عشق چگونه روی مردان و زنان تاثیر میگذارد

تاثیر عشق بر مغز و اینکه عشق روی مغز ما تأثیر می گذارد را نمی توان انکار کرد! خب، وقتی صحبت از عشق می شود، احتمالا «قلب» اولین عضوی است که به ذهن انسان خطور می کند. حق دارید! عباراتی مانند «تو در قلب من هستی» یا «تو قلب من را شکستی» باعث شده تا فقط تاثیر عشق بر قلب را باور کنیم. با این حال وقتی عاشق می شوید، این «مغز» است که باید از آن تشکر کنید!

تاثیر عشق بر مغز یعنی چه؟ تغییرات مغزی ناشی از عشق، بر خلق و خو و رفتار شما تأثیر می‌ گذارد و احساسات جدید را به وجود می‌ آورد. وقتی عاشق هستیم، دقیقا چه اتفاقی برای مغز می‌ افتد؟ وقتی عاشق کسی می شویم، اولین چیزی که متوجه می‌ شویم این است که چقدر حس خوبی دارد. این به این دلیل است که مغز، انتقال دهنده های عصبی احساس خوب را آزاد می‌کند که خلق و خوی ما را تقویت می کند.

تاثیر عشق بر مغز

وقتی عشق را پیدا می کنیم، مانند آتش بازی بیولوژیکی است! تاثیر عشق بر مغز این است که سطح آدرنالین افزایش می یابد، مویرگ های گونه ها زیاد می شود و ما را برافروخته می کند! ضربان قلب بالا می رود، سطح «اکسی توسین» (به اصطلاح هورمون عشق) درحال افزایش است که باعث می شود احساس ارتباط داشته باشیم. سطح هورمون و «نوراپی نفرین» پیام رسان عصبی ما در حال افزایش است که باعث می شود متوجه گذشت زمان نشویم.

در عین حال سطح سروتونین ما، هورمونی کلیدی در تنظیم اشتها و افکار مزاحم مضطرب، پایین می آید. بنابراین وقتی عاشق هستیم، ممکن است متوجه شویم که به طور نامنظم غذا می خوریم یا روی جزئیات کوچک تمرکز می کنیم، نگران ارسال یا تماس تلفنی هستیم و این ها را بارها و بارها در ذهنمان تکرار می کنیم.

تاثیر عشق بر انسان

هیجان و سرخوشی که هنگام وقت گذراندن با شخصی که دوستش دارید یا دیدن او در اتاق یا شنیدن نام او را می توانید احساس می کنید؟ این اثر کاملا طبیعی عاشق شدن را می توانید به «دوپامین» ربط دهید. در واقع هورمون عشق دوپامین است.

سپس زمانی که احساس عمیقی از آرامش و رضایت را با شریک زندگی خود شروع می کنیم، نواحی از مغز فعال می شوند که نه تنها احساسات اولیه، بلکه عملکردهای پیچیده تری را نیز تحریک می کنند. این می تواند به چندین نتیجه مثبت منجر شود؛ مانند سرکوب درد، دلسوزی بیشتر، حافظه بهتر و خلاقیت بیشتر. عشق واقعی مانند یک ابرقدرت است که باعث رشد مغز می شود و تاثیر عشق بر مغز این است!

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید