ظاهر و استایل اولین چیزهایی هستند که در اولین برخورد به چشم می‌آیند. یک خانم راه‌های زیادی برای تحت تاثیر قرار دادن آقایان دارد؛ اما اوضاع برای آقایان متفاوت است. در شماره‌های قبلی مجله پل بیشتر درباره استایل خانم‌ها صحبت کردیم. حالا نوبت به آقایان می‌رسد. اگر شما خانم هستید، این مقاله را کنار نگذارید.‌ دانستن درباره‌ استایل مردانه به شما کمک می‌کند تا مشاور خوبی در زمینه‌ مد و فشن برای مردان اطرافتان باشید. خانم‌ها و آقایان عزیز در این شماره درباره‌ سبک کژوآل یا همان سبک خودمانی در استایل مردان صحبت خواهیم کرد. سبکی که از بازیگران و مدل‌های هالیودی، مردان بنام تجارت و پرنس‌ها گرفته تا افراد معمولی در بیشتر اوقات از آن پیروی می‌کنند. با هم توصیه‌های دنیای فشن برای این سبک را بررسی می‌کنیم. اولویت این سبک با حس افراد است. شما در این سبک لباسی را خواهید پوشید که در آن راحت هستید. این بستگی به شغل و محیط اطراف هر فردی دارد که این سبک را برای کجا استفاده کند. اما در هر حال سبک کژوآل کاربرد بسیاری برای شما خواهد داشت و شاید بتوان آن را نقطه مقابل سبک رسمی دانست. توجه کنید که سبک کژوآل را با سبک اسپورت اشتباه نگیرید.

کژوآل؟ کژوآل بیزینس؟ کژوآل اسمارت؟
این سبک حتی با سبک بیزینس کژوآل و اسمارت کژوآل نیز تفاوت دارد. در اسمارت کژوآل سبک لباس پوشیدن فرد نیمه رسمی است، یعنی شاید او در استایلش از کت و شلوار استفاده نکند، اما می‌تواند کت تک اسپرت را با شلوار جین بپوشد. نکته‌ بسیار مهم در اسمارت کژوآل، تمیز و مرتب بودن است. از این جهت به آن کژوآل اسمارت می‌گویند که فرد با هوشمندی آیتم‌های رسمی را وارد سبک غیر رسمی می‌کند. این استایل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مصاحبه‌های کاری است. در بیزینس کژوآل تاکید روی جنسیت است. تعریف خاصی از این سبک وجود ندارد، اما طراحان اینطور می‌گویند که در بیزینس کژوآل شما می‌توانید لباس راحت بپوشید، اما دامن خیلی کوتاه برای خانم‌ها و تی‌شرت تنگ و خلاصه هر چیزی که به محیط‌های کاری نمی‌خورد در این سبک جایی ندارند. شما باید حرفه‌ای لباس بپوشید و از رنگ‌های خنثی استفاده کنید، ولی همچنان می‌توانید لباس غیررسمی و راحت بپوشید. رنگ خنثی به معنای رنگ‌های تیره نیست، زیرا هر چه تیره‌تر بپوشید، به استایل رسمی نزدیک‌تر می‌شوید. همچنین کروات، کفش‌های رسمی و سایر چیزهایی که به سبک شما حالت رسمی می‌دهند را نیز استفاده نکنید. جالب است بدانید که برخی از محیط‌های کاری بسیار رسمی در آمریکا در آخر هفته‌های کاری، به کارمندان اجازه می‌دهند که با سبک کژوآل در محل کار خود حاضر شوند و به این روزها Casual Friday می‌گویند.

کژوآل دقیقاً چیست؟
اعتقاد بر این است که سبک هیپ هاپ باعث شد سبک کژوآل ظهور کند. مطابق تعریفی، سبک کژوآل همان استایل خیابانی است. دقت کنید که این سبک اصلاً مساوی شلخته و بدون هارمونی لباس پوشیدن نیست. به همین دلیل شما نمی‌توانید با دمپایی و شلوارک و کروات بیرون بروید و نام سبک خودتان را کژوآل بگذارید، همچنین نباید به سمت فانتری و رنگارنگ لباس پوشیدن بروید. این سبک نمی‌خواهد که شما را زیاد اسیر قوانین دنیای فشن کند. هدف سرعت و راحتی در انتخاب لباس‌هایی است که افراطی نیستند.

الهام بگیرید
اگر دنبال ایده‌هایی برای الهام گرفتن در انتخاب اجزای این سبک هستید سری به شبکه‌های اجتماعی مانند Pintrest و Instagram بزنید و کلید واژه‌ها و یا هشتگ‌هایی مانند casual men’s fashion ،casual style men را سرچ کنید. همچنین در اینترنت به دنبال استایل کژوآل مناسب فصل بگردید. جاستین بیبر، دیوید بکهام، برد پیت، رایان رینولدز، زک افرون، هری استایلز، آلپ ناوروز و پرنس هری از بهترین الگوها برای مردان در پوشیدن لباس‌های کژوآل هستند.

چیزهایی که می‌توانید بپوشید
شلوار جین، تی‌شرت‌های ساده، ساس بند، کت‌های اسپرت و… از چیزهایی هستند که می‌توانید در این سبک استفاده کنید. تی‌شرت‌هایی با رنگ‌های خنثی در مدل‌های یقه گرد، یقه هفت و یقه‌ مردانه بخرید تا بتوانید به سادگی آن‌ها را با هر چیزی ست کنید. همچنین شلوار جین‌هایی در رنگ‌های آبی، طوسی و مشکی بخرید. دقت کنید که شلوار جین بسیار تنگ در این سبک جایی ندارد.
در انتخاب کفش دقت کنید. اگر دوست ندارید زیاد اسپرت باشید، کفش‌های کفه فوم، ونس، آل‌استار و یا کتانی‌های چرمی را انتخاب کنید. برای فصل سرد از پولیورها و سویشرت‌ها غافل نشوید. می‌توانید از اکسسوری‌های مختلف مانند ساعت و کلاه و… استفاده کنید؛ ‌اما مسلماً آن‌ها نباید رسمی و جدی باشند.