دکوراسیون آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه مدرن اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آشپزخانه یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های خانه است. یکی از مهم ترین و اولین اصول طراحی اشپزخانه مدرن، پیدا کردن یک کارتن خالی و بزرگ است. بله، درست متوجه شدید، یک کارتن، برای تخلیه هر آنچه که باید دور بریزید. معمولاً آشپزخانه‌ ها محلی شده اند پر از خردریز های اضافی، نامرتب و…. لطفاً در اولین قدم هر آنچه که خیلی قدیمی، کهنه و غیر کاربردی است را دور بریزید. در ادامه به آموزش طراحی آشپزخانه مدرن توجه کنید.

کابینت ها در طراحی آشپزخانه مدرن و شیک

کابینت‌ ها از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین اجزای فضای آشپزخانه هستند و از لحاظ تعداد، عمق، ارتفاع و میزان دسترسی حائز اهمیت هستند. از جایی که سهم بزرگی در زیبایی بصری دارند انتخاب رنگ، جنس و کیفت‌ شان مهم است. اگر کابینت‌ هایتان هنوز قابل استفاده است ولی از ظاهر آن ها خسته شده اید می توانید کمدها را نگه داشته و تنها با تعویض همه و یا چند درب از بالا ویا پایین، تغییر ایجاد کنید.

طراحی آشپزخانه مدرن و شیک

بدین ترتیب با هزینه‌ ای مقرون به صرفه فضای جدیدی خواهید داشت. در این تغییر توجه به سبک و رنگ انتخابی برای آشپزخانه شما مهم است. اگر فضای آشپزخانه شما بزرگ نیست، از انتخاب طرح های شلوغ و یا رنگ‌ های تیره دوری کنید. سبک پیشنهادی در این فضاهای کوچک مدرن و یا مینیمالیسم است. استفاده از صفحه های ضخیم به منظور پوشش سطوح کابینت توصیه می‌ شود.

نورپردازی در طراحی آشپزخانه به سبک مدرن

برای روشنایی آشپزخانه لازم نیست حتماً از لوسترهای گران قیمت استفاده کنید. کافیست با نورپردازی صحیح به زیبایی و جذابیت فضا کمک کنید. روشنایی کابینت و کشوها، کانتر، سینک ظرف شویی ضروری و کاربردی است. برای روشنایی داخل کابینت می توانید از چراغ های مخصوص در داخل استفاده کنید. روشنایی صفحات روی کابینت ها از اهمیت بالایی برخوردار است بدین منظور چراغ های زیر کابینتی نصب کنید تا منبع نور مناسبی در سطح فضای کارتان ایجاد کنید.

طراحی آشپزخانه مدرن و شیک

در صورت امکان از ابزارهای توکار و نیمه توکار برای نورپردازی آشپزخانه استفاده کنید تا دوده و یا چربی موجود در آشپزخانه باعث خرابی و یا کدری منبع نور نشود. چنانچه کابینت های زمینی پاخور پایه نداشته باشند، می توانید با نصب ریسه های ال ای دی یا نورهای خطی به نورپردازی زیبا‌تری دست پیدا کنید.

اگر آشپزخانه دارای کانتر و یا جزیره است، با بکارگیری نورهای پایین تاب و یا نورهای آویزی نمای زیبایی را ایجاد کنید، همچنین به کمک ایجاد یک سقف معلق بالای کانتر یا جزیره و استفاده از ظروف و یا المان های دکوری از سقف با ترکیبی از نورهای نقطه ای فضای جذابی را به وجود آورید. در این بخش استفاده از هودهای تزئینی که منبع نوری نیز هستند پیشنهاد می شود.

دیوار و کاشی در طراحی داخلی آشپزخانه مدرن

بعد از انتخاب رنگ، سبک و جنس کابینت که از اصلی ترین اجزا آشپزخانه است به انتخاب رنگ دیوار و کاشی ها می رسیم. توجه داشته باشید که آشپزخانه محلی است که تمیزی و نظافت آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و البته بیشتر از هر جایی در معرض کثیفی، تجمع چربی، دوده و… است. در نتیجه زمان انتخاب به قابل شستشو بودن رنگ دیوارها و جنس کاشی ها بسیار دقت کنید و از خرید و انتخاب کاشی هایی با خلل و فرج فراوان و جنس های مات و کدر اجتناب کنید.

طراحی داخلی آشپزخانه مدرن

همچنین اگر فضای آشپزخانه کوچک است از کاشی های پر طرح و رنگ‌های تند نیز فاصله بگیرید. در صورتیکه قصد تعویض کاشی های قبلی را دارید و آن‌ها دارای سطح صافی هستند می توانید به جای کاشی از استیکرهای مخصوص موجود در بازار استفاده کنید. در غیر اینصورت نیز نیازی به تخریب کاشی های قدیمی نیست. کافیست از یک کاشی کار کمک بگیرید تا با استفاده از چسب کاشی، کاشی های جدید را نصب و اجرا کند.

نکات طراحی آشپزخانه مدرن

یکی از اشباهات متداول در آشپزخانه ایرانی چیدمان کلیه لوازم برقی خرد روی صفحه کابینت است. استفاده از این وسایل به عنوان المان های دکوری فضای کاربردی صفحه کابینت را اشغال کرده و از زیبایی و سادگی دور می کند‌. استفاده از گل و گیاه زینتی در روح بخشی به فضای آشپزخانه بسیار موثر است، همچنین گیاهان موجب تهویه طبیعی فضای شما می‌ شوند. به انتخاب گیاه مناسب برای فضای بسته دقت نمایید و در صورت امکان از مشاور گیاهان کمک بگیرید.

نویسنده: فرانک شیخ‌الاسلامی | معمار و طراح داخلی

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید