیشه همراهتان است چیست؟

۵ لوازم آرایشی که همیشه همراه من است مژه مصنوعی که واقعا دوستش دارم، صابون ابرو، برق لب که خیلی عاشقش هستم، رژگونه و کانسیلر

به نظرتان یک اینفلوئنسر چگونه می‌تواند فرهنگ ساز باشد؟

اینکه ما چه کسانی را دنبال می‌کنیم خیلی مهم است چون بر ذهن و زندگی ما تاثیرگذار هستند. من خودم همیشه کسانی را دنبال می‌کنم که حرفی برای گفتن دارند و ادم‌های موفقی هستن و برایم خیلی لذت بخش است. من خودم همیشه سعی کردم با انگیزه دادن، الگوی صحیح از زندگی اخلاق و هنر تاثیر گذار باشم.

به نظرتان زیبایی واقعی یک خانم در چیست؟

آراستکی و زیبایی ظاهری که در وجود هر خانمی باید باشد و ظاهر او هم مهم است همیشه شیک و تمیز باشد؛ ولی خیلی مهم‌تر زیبایی باطنی آن خانم است. یعنی رفتار، منش، فکر و ایده در زیبایی واقعی خانم‌ها خیلی تاثیرگذار است. من خودم همیشه عاشق خانم‌هایی می‌شوم که فکر و منش و قلب زیبایی دارند. اینگونه خانم‌ها خیلی زیبا هستند.

مهناز اسرافیلی در اوقات فراغت خود چه کارهایی انجام می‌دهد؟

اوقات فراغت که خیلی ندارم اما وقتی می‌آیم دبی وقت آزادتری دارم. استخر و باشگاه می‌روم، کتاب می‌خوانم، موسیقی گوش می‌دهم، با امیر راجع به ایده‌ها و پیشرفتمان حرف میز‌نیم و همیشه ایده‌های جدید در مسافرت‌ها به سرم می‌زند. وقت به سفر می‌آیم فکر می‌کنم که چه کار کنم بهتر است.

اوقات فراغت مهناز اسرافیلی

کدام بیوتی بلاگر را بیشتر دوست دارید و دنبال می‌کنید؟

من از بین بیوتی بلاگرها هدی بیوتی را خیلی دوست دارم خیلی خودمانی است و جو صمیمی دارد. از خودش هم خیلی خوشم می‌آید همیشه ایده‌های خیلی قشنگی دارد و یک الگو خیلی مناسب برای من هم هست.

بزرگترین درسی که در طول زندگی گرفتید چه بوده؟

بزرگترین درسی که در زندگی گرفتم این است که موفقیت پله پله است و هیچ آسانسوری ندارد و واقعا باید خیلی تلاش کرد و نباید ناامید شد و برای به دست آوردن چیزهای بزرگ یک سری چیزای کوچک را از دست بدهی و فدا کنی تا بتوانی به اهدافت برسی

چقدر به رشد فردی خودتان اهمیت می‌دهید؟

من همیشه سعی می‌کنم در شغل و رفتار خودم رشد کنم و تقویتش کنم. در حرفه خود سعی می‌کنم آپدیت شوم چون معتقد هستم اگر ساکن باشی مانند آبی هستی که زمین به داخل می‌کشاند و به مراتب از بین می‌روی ولی اگر مثل یک رود سر زنده و در حرکت باشی به دریا متصل و به مرور قوی‌تر می‌شوی.

مهناز اسرافیلی در مال

وقتی خيلی بیحوصله باشيد چه كار می‌كنيد و چطور به خودتان انگيزه میدهيد؟

وقتی خیلی بی حوصله باشم و انگیزه‌ام را از دست بدهم همیشه با خودم فکر می‌کنم و می‌گویم اگر یک درصد بشود چی؟ تا دوباره انگیزه به دست بیاورم و شروع کنم و به جای اینکه از تاریکی گله کنم شمع روشن می‌کنم و فکر چاره می‌افتم.

بهترین و بدترین خصوصیت اخلاقی مهناز چیست؟

بهترین خصوصیت اخلاقی از نظر خودم پشتکار، امیدواری و مثبت‌اندیشی است. بدترین خصوصیت هم این است که خیلی عجول هستم و صبر ندارم و همیشه دوست دارم خیلی زود همان که می‌خواهم بشود و برسم.

اگر به عقب برگردید کدام کارها را تکرار نمی‌کنید؟

اگر به عقب برگردم قطعا خیلی زودتر می‌رفتم سراغ علاقه‌ام و شغل‌هایی که دوست داشتم را خیلی زودتر شروع می‌کردم و چند سال زندگی‌ام را هدر نمی‌دادم اما خوشحالم که باز هم زود متوجه شدم و رفتم دنبال علاقه‌ام. خیلی‌ها را داریم که حتی به من پیام می‌دهند که ۴۰ سالمان است اما دنبال علاقه خود نرفتیم خیلی دیر شده است و این خیلی بد است. هر زمان که فکر می‌کنید باید شروع کنیم چون حتی یک سال بعد هم باشد باز دیر است.

به نظرتان چه ويژگی جالب و عجيبی داريد كه ديگران از آن بیخبرند؟

اینکه می‌توانم فکرها را بخوانم و آینده را پیشبینی کنم.

بزرگترين آرزوی مهناز اسرافیلی چيست؟ برایمان از آرزوها و روياهایتان بگویيد.

بزرگترین آرزویم این است که یک کمپانی چند ملیتی داشته باشم و تمام تلاش خود را کنم تا به گوش دنیا برسد و هر روز برندم را بزرگ و بزرگ‌تر کنم.

شعار مهناز در زندگی چيست؟

شعار من در زندگی چی است؟ یاد این شعر افتادم که می‌گوید به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل و گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم.

نظرتان درباره مجله پل چيست

من خیلی وقته مجله پل رو دنبال می کنم و همیشه می‌بینم چقدر سوالات خوب و متفاوتی می‌پرسید و این خودش خیلی خوبه چون جوابای متفاوت‌تر هم می‌گیرید؛ چون من تا به حال خیلی مصاحبه داشتم اما این به نظرم خیلی سوالای جذابی داشت و باعث ‌افتخار من است که با این مجله مصاحبه داشتم. موفق باشید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید