یکی از کارت پستالی‌ترین اسپاهای طبیعی دنیا پاموک کاله (Pamukkale) است. این جاذبه‌ طبیعی در جنوب غربی ترکیه و به طور دقیق‌تر در ۶۰ کیلومتری شهر دنیزلی در کنار رودخانه‌ مندرس قرار دارد. این بخش به همراه آثار باستانی بازمانده از امپراطوری رُم به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند و به طور جدی از آن‌ها محافظت می‌شود. پاموک‌کاله واقعاً مقصدی برای آرامش تن و روان است. رنگ‌ سفیدش از دور بیننده را به اشتباه می‌اندازد، که نکند این سفیدی‌های قله برف باشند. نزدیک‌تر که می‌شوید رنگ آبی هم زیر نور خورشید خودنمایی می‌کند. در زبان فارسی پاموک‌کاله به معنی قلعه‌ پنبه‌ای است. اگر معماری رومی، چشمه‌های آب گرم و یک شراب ناب می‌خواهید، چمدان‌‌ها را ببندید. یکی از بهترین شراب‌های دنیا در این منطقه تولید می‌شود. نمونه‌های مشابهی از پاموک کاله در ایران، نیوزلند، ایتالیا، آمریکا، مکزیک و چین وجود دارند؛ اما خیلی زود و با خواندن این مطلب شما هم می‌پذیرید که پامو‌ک‌ کاله‌ ترکیه یک چیز دیگر است.

جاذبه‌های اطراف پاموک کاله

رسم رومیان بر این بود که هر مسافری که به شهر وارد می‌شد، ابتدا باید حمام می‌کرد. آن‌ها به نظافت اهمیت زیادی می‌دادند. به همین دلیل یک استخر بزرگ به نام برکه مقدس در کنار معبد آپولو شهر هیراپولیس ساخته بودند. این استخر هنوز هم وجود دارد و مردم می‌توانند در آن شنا کنند. نمای زیر آب واقعا شگفت‌انگیز است. شما شانس شنا کردن در کنار مخروبه‌های زیر آبی بازمانده از قرن‌های گذشته را دارید که مانند یک فیلم علمی و تخیلی است. مجموعه‌ این شهر امروزه به یک موزه‌ بزرگ دو بخشی تبدیل شده است. بخش مسقف این موزه مخصوص نگهداری اشیای قدیمی است و بخش دیگر نیز ساختمان و ستون‌های مرمری بازمانده‌ شهر هستند. در شهر هیراپولیس غاری به نام پولوتونیون وجود دارد. در افسانه‌ها آمده است که هر موجود زنده‌ای که به داخل غار می‌رفت، زنده بیرون نمی‌آمد. به همین دلیل به آن ورودی مرگ می‌گفتند. این غار در سال ۲۰۱۳ کشف شد و مشخص شد که علت مرگ گازهای سمی موجود در غار بوده‌اند. یک تئاتر روباز هم در این شهر وجود دارد که از نظر معماری و سلامت بنا واقعاً شگفت‌انگیز است. این تئاتر به اندازه‌ استادیوم‌های امروزی ظرفیت دارد. تصور کنید که روزی در این تئاتر برنامه‌های مهیج یا جنگ گلادیاتوری رخ می‌داد و مردم روی سکوی سنگی آن می‌نشستند و از نمایش لذت می‌بردند.

فتح تپه‌های آبی و سفید

کلسیم، سولفات منزیم و بی‌کربنات سه ماده‌ اصلی آب‌های این منطقه را تشکیل می‌دهند. جریان آب آهک داری که از بالای تپه به پایین می‌ریزد، در گذر اعصار این منظره‌ زیبا را به وجود آورده است. در واقع رنگ سفید به خاطر رسوبات آهک است. در این منطقه نمی‌توانید کفش بپوشید و باید پابرهنه شیب نسبتاً کند تپه را بالا بروید؛ زیرا کف کفش‌ها باعث فرسایش مواد ته نشین شده می‌شوند. ۱۷ چشمه‌ آب گرم پلکانی آب حوضچه‌های کوچک را تامین می‌کنند. وقتی می‌گوییم آب گرم منظورمان آبی است که بین ۳۵ تا ‍100درجه سانتی‌گراد گرما دارد. برخی از قسمت‌ها خنک و برخی گرم هستند. زبری آهک ممکن است کف پاهای شما اذیت کند،‌ پس در ابتدا کمی پاهایتان را در آب قرار دهید تا پوستتان نرم شود. حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید؛ زیرا خطر سوختگی پوست در این منطقه کاملاً جدی است. در بالای تپه، استخری به نام استخر آرزوها قرار دارد. به آن استخر بروید و بدن خودتان را با مواد سفید رنگ ماساژ دهید؛ زیرا خاصیت درمانی بسیاری دارد. از آن بالا می‌توانید منظره‌ زیبایی از شهر باستانی هیراپولیس که از زمان رومی‌ها باقی مانده را ببینید. البته در مسیر رسیدن به پاموک کاله از این شهر عبور می‌کنید. چشمانتان را ببندید و گلادیاتورهایی را تصور کنید که بعد از جنگ به پاموک کاله می‌آمدند تا درد عضلاتشان را با آب درمانی در این آب‌های پر خاصیت، شفابخش و گرم تسکین دهند. مطابق یک افسانه، ملکه‌ معروف مصری کلوپاترا به خاطر این چشمه‌ها به ترکیه سفر کرد.

برنامه‌ریزی سفر به پاموک‌کاله

اگر در استانبول هستید و می‌خواهید با ماشین شخصی به پاموک کاله بروید باید ۶۳۰ کیلومتر (حدود ۷ ساعت) رانندگی کنید. قبل از هر چیزی بدانید که امکان عبور و مرور خودرو در اطراف پاموک کاله وجود ندارد. اگر در آنتالیا یا کوش آداسی یا ازمیر باشید، تقریباً ۳ ساعته به این بهشت سفید رنگ می‌رسید. پرواز مستقیمی از استانبول به دنیزلی وجود دارد. از شهر دنیزلی می‌توانید با دلموش یک ساعته به پاموک‌ کاله برسید. برای مسیر برگشت هم دلموش وجود دارد. اوج شلوغی مربوط به ماه‌های تابستانی است. هوای این منطقه در بیشتر روزهای سال دوست داشتنی و معتدل گزارش می‌شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید