کلمه Elegant در لغت به معنای ظریف، برازنده، زیبا، شیک و مدرن است. اصطلاح سبک الگانت به سبکی از پوشش گفته می‌شود که تصویری باظرافت، تمیز و مرتب، مدرن، شیک و باکیفیت ترسیم کند. الگانت، سنبلی از ترکیب باشکوه ظرافت و سادگی است و حال و هوایی کلاسیک نیز به همراه دارد. از مهم‌ترین موارد سبک الگانت، شناخت فیزیک و اندام شخص است. به جای صرف هزینه‌های هنگفت، می‌توان با ترکیب لباس‌های مناسب و درست در کنار هم، به استایلی شیک و باکیفیت دست پیدا کرد. اگرچه تاریخ پیدایش این سبک به سال 1950برمی‌گردد، استایل الگانت در عصر حاضر دنیای مُد نیز بسیار موردتوجه بوده و استفاده می‌شود. زیرا سبکی بی‌زمان است و در هر زمانی قابل استفاده می‌باشد. ترکیب رنگ ساده با برش‌های کلاسیک از مواردی است که در سبک الگانت به کار می‌رود. می‌توانید برای داشتن استایل الگانت از لباس‌های کلاسیک آغاز کنید. پوشیدن دامن روی زانو، پیراهن دگمه‌دار و استفاده از پارچه‌های باکیفیت نظیر ابریشم و ساتن حال و هوای سبک الگانت دارد. لباس‌های الگانت، نه خیلی گشاد، نه خیلی تنگ و دقیقاً اندازه و قالب تن هستند. اگر بودجه شما محدود باشد، می‌توانید از پارچه‌های ژرسه و کشی استفاده کنید.

زنان الگانت چه می پوشند؟
در سادگی و ظرافت سبک الگانت نیازی به جلب توجه با دکلته و یا استفاده از لباس‌های گران قیمت نیست. این ظرافت و کیفیت است که در سبک الگانت حرف اول را می‌زند و خود مرکز توجه است. در این سبک، متفاوت از استایل‌های دیگر سادگی باعث جلب توجه و خلق ظاهری منحصربفرد می‌شود. زنان الگانت به کیفیت بیش از کمیت اهمیت می‌دهند. آن‌ها دو جفت کفش باکیفیت و کلاسیک را به ده جفت کفش معادل قیمت همان دو کفش ترجیح می‌دهند و به جای اینکه مطابق با مد روز چندین مدل مختلف داشته باشند، ترجیح می‌دهند از گزینه‌های بی‌زمان و کلاسیک استفاده کنند.

این موارد باعث می‌شوند ظاهری برازنده داشته باشیم:
• پارچه کشمیر، گران قیمت و شیک به نظر می‌رسد و می‌توان در دوخت لباس‌هایی با برش کلاسیک از این پارچه استفاده کرد.
• ژاکت، کت و پیراهن‌های یقه‌دار، یقه برگردان و یا بلوز یقه اسکی ساده و شیک است.
• کُت تک رنگ با برشی ساده و کلاسیک که به یونیفرم شباهت دارد، ظاهری مرتب، شیک و باکیفیت می‌سازد.
• پیراهن‌های ابریشمی سمبل ظاهری شیک هستند.
• شلوار مشکی پارچه‌ای با دوختی کلاسیک و قالبی متناسب به نظر گران‌قیمت و باکیفیت است و در استایلی بکار می‌رود که شیکی و سادگی را به همراه دارد.
• شومیزها و بلوز‌های دگمه‌دار، نمونه‌ای دیگر از موارد قابل استفاده در سبک الگانت است.
• کیف‌های خاص با برشی مشخص و تقریباً کوچک گزینه مناسبی برای تکمیل سبک مدرن و شیک الگانت است.
• استفاده از انواع مختلف شال گردن که به روش‌های مختلف کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند و با جنس‌های مختلف پشمی و یا ابریشمی موجود هستند، نشانه‌ای دیگر از سبک الگانت است.
• به کار بردن اکسسوری‌هایی نظیر عینک آفتابی، مروارید و الماس در تکمیل زیبایی و ظرافت سبک الگانت انتخاب درست و مناسبی است.

استایل الگانت بی‌زمان است
استایل شیک و مدرن الگانت، که از ظرافت خاصی برخوردار است، متعلق به زمان خاصی نیست و در هر زمانی می‌توان از آن استفاده کرد. در دنیای مد و فشن مواردی وجود دارند که بی‌زمان هستند و با اضافه کردن گزینه درست و مناسب به آن، در هر دوره و زمانی می‌شود از آن استفاده کرد. مثلاً یک پیراهن کوتاه ساده که کاملاً اندازه تن است و برشی مشخص دارد و یا کفش پاشنه بلند رنگ بژ در هر زمانی قابل استفاده‌اند و شیک و ساده هستند. یک جفت گوشواره ساده مروارید یا الماس همیشه مدرن‌تر، شیک‌تر و کاربردی‌تر از ده جفت گوشواره مد روز است. داشتن یک سبک پیشرفته و با کلاس به معنای این است که می‌توانید لباسی را که در محل کار پوشیده‌اید، در عین حال صبح روز تعطیل برای خوردن یک صبحانه خانوادگی و یا برای خرید در شهر یا سفر به دور دنیا هم بپوشید.

شباهت الگانت و کلاسیک
سبک الگانت مناسب فضای کار و زنانی است که طرفدار سبک کلاسیک هستند. الگانت از زنان پاریسی که در کوچه پس کوچه‌های این شهر در حال رفت و آمدند، الهام گرفته شده است. زنانی با ظرافت و برازنده، در عین حال باوقار. اگر سبک زنان پاریسی را می‌پسندید، سبک الگانت نیز مورد علاقه‌تان خواهد بود. همچنین سبک مونوکروم که پوششی سر تا پا تک رنگ است، زیرمجموعه سبک الگانت به شمار می‌رود.

یکی از مواردی که در سبک الگانت به چشم می‌خورد، استفاده از جوراب شلواری‌های توری و یا شفاف است. پوشیدن این جوراب‌های سیاه شفاف، به همراه دامن‌های کوتاه، نمایشی از سبک الگانت است. در واقع سبک کلاسیک و الگانت خیلی به هم شبیه هستند. سبک کلاسیک مواردی مشخص را در برمی‌گیرد و در حول و حوش آن‌ها می‌چرخد. همچنین در آن از اکسسوری‌های متناسب و یونیک در حد مشخص استفاده می‌شود. فرق الگانت و کلاسیک این است که در سبک الگانت از رنگ‌های زنده‌تر و شادتر و حال و هوای زنانه‌تری استفاده می‌شود. در حالی که در کلاسیک بیشتر از رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه، سورمه‌ای، و یا خاکی و امثال آن استفاده می‌شود. توصیه می‌شود بیشتر از رنگ‌های پاستلی، نظیر کاراملی روشن، صورتی روشن، آبی روشن، هلویی، نعنایی روشن، بنفش روشن، و موزی استفاده کنید. زیرا رنگ‌های براق و پُررنگ ما را به سمت سبک Vamp هدایت می‌کند. می‌توان در سبک الگانت از کیف‌های کوچکی که بیشتر شبیه اکسسوری هستند، استفاده کرد. کلاه‌های ظریف هم جایگاه خاصی در این سبک دارند. ظرافت و زنانگی از اصول این سبک است. پاشنه‌های نازک مناسب‌تر از پاشنه‌های کلفت‌تر هستند. همچنین کفش‌های ساده هم در این سبک بسیار کاربردی‌اند. طرح‌های پارچه‌ها در سبک الگانت نه خیلی شلوغ، بلکه ساده و مینیمال و ظریف است. همچنین در نظر داشته باشیم که در این سبک بیشتر از پارچه‌های باکیفیت استفاده شده و جین جای کمتری در این طرز پوشش دارد. همچنین روش آرایش مو و صورت نیز باید بسیار ظریف و ساده باشد. از لاک‌های رنگ نود در این سبک استفاده می‌شود.
استایل پوشش معمولاً انعکاسی از شخصیت و سلیقه شخص است. الگانت نشانگر کیفیت، ظرافت و در عین حال سادگی است. ظرافت به ذات، احساس و اعتمادبنفس شخص بازمی‌گردد و نه تنها یک سبک پوشش بلکه یک سبک زندگی است.
منابع: vogue.com – australianfinishingschool.com

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید