ترندهای بهار و تابستان 2021

کت‌واک‌های معروف دنیای مد در سال 2021 به صورت دیجیتال و یا حضوری با تعداد محدودی شرکت کننده و اقدامات اصولی برای رعایت فاصله اجتماعی، بسیار چشمگیر برگزار شدند. در کنار لذت آغاز یک بهار جدید و شرایط دورکاری از منزل، اصل کلیدی راحتی در شکل‌گیری ترندهای بهار و تابستان 2021 تاثیرگذار بوده است.
امسال تابستان آیتم‌ها و اکسسوری‌های رنگارنگ و برجسته قابل توجه دنیای مد هستند. همانطور که اشاره شد، طراحی‌ها بر اساس شرایط موجود می‌باشند و فاکتور راحتی در راس این کلکسیون‌ها در نظر گرفته شده است. فشن ویک‌های بهار و تابستان 2021 که چه به صورت فیزیکی و چه دیجیتال برگزار شدند، بیشتر پیرامون مواردی ضروری که راه حلی برای وضعیت فعلی پاندمی و شرایطی که در جهان حاکم است، ارائه می‌داد و عناصر پایه‌ای را مورد توجه قرار داد. مواردی طراحی شده که برای شرایط انسانی مناسب‌تر است و از زرق و برق و اغراق پرهیز شده است. حال و هوای سال‌های 1970 و 1990 میلادی در این طراحی‌ها حاکم است.

در واقع ترندهای بهار و تابستان 2021 انعکاسی از تاثیر پاندمی در ذهن خلاق طراحان مد و فشن است. عادات و رفتارهای خرید و سبک پوشش افراد در این دوران تغییر کرده و مطابق با زمان‌های زیادی که در خانه می‌گذرانیم و حالت روحی که در این دوران داریم، طراحی شده است. البته با وجود آرامشی که در دوران پاندمی در دنیای مد حاکم است، از طراحی‌های شیک و جسورانه نیز رونمایی می‌شود.
در بهار و تابستان 2021 ترنچ کُت‌ها، کت‌های بلیزر بزرگ و گشاد، ماسک‌های شیک و آیتم‌های پُرادعا در دنیای مد حاکم است. همچنین سفری به گذشته داشته و برخی از طراحی‌های تاثیرگذار دهه‌های قبل دوباره نمایان شده‌اند و نقش بزرگی ایفا خواهند کرد. البته ناگفته نماند که دامن‌های کوتاه، لباس‌های ترنسپرنت و دکلته‌ها هم از ترندهای تابستان 2021 هستند.
عشق، حس ماجراجویی و انرژی که رنگ قرمز منعکس می‌کند، همیشه تأثیر فوق‌العاده جذابی بر روی افراد داشته است. یکی از ویژه‌ترین ترجیحات افرادی که با وجود همه چیز امید را از دست نمی‌دهند، حس آزادی و زندگی را دوست دارند و از پوشیدن لباس‌های زیبا لذت می‌برند، رنگ قرمز خواهد بود. به ویژه هنگامی که از سر تا پا رنگ از قرمز استفاده می‌شود، بیشترین تاثیر را دارد. تُن‌های مختلف قرمز در کلکسیون های بهار و تابستان 2021 در برندهایی نظیر Valentino ، Emilia Wickstead، Fendi، Hermès Balenciaga، Givenchy، Sacai و Chanel موجود است.

همچنین در حالی که از طرفی طراحی‌های نوآورانه و جسورانه باعث احساس بهتری در ما می‌شوند؛ با توجه به شرایط قرنطینه و وقت گذراندن در منزل لباس‌های اسپرت در فصل بهار و تابستان 2021 از اهمیت بیشتری برخوردارند.
پالت رنگارنگ تابستان: موسسه بین المللی رنگ Pantone Color Institute بر طیف متنوع و وسیعی از رنگ‌ها که باعث ایجاد خلاقیت و الهام در فصل بهار و تابستان 2021 می‌شود، اشاره دارد. داشتن آزادی انتخابی که طیف وسیع رنگ‌های فصل، برایمان ممکن می‌سازد، با تنوع سبک زندگی انعطاف‌پذیر مخاطبان در شرایط موجود مطابقت دارد. نمودار رنگی بهار و تابستان 2021، که از طبیعت الهام گرفته است، حالت روحی مخاطب را با آرامش و راحتی ترکیب می‌کند. بهار و تابستان 2021 از زرد و نارنجی و قرمز گرفته تا آبی، صورتی، خردلی و سبز یک پالت شاد و روشن می‌سازد و شامل رنگ‌های چشم‌نوازی است. از طرفی تُن‌های پاستلی تمام رنگ‌ها با ظرافت خاصی کنار هم قرار دارند و رنگ‌های پاستلی ملایم نیز ترند شده‌اند. این رنگ‌ها گزینه مناسبی برای بهار و تابستان هستند و با طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مختلف پوست همخوانی دارند.
رنگ‌های کلاسیک بدون ریسک: رنگ‌های خنثی که از پس فصول مختلف عبور کرده و بی‌زمان هستند، بخش کلاسیکی در میان ترندهای فصل تشکیل می‌دهند. رنگ‌های کلاسیک مهم این فصل که شامل رنگ‌های شنی، خاکستری و کرم هستند، برای سبک الگانت شیک و مدرن ایده آل می‌باشند.

پیراهن‌های رنگارنگ روزمره، پیراهن‌های دکمه‌دار، کت‌های اُورسایز، کت‌های کلاسیک، ترنچ کت‌ها، بافت‌های نازکی که روی بدن می‌نشیند، کت‌های بهاری، لباس‌های ورزشی شیک، دامن‌های نیمه کوتاه، شلوار ساده، چرم نازک و جین‌ها در ترندهای فصل نقش مهمی را ایفا می‌کنند. دانتل و گیپور دوباره بازگشته‌اند و کارهای دستی ظریف نیز در طراحی‌ها موجود است. لباس‌های دهه چهل و آستین‌های پفی دهه نود میلادی نیز نقشی مهم و تعیین کننده خواهند داشت. در مجموعه‌های بهار و تابستان 2021، تورهای رنگارنگ مختلف در لباس‌های شفاف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین طرح‌های گلدار و پارچه‌های چهارخانه با بافت مشخص نیز جلب توجه می‌کنند.

کت‌های اُورسایز
کت‌های اُورسایز که به کت‌های (Boy Friend) معروف هستند، در انواع مختلف از دهه هشتاد میلادی برگشته و دوباره ترند شده‌اند. این کت‌ها با توجه به اِپُل‌هایی که دارند، پاها را بلندتر نشان می‌دهند و با شلوار ساده لوله‌ای و یا شلوارک چرم کوتاه مناسب خواهند بود. برای ایجاد سبکی فوق‌العاده مدرن، رنگ‌های آبی پودری، ذغالی و رنگ‌های خنثی متناسب این ترند هستند.

کُت‌های گلدار: این کت‌های زیبا با طرح‌های ترکیبی در فصل بهار کاربرد زیادی دارند. هنگام پایین آمدن دمای هوا نزدیک غروب و در ساعات شب این کت‌های گلدوزی شده شما را گرم می‌کنند. این سبکی ساده است و برای هر نوع فرم بدنی فوق‌العاده به نظر می‌رسد.
چکمه های سفید روی زانو: چکمه‌های سفید روی زانو گزینه‌ای کلاسیک هستند که از رقصنده‌های دهه شصت میلادی الهام گرفته شده‌اند. می‌توان آن را با یک پیراهن کوتاه و یا دامن کوتاه طرح‌دار یا حتی یک شلوار استرچ پوشید. همچنین می‌توان با ایجاد سبکی راحت از این چکمه‌های سفید استفاده کرد.
سبک مونوکروم مجیک: ترکیب سیاه و سفید به شکل‌های مختلف از جمله طرح شطرنجی، ترند جدیدی است که در بسیاری از کلکسیون‌ها از Chanel گرفته تا Dolce & Gabbana دیده می‌شود. در حالی که برخی برندها از برش‌ها و خطوط مشخص‌تری استفاده کرده‌اند، برخی نیز حال و هوای رمانتیک‌تری برای این ترند در نظر گرفته‌اند.
پیراهن‌های پولکی براق: پیراهن‌های براق و پُر زرق و برق که بیشتر مناسب استفاده در دیسکو هستند، جزو ترندهای تابستان 2021 جای دارند. درخشش چشمگیر این پیراهن‌ها، در طراحی زره‌ای Burberry که یادآور روح شوالیه‌ای است و کت و شلوارهای پر زرق و برق Louis Vuitton به چشم می‌خورد و نشانگر وجود این آیتم در میان ترندهای بهار و تابستان 2021 است.

استفاده از بند در طراحی‌ها: بندهایی که در طراحی‌های مختلف به کار می‌روند حال و هوایی از سبک رترو دارند. بندهایی که در لباس
Bella Hadid از طراحی‌های Nensi Dojaka موجود است، نماد واضحی از این ترند است. این گزینه که انواع مختلفی را شامل می‌شود همان قدر که ظرافت خاصی به سبک شما می‌دهد، برجسته و پُرادعا هم هست. این بندها در قسمت‌های مختلف لباس‌های ترند امسال دیده می‌شوند. در میان طراحی‌های برندهایی مثل Stella Jean، Altuzarra، Christopher Esber نیز جای دارند.
نسل جدید نیم تنه: نیم تنه‌ها نیز امسال تابستان ترند هستند. این گزینه را می‌توان با دامن‌های بلند و یا شلوارک فاق بلند، شلوارهای پاچه گشاد و یا پیراهن‌های ترنسپرنت استفاده کرد.

شلوارهای گشاد: شلوارهای بهار و تابستان 2021 خیلی راحت و آزادتر از قبل به نظر می‌رسند. در حالی که خطوط کلاسیک کت و شلوارهای برندهایی نظیر Tom Ford، Max Mara و Fendi از ظاهر همیشگی خود فاصله گرفته و قالبی گشاد پیدا کرده‌اند، شلوارهای گشاد و بی‌چهارچوب Louis Vuitton هم ترند شده‌اند.
طرح‌های تور ماهیگیری: دیزاین پیراهن‌هایی که شبیه تورهای ماهیگیری هستند در بین ترندهای بهار و تابستان 2021 موجود هستند و روی بدن و لباس‌ها را می‌پوشانند. این ترند با اشکال متنوع در کلکسیون‌های مختلف از برندهای متفاوت تفسیر جدیدی به سبک تابستان امسال می‌دهند. این طراحی‌ها در کلکسیون‌های برندهایی نظیر Balenciaga، Hermes و Rick Owens به چشم می‌خورند.

آستین‌های پُفی: آستین‌های پفی همچنان از سال گذشته تا به حال یکی از ترندهای محبوب فصل به شمار می‌روند که از دهه‌های قبل بازگشته‌اند. انتخاب مناسبی برای افرادی است که سرشانه افتاده دارند. می‌توان آن را با یقه‌های مدل باز پوشید. اما اگر بالا‌تنه‌ تان حجم بزرگ‌تری دارد این مدل را با یقه‌های بسته انتخاب کنید.
اکسسوری‌ها: دمپایی‌های خانگی، دستمال‌های سر، کیف‌های خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک، چکمه‌های بلند سفید، آیتم‌های زرد و آبی و زنجیری از مواردی هستند که در این فصول به چشم می‌خورند.
ماسک‌ها: در این دوران می‌بایست به سلامتی‌مان اهمیت داده و برای مراقبت از خود از ماسک استفاده کنیم. ماسک سیاه گزینه خوبی برای هر سبک و هر تیپ لباسی است. با هر گزینه‌ای هماهنگی دارد و قابل استفاده و کاربردی می‌باشد. برای تنفسِ راحت‌تر می‌توانید از پارچه ابریشمی برای ماسک استفاده کنید. همچنین برای تنوع می‌توان طرح‌های متفاوتی را از سبک آکاردئونی گرفته تا شکل سنتی، انتخاب کرد و امنیت را در دوران پاندمی فراهم کنیم.

دستمال‌های سر: با الهام از دهه‌های پنجاه و شصت میلادی، روند شیک مد دستمال‌های سروگردن به طرز چشمگیری در حال بازگشت است. این دستمال‌ها از موها محافظت می‌کند و اگر اغراق‌آمیز نباشد، جلوه زیبایی به سبک شما می‌بخشد. می‌توان یک طرح ابریشمی با موتیف‌های گل یا طرح‌های ترکیبی انتخاب کرد و یا آن را با رنگ‌های برجسته و طرح حروف بزرگ ساده استفاده کرد. می‌توان با گره‌ای گشاد در زیر چانه استفاده کرد و یا آن را از پشت سر خود آویزان نمود. یا اینکه می‌توان آن را دور گردن پیچید و یا از کیف خود آویخت. این گزینه کلاسیک در میان ترندهای تابستان 2021 جایگاه خاصی دارد.
کیف‌های کرم و زرد: در این فصل کیف‌های زردرنگ فراگیر شده‌اند. با این نوع کیف می‌توان به تیپ ساده خود رنگی افزود. اگر با یک رنگ مناسب دیگر ترکیب شود، تصویری جذاب از شما انعکاس خواهد داد.
استفاده از رنگ شتری و زرد: این رنگ‌ها روندی است که از دهه هفتاد میلادی اقتباس شده است. ترکیب این رنگ‌ها حس عمیقی به سبک شما می‌بخشد. تصویری جذاب می‌سازد که شما را متفاوت نشان می‌دهد.
اکسسوری‌های آبی: برای برجسته‌تر شدن سبک‌تان یک رنگ آبی به تیپ تک رنگ خود اضافه کنید. این زیبایی نامحدودی به همراه دارد که می‌توانید در تمام فصل از آن استفاده کنید. از کیف دستی آبی مدل تخم مرغی Dior گرفته تا کلاه شیک Marine Serre، می‌توان همه را به کار برد. همچنین می‌توان رنگ‌های سیاه یا خاکستری را برای ترکیب با آن استفاده کرد. رنگ آبی روشن در میان سیاه و خاکستری خودنمایی خواهد کرد. از اکسسوری‌های مختلف استفاده کنید و سبکی جدید به وجود آورید.

ترند جین 2021: جین‌ها گزینه‌های کلاسیکی هستند که در هر فصل قابل استفاده می‌باشند و انتخاب مناسبی برای سبک راحت و شیک به شمار می‌روند. نه به اندازه لباس‌های ورزشی، راحت و نه به اندازه لباس‌هایی با برش‌های پُر ادعا، رسمی هستند. شلوار جین که آیتمی بی‌زمان است، مثل آیتم‌های دیگر کلکسیون‌های مد و فشن این دوران، از ترندهای گذشته الهام گرفته است.
• جین‌های کلاسیک با برش‌های ساده و صاف که می‌توان با ترند bootcut دهه نود میلادی استفاده کرد. این نوع جین به راحتی ست می‌شود و با کفش‌های مختلف قابل استفاده است.
• جین پاچه اسپانیایی یا همان جین‌های دم پاگشاد که از ترند دهه هفتاد میلادی به زمان حال برگشته است، یکی دیگر از ترندهای جین 2021 است.
• جین‌هایی که لبه‌های بدون دوخت دارند. پاچه‌های ریش‌ریش شده، بدون دوخت و یا مدل پاره از قدیم جزو جین‌های پرطرفدار بودند. سبک کوچه خیابانی که حال و هوایی جوانانه می‌بخشند و نوع بدون دوخت لبه ترند شده است.
• جین‌های پیله‌دار فاق بلند که به mom jean معروف هستند، از سال‌های هشتاد برگرفته شده‌اند و در این فصل رنگ آبی یخی آن بیشتر ترجیح داده می‌شود.
ترند کفش در بهار و تابستان 2021: کفش‌های مدل بابت که کمی متفاوت از همیشه هستند و خاصیت انعطاف‌پذیری بیشتری دارند، صندل‌های راحت اسپرت و یا لژدار، کتانی‌های اسنیکر، کفش‌های پاشنه نازک و کوتاه که از چندین بند تشکیل شده‌اند و کفش‌هایی که در آن‌ها از زنجیر استفاده شده است، گزینه‌های جالبی از ترند بهار و تابستان 2021 هستند.
همانطور که گفتیم با توجه به شرایط پاندمی و تغییراتی که در سبک زندگی افراد اتفاق افتاد، فاکتور راحتی از اصول اصلی ترندهای بهار و تابستان 2021 است. اما در این میان پیراهن‌های پُرزرق و برق و یا رنگارنگ رمانتیک و دیگر آیتم‌هایی که در بالا اشاره کردیم، نویدبخش روبراه شدن این شرایط می‌باشد.
منابع: thetrendspotter.net، vogue.com، lofficielusa.com، elle.com، marieclaire.com

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید