برند مازراتی؛ تولید کننده خودروهایی سریع، سبک و زیبا

مازراتی یک برند ایتالیایی تولید کننده خودروهای لوکس و اسپرت است که در اول دسامبر ۱۹۱۴ توسط برادران مازراتی در شهر بولونیا تاسیس شد. مازراتی به طراحی زیبا، کیفیت بالا و عملکرد فوق‌العاده خودروهای خود شهرت دارد. برند مازراتی از سال ۲۰۲۱ به یکی از زیرمجموعه‌ای شرکت استلانتیس تبدیل شده است و دفتر مرکزی این کارخانه در شهر مودنا در ایتالیا قرار دارد. این شرکت همچنین صاحب برندهایی مثل جیپ، دوج، فیات، سیتروئن، پژو و آلفارومئو است.

محصولات مزراتی همچنین در رقابت‌های موتورسواری و فرمول یک موفقیت‌های بسیاری کسب کرده‌اند. مازراتی یکی از نمادهای فرهنگی و هنری ایتالیا به شمار می‌آید و بسیاری از سلبریتی‌ها، سیاستمداران و افراد مشهور از خودروهای این برند استفاده می‌کنند.

تاریخچه و بیوگرافی برند مازراتی

بیوگرافی برادران مازراتی؛ موسسان برند مازراتی

برادران مازراتی (Maserati Brothers) موسسان برند مازراتی هستند. آن‌ها در لمباردی ایتالیا در خانواده‌ای معمولی متولد شدند. پدر آن‌ها کارگر راه‌آهن بود و صاحب هفت فرزند پسر شد که از میان آن‌ها شش برادر به بزرگسالی رسیدند. “الفیری” زمانی که تنها یک سال داشت از دنیا رفت؛ بنابراین والدین آن‌ها فرزند بعدی را مجددا الفیری نام‌گذاری کردند.

الفیری (دوم) و پنج برادرش؛ کارلو، بیندو، ماریو، اتوره و ارنستو در ابتدای قرن بیستم کار خود را در شرکت خودروسازی دیاتو آغاز کردند و خودروهای طراحی شده توسط الفیری، بیندو و ارنستو حتی توانستند به مقام قهرمانی در مسابقات اتومبیل‌رانی گرند پریکس برسند.

در سال ۱۹۸۷ یک پلاک یادبود در خانه محل تولد برادران مازراتی در لمباردی نصب شد. همچنین اسم الفیری مازراتی در سال ۱۹۸۹ به نام رسمی محل تحصیل آن‌ها اضافه شد. شهر بولونیا نیز خیابانی را به نام “الفیری مازراتی” نام‌گذاری کرده است.

برادران مازراتی

تاریخچه برند مازراتی

کارخانه خودروسازی مازراتی در اول دسامبر ۱۹۱۴ توسط برادران مازراتی در شهر بولونیا واقع در شمال ایتالیا تاسیس شد. برادران مازراتی همانطور که ذکر شد ابتدا در کارخانه خودروسازی دیاتو مشغول بودند اما با توقف تولید ماشین‌های مسابقه توسط این کارخانه، برادران مازراتی طراحی‌هایشان را برای اولین بار تحت نام خودشان تولید کردند. یکی از اولین خودروهای برند مازراتی در سال ۱۹۲۶ عنوان قهرمانی مسابقات تارگا فلوریو را از آن خود کرد. الفیری در سال ۱۹۳۲ از دنیا رفت اما بیندو، ارنستو و اتوره شرکت را تا چند سال بعد از او سرپا نگه داشتند.

دوران مدیریت آدولفو اورسی

در سال ۱۹۳۷ برادران مازراتی سهم‌های خود از برند مازراتی را به خانواده آدولفو اورسی فروختند. اورسی در سال ۱۹۴۰ شرکت را به مودنای ایتالیا که محل زندگی‌اش بود منتقل کرد و تا به امروز دفتر مرکزی شرکت در آن شهر قرار دارد.

هرچند که برادران مازراتی سهم خود را از شرکت فروختند، اما همچنان به طراحی و مهندسی خودرو در این کارخانه ادامه دادند. موفقیت در مسابقات اتومبیل‌رانی ادامه داشت و مازراتی حتی در رقابت با غول‌های آلمانی مثل مرسدس و اتو یونیون به قهرمانی‌های پی‌در‌پی دست یافت. در سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ خودروی سی‌تی‌اف۸ مازراتی به دو قهرمانی پی‌در‌پی در مسابقات گرند پریکس دست یافت و اولین و تنها خودروساز ایتالیایی شد که به چنین افتخاری دست یافته است.

در طول جنگ جهانی دوم برند مازراتی مانند بسیاری دیگر از برندهای خودروسازی به تولید خودروها و قطعات خودرو برای صنایع نظامی پرداخت و برای بنیتو موسولینی رهبر وقت ایتالیا خودروی نظامی وی۱۶ را تولید می‌کرد. بعد از جنگ نیز مازراتی با جذب متخصصان بیشتر به تولید خودروهای مسابقه‌ای ادامه داد، اما در کنار آن شروع به ساخت خودروهای سواری و دودر کرد که یکی از معروف‌ترین مدل‌های آن زمان ای۶جی‌سی‌اس (A6GCS) بود.

بعد از سال ۱۹۵۷ و رشد بازار ماشین‌های دودر اسپرت جاده‌ای، برند مازراتی بر تولید خودروهای این گروه تمرکز کرد. مازراتی سیبرینگ، مازراتی ۳۵۰۰جی‌تی و مازراتی ۵۰۰۰جی‌تی از خودروهای سرآمد آن سال‌های مازراتی بودند. در سال ۱۹۶۳ اولین خودروی چهاردر با نام مازراتی کواتروپورته عرضه شد و اولین مدل مزراتی گیبلی نیز در سال ۱۹۶۷ به صورت دودر به بازار آمد.

دوران مالکیت سیتروئن بر برند مازراتی

دوران مالکیت خانواده اورسی دوران مهمی در تاریخچه برند مازراتی بود که در سال ۱۹۶۸ با فروش مازراتی به شرکت سیتروئن به سر رسید. نخستین خودروی مازراتی تحت مدیریت سیتروئن مازراتی ایندی بود که در سال ۱۹۶۹ عرضه شد. مدل‌های معروفی مثل بورا، مراک، کمسین و کواتروپورته ۲ نیز طی سال‌های بعد آن به بازار آمدند.

در سال ۱۹۷۳ در پی گران شدن قیمت بنزین و افت بازار جهانی، سیتروئن طی یک سال بسیار سخت در آستانه ورشکستگی قرار داشت که بعد از ادغام با شرکت پژو و تشکیل شرکت جدید پژو سیتروئن از این مخمصه نجات یافت؛ اما مدیریت جدید تصمیم به فروش برند مازراتی گرفت.

دوران مدیریت دتوماسو

آلخاندرو دتوماسو، راننده فرمول یک بازنشسته و بیزنس‌من مطرح آرژانتینی در سال ۸ آگوست ۱۹۷۵ مالکیت برند مازراتی را از پژو سیتروئن تحویل گرفت. او طی یک سال مدل جدید مازراتی، مازراتی کیالامی را به بازار عرضه کرد که مدل بازطراحی شده از خودروی لانگچمپ دتوماسو (با طراحی خود دتوماسو) توسط پیترو فروا (طراح نامدار خودرو در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی) و با موتور هشت سیلندر مازراتی بود. بعد از آن سری سوم مازراتی کواتروپورته نیز معرفی شد.

دوران مالکیت فیات و فراری

در اوایل دهه ۸۰ میلادی بخشی از سهام برند مازراتی توسط شرکت کرایسلر خریداری شد و حتی دو مدل هم در این دوران طراحی شدند؛ اما به علت ورشکستگی کرایسلر هیچگاه به تولید انبوه نرسیدند. سپس دتوماسو باقی سهام مازراتی را که در دست دولت ایتالیا بود خریداری کرد و کنترل او بر این شرکت افزایش یافت. همچنین در سال ۱۹۹۳ با خرید ٪۵۱ سهام برند مزراتی از دتوماسو،‌ گروه فیات سکان مزراتی را در دست گرفت.

فراری و مازراتی

فیات با تاخیری ۵ ساله بعد از خرید برند مازراتی اولین مدل تحت مدیریت خود را در سال ۱۹۹۷ عرضه کرد. خودروی مازراتی ۳۲۰۰جی‌تی فصل جدیدی از تاریخچه مازراتی را ایجاد کرد که بلافاصله به مدل‌هایی مثل مازراتی کوپه و مازراتی اسپایدر رسید.

مدل کوپه در سال ۲۰۰۲ عنوان بهترین خودروی جهان را از آن خود کرد. سپس مازراتی گرن‌توریزمو به بازار عرضه شد. البته سال ۱۹۹۷ که مدل ۳۲۰۰جی‌تی به بازار عرضه شد مصادف با سالی بود که فیات ٪۵۰ سهام خود را به فراری، رقیب بزرگ مازراتی فروخت. اما خود فراری زیرمجموعه فیات بود و برند مازراتی همچنان تحت کنترل گروه فیات اداره می‌شد. در سال ۱۹۹۹ فراری کنترل کاملی بر مازراتی داشت و آن‌ را تبدیل به یک برند لاکچری زیرمجموعه خود کرد. در سال ۲۰۰۵ توجه فیات دوباره به مازراتی جلب شد و آن را از فراری جدا کرد و در شراکتی با آلفارومئو قرار داد. مازراتی بعد از ۱۷ سال با عرضه مازراتی کواتروپورته در سال ۲۰۰۷ به سوددهی مناسب رسید.

حتما بخوانید  حقایق جالب درباره Tesla

ادغام سه برند توسط گروه فیات

گروه فیات سه برند آلفارومئو، آبارث و مازراتی را که زیر چترش بودند به صورت یک گروه برند تحت مدیریت هرالد وستر، مدیرعامل وقت مازراتی درآورد. در دهه ۲۰۱۰ برند مازراتی تحت مدیریت وستر به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت و رکوردهای فروش را جابجا کرد. در سال ۲۰۱۴ برند مازراتی ۱۳۴۱۱ دستگاه خودرو را فقط در آمریکای شمالی فروخت و ۳۶۵۰۰ دستگاه فروش جهانی این برند بود. به عبارتی ۱۶۹ درصد نسبت به سال گذشته در آمریکای شمالی و ۱۳۶ درصد نیز در عرصه جهانی افزایش سود داشت.

آلفارومئو، آبارث و مازراتی

خرید برند توسط استلانتیس

از زمان خرید برند مازراتی توسط گروه فیات این برند فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرد اما موفقیت‌هایش در دهه ۲۰۱۰ میلادی باعث شد که بسیاری از شرکت‌های دیگر خواهان سرمایه‌گذاری در مازراتی شوند. در سال ۲۰۲۱ شرکت استلانتیس ان‌وی (Stellantis N.V)، گروه فیات و تمام زیرمجموعه‌های آن ‌را خریداری کرد و مازراتی در حال حاضر تحت هدایت این شرکت فعالیت می‌کند.

محصولات برند مازراتی

برند مازراتی طی سال‌های فعالیتش خودروهای زیادی را تولید کرده و تولید خودروهای مختلفی نیز متوقف شده است. در حال حاضر شش مدل اصلی از خودروهای این برند در دسته‌بندی‌های کوپه اسپرت، گرند تور، شاسی‌بلند (SUV) و سدان تولید می‌شوند که آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

مازراتی کواتروپورته

ششمین نسل کواتروپورته، خودروی چهاردر ایتالیایی لوکس و ‌اسپرت در سال ۲۰۱۳ به دنیا معرفی شد. در حال حاضر این خودرو در سه مدل  اس‌کیو۴، جی‌تی‌اس و دیزل تولید می‌شود که فقط در بعضی کشورها مشخصات متفاوتی دارند. از سال ۲۰۱۸ کواتروپورته، هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ ظاهری تغییراتی ارتقا داده شد.

مزراتی کواتروپورته

مزراتی گیبلی

نسل جدید گیبلی در سال ۲۰۱۳ همراه با کواتروپورته در شهر شانگهای چین معرفی شد. هدف از تولید گیبلی رقابت با کلاس ای مرسدس، ای۶ آئودی و سری ۵ بی ام دبلیو در بازار جهانی بود. مدل پایه گیبلی ۳۳۰ اسب بخار، گیبلی دیزل، ۲۷۵ اسب بخار و گیبلی اس‌کیو۴ نیز 410 اسب بخار قدرت دارند. سال ۲۰۱۸ برای گیبلی با ارتقا همراه بود. مدل پایه به ۳۵۰ و اس‌کیو۴ به ۴۵۰ اسب بخار ارتقا یافتند. همچنین تغییراتی در ظاهر آن‌ها ایجاد شد.

مزراتی گیبلی

مزراتی لوانته

لوانته در سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین شاسی بلند (SUV) مزراتی معرفی شد. البته این خودرو از سال ۲۰۰۳ در دست ساخت بود و پس از چندبار توقف در طراحی و تولید، سرانجام در سال ۲۰۱۴ به بازار راه یافت. موتور ۳ لیتری شش سیلندر این خودرو بین ۳۵۰ تا ۴۲۵ اسب بخار (بسته به مدل) قدرت دارد و همه مدل‌های آن دو دیفرانسیل دارند و 4WD  هستند.

مزراتی لوانته

مزراتی ام سی 20

کوپه اسپرت دودر مازراتی در سپتامبر سال ۲۰۲۰ به دنیا معرفی شد. بدنه فیبر کربن باعث سبکی وزن این ماشین و افزایش شتاب آن شده است. موتور mc20 شش سیلندر سه لیتری است که می‌تواند تا ۴۲۵ اسب بخار قدرت داشته باشد.

مزراتی ام سی 20

مازراتی گرن توریسمو

گرن‌توریزمو خودروی جاده‌ای قدرتمند برند مازراتی است که در سال ۲۰۰۷ معرفی شد. موتور ۴.۷ لیتری ۸ سیلندر آن ۴۵۴ اسب بخار قدرت دارد. مدل گرن‌کابریو هم به صورت کوپه عرضه می‌شود. از سال ۲۰۱۴ تصمیم به توقف تولید این خودرو گرفته شد اما هرسال این تصمیم به تعویق انداخته شد تا اینکه در سال ۲۰۱۹ تولید آن متوقف شد؛ اما در سال ۲۰۲۲ نسل دوم این خودرو با موتور ۶ سیلندر ۳ لیتری (مشابه با ام‌سی۲۰) به بازار معرفی شد. مدل مودنا و تروفو گرن توریزمو نیز به ترتیب ۴۸۳ و ۵۴۲ اسب بخار قدرت دارند. ورژن ۳ موتور الکتریکی با نام فولگوره از این گروه نیز ۷۶۱ اسب بخار قدرت دارد که تولید آن در سطح محدود انجام می‌شود.

مزراتی گرن توریزمو

مازراتی گریکاله

مازراتی گره‌کیل یک خودرو با ویژگی‌هایی مانند موتورجلو، پنج‌در، پنج سرنشین، شاسی بلند، جمع و جور و لوکس است. این خودرو در ماه مارس ۲۰۲۲ وارد خط تولید شد و اوایل ۲۰۲۳ به بازار آمریکای شمالی راه یافت. ورژن فولگوره با دو موتور الکتریکی از این خودرو ۶۵۰ اسب بخار قدرت دارد. مدل‌های بنزینی و هیبریدی نیز بین ۳۰۰ تا ۵۳۰ اسب بخار قدرت دارند.

مزراتی گره کیل

مازراتی‌رانان مشهور دنیا

برند مازراتی با برخورداری از ظاهری لوکس و در عین حال اسپرت مورد توجه بسیاری از سرمایه‌داران علاقه‌مند به این خودرو بوده است. مازراتی بخشی از فرهنگ و هنر ایتالیا به شمار می‌رود و بسیاری از سلبریتی‌ها، سیاستمداران و افراد مشهور از خودروهای این برند استفاده می‌کنند. در ادامه با برخی از این افراد و خودروهای آن‌ها آشنا می‌شویم.

بردلی کوپر

بردلی کوپر بازیگر مشهور و خوش‌تیپ هالیوودی عاشق ماشین‌های لوکس و گران‌قیمت است و یک مازراتی گرن‌توریزمو را در کالکشن خود دارد. او اغلب با این ماشین به دل جاده می‌زند و از طبیعت ایالات متحده لذت می‌برد. البته او از حامیان محیط زیست است و برای کاهش آلودگی هوا، مازراتی خود را با سوخت بیوتانول تغذیه می‌کند.

لیونل مسی

لیونل مسی، ستاره فوتبال آرژانتینی نیز از علاقه‌مندان ماشین‌های لوکس است. او چندین خودروی لوکس در پارکینگ خود دارد که یکی از آن‌ها مازراتی گرن‌توریزمو اسپورت است. لئو برای خرید این ماشین حدود ۱۰۰ هزار پوند پرداخت. او اغلب با این ماشین به تمرینات تیمی می‌رود و گاهی همراه خانواده‌اش با این ماشین به مسافرت می‌رود.

کمرون دیاز

کمرون دیاز بازیگر جذاب و مشهور هالیوودی بارها عنوان کرده که رانندگی در گرن‌توریزمو کوپه‌ از فعالیت‌های مورد علاقه‌اش است. او مازراتی‌اش را به قیمت ۱۳۰ هزار دلار خرید. این ماشین دارای موتور ۸ سیلندر با قدرت ۴۵۵ اسب بخار، صندلی‌های چرمی، سیستم صوتی حرفه‌ای و طراحی زیبا و جذاب است. کمرون دیاز معمولا با این ماشین در خیابان‌های لس آنجلس دیده می‌شود.

لوگو برند مازراتی

ایده لوگو برند مازراتی از فواره نپتون در میدانی در بولونیای ایتالیا گرفته شده است. نپتون خدای رومی دریاها بود که نیزه‌ای سه سر داشت. مجسمه‌ای از این شخصیت اساطیری در محل تاسیس شرکت مزراتی وجود داشت که لوگوی این برند از نیزه سه‌سر او الهام گرفته شده است. ایده این لوگو در سال ۱۹۲۰ توسط یکی از دوستان خانواده مازراتی به آن‌ها داده و سپس طراحی شد. این لوگو بیشتر به رنگ خاکستری تک‌رنگ طراحی شده است. اما وقتی نیزه سه سر این لوگو روی دایره سفید و آبی باشد به فرمانروی نپتون بر دریاها اشاره کرد.

لوگو برند مازراتی

برند مازراتی؛ لاکچری یا اسپرت؟

برند مازراتی نقطه تلاقی سبک‌های لاکچری و اسپرت است. تلفیق ظرافت و زیبایی با سرعت و قدرت؛ این برند مظهری از فرهنگ اصیل ایتالیایی می‌باشد. مزراتی سال‌های پر فراز و نشیبی را تا به امروز طی کرده است. بارها تا مرز انحلال پیش رفت؛ اما امروز سرآمد خودروهای لوکس‌اسپرت به شمار می‌رود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید