سبک باهاوس در معماری داخلی

باهاوس (bauhaus) که در سال 1919 در آلمان آغاز شد، برای مخالفت با سبک های مجلل مانند هنر نو ایجاد شد. بنیانگذار آن، معمار والتر گروپیوس، معتقد بود که برای اینکه یک شی به هدف خود برسد، باید عملکرد خود را به عملی ترین روش انجام دهد. در واقع کارکرد بر فرم ارجحیت داشت. این سبک با تمرکز بر  سبک مینیمالیسم، بعدا بر دیگر سبک های پیشرو مانند سبک های اسکاندیناوی، صنعتی و سبک های مدرن قرون وسطی تأثیر گذاشت. سبک معماری باهاوس اصطلاحی است که مبلمان و اشیاء در فضاهای داخلی را توصیف می کند و اوایل قرن بیستم، در نتیجه ساخت مدرسه باهاوس در آلمان ابداع شد.

دکوراسیون به سبک باهاوس چیست؟

طراحی آن به مبلمان، اشیاء، فضاهای داخلی و معماری اشاره دارد که از تاثیر مدرسه باهاوس در هنر در اوایل قرن بیستم پدید آمد که توسط معمار والتر گروپیوس تأسیس شد.‌ این سبک یک زیبایی شناسی طراحی منطقی و کاربردی بود که بر اساس کارکرد، شکلی به خود گرفت. طراحی ها با تمرکز بر محو کردن خطوط و استفاده از تکنیک های هنر و صنایع دستی در دنیای صنعتی و تولید انبوه، شامل مبلمان، اشیاء خانگی، هنر گرافیک و ساختمان ها بود.

دکوراسیون به سبک باهاوس

تحقیق در مورد باهاوس

مدرسه باهاوس در آلمان که شش ماه پس از پایان جنگ، در سال 1919 تأسیس شد، به دنبال ایجاد شکل جدیدی از طراحی و معماری برای کمک به بازسازی جامعه پس از جنگ جهانی اول بود. گروپیوس بنیانگذار این سبک نوشت: «هدف نهایی باهاوس، اثر هنری یکپارچه است.» او مشتاق مفهوم آلمانی Gesamtkunstwerk یا «اثر هنری کل» بود که بسیاری از هنرها را ترکیب می‌کند و به یکی تبدیل می شود.

تاریخچه باهاوس

مدرسه باهاوس در آلمان در سال 1933 توسط نازی‌ها و تحت مدیریت نهایی آن، معمار و طراح مشهور، لودویگ میس فن در روهه تعطیل شد؛ اما حمله نازی ها روح و تاثیرات باهاوس را شکست نداد. گروپیوس و دیگر طراحان برجسته باهاوس آلمان را ترک کردند، ایده های باهاوس را از اروپای غربی به ایالات متحده و کانادا به اسرائیل گسترش دادند، آن را به یک جنبش بین المللی تبدیل کردند و میراث خود را به‌عنوان تأثیرگذار ترین مدرسه هنر و طراحی در تاریخ تثبیت کردند.

تاریخچه باهاوس

تاسیس باهاوس

زمانی که گروپیوس، فن در روهه و سایر اعضای برجسته در این سبک در دهه 1930 به ایالات متحده مهاجرت کردند و بر توسعه مدرنیسم در دهه های 1950 و 60 تأثیر گذاشتند، توانستند آن را به سبک بین المللی تبدیل کنند. جنبش این سبک تنها 14 سال به طول انجامید؛ اما معماری و طراحی آن تأثیر پایداری بر طراحان داشته است. یکی از نمونه های قابل توجه استیو جابز است که اغلب تاثیر سادگی این سبک را بر ظاهر محصولات اپل می داند.

ویژگی های سبک باهاوس

  • طراحی به سبک معماری باهاوس منطقی، ساده و کاربردی است
  • اصول کلیدی طراحی باهاوس شامل فرم به دنبال عملکرد و کمتر است
  • ویژگی این سبک نبود تزئینات و تمرکز بر خطوط تمیز است که فرم ها را به عناصر اصلی خود کاهش می دهد
  • طراحی، هنر و معماری این سبک اغلب دارای اشکال هندسی ساده مانند دایره، مربع و مثلث است.
  • استفاده از رنگ های اصلی به شکل واضح اما پراکنده (قرمز، زرد و آبی)
  • یکی از اصول اساسی طراحی این سبک، مفهوم «وفاداری به مواد» است که در آن مواد در طبیعی ترین حالت خود استفاده می شوند.
  • در طرح ها از موادی مانند شیشه، فولاد و تخته سه لا در اوایل قرن بیستم استفاده می شد.
  • طرح‌ ها و مواد ساده اجازه می دهند تا این سبک به راحتی تولید انبوه شود و برای تعداد زیادی از مردم در دسترس باشند.

ویژگی های سبک باهاوس

باهاوس یعنی چه

بسیاری از طرح های این سبک به قطعات نمادین مبلمان تبدیل شده اند که هنوز هم امروزه تکرار می شوند (و به طور گسترده تقلید می شوند). برخی از آثار کلاسیک برجسته عبارتند از: صندلی بارسلونا که توسط لودویگ میس ون در روهه و لیلی رایش در سال 1929 طراحی شد. صندلی نمادین فلزی سسکا که توسط معمار و طراح مبلمان مارسل بروئر (1928) طراحی شده است یا صندلی واسیلی او که از قاب فلزی لوله ای یک دوچرخه الهام گرفته شده است و مانند سال 1925 که برای اولین بار آن را طراحی کرد، جدید به نظر می رسد.

طراحی خانه باهاوس

مبلمان ظاهری ساده و ظرافتی ماندگار دارند که به راحتی در فضای داخلی امروزی گنجانده می شود. مبلمان و اشیاء در فضای داخلی مینیمالیستی عالی می شوند و سادگی خیره کننده شان طراحی عالی برای یک اتاق را انجام می دهد. طرح ها به اندازه کافی ساده هستند تا در فضای داخلی متنوع تر پیاده شوند و هم به خوبی با فضای داخلی قدیمی، عتیقه یا معاصر ترکیب شوند تا ظاهری ماندگار ایجاد کنند.

حتما بخوانید  دکوراسیون سنتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ + 10 ایده جدید چیدمان دکوراسیون سنتی

راه دیگر برای گنجاندن این سبک در فضای داخلی شما این است که در یا دیوار را به قرمز، زرد یا آبی رنگ آمیزی کنید. پوسترهای قدیمی یا بازیافت شده از این سبک هم روشی محبوب برای ترکیب یکسری از سبک‌ های قدیمی و نمایش گرافیک های هندسی جذاب و ماندگاری است که دوران قدیم باهاوس‌ را تعریف می کند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید