برند مک؛ از برترین برندهای لوازم آرایشی در دنیا

برند مک (MAC) یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین برندها در تولید و عرضه انواع لوازم آرایشی به‌شمار می‌رود. این برند پیشرو رضایت اغلب مشتریان را جلب کرده است. محبوبیت این برند در بین سایر تولیدکننده‌های محصولات آرایشی به‌دلیل ارائه محصولات نوآورانه و باکیفیت است. همچنین بسته‌بندی‌های زیبا و خاص برای محصولات، باعث شده است که افراد زیادی تمام نیازهای خود را با استفاده از محصولات آرایشی این برند برطرف کنند. مک در دنیای لوازم آرایش حرف اول را می‌زند و به‌عنوان الگوی پیشرفت شرکت‌های محصولات آرایشی شناخته می‌شود. در این مطلب روند پیشرفت این برند را بررسی می‌کنیم و با محصولات مک آشنا می‌شویم.

تاریخچه برند مک

برای بررسی روند پیشرفت برند لوازم آرایشی مک در طول چند دهه، لازم است که با تاریخچه این برند آشنا شویم. پیش از شروع تاریخچه برند مک باید بدانیم که برند مک برای کدام کشور است؟ آغاز فعالیت مک در شهر تورنتو کشور کانادا بود. نام شرکت مک (MAC) مخفف عبارت Make-up Artist Cosmetics است که به‌معنای لوازم آرایش برای میکاپ‌آرتیست یا آرایشگر است. استراتژی موثر و خلاقانه کسب‌وکار برند مک از انتخاب نام آن مشخص است. در ادامه روند پیشرفت این برند در طول سال را بررسی می‌کنیم.

آغاز ایده تاسیس برند آرایشی MAC

در سال 1984 مدیر یک سالن آرایشی مشهور در کانادا به‌نام فرانک آنجلو همراه با عکاس پرتره‌ای به‌نام فرانک توسکانی به تبلیغ هنر خود در زمینه خدمات زیبایی مشغول بودند. این دو نفر پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که جزئیات آرایش صورت در عکس‌ها به‌صورت کامل مشخص نیست. وجود محدودیت در کارهای تبلیغاتی در سال 1984 باعث شد که ایده تاسیس برند محصولات آرایشی را در سر بپرورانند. در ابتدا فرانک آنجلو و فرانک توسکانی محصولات خود را در کارگاه خانگی تولید می‌کردند و سپس برای عرضه به سالن‌های آرایشی برای فروش محصولات به میکاپ‌آرتیست‌ها و مدل‌ها مراجعه می‌کردند. در مدت کوتاهی استایلیست‌های موفق آن زمان و سردبیران مد به جمع خریداران محصولات این دو نفر اضافه شدند.

فرانک آنجلو و فرانک توسکانی

پس از مدتی فرانک آنجلو و فرانک توسکانی برای برند خود نام «مک» را انتخاب کردند. شهرت این برند در محله‌های شهر تورنتو و سایر شهرهای کانادا طنین‌انداز شده بود. سکوی پرش برای رسیدن به موفقیت‌های چند میلیون دلاری در همان سال‌های ابتدایی تاسیس فراهم شد. برند مک پس از مدتی محصولات خود را برای تبلیغ در مجله‌های مد پرفروش آماده کرده بودند. بنابراین ایده تاسیس شرکت محصولات آرایشی مک از سال 1984 ایجاد شد و فعالیت رسمی این برند نیز به همین سال برمی‌گردد. این برند یکی از معدود برندهای بزرگ در تاریخ است که به سرعت به موفقیت بسیار زیادی دست پیدا کرد.

شروع رسمی فعالیت مک و برنامه‌ریزی برای موفقیت بیشتر

موفقیت بی‌سابقه‌ برند مک که در آن زمان یک برند نوپا به‌شمار می‌آمد، باعث شد که برندهای کوچک و بزرگ دیگر نیز قصد سودجویی از بازار لوازم آرایشی داشته باشند. بنابراین در آن سال‌ها برندهای زیادی سعی در تقلید از مک داشتند و برای تولید محصولات آرایشی ساده و مرسوم آماده می‌شدند. فرانک آنجلو و فرانک توسکانی که مدیران مک بودند، در همان سال‌های اشباع صنعت لوازم آرایشی، تصمیم به تولید محصولات خاص و نوآورانه گرفتند. این تصمیم باعث ایجاد تحولات بسیار زیادی در دنیای آرایش و مد شد. آن‌ها مسیر موفقیت برند خود را با تولید رژ لب قرمز و مات هموار کردند.

می‌توان گفت که محصول رژ لب قرمز مات شرکت مک نقطه آغازی برای تبدیل آن‌ها به یک ابر برند بود. پس از عرضه این محصول، مدونا خواننده معروف و نام‌آشنا در مجله‌های مد از این رژ لب استفاده کرد و نام برند مک را به نامی پرآوازه در همان سال‌های ابتدایی تاسیس تبدیل کرد. پس از این، محصولات مک به تعداد روزافزونی به‌فروش می‌رسیدند. بنابراین مسئولین این برند تمرکز خود را بر تولید و عرضه محصولات نوآورانه با استفاده از رنگ‌های متنوع معطوف کردند. این برند در آن سال‌ها مدعی بود که با وارد کردن رنگ‌های اصیل در پالت تولید محصولات آرایشی، مفهوم شیک بودن را به جهانیان معرفی خواهد کرد. همین بلندپروازی و ایده‌های این برند باعث شد که نام مک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین برندها ثبت شود.

شیوع ویروس HIV و افزایش محبوبیت برند بیرون از دنیای مد و فشن

در اوایل دهه 90، تولید و فروش محصولات برند مک طبق معمول در حال افزایش بود. از سال 1994، به‌عنوان سال شیوع ویروس HIV و افزایش ابتلا به بیماری ایدز یاد می‌شود. برند مک در این سال یک خط تولید مجزا طراحی کرد. نام این خط تولید، ویوا گلم (Viva Glam) بود. این لاین به منظور حمایت و خیرخواهی ایجاد شد. مبلغی که از فروش محصولات این خط تولید به دست می‌آمد، به‌منظور حمایت از افراد مبتلا به ایدز به این افراد پرداخت می‌شد.

ویوا گلم برند مک

در سال 1994 متخصصان و محققان در آزمایشگاه‌ها سعی بر شناخت و مطالعه این بیماری داشتند. برند مک خارج از دنیای تخصصی خود نیز توانست با اهدا کردن مبلغ قابل توجهی برای پیشرفت روند درمان این بیماری، جایگاه خود را در دل طرفداران و خریداران تثبیت کند. امروزه هنرمندان و سلبریتی‌های متعددی به‌عنوان سفیر برند مک به فعالیت مشغول به کار هستند. از برخی از این هنرمندان معروف می‌توان به لیدی گاگا، پاملا اندرسون و نیکی میناژ اشاره کرد.

واگذاری سهام برند به برند استی لادر

در سال 1998 سهام برند مک به برند دیگری به نام استی لادر (Estee Lauder) واگذار شد. تا به امروز تمام محصولات این برند تجت نظر برند استی لادر تولید می‌شوند و به‌فروش می‌رسند. محصولات این برند در بیش از 120 کشور به‌صورت روزانه توسط استایلیست‌ها، مدل‌های مد و فشن، آرایشگرها و افراد عادی خریداری می‌شوند. پالت‌‌های سایه، رژهای مات که مختص این برند هستند، رژهای مخملی و پالت کانتور در صدر لیست پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصولات آرایشی قرار دارند.

استی لادر

شرکت مک از اقلیت‌ها حمایت می‌کند

برند مک همواره قصد داشته است که در کنار فعالیت‌های مبتکرانه خود در دنیای مد و فشن، در عرصه‌های دیگر نیز خودی نشان دهد. این شرکت در سال 1985 همراه با تیمی کوچک که مادر فرانک توسکانی نیز از اعضای آن بود، قدمی بلند برای افتتاح اولین فروشگاه خرده‌فروشی در وست ویلج نیویورک برداشت. اولین شعبه این برند در نیویورک در قسمتی از شهر واقع شده بود که به‌عنوان مرکز شیوع ویروس HIV و بیماری ایدز شناخته می‌شد.

در حقیقت متدهای تولید محصولات آرایشی این برند در این نقطه از شهر، باعث شد که امید به درمان و ریشه‌کن شدن این بیماری افزایش پیدا کند و اتمسفری روحیه‌بخش در شهر ایجاد شود. این برند همواره از تصمیمات افراد در نوع پوشش و تفکر حمایت می‌کرد و به مکانی رویایی برای افرادی تبدیل شد که به آرایش‌ها و پوشش‌های غیرمرسوم و خاص علاقه‌مند بودند.

سلبریتی ها در محبوبیت شرکت مک چه نقشی داشتند؟

همان‌طور که گفته شد، برند مک در زمان بسیار کوتاهی به محبوبیت و فروش بسیار زیادی دست پیدا کرد. آوازه محصولات متنوع و باکیفیت مک در سال‌های ابتدایی تاسیس، حتی پیش از افتتاح فروشگاه، بین هنرمندان و سلبریتی‌های آمریکایی و کانادایی پیچیده بود. مدونا از اولین هنرمندانی بود که از محصولات این برند استفاده کرد و با شرکت در اجراها، حضور در مجله‌های مد و مقابل اذهان عمومی باعث افزایش محبوبیت برند مک شد. پس از چند سال، مدونا درخواست تولید رژ لب مخصوص خودش را به مک داد. مدونا در طول تمام اجراها از رژ لب مخصوص این برند استفاده می‌کرد. دو مدیر مک یعنی آنجلو و توسکانی، رژ لب مخصوص مدونا یعنی Russian Red را وارد لیست محصولات خود کردند.

russian red mac madonna

در ادامه از برخی از معروف‌ترین هنرمندانی که از محصولات مک استفاده می‌کردند نام می‌بریم:

 • مایکل جکسون
 • جنیفر لوپز
 • مایلی سریس
 • هری استایلز
 • هری کندی
 • لیندا اوانجلیستا

تنوع در تولید محصولات و خلاقیت در نحوه ارائه؛ دلیل موفقیت برند مک

محصولات برند مک به تنوع بالا معروف هستند. محصولاتی که برای تمام مراحل آرایش صورت و بدن کاربرد دارند. جالب است که بدانید برخی از سلبریتی‌ها فقط به قصد تبلیغ محصولات مک را مصرف نمی‌کنند و واقعا برای نیازهای روزمره خود به لوازم آرایشی، برند مک را ترجیح می‌دهند. همچنین این برند برای فروش محصولات خود، بسترهای مختلفی را برای خریداری محصولات فراهم کرده است. یکی از بهترین راه‌های خرید محصولات اورجینال مک، از طریق سایت برند مک است.

فرانک آنجلو و فرانک توسکانی که صاحبان سهام برند مک از ابتدا بوده‌اند و ایده تاسیس برند جهانی را در سر می‌پرورانند، از ابتدا اهمیت زیادی برای تنوع در محصولات و تولید محصولات نوآورانه قائل بودند. اولین محصولات این برند در سال‌های ابتدایی تاسیس در بازار عرضه شدند و به مقدار زیادی نیز به‌فروش رسیدند. همچنین مسئولان این برند در برنامه‌ریزی استراتژی‌های فروش محصولات، به طراحی خلاقانه بسته‌بندی محصولات توجه زیادی داشتند. این برند توانست بخش زیادی از مشتریان خود را به‌دلیل طراحی بسته‌بندی‌های خاص و زیبا، جذب کند.

در ادامه برخی به از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصولات مک اشاره می‌کنیم:

 • رژ لب
 • کرم پودر
 • مداد لب
 • کرم چشم
 • رژ گونه مک
 • ریمل
 • ریمل ابرو مک
 • سایه چشم
 • کانسیلر مک
 • حالت دهنده ابرو
 • خط چشم مایع مک
 • مداد ابرو
 • پنکیک مک
 • اسپری آب
 • روغن پاک‌کننده آرایش
 • براق‌کننده لب
 • پاک‌کننده آرایش چشم
 • مرطوب‌کننده
 • لوسیون
 • لاک ناخن

خطوط تولید محصولات برند مک

تولید محصولات متنوع و خاص، استراتژی برند مک از زمان تاسیس بوده است. ، مک توانست با همین استراتژی به موفقیت بی‌سابقه‌ای دست پیدا کند. این برند مانند سایر برندهای بزرگ دنیا، چندین خط تولید دارد که بهترین عملکرد را در فروش محصولات داشته‌اند. در ادامه با برخی از لاین‌های اصلی محصولات مک آشنا می‌شویم.

محصولات برند مک

لاین صورت مک

یک لاین پرفروش برند مک که شامل تمام ملزومات آرایشی است، لاین صورت می‌باشد. این لاین محصولات شامل کرم پودر، کانسیلر، پنکیک، رژ گونه و پاک‌کننده‌های آرایش است. این محصولات به‌دلیل کیفیت بالا و تنوع زیاد در رنگ و مدل بسیار پرفروش هستند. به‌طور کلی لاین صورت مک، شامل محصولات لازم برای آرایش‌های روزمره است.

لاین چشم مک

نقش چشم در زیبایی صورت غیر قابل انکار است و برای تاکید کردن بر زیبایی چشم‌ها، محصولات آرایش متنوعی وجود دارند که مک همواره در تولید آن‌ها پیشرو بوده است. عملکرد خلافانه این برند در لاین چشم، باعث افزایش محبوبیت این برند شده است. محصولاتی مانند ریمل‌های گوناگون، خط چشم، سایه‌ در چندین رنگ، تقویت‌کننده مژه، مداد چشم و … برخی از اصلی‌ترین محصولات این برند در لاین چشم است. این لاین مک نیز مانند سایر لاین‌ها، شامل محصولات باکیفیت و پرطرفدار است و افراد با هر سلیقه‌ای می‌توانند، لوازم آرایش چشم موردعلاقه خود را با محصولات این لاین تامین کنند.

لاین ابرو مک

برند مک برای فروش محصولات آرایش ابرو، لاین جداگانه‌ای در نظر گرفته است. تنوع بالای محصولات این برند باعث افزایش کاربردهای محصولات شده است. ریمل ابرو، مدادهای ابرو که به‌ کیفیت بالا معروف هستند، سایه ابرو با تنوع رنگی باورنکردنی و … برخی از محصولات مک در لاین ابرو هستند که مخصوص انواع پوست‌ تولید و به بازار عرضه شده‌اند.

لاین لب مک

می‌توان گفت که در برخی سال‌ها، لاین لب مک بسیار بیشتر از سایر لاین‌های محصولات این برند فروش داشته است. محصولاتی که در این لاین به‌فروش می‌رسند در سه دسته کلی رژ لب، خط لب و رژ لب مایع تقسیم‌بندی می‌شوند. شاید فکر کنید که این لاین محصولات محدودی را در بر می‌گیرد و نمی‌تواند به‌عنوان پرفروش‌ترین لاین مک شناخته شود. لازم به‌ذکر است که محبوبیت این برند از ابتدا به‌دلیل تنوع رنگی بالا در تولید محصولات است. همه می‌دانیم که لب بخش بسیار مهمی در زیبایی صورت است و رژهای لب از اصلی‌ترین لوازم آرایشی شناخته می‌شوند. برند مک این مساله را به خوبی درک می‌کند. تنوع رنگی باورنکردنی و دیوانه‌کننده محصولات مک در لاین لب، لوازم مورد نیاز برای تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد.

لاین ابزار آرایش مک

علاوه بر محصولاتی که برای آرایش چشم‌ها، لب، ابرو، گونه و … مورد استفاده قرار می‌گیرند، برندهای معتبر در دنیا لاین جداگانه‌ای نیز برای فروش ابزارهای آرایشی در نظر گرفته‌اند. وجود این لوازم آرایشی برای آرایش‌های روزانه و برای میکاپ‌آرتیست‌های حرفه‌ای ضروری است. کاربران و طرفداران برند مک می‌توانند تمام لوازم مورد نیاز خود را از لاین‌های این برند تهیه کنند. در لاین ابزار آرایش مک محصولاتی مانند برس‌های آرایشی، شانه مو، تراش‌های مخصوص لوازم آرایش، کیف لوازم آرایش و … با بهترین کیفیت و بیشترین تنوع تولید می‌شوند و به‌فروش می‌رسند.

فعالیت های اجتماعی برند مک

در کنار خدمات و کمک‌های برند مک برای تسریع روند درمان ویروس HIV، این برند در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی نیز توانست جایگاه خود را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای تاریخ تثبیت کند. برای مثال این برند همواره ادعا کرده است که در تولید محصولات از ترکیباتی استفاده می‌شود که آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند. همچنین این برند همواره با انتشار چندین بیانیه، مردم دنیا را به محافظت از محیط زیست تشویق کرده است. علاوه بر این، بسیاری از برندهای تولید لوازم آرایشی برای آزمایش محصولات خود از حیوانات استفاده می‌کردند و این مساله باعث اعتراضات مردمی به‌دلیل عدم رعایت حقوق حیوانات شده بود.

تسریع روند درمان ویروس HIV توسط برند مک

شرکت مک همواره از آزمایش حیوانی سر باز زده است و همواره در حمایت از محیط زیست و حیوانات در اول صف قرار داشته است. این مساله باعث شده است که مردم علاوه بر کیفیت محصولات، به نقش یک برند در آگاهی‌بخشی اجتماعی باور پیدا کنند. طبیعی است که محبوبیت مک با فعالیت‌های اجتماعی همواره در حال افزایش است. همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های ارزشمند این برند که باعث افزایش شهرت و محبوبیت مک شده است، حمایت از تمام نژادها و مبارزه با نژادپرستی است. این برند از حقوق تمام اقلیت‌های نژادی و جنسیتی دفاع می‌کند و محصولات متنوعی را مخصوص تمام ساکنان کره زمین تولید کرده است.

برند مک؛ پیشرو در تولید لوازم آرایشی و فعالیت‌های اجتماعی

در بین برندهای مشهور و بزرگ دنیا، برند مک به‌عنوان برندی مستقل و هوشمند شناخته می‌شود که مسیری رویایی برای رسیدن به موفقیتی بی‌سابقه طی کرده است. این برند در تولید و فروش محصولات آرایشی از سال‌های ابتدایی تاسیس تاکنون، عملکردی فوق‌العاده داشته است و به محبوبیت زیادی در بین مصرف‌کنندگان محصولات آرایشی و میکاپ‌آرتیست‌ها دست پیدا کرده است. این برند که در سال 1984 شروع به کار کرده است و فعالیت‌های بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست و دفاع از حقوق انسان‌ها انجام داده است. می‌توان گفت که متدهای این برند در تولید و ارائه محصولات، امروزه به یک الگو برای برندهای کوچک‌تر و نوپا تبدیل شده است.

سوالات متداول

شعار برند مک چیست؟

شعار این برند تحت عنوان “برای همه نژادها، همه جنسیت‌ها و همه سنین” در نظر گرفته شده است.

تفاوت محصولات فیک و اورجینال شرکت مک چیست؟

روی بسته‌بندی محصولات اورجینال مک، لوگوی برند در بخش مرکزی محفظه محصول قرار دارد و روی لوگو ذرات دقیق و درخشان وجود دارد. همچنین محصولات این برند با ترکیبات سبک تولید شده‌اند و حساسیتی برای پوست ایجاد نمی‌کنند. بنابراین اگر مصرف محصولات باعث ایجاد حساسیت‌های شدید می‌شود، احتمال فیک بودن کالا وجود دارد.

برند مک برای کجاست؟

این برند فعالیت خود را در شهر تورنتو کشور کانادا شروع کرده است و اکنون محصولات مک در حدود 1500 فروشگاه در 78 کشور مختلف دنیا به‌فروش می‌رسند.

پرفروش‌ترین محصولات مک چه محصولاتی هستند؟

از برخی از پرفروش‌ترین محصولات این برند می‌توان به کرم استروب، پودر گونه، رژ لب‌های مات، رژ گونه، لاک ناخن در رنگ‌های متنوع و … اشاره کرد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید