در شماره‌های قبلی مجله پل بیشتر به محله‌گردی در بخش اروپایی استانبول پرداختیم. در این شماره سراغ یکی از محله‌های‌ معروف و باقدمت به نام کادیکوی (Kad�köy) در بخش آسیایی می‌رویم. این محله همسایه‌ دریای مرمره است. از هر جای کادیکوی می‌توانید منظره‌ جذابی از مسجد سلطان احمد که در آن سوی آب در بخش اروپایی قرار دارد را ببینید. همجواری با دریا، جان و هیاهوی خاصی به کادیکوی بخشیده است. در همین ابتدا بگوییم که اگر به هنر،‌ تاریخ و البته خرید و خوشگذرانی کردن علاقه دارید، کادیکوی مقصد خوبی برای شماست. خیابان بغداد و ایستگاه تاریخی حیدر پاشا که در شماره‌های قبلی درباره‌ آن‌ها صحبت کردیم در این محله قرار دارند. این محله شلوغ است؛ اما نه به اندازه‌ میدان تکسیم و خیابان استقلال. پس اگر روزی خواستید در آرامش نسبی به کشف زندگی روزمره‌ مردم استانبول بپردازید به کادیکوی بیایید. فراموش نکنید که حتماً سری به مجسمه‌ گاو معروف کادی‌کوی بزنید. این مجسمه یکی از نمادهای شهر استانبول در بخش آسیایی است و در ابتدای تقاطع ۶ جاده Alt�yol قرار دارد. محلی‌ها از این مجسمه برای آدرس دادن کمک می‌‌گیرند. مجسمه‌ گاو کادیکوی در سال ۱۸۶۴ میلادی توسط یک مجسمه‌ساز فرانسوی ساخته شد و نمادی از پیروزی فرانسه علیه آلمان است. این مجسمه بعداً به عنوان هدیه به دولت عثمانی تقدیم شد.

دسترسی و نگاه کلی به محله

برخلاف رسم همیشگی ابتدا مسیر دسترسی را برای شما تشریح می‌کنیم؛‌ زیرا می‌خواهیم دید کلی نسبت به این محله داشته باشید. دسترسی به محله‌ کادیکوی به واسطه‌ امکانات حمل و نقل گسترده بسیار ساده است. از ساحل امینونو یا بشیکتاش سوار فری یا اتوبوس دریایی شوید و به کادیکوی بیایید. می‌توانید با مترو، دولموش (مینی‌بوس‌های زرد رنگ)،‌ فری (قایق‌های کوچک) و اتوبوس خودتان را به اینجا برسانید. اگر از راه دریا به این محله بیایید، ‌کمی آن‌طرف‌تر از اسکله‌ کادیکوی، بازار و رستوران‌های محلی معروف مانند Çiya را می‌بینید. بازار محلی پر از محصولات تازه به خصوص ماهی، میوه، زیتون، پنیر و… است. بعد به خیابان بهاریه و مودا می‌رسید. با ادامه‌ مسیر استادیوم فنرباهچه و بعد خیابان بغداد را پیش رو دارید. در انتهای خیابان بغداد نیز به جاده و سرانجام ساحل بستان می‌رسید.

هنررگـردی در محله

اگر به هنر علاقه دارید چند پیشنهاد جذاب برای شما داریم. به سینمای قدیمی و نوستالژیک رکس (Rexx) بروید که بلیت ارزان می‌فروشد و فیلم‌های زبان اصلی هم پخش می‌کند. علاقه‌مندان به موسیقی سری به سالن اپرای ثریا (Süreyya Operas�) بزنند. یک بلیط کنسرت باله یا موسیقی رزرو کنید و لذت ببرید. اگر به سبک راک علاقه دارید به موزه‌ Bar�� Manço بروید. این خانه-موزه متعلق به یکی از هنرمندان ترکیه است که در دهه‌‌های ۷۰ و ۸۰ نماد موسیقی راک در ترکیه بود. یک پیشنهاد دیگر هم برای عاشقان موسیقی و هنر داریم. به کافه و مرکز موسیقی (Arka oda) بروید. این مرکز در خیابان کدیفه واقع شده است و ورود خارجی‌ها به آن رایگان است. مکان هنری بعدی Bina است. در این محل نیز می‌توانید از موسیقی و هنر لذت ببرید. تئاتر مودا، مرکز فرهنگی ناظم حکمت، کافه‌های هنری که هر کدام داستانی دارند هم مکان‌های دیگری برای لذت بردن از هنر هستند.

خرید ارزان و سرگرمی‌‌ها

خیابان بهاریه و بگهاد محل خوبی برای خرید لباس‌های روزمره، لباس مجلسی و لباس عروس با قیمت منصفانه‌تر از باقی محله‌های استانبول هستند. ایستگاه متروی بگهاد در کنار این محله قرار دارد و دسترسی را آسان می‌کند. بعد از خرید می‌توانید به مودا بروید. خیابانی با کوچه و پس‌کوچه‌های باریک و هیجان‌انگیز که به مهد هنر، موسیقی و اعتراض در بخش آسیایی استانبول شهرت دارد. در مدا و باغ‌های زیبایی که منظره‌ دریا دارند، می‌توانید در یک بعد از ظهر تابستانی از نوشیدن چای و قهوه در آن‌ها لذت ببرید. خیابان که تمام می‌شود به پارک ساحلی می‌رسید. در این پارک می‌توانید در خط ساحل قدم بزنید و یا دوچرخه سواری کنید. باغ چایی مودا یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها در این محله است. برای خوردن اسنک‌های سبک و خوشمزه سری به Naan Bakeshop بزنید که همیشه نان تازه برای ساندویچ‌هایشان دارند.

به رستوران قدیمی Koço بروید که غذاهای دریایی و راکی آن معروف است. البته فراموش نکنید که باید میزتان را از قبل رزرو کنید، زیرا این رستوان معمولاً شلوغ است. بارهای Arka oda، Ay� و Zeplin که پاتوق جوانان هستند از عصر شروع به کار می‌کنند و پذیرای شما هستند. علاقه‌مندان به وسایل آنتیک می‌توانند به خیابان Antikac�lar بروند که پر از مغازه‌های آنتیک‌فروشی است. دهکده باستانی، چند باغ، صومعه‌، قدیمی‌ترین مسجد استانبول و… از دیگر بخش‌های دیدنی این محله هستند که می‌توانید در آن‌ها وقت گذرانی کنید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید