قرن ۱۸ میلادی است و مدتی از انقلاب فرانسه گذشته. اوضاع مالی هنرمندان خوب نیست؛ اما هنر در ذات آن‌هاست و آن‌ها می‌خواهند اصول زیبایی‌شناسی را در ظاهرشان به نمایش بگذارند. ثروتمندان و طبقه بورژوآ دیگر مانند گذشته از آن‌ها حمایت نمی‌کنند و آثارشان را نمی‌خرنـد. هنرمندان با چیزهایی که دارند شروع به خلق زیبایی می‌کنند. آن‌ها اکسسوری‌های هنری و طبیعی برای خود می‌سازند و همان لباس‌های قدیمی خودشان را تغییر می‌دهند و به روش جدیدی با هم ست می‌کنند. هنرمندان فرانسوی در عین اینکه ارزان زندگی می‌کنند، خلاقیت در پوشش خود را حفظ کرده‌اند. در همین زمان‌ها بود که سبک بوهو یا بوهومیان به عنوان یک روش خلاقانه و زیبا برای پوشش و زندگی متولد شد. در این دوره هنرمندان شروع به دقت در پوشش خودشان کردند و سعی داشتند که ظاهرشان را تبدیل به یک اثر هنری کنند. در ۲۰۰ سال اخیر این سبک روزبه‌‌روز پخته‌تر شد و در تمام قاره‌های دنیا نفوذ کرد. هنرمندان، نویسندگان و روشنفکران سراسر دنیا در تکمیل جزئیات این استایل نقش بزرگی داشتند. هنرمندان آن دوره می‌خواستند با قوانین سخت‌گیرانه‌ دوران ویکتوریایی مخالفت کنند. در دوران ویکتوریایی زنان مجبور به پوشیدن سینه‌بندهای تنگ و دامن‌های پف‌دار بودند. سینه‌بندها یکی از نمادهای محدودکننده برای خانم‌های آن دوران بود و مخالفت با آن‌ها یک جریان نوآورانه بود. این نوع پوشش زنان را در انجام امور روزمره دچار مشکل می‌کرد. پس بوهو در زمانی ظهور کرد که مردم از استایل سخت‌گیرانه‌ (ویکتورین) خسته شده بودند. به قرن ۲۰ رسیدیم و انقلاب صنعتی رخ داد. زنان وارد صنعت شدند؛ اما درآمدهای آن‌ها زیاد نبود. درآمد کم و تمایل به راحتی باعث شد آن‌ها استایل بوهو را زنده نگه دارند؛ به این ترتیب بوهو از جامعه‌ هنری فرانسه وارد فرهنگ مردم عادی شد. بوهو نیز مانند بسیاری از استایل‌ها فقط به پوشش و ظاهر ختم نمی‌شود و در واقع یک فرهنگ و روش زندگی است. کسانی که این سبک را انتخاب می‌کنند به دنبال زندگی آزادانه و بدون توجه به محدودیت‌های اجتماعی هستند. استایل بوهو که در ابتدا راه‌حلی برای مبارزه با فقر بود، در طول سا‌ل‌ها پیشرفت زیادی کرد و به یک ایدئولوژی دوست‌داشتنی و زیبا برای زندگی تبدیل شد.

تاریخچه استایل بوهو
برخی ریشه‌های این استایل را به فرانسه نسبت می‌دهند، در حالی که در منابع دیگر ریشه‌ آن را در کشورهای آلمان، چک و… می‌دانند. اما واقعیت این است که آنچه امروزه به آن بوهو-شیک می‌گوییم؛ نمونه‌ امروزی شده‌ پوشش هندی‌ها و gypsyها یا همان کولی‌هاست. اگر پوشش رنگارنگ، آزاد و نخی هندی‌ها را به همراه اکسسوری‌های‌شان تصور کنید، به ارتباط موجود پی خواهید برد؛ زیرا بوهو نیز دقیقاً همین مشخصات را دارد. بیش از هزار سال قبل پوشش هندی‌ها در آسیا و اروپا گسترش یافت. حالا به پوشش رومی‌های فکر کنید. لباس‌های راحت و آزاد، صندل‌های بندی گلادیاتوری و تخت و دستبندهای زیبای آن‌ها را به خاطر بیاورید. رومیان نیز در انتقال این استایل از آسیا به اروپا و تکمیل آن نقش داشتند. به همین دلیل در فرانسه به اقلیت رومی Bohémien نیز گفته می‌شد که اشاره به کولی بودن آن‌ها داشت. در مجموع آنچه می‌دانیم این است که بوهو از پوشش شرقی‌ها الهام گرفته شده؛ ولی فرانسوی‌ها ۲ قرن پیش برای اولین بار به آن اشاره کردند. سرانجام این استایل از اروپا به آمریکا و استرالیا برده شد و در آنجا نیز تغییراتی در آن اعمال شد. در حال حاضر استرالیا چند برند تخصصی برای علاقه‌مندان به سبک بوهو دارد.

تفاوت بوهو و هیپی
برخلاف استایل هیپی که ریشه‌های سیاسی دارد، استایل بوهو ریشه‌های زیبایی‌شناسی دارد. سبک هیپی از درون جامعه‌ رادیکال‌ها زاده شد. برای توصیف بوهو از عبارت (خودبیان‌گر) استفاده می‌شود؛ یعنی چیزی که می‌پوشید دقیقاً بیانی از روح و روان شخص و کمی هم نامتعارف است و از قوانین خودتان پیروی می‌کند. به زبان ساده‌تر این استایل ابزار وجود خودتان است؛ به خصوص اگر شما به هنر هم علاقه‌مند باشید. هر دو جریان مد، هم هیپی و هم بوهو مخالف جریان‌های زودگذر، مد و ترند‌ها هستند و از طبیعت الهام می‌گیرند. اصطلاح Bohemian اشاره به فردی دارد که عادات اجتماعی غیررسمی دارد و لباسی می‌پوشد که خودش با آن راحت باشد و از اکسسوری‌های دست‌ساز و هنری استفاده می‌کند. برای اینکه بتوانید تصور درستی از این استایل داشته باشید، می‌توانید به پوشش جوانان در فستیوال‌های موسیقی فکر کنید. جوانانی که به فستیوال‌های موسیقی می‌روند، آنچه دلشان می‌خواهد و با آن راحت هستند را می‌پوشند. آن‌ها معمولاً از لباس‌های رنگی و اکسسوری‌های زیاد هم کمک می‌گیرند.

بوهو در برابر مینیمالیسم
استایل‌های مدرن مانند مینیمالیسم به شما می‌گویند که همه چیز را ساده و مینیمال نگه دارید؛ اما بوهو دیدگاه متفاوتی دارد. در بوهو برای اینکه ظاهر جذاب‌تری داشته باشید، باید از اکسسوری‌هایی با ریشه‌ طبیعی استفاده کنید. برای مثال یک گردنبند یا دستبند چوبی یا یک کلاه حصیری. روح آزادی داشته باشید و به چیزهایی که جامعه در مورد پوشش‌تان به شما دیکته می‌کند توجه نکنید. طرح پارچه‌هایی که در بوهو استفاده می‌شوند هم معمولاً شلوغ و رنگی‌رنگی هستند. بوهو با تمام شلوغی‌اش می‌تواند به روشی هنرمندانه پوشیده شود.

سلبریتی‌های بوهو پوش
در بین هنرمندان مرد Johnny Depp بوهو را بهتر از دیگران می‌پوشد. در هنرمندان زن باید به سراغ استایلیست و فشن آیکون آمریکایی معروف Rachel Zoe برویم. این خانم ۴۸ ساله یکی از بهترین مثال‌های برای استایل بوهو است. او در پوشیدن لباس‌های راحت و استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و اکسسوری‌ها استاد است. می‌توانید از سلبریتی‌های مانند Nicole Richie، Vanessa Hudgens، Mary-Kate Olsen، Ashley Olsen، Sienna Miller، Mischa Barton، Jade Jagger، Kate Moss، و Zoe Kravits الهام بگیرید.

نکات عمومی برای انتخاب طرح و جنس پارچه‌ها
یکی از مشخصه‌های بارز استایل بوهو، آزادی شما در اضافه کردن چند لایه لباس است. وقتی هوا سرد می‌شود می‌توانید با آزادی کامل چند لایه لباس را روی هم بپوشید؛ اما باید به ترکیب رنگ و طرح‌ها توجه کنید. برای انتخاب جنس و طرح لباس‌ها به نکات زیر توجه کنید:
▪ پالت رنگ‌های طبیعی انتخاب کنید.
▪ با کم‌رنگ و پررنگ کردن رنگ‌ها با پالت رنگ‌تان بازی کنید.
▪ سراغ رنگ‌های مصنوعی، پررنگ و نئونی نروید.
▪ از پارچه‌های طرح‌دار برای بخش‌هایی از لباس‌ یا اکسسوری‌تان استفاده کنید.
▪ طرح‌های ایرانی، هندی، ترکی، مراکشی و چینی بهترین انتخاب هستند.
▪ طرح‌هایی مانند بته‌جقه‌ای، گلیم، آفریقایی و گل‌ها مناسبند.
▪ الگوهای ابر و بادی که با تکنیک گره زدن پارچه ایجاد می‌شوند را به کار بگیرید.
▪ الگوی پوست حیوانات که ترند فصل هستند نیز انتخاب هوشمندانه‌ای است.
▪ طرح‌های خاص و جذاب انتخاب کنید و فقط به فکر شلوغ کردن ظاهرتان نباشید.
▪ لباسی بخرید که پارچه‌ سبک و پنبه‌ای با منشا طبیعی دارد.
▪ اگر می‌خواهید شیک‌تر به نظر برسید لباسی با پارچه‌های ساتن، مخمل و ابریشم تهیه کنید.
▪ در فصل سرد لباس‌هایی از جنس کش‌بافت،‌ پوست و چرم (مصنوعی یا طبیعی بودن چرم به عقاید خودتان بستگی دارد؛ اما برای احترام به طبیعت چرم مصنوعی بهتر است) بخرید.
▪ پارچه‌ای را انتخاب کنید که شل و لخت باشد و نیاز به اتو کردن نداشته باشد.
▪ پارچه‌های گلدوزی، سکه‌دوزی و یا مونجوق دوزی شده استایل بوهو را جذاب‌تر می‌کنند.
▪ پارچه‌های توری و قلاب‌بافی شده را هوشمندانه در بخشی از استایل خود اضافه کنید.
▪ اگر می‌خواهید جین بپوشید، جین پاره یا طرح‌دار با رنگ روشن بخرید.

قوانین کلی:
▪ چیزی بپوشید که خودتان با آن احساس راحتی می‌کنید.
▪ حتماً تعدادی اکسسوری داشته باشید.
▪ شال، کلاه و کمربند استایل بوهو را ارتقا می‌دهند.
▪ چند لایه لباس بپوشید.
▪ لباس شما نباید جذب باشد و حتماً باید در آن راحت باشید. یک سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید؛ ولی اورسایز یا خیلی بزرگ نپوشید.
▪ حالت مو و آرایش را ساده و طبیعی نگه دارید.
▪ از آیتم‌های دست‌ساز استفاده کنید.
▪ چند آیتم وینتیج و قدیمی به استایل خود اضافه کنید.
▪ به بازارهایی بروید که هنرمندان کارهای دستی و هنری خود را در آنجا می‌فروشند.

بوهـو مـردانـه
▪ تابستان‌ها شلوارک و شلوار سندبادی بپوشید.
▪ زمستان‌ها شلوار پارچه‌ای و راحت را جایگزین کنید.
▪ شلوارهای پیله‌دار می‌توانند انتخاب راحت و هوشمندانه‌ای باشد.
▪ چند تا از دکمه‌های خود را باز بگذارید.
▪ موهای خود را طوری اصلاح کنید که با کمترین تلاشی مرتب شوند و حالت طبیعی و حتی کمی ژولیده داشته باشند.
▪ صورتتان را زیاد اصلاح نکنید.
▪ کمربند چرم و ترجیحاً قهوه‌ای انتخاب کنید.
▪ لباس چسبان مناسب این استایل نیست.
▪ تی‌شرت‌هایی با طرح‌های مدرن را انتخاب نکنید.
▪ برای تابستان صندل‌های تخت و برای پاییز و زمستان از نیم‌بوت استفاده کنید.
▪ از تسبیح چوبی به عنوان گردن‌بند استفاده کنید.
▪ حتماً چند دستبند چرم یا چوبی که با هم هارمونی دارند به دست بیاندازید.
▪ در پاییز و زمستان، استفاده از شال و پانجوهای کاموایی و پشمی برای آقایان گزینه‌ مناسبی است.

بوهــو زنانــه
▪ موها را باز بگذارید یا قسمتی از آن‌ها را به صورت شل ببافید.
▪ رنگ مو‌ها را طبیعی نگه دارید و سراغ رنگ‌های مصنوعی و فانتزی نروید.
▪ لاک نود با رنگ طبیعی بزنید و ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید.
▪ برای پاییز کت‌های جین با پارگی و یا گلدوزی بپوشید.
▪ یک نیم بوت کابویی و کوتاه یا بوت UGG بپوشید.
▪ استفاده از تور، هدبند و یا تاج گل مانعی ندارد.
▪ گردن‌بندهای چند لایه به گردن بیاندازید.
▪ از اکسسوری‌هایی که سنگ فیروزه، اوپال و مروارید دارند استفاده کنید. (فیروزه از ترکیه به فرانسه برده شد و از ابتدا در استایل بوهو کاربرد داشت.)
▪ اکسسوری‌های فلزی براق یا چوبی با سنگ‌های مات و حکاکی شده بخرید.
▪ به کیفیت اکسسوری‌ها دقت کنید. چیزی نخرید که پوست شما به آن حساسیت داشته باشد.
▪ می‌توانید از اکسسوری‌هایی که در آن‌ها از پَر و صدف استفاده شده برای طبیعی‌تر کردن استایل خود کمک بگیرید.
▪ رژ لب‌های قرمز یا نامتعارف نزنید. یک برق لب ساده یا کمی رنگی بزنید.
▪ آرایش طبیعی و مات داشته باشید.
▪ از آبرسان استفاده کنید تا ظاهر پوست شما طبیعی و بانشاط به نظر برسد.
▪ کرم‌پودر سبک بزنید تا پوست نفس بکشد.
▪ یک رژ گونه صورتی طبیعی روی گونه‌تان بزنید.
▪ برای روزهای سرد پانچوهایی بافتنی و شل که روی آن‌ها کار دست دارد بخرید.
▪ کیف‌های چرم یا جیری که پایین آن‌ها ریش ریش دارد مناسب این استایل هستند.
▪ کیف‌های ریش ریش را با کفش‌هایی با همین سبک، ست کنید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید