عوارض زیاد نشستن چیست؟

چرا نباید زیاد نشست؟ در صورتیکه نیمی از ما انسان ها‌ هر روز بیش از شش ساعت را در حالت نشسته می گذرانیم! نشستن می تواند اثرات مخرب کوتاه مدت و بلندمدت بر سلامت و بدن شما داشته باشد و این فعالیت به ظاهر بی خطر را به فعالیتی کشنده تبدیل کند! خب، ادامه این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که ضررهای نشستن زیاد چه موارد است.

نشستن زیاد چه عوارضی دارد؟

کمتر کسی فکرش را می کند که یکی از اثرات منفی نشستن، مربوط به ذهن است. در صورتیکه خطر افسردگی و اضطراب در افرادی که مدام می نشینند، بیشتر است. این می تواند به این دلیل باشد که وقتی فرد روز خود را به جای حرکت، در حالت نشسته سپری می کند، تناسب اندام و در نتیجه سلامت روان ندارد. اگر چنین است، این خطرات را می توان با ورزش منظم کاهش داد.

نشستن زیاد چه عوارضی دارد؟

عوارض نشستن طولانی مدت و کم تحرکی

اول از هر چیزی اگر از پاهایتان استفاده نکنید، آنها را از دست خواهید داد! با نشستن تمام روز، به عضلات قدرتمند پایین تنه خود اجازه نمی دهید که شما را سر پا نگه دارند. این امر منجر به ضعف عضلانی می شود و بدون داشتن عضلات قوی ساق پا، بدن شما در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

بیماری قلبی

از دیگر عوارض زیاد نشستن روی صندلی، می تواند اسیب به قلب شما باشد و به طور بالقوه منجر به بیماری قلبی عروقی شود. یک مطالعه نشان داد که مردانی که بیش از 23 ساعت در هفته را صرف تماشای تلویزیون می کنند، 64 درصد بیشتر از مردانی که فقط 11 ساعت تلویزیون تماشا می کنند، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. کارشناسان می گویند افرادی که بیشتر می نشینند، 147 درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته هستند.

عوارض نشستن طولانی مدت و کم تحرکی

واریس

نشستن طولانی مدت می تواند باعث تجمع خون در پاها شود. این امر می تواند منجر به رگ های واریسی یا وریدهای عنکبوتی شود که یک نسخه کوچکتر از اولی است. اگرچه این رگ های متورم و قابل مشاهده معمولاً مضر نیستند؛ اما ظاهرشان می‌تواند ناخوشایند باشد. در موارد نادر آنها می توانند منجر به لخته شدن خون شوند.

نشستن زیاد باعث چاقی میشود

حرکت باعث می شود عضلات شما مولکول هایی مانند لیپوپروتئین لیپاز را آزاد کنند که به تجزیه چربی ها و قندهایی که می خورید کمک می کند. بر اساس تحقیقات زمانی که بیشتر روز خود را در حالت نشسته سپری می کنید، آزاد شدن این مولکول ها کاهش می یابد. همچنین حتی اگر ورزش هم کنید، در معرض خطر بیشتری برای سندرم متابولیک هستید. یک منبع معتبر اعلام کرده است مردانی که بیشتر از حد معمول،‌ زمان خود را در حالت نشسته می گذرانند، وزن بیشتری را در ناحیه میانی بدن اضافه می کنند که خطرناک ترین مکان برای ذخیره چربی است.

نشستن زیاد باعث چاقی میشود

نشستن زیاد باعث پهن شدن لگن میشود

بله. نشستن باعث کوتاه شدن فلکسورهای لگن شما می شود و وضعیت نشستن شما نیز می تواند به کمر شما آسیب برساند. به خصوص اگر وضعیت بدنی بدی دارید یا از صندلی ارگونومیک استفاده نمی کنید. همچنین وضعیت نامناسب در هنگام نشستن می تواند باعث فشرده شدن دیسک های ستون فقرات شود و می تواند منجر به انحطاط زودرس شود که منجر به درد مزمن می شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید