از سال ۱۹۶۲ میلادی هرساله در ماه ژوئن مراسمی برگزار می‌شود که به اسکار مد و فشن آمریکا شهرت دارد. نام این مراسم شورای طراحان مد آمریکا (Council of Fashion Designers of America) یا به اختصار CFDA است. این مراسم فقط یک هدف نهایی دارد، از استعدادهای برجسته‌ حمایت کند تا طراحانی خلق شوند که با طراحان اروپایی رقابت کنند. در واقع هدف اصلی حمایت از طراحان نسل بعد است. در این مراسم جوایزی به سلبریتی‌ها و افرادی که در عرصه‌ مد تاثیرگذار بوده‌اند اعطا می‌شود. تام فورد ۵۷ ساله مدیریت این مراسم را برعهده دارد. او طراح مد، کارگردان و تهیه‌کننده است و برندی معروف به نام خودش دارد. مراسم CFDA 2019 در موزه‌ بروکلین شهر نیویورک برگزار شد. مهم‌ترین جوایز این مراسم جایزه‌ بهترین طراح لباس زنانه، جایزه‌ بهترین طراح لباس مردانه، جایزه‌ بین‌الملل، جایزه‌ استعداد نوظهور و جایزه‌ Geoffrey Beene و … هستند.

نگاهی به سه برنده‌ اصلی امسال

امسال به جای فرش قرمز، مهمانان روی فرش صورتی که نماد عروسک باربی بود قدم گذاشتند. یکی از جوایز این مراسم به خاطر تاثیر زیاد باربی در مد و فرهنگ آمریکا به این برند داده شد. این برند در ۶ دهه‌ گذشته با طراحان مد برجسته‌ای همکاری کرده و توانسته به خوبی الهام بخش دنیای مد باشد. جنیفر لوپز برنده‌ جایزه‌ Fashion Icon امسال بود. او یک بلوز یقه اسکی آستین دار نیم تنه با دامن بلند نارنجی رنگی از رالف لورن پوشیده بود. عضلات شکم جنیفر توجه بسیاری را به خود جلب کرد. یکی از حواشی مراسم امسال این بود که دامن جنیفر زمان دریافت جایزه زیر پایش گیر کرد و فیلمش در فضای مجازی فراگیر شد. او در بخشی از سخنرانی خودش گفت: «من در دهه ۹۰ که دهه‌ شکوفایی فشن و سوپر مدل‌ها بود کار ساخت ویدئوهایم را شروع کردم. در اتاق‌های طراحی برندهای زیادی بودم. می‌خواهم از آن‌ها تشکر کنم و بگویم من مانند بچه‌ای بودم که در فروشگاه آب نبات فروشی بود.» جایزه‌ بهترین طراحی لباس زنانه هم به Brandon Maxwell رسید. او طراح لباس بسیار زیبا و خلاقانه‌ لیدی گاگا در مت‌گالای امسال بود. Brandon ۳۴ ساله همچنین طراحی لباس برای میشل اوباما و مگان مارکل را در رزومه‌ خود دارد. جوایز این رویداد ممکن است به افراد مختلفی اعطا شوند. برای مثال در سال ۲۰۱۵ جایزه‌ بخش رسانه‌ این شورا به خاطر تاثیر کیم کارداشیان بر صنعت مد در اینستاگرام به او داده شده بود.

حمایت از طراحان جوان

همانطور که گفتیم رسالت اصلی این مراسم کشف استعدادهای مد و فشن است. شورای طراحان مد آمریکا با همکاری سردبیر مجله‌ وگ (آنا وینتور) که به فرشته‌ نجات معروف است بورسیه‌ تحصیلی ۴ ساله‌‌ تمام وقت را برای طراحان جوان در نظر گرفته است. همچنین متخصصان وگ با همکاری این شورا سه طراح مستقل را برای حمایت مالی انتخاب می‌کنند تا بتوانند کسب و کارشان را توسعه دهند. سه برنده‌ با استعداد برای یک سال خدمات رایگانی مانند: مشاوره تجاری، گسترش کسب و کار، برنامه‌ریزی، بازاریابی، تامین مالی، تولید، صادرات و… دریافت می‌کنند. به‌علاوه به نفر اول ۳۰۰ هزار و به نفر دوم هرکدام ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعلق می گیرد.

مهمان برجسته‌ مراسم

یکی از مهمانان ایرانی-آمریکایی این مراسم یارا شهیدی بازیگر ۱۹ ساله‌ هالیوود بود. یارا شلوار گشاد قرمز و یک تاپ با طرح لوازم آرایش به تن داشت. جی‌جی حدید در این مراسم با لباس آبی از لویی ویتان حضور پیدا کرد که طراحی پیچیده‌ای داشت. لباس این مدل جوان ترکیبی از یک کت بلند و شلوار و یک دامن پلیسه بود. خواهرش بلا حدید هم با یک لباس مشکی، موهای فر و آرایش نود به این مراسم آمد. بـی‌بـی رکســا خواننـده‌ آمریکایـی، دیگــر مهمــان این مراســم بود. او یک لبــاس کوتـاه زنانـه مشکــی به تـن داشـت. منتقدان درباره‌ اضافه وزن بی‌بی از او نقدهایی کرده‌اند و او در جواب به آن‌ها گفت: «من وزن اضافـه کرده‌ام، با ایـن موضوع کنار بیایید.» بازیگر ۲۲ ساله‌ آمریکایی لی‌لی راینهارت دیگر مهمان خوش‌پوش این مراسم بود. لی‌لی یک کت ساده کوتاه و بسیار شیک به تن داشت.
هنرمندان مشهور زیادی مانند تیلور هیل، باربارا پالوین، شایلین وودلی، سیارا، مارتا هانت، لی‌لی‌ آلدریج، دوتزن کروس، السا هاسک و… به مراسم امسال دعوت شده بودند.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید