عطش زیاد خرید کردن و انبار کردن وسایلی که در بیشتر اوقات به آن‌ها واقعاً نیاز نداریم هر روز بیشتر می‌شود. فروشنده‌ها سعی می‌کنند با تبلیغات نشان دهند که مصرف‌کننده واقعاً بدون محصول آن‌ها نمی‌تواند زندگی خوبی داشته باشد. ما نیز سعی می‌کنیم با خریدهای غیرضروری خود به دیگران نشان دهیم که چقدر توانا هستیم و این تفکرات اشتباه روز‌به‌روز نیز بیشتر می‌شوند. بسیاری از وسایلی که در اتاق نشیمن خانه‌های ما هستند کاربردی ندارد؛ اما آن‌ها آنجا هستند زیرا روزی ما تصور می‌کردیم که هر چه اتاق نشیمن را شلوغ‌تر کنیم بر جذابیت آن افزوده‌ایم. در عمل شلوغی محیط به جز آشفتگی و دست و پا‌گیری چیز دیگری ندارد. آپارتمان‌های امروزی زیاد بزرگ نیستند و ما نباید آن‌ها را با شلوغ کردن فضای داخلی کوچک‌تر نشان دهیم.

جمله «کمتر بخر، بهترینها را بخر» برای بسیاری از افراد یک سبک زندگی را رقم زده است. این یکی از آرمانهای فلسفه مینیمالیسم است. مینیمالیسم یا کمینهگرایی به طور ساده این طور معنی شده است: از حداقلها برای حداکثرها استفاده کن. در تعریف دیگری مینیمالیسم زمانی محقق میشود که شما با کمترین چیزها بیشترین کارها را بکنید. این اصطلاح کمترین به معنای خرید وسایل بیکیفیت نیست؛ برعکس مینیمالیسم بر خرید درست تاکید دارد. این سبک همچنین ایده خوبی برای بیشتر مرتب بودن و حفظ نظم است. فلسفه مینیمالیسم در اشکال مختلفی متجلی میشود، از هنر و طراحی گرفته تا سبک زندگی.

کمتر کسی است که استیو جابز، بنیان‌گذار شرکت اپل را نشناسد. او همیشه یک بلوز مشکی، شلوار جین روشن و کفش ورزشی سفید می‌پوشید. این سبک در دکوراسیون منزل او نیز وجود داشت. منزل استیو، لوکس اما ساده بود. وسایل زیادی در اتاق‌ها وجود نداشتند. در اتاق کار که در فیلم ساخته شده از زندگی او نیز به نمایش گذاشته شده است یک آباژور و چند کتاب در کف زمین وجود دارند. این سبک در طراحی محصولات اپل نیز حفظ شد. یک گوشی تلفن همراه بدون دکمه‌های اضافه و تنها در چند رنگ محدود! این سادگی توانست مشتریان زیادی را جذب کند.

هر چیز اضافی باید دور ریخته شود:

از خودتان بپرسید چه چیزهایی در اتاق هستند که واقعاً به آن‌ها نیازی نیست؟ مینیمالیسم معتقد است که آنچه که اضافی است باید حذف شود. اگر قرار است دکوراسیون منزل جدیدتان را بچینید، نگاهی به لیست خریدتان بکنید و هر آنچه که واقعاً به آن نیاز ندارید را از لیست خط بزنید. مینیمالیسم واقعاً به معنای طراحی یک دکوراسیون خسته‌کننده نیست؛‌ بلکه به معنای یک دکوراسیون مدرن با طراحی هوشمند است. سبک مینیمالیسم یکی از پُرطرفدارترین سبک‌ها در طراحی خانه‌های مدرن است. در این طراحی باید همه چیز را ساده و کاربردی نگه دارید.

انتخاب رنگ‌ها:

در دکوراسیون‌های مینیمال هر رنگی که تداعی کننده‌ تمیزی باشد مجاز است؛ اما رنگ غالب سفید است. در مینیمالیسم کلاسیک خبری از تن‌های مختلف رنگی نیست؛ ولی اگر بخواهید می‌توانید از رنگ مورد علاقه‌تان به میزان کمی استفاده کنید. رنگ‌های آبی آسمانی، خاکستری، طلایی و نقره‌ای ترکیبات خوبی به شما می‌دهند. بهتر است اتاق را رنگارنگ نکنید. از یک رنگ غالب به همراه چند رنگ مکمل استفاده کنید.

نور:

نور در دکوراسیون مینیمال نقش اساسی بازی می‌کند. نور هر چیز تمیزی را تمیزتر نشان می‌دهد و زندگی را به داخل خانه می‌آورد. علاوه بر نور طبیعی به نورهای موضعی نیز نیاز دارید. برای این کار می‌توانید از لامپ‌های هالوژنی یا چراغ‌های تزئینی استفاده کنید. لوسترهای بزرگ و پُر زرق و برق گزینه‌های خوبی برای مینیمال کردن فضا نیستند.