ماه سپتامبـــر یکی از پرکارتریــن و پردرآمدتریــن مــاه‌هــا برای مدل‌هــاست و می‌تــوان آن را مــاه فشن بهــاری-تابستانی نامید. امسال سپتامبــر پر از حاشیه‌های بامزه، اتفاقات جذاب و البته لباس‌های زیبا بود. در این ماه ۴ هفته فشن (خانم‌ها) به ترتیب زیر برگزار شد:
New York Fashion Week, London Fashion Week, Milan Fashion Week, Paris Fashion Week

هفته‌های مد، پیش نمایشی از مد و ترندهای ۶ ماه آینده هستند. آنچه در سپتامبر در هفته‌های مد به نمایش درمی‌آیند، Spring & Summer Collections یا کالکشن‌های بهار و تابستان سال آینده خواهند بود. با این وجود شما در سپتامبر فقط لباس بهاری و تابستانی نمی‌بینید؛ بلکه ممکن است In-Season Collections‌ یا کالکشن‌های فصل جاری را هم ببینید. چون برخی مشتری‌ها می‌خواهند چیزی را که می‌بینند بلافاصله بخرند. پس دیدن لباس‌های زمستانی نباید شما را متعجب کند. در شروع اشاره کردیم که این فشن‌شو‌ها مخصوص خانم‌هاست، اما مرزبندی‌های سنتی کم‌رنگ‌تر شده‌اند و شما شاهد لباس‌های مردانه یا حتی بدون جنسیت نیز هستید. اما در حالت کلی کالکشن‌های مختص لباس مردانه و اوت‌کوتور در ماه ژانویه به نمایش درمی‌آیند.

در طول برگزاری هفته‌های مد خطوط هوایی که به کشورهای مقصد می‌روند، خودشان یک فشن شو زنده هستند. سوپر مدل‌ها بعد از هفته مد نیویورک وسایل‌شان را جمع می‌کنند و از آمریکا به اروپا پرواز می‌کنند تا یک ماه سخت، پر استرس و پرکار را پشت سر بگذارند. Nina Agdal سوپر مدل ۲۶ ساله و مدل ویکتوریا سکرت از جمله اولین کسانی بود که امسال در اینستگرامش درباره تاثیر منفی رویدادهایی اینچنین روی سلامت روانش صحبت کرد و درد و دلش باز شد. او از یک شب قبل از شروع هفته فشن نیویورک به خاطر استرس زیاد دچار حمله عصبی شد. البته باید این پرکار بودن را مساوی درآمد بالای مدل‌ها در این رویدادها هم دانست. بیشتر مدل‌ها در این چند هفته برای چندین برند مختلف کت‌واک‌ می‌کنند.

نگاهی به ۱۰ فشن شو برتر بهار – تابستان ۲۰۲۰
مجله ووگ مسئول پوشش آخرین کالکشن‌های طراحان مد است. ده کالکشن بهاری-تابستانی برتر امسال به انتخاب مجله ووگ Gucci، Chanel، Saint Laurent، Prada، Louis Vuitton، Burberry، Christian Dior، Balenciaga، Celine و Versace بودند.

Gucci

صحنه فشن‌شو Gucci ساده و سفید بود و در ابتدا چند مدل با لباس‌هایی ساده و سفید که شبیه به لباس‌های دیوانه‌خانه بود وارد فضا شدند. همزمان موزیکی با این مضمون که (نمی‌دانم نرمال بودن چه شکلی است؟) پخش شد. بعد جملات تاکیدی پخش شدند؛ جملاتی مانند: (من خودم را با خودم مقایسه می‌کنم، من خودم را با مدل‌های دیگر مقایسه نمی‌کنم). Alessandro Michele طراح گوچی از تاثیرگذارترین طراحان معاصر است و این برتری نتیجه‌ خلاقیت‌های اوست.

Chanel

Chanel فضایی شبیه پشت‌بام یک خانه قدیمی را بازسازی کرده بود. این برند همیشه یکی از بهترین طراحی‌های صحنه را دارد. لباس‌های این برند هم همان روح کلاسیک‌شان را حفظ کرده بودند؛ اما با اضافه کردن چیزهایی مثل شورت‌های کوتاه شیطنت و سرحال بودن این برند را یادآوری می‌کردند.

Saint Laurent

برنـد Saint Laurent زیر بـرج ایفــل را مناسب دید و یک نمـایش بی‌نظیر و چشم‌گیر در فضای باز تدارک دید. رنگ بیشتر لباس‌های این برند مشکی بودند و به جزئیات آن‌ها دقت بسیاری شده بود. لباس‌هــای ایـن کالکشن حس ثــروت، لطافـت و راحتــی را تداعـی می‌کردنـد.

Prada

Prada طرح‌هایش را در سالنی که کف آن کاشی‌های بزرگ رنگی و ستون‌های طلایی داشت به نمایش گذاشت. راز موفقیت Prada در توجه به جزئیات نهفته است. رنگ لباس‌ها و اکسسوری‌های مدل‌ها با فضای نمایش همخوانی خوبی داشت و بعضاً جزئیات طلایی و نارنجی رنگ در لباس مدل‌ها دیده می‌شد.

Burberry

برنــد بریتــانیایـــی Burberry از زمانــی که با طــراح ایتالیــایــی Riccardo Tisci همکــاری می‌کند، دوست داشتنی‌تر شده؛‌ زیرا ریشه‌هــای ویکتوریایــی‌اش با طــــرح‌هـــای جهانـــی گــــره خــورده‌اند. (بــرای مثــال:‌ ترکیب کلاه بیس‌بال و ویکتـــوریایــــی) کالکشن بهـــاری-تابستانه ایــن برند مجمــوعه‌ای از لباس‌هـــای رسمـــی و غیـــــر رسمـــی با پالـــت رنگــی خاکستری، خاکی و سفید بــودنــد. مــدل‌هـــا در فضـــایــی با
کف‌پــوش چوبـــی و دورتـــا دور بلندگویی‌هایی سفید رنگ قدم می‌زدنــد.

Louis Vuitton

کالکشن‌های Louis Vuitton همیشه عمیق، هنری و چند سال جلوتر از دوران خود هستند. امسال لباس‌های این برند پیوند استثنایی، باورنکردنی و هوشمندانه‌ای با استایل‌های دهه ۷۰ خورده بودند و آن‌ها را کاملاً به روز کردند. این برند موزه لوور را برای برگزاری مراسمش انتخاب کرد.

Dior

Dior نمایشش را در فضایی شبیه به جنگل بازسازی کرد. علت این کار حمایت از فعالیت‌های زیست محیطی، مبارزه با پلاستیک و احترام به طبیعت است. لباس‌های این کالکشن دیور کاملاً کلاسیک با گلدوزی، لایه‌دوزی و پارچه‌های توری بودند. آرایش مدل‌ها به سبک فرانسوی و بسیار کم بود و همه چیز را طبیعی نگه داشته بودند.

Versace

تصاویــر زیادی از فشن شو Versace در فضــای مجــازی پخش شدند و علت هم حضور جنیفر لوپز در نمایش بود که در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم. الگوی جنگلی و برگ‌های سبز روی دیوارهای سالن دیده می‌شدند. بخشی از لباس‌هــای ایـن کالکشــن یکدست سیاه بودند و باقــی آن‌ها هم از لباس جنیفر الهام گرفته شده بودند.
جالب است که ورساچه برای فشن شو مردانه خود از فضایی صورتــی، یک فــراری مشکــی با تزئینات گل‌هــای صورتــی و مدل‌های خانم استفــاده کرد؛ به نظر می‌آید این برنــد سعی دارد که شکاف جنسیتی را در محصولاتش کم کند.

Celine

فضای فشن شو Celine کاملاً ساده بود؛ اما مجموعه لباس‌های آن قوی طراحی شده بودند. این برند هم یکی از برندهایی بود که سبک‌هــای دهـه ۶۰ و ۷۰ را زنــده کرده بود. ایــن برند سعــی داشت تصویری باهوش و بدون آرایش از زنان پاریسی ارائه دهد.

Balenciaga

کالکشن بهـــاری برند Balenciaga از لباس زنان سیاستمدار، یونیفورم‌های اداری و لباس های رسمی الهام گرفته شده بود؛ به همین دلیـل شایـد کمـی مردانه و خشک به نظر می‌رسید. فضای نمــایـش یک دست آبـــی و شبیــه بـه فضاهای سیاســی و اداری بود.

ترندهای بهار و تابستان ۲۰۲۰
شاید شما زیاد اهل برنامه‌ریزی برای مد نباشید، اما دانستن ترندهای سال همیشه برای همه جذاب است. ترندهای بهار و تابستان ۲۰۲۰ که می‌توان آن‌ها را از فشن‌شوهای امسال حدس زد شامل: شلوارهای جین، پارچه‌های نارنجی و قهوه‌ای و سبز رنگ، لباس‌هایی با یقه دیسکو (یقه‌های بزرگ مردانه دهه ۷۰)، لباس‌های قلاب‌بافی شده، شورت‌های خیلی کوتاه (با جوراب شلواری یا بدون آن)، رنگ‌های فلورسنت، شلوارهای برمودا با کت، پوشیدن سوتین با دامن، پارچه‌هایی با طرح و رنگ‌های دهه ۷۰، پارچه‌های پردار، طرح‌های راه‌راه، طرح‌هایی از پوست حیوانات، پوشیدن جلیقه برای خانم‌ها، کمربندهایی از جنس طناب، چرم بهاری نازک و پارچه‌های خال‌خالی هستند. ماندگاری این ترندها به سلیقه‌ بازار بستگی دارد. وقتی کتونی‌های زشت و بزرگ به بازار آمدند هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که تا این حد مورد پسند و ماندگار شوند. به همین دلیل فشن همیشه مخاطبان را سورپرایز می‌کند.

ارتباط سرویس تصویری گوگل و لباس جنیفر لوپز
پر سر و صداترین داستان امسال، مربوط به جنیفر لوپز و لباس سبز رنگ معروفش از برند ورساچه بود. جنیفر در سال ۲۰۰۰ برای مراسم گرمی یک لباس حریر ابریشمی نیمه برهنه از برند ورساچه با طرح برگ به تن کرد. چند روز بعد Jennifer Lopezs green (jungle) dress به یکی از پر جست‌وجوترین عبارات در گوگل تبدیل شد. در همین حین ایده‌ ایجاد موتور جست‌و‌جوی تصویری گوگل به ذهن مسئولان این شرکت رسید و یک سال بعد این موتور جست‌و‌جو متولد شد. داستان این لباس زیبا تمام نشد. امسال در هفته مد میلان، جنیفر لوپز با نسخه‌ جدیدی از این لباس به Runway برند ورساچه پا گذاشت و دوباره سر و صدای زیادی به پا کرد و نشان داد که بعد از ۲۰ سال هنوز هم می‌تواند مثل زمرد بدرخشد. Donatella Versace در این نمایش از دستیار صوتی گوگل خواست که لباس جنگلی واقعی را به او نشان دهد و بعد همه حضار بلند شدند و جنیفر لوپز در حالی که لباسش را در هوا تکان می‌داد وارد صحنه شد. این لباس زیبا با کفشی که از طرح لباس الهام گرفته شده بود، تکمیل شده بود. همانطور که گفتیم بیشتر لباس‌های این کالکشن‌ از طرح‌ پارچه‌ همین لباس معروف الهام گرفته شده بودند.

جی‌جی حدید فرشته نجات Chanel
همانطور که گفتیم فشن شو بهاری شنل در فضایی مانند پشت بام اجرا شد. شو در حال اجرا بود که ناگهان یوتیوبر و کمدین فرانسوی Marie Benoliel تصمیم گرفت بدون هماهنگی روی صحنه بپرد و بین مدل‌ها راه برود. این کار او تماشاچی‌ها را بسیار خنداند، اما ناگهان جی‌جی حدید جلوی او را گرفت و مری را به سمت خروجی هدایت کرد. گویا فرانسوی‌ها این کار را خنده‌دار و بامزه دانسته‌اند، اما آمریکایی‌ها آن را زیاد نپسندیدند. مری ادعا می‌کند که برخورد جی‌جی با او غیرمودبانه بوده و نباید او را از صحنه بیرون می‌کرد. حضور در فشن‌شوی Chanel یکی از آرزوهای هر مدلی است و هیچ مدلی دوست ندارد این شو را به خاطر یک مزاحم از دست بدهد. Nina Dobrev هنرپیشه بلغاری-کانادایی با الهام از این صحنه، برای هالویین با یکی از دوستانش لباسی مانند مری و جی‌جی پوشیدند.

نمایش موزیکال ریحانا برای Savage X Fenty
برند لباس زیر ریحانا، Savage X Fenty یک نمایش بدیع و فوق‌العاده به مناسبت هفته فشن برگزار کرد. در این نمایش مدل‌هایی از نژادها و سایزهای مختلف روی صحنه رفتند. چند سالی است که برندها به واقعیت نزدیک‌تر شده‌اند و از مدل‌های سایز بزرگ استفاده می‌کنند تا نشان دهند که فشن فقط برای افراد قدبلند و لاغر اندام نیست، اما Savage X Fenty این کار را زیباتر از بقیه انجام داد. این فشن شو، بیشتر شبیه یک کنسرت جذاب بود و مدل‌ها روی صحنه رقصیدند.
بیشتر مدل‌های کالکشن جدید ساده، اما در عین حال بسیار تاثیرگذار بودند؛ در عوض طراحان با اضافه کردن اکسسوری‌ها مدل‌ها را جذاب‌تر کرده بودند. لحظه ورود و خروج Gigi Hadid و Bella Hadid و لباس‌هایی که این دو خواهر به تن کرده بودند در این نمایش بسیار تاثیرگذار بود. این نمایش به صورت انحصاری از Amazon Prime Video پخش شد.

طرح‌های فضایی برند Chromat
برنــد Chromat حـدود ۱۰ ســال است که در حوزه لباس‌های زیر زنانه فعالیت می‌کند. فشن شو این برند با صدای سیگنال‌های فضایی شروع شد. گوینده از تماشاچیان خواست تا سرجای خودشان بنشینند و از پرواز لذت ببرند؛ چون لباس‌های کالکشن ۲۰۲۰ و نحوه برگزاری این فشن شو از ناسا الهام گرفته شده بودند. فـرم‌های فضایی دور لباس مـدل‌هـا وجـود داشتنـد. ترکیب رنگ‌های نئون با سرمـه‌ای (رنگـی مشابه لوگوی ناسا) تا به حال به ایـن زیبایـی کنار هم چیده نشده بودند. بعضـی مدل‌هـا با کفش‌های ورزشـی، برخی با کفش‌های لژدار و برخی با کفش‌های پاشنه‌بلند روی صحنه آمدند. سال گذشته این برند از مدل‌هایی با معلــولیت جسمــی استفــاده کــرد، امــا هیــچ کســی انتظــار نداشت کـه امســال مـدل باردار و حتی مـدل مبتلا به سرطــان سینه روی صحنـه ببیند.
نکته جالب دیگر در ایــن نمــایش، حضــور مــادر و کودک با مایــوهای ست شده بود. صنعت فشــن تمام تلاشش را برای نوآوری انجام می‌دهد و وقتی که فکر می‌کنید ایده‌ها به پایان رسیــده‌اند، کارت آس خــود را رو می‌کنـد.

Serena Williams از زمین تنیس به فشن‌شو
سرنا ویلیامز،‌ تنیسور معروف شانس خودش را در سالن‌های مد امتحان می‌کند. او در هفته‌ مد نیویورک برند جدیدش را رونمایی کرد. طراح لباس‌های برند سرنا درباره این برند گفت: «این کالکشن برای زنانی است که مرزها را می‌شکنند و شجاع هستند. زنانی مانند مادر سرنا که منبع الهام او هستند و ترس را به شجاعت تبدیل می‌کنند.» طراحی این مجموعه بر عهده ELLE.COM بوده. این مجموعه از مدل‌های خیابانی ۱۹۹۰ میلادی الهام گرفته شده و با دیدی متفاوت، امروزی شده است. مدل‌های این فشن شو نیز زنان درشت اندام بودند تا به همه زنان القا کنند که فارغ از سایزشان زیبا هستند و خودشان را باور کنند و اعتماد به نفس‌شان بیشتر شود. در واقع سرنا می‌خواهد بگوید که هر زنی می‌تواند لباسی را ببیند و با خودش بگوید این به من هم می‌آید و می‌تواند حس خوبی به من القا کند. پالت رنگ‌های این کالکشن شامل کرم و خاکی، نئون و طرح پلنگی می‌شود. طیف قیمتی لباس‌های این برند بین ۳۵ تا ۲۵۰ دلار است و در حال حاضر نیز از سایت سرنا قابل خریدند.

تماشای فشن شوهای امسال در یوتیوب
اگر به فشن علاقه دارید و یا دوست دارید کمی الهام بگیرید، می‌توانید فشن شوهای بهار و تابستان ۲۰۲۰ برندها و طراحان  لیست زیر را در یوتیوب تماشا کنید. سعی کنید جزئیات را با دقت ببینید. فشن چیزی جز توجه به جزئیات و معنادار کردن آن‌ها نیست. بعد از اسم برند یا طراح عبارت 2020 fashion show را تایپ کنید.
Fendi, MiuMiu, Moschino, Loewe, Marc Jacobs, Caroline Herrera, Brandon Maxwell, Balmain, Valentino, Givenchy, Elie Saab, Ralph & Russo, Rochas, Alexander McQueen, Isabel Marant, Mugler, Zac Posen, Jeremy Scott, Laquan Smith, Tom Ford, Coach, Kiko Kostasinov, Maddy Bovan, Marni, Marine Serre, ‌Margiela, ‌Dries Van Noten, Y/Project, Rick Owens, Issey Miyake, Thom Browne و …

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید