طی سال‌های اخیر عکس و ویدئوهای مراسم Met Gala به قدری در شبکه‌های مجازی چرخیدند که احتمالاً به چشم شما نیز خورده باشند؛‌ اما مت گالا چیست؟ مت گالا مراسم بسیار لوکس و خیرخواهانه است که به صورت سالانه (هر سال در ماه می) در موسسه‌ لباس متروپولیتن شهر نیویورک برگزار می‌شود. Met مخفف متروپولیتن Metropolitan و Gala به معنی گردهمایی مجلل هنری و فرهنگی است. این مراسم مهم‌ترین گردهمایی دنیا در حوزه‌ فشن و مد است. هدف این موسسه جمع آوری لباس‌های قدیمی و جدید منحصر به فرد است. زمانی که بنیان‌گذار این مراسم یعنی الینور لمبرت (روزنامه‌نگار مد) برای اولین بار آن را اجرا کرد، تنها قصد داشت که ثروتمندان نیویورک را برای حمایت از موسسه‌ طراحی لباس تشویق کند. این مراسم برای سال‌ها محفلی برای ثروتمندان، هنرمندان، سیاستمداران و افراد مشهور بوده است. بد نیست بدانید ترامپ در همین مراسم از ملانیا خواستگاری کرد. هنرمندان برجسته در این مهمانی بزرگ شرکت می‌کنند و هر کدام باید لباسی مطابق تم مهمانی به تن کنند. شاید بهتر باشد به جای لباس، از اصطلاح (اثر هنری پوشیدنی) استفاده کنیم؛ زیرا لباس‌هایی که در این مراسم پوشیده می‌شوند فراتر از لباس‌های معمول هستند. این مراسم هر سال چند میزبان دارد. میزبانان مت‌گالای ۲۰۱۹ لیدی گاگا، سرنا ویلیامز (تنیسور)، هری استایلز و الکساندرو میکله بودند. این هفتاد و یکمین مراسم مت‌گالا بود. این مراسم اولین بار در سال ۱۹۴۸ میلادی برگزار شد،‌ در آن زمان بلیت مت‌گالا تنها ۵۰ دلار بود، اما حالا هر نفر باید سی هزار دلار برای ورود بپردازد. هزینه‌ کرایه میز نیز حدود ۲۷۵ هزار دلار است. درآمد حاصل از فروش بلیت‌ها و کرایه‌ میزها صرف انستیتو لباس و مد می‌شود.

فرشته نجات مت‌گالا کیست؟
همانطور که گفتیم بلیت مت‌گالا بسیار گران است. در این میان فرشته‌ نجاتی به نام آنا وینتور وجود دارد که هزینه‌ بلیت برخی از طراحان جوان را می‌پردازد تا آن‌ها بتوانند در این مراسم شرکت کنند. او سردبیر مجله‌ معروف وگ و مدیر مراسم مت‌گالا است. او همچنین یکی از حرفه‌ای‌ترین و البته ثروتمندترین (درآمد سالانه ۲ میلیون دلار) ژورنالیست‌های دنیا است. آنا عاشق انرژی افراد جوان در حوزه‌ مد است و به همین دلیل همیشه از آن‌ها حمایت می‌کند.

تم مگ‌گالای ۲۰۱۹ دقیقاً چه بود؟
تم امسال مراسم مت‌گالا Camp: notes on fashion (اردوگاه هنر اغراق آمیز: یادداشت‌هایی درباره‌ فشن) بود. این نام از مقاله‌ معروف سوزان سانتاگ ژورنالیست و عکاس مشهور الهام گرفته شده است. طراحان این تم برای روشن‌تر شدن آن را با مفاهیمی چون طبیعی نبودن، مصنوعی، اغراق در خلاقیت و… گره زدند. تعریف فنی این اصطلاح تلفیق هنر قدیم و مدرن؛ زشت و زیبا و تمام مفاهیم ضد و نقیض است. امسال مراسم پر از آثار طراحان لباس پیشرو و نوآور بود که قوانین طراحی را به چالش کشیده بودند.

مفهوم تم امسال چه بود؟
طراحان این سبک به آزادی جنسیت باور دارند، به همین دلیل آقای هری استایلز از میزبانان مراسم، ناخن‌هایش را لاک زده بود و لباسی از جنس حریر به تن کرده بود. هری معتقد است که این تم نشان می‌دهد که هر کسی باید آزادی پوشش داشته باشد؛ بدون اینکه از قضاوت شدن بترسد. این همان اعتقادی است که سوزان سانتاگ در مقاله‌اش به آن اشاره می‌کند. این مکتب اعلام می‌کند که شما با جنسیت به دنیا نمی‌آیید و باید خودتان در گذر زمان جنسیتتان را کشف کنید و یا حتی بی‌جنسیت بمانید.

مهمانان در مت‌گالا چه می‌کنند؟
هر مهمانی باید چرخی در ورودی بزند و در مقابل دوربین عکاسان قرار بگیرد و به مسیرش ادامه دهد. گاهی طراحان نیز کنار سلبریتی‌ها حضور پیدا می‌کنند. سپس مراسم شام برگزار می‌شود (البته با لباس‌های عجیب و آرایش سنگین، احتمالاً صرف شام یک کابوس باشد) و بعد مهمانان آثار هنری موزه را تماشا می‌کنند.
در این مهمانی سلفی گرفتن و استفاده از تلفن همراه ممنوع است و سلبریتی‌ها باید حتماً با هم معاشرت کنند. ترتیب چیدمان میزها و مهمان‌ها به صورتی است که هنرمندانی که یکدیگر را می‌شناسند کنار هم قرار نگیرند.

کدام سلبریتی‌ها خوش درخشیدند؟
لیدی گاگا از میزبانان این مراسم بود. او لباسی ۴ لایه داشت. با در آوردن هر لایه روند طراحی به سمت مدرن‌تر شدن می‌رفت. بیلی پرتر دیگر فردی بود که در مت گالا حسابی خوش درخشید و به معنای واقعی تم امسال را به نمایش گذاشت. بیلی لباسی الهام گرفته از سبک مصری به تن کرده بود و با خلاقیت آن را بسیار اغراق‌آمیز و برجسته کرده بود. یکی از لباس‌های بسیار خلاقانه‌ امسال لباس کیم کارداشیان بود. کیم لباس و آرایشی داشت که ظاهر او را خیس نشان می‌داد. قطره‌های آب ساخته شده از کریستال از لباس بسیار تنگ او آویزان بودند و موهایش نیز حالت خیس داشتند. او مطابق بیشتر اوقات آرایش نود داشت. لباس کیتی‌پری با انتقاد بسیار مواجه شد. او یک لوستر ۲۰ کیلویی را به تن کرده بود. این لباس در لیست ده لباس عجیب امسال مت‌گالا ثبت شد. به خاطر طراحی بد، پاهای کیتی بسیار کوتاه نشان داده شدند و طراحان نقدهای بسیاری به او کردند. کاردی‌بی، جی‌جی حدید و جنیفر لوپز از کسانی بودند که با کلاه‌هایی از جنس لباس خود ، موهایشان را پوشانده بودند.

چه کسی با مت‌گالای امسال قهر بود؟
یکی از نکات جالبی که رسانه‌ها کمتر به آن پرداختند، عدم حضور سلنا گومز در مت‌گالای امسال بود. سلنا سال قبل به خاطر لباس و آرایشش مورد انتقاد بسیار قرار گرفت. او یک لباس از برند Coach به تن کرد، رنگ پوستش برنز و رژ لبش بی‌رنگ و سایه‌اش نیز اکلیلی بود. این آرایش چهره‌ او را بسیار بی‌روح کرده بود. تم پارسال بدن‌های آسمانی و کاتولیک بود و حالت روحانی داشت. سلنا بعد از دیدن عکس‌های خودش در مت‌گالا، خودش نیز وارد میدان شد؛ ‌او ویدئویی را منتشر کرد که در آن در حال دویدن است و زیر آن نوشت: «من بعد از دیدن عکس‌هایم در مت‌گالا». در هر حال امسال سلنا به مت‌گالای ۲۰۱۹ نیامد و در عوض در زمان برگزاری مراسم، عکس‌هایی را در اینستاگرامش منتشر کرد که در آن‌ها لبا‌س‌های آزاد به تن دارد و با دوستانش در حال گشت و گذار در دیزنی‌لند است. سلنا یکی از قوانین مت‌گالا را زیر پا گذاشته است و احتمالاً دیگر هرگز در این مراسم دیده نشود؛‌ مطابق این قانون اگر از کسی دعوت شود و او در مراسم حاضر نشود دیگر هیچ‌وقت به مت گالا دعوت نمی‌شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید