اصول لایه لایه پوشیدن لباس

با شروع فصل سرما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آقایان و خانم‌ها، خوش‌پوشی و جذابیت در این فصل و در عین حال گرم نگه داشتن بدن است. از اصلی‌ترین بخش‌های استایل زمستانه یا پاییزه، لایه ای پوشیدن لباس ها می باشد. زمانی که از منزل یا محل کار خارج می‌شوید اصول اولیه لایه پوشی به سیستم تعدیل دمای بدن تبدیل می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد تا با کم و زیاد کردن لایه‌های لباس نسبت به سطح فعالیت و یا تغییرات آب و هوایی دمای بدن را تعدیل کنید و راحتی بیشتری داشته باشید. در این مطلب قصد داریم اصول لایه پوشی را به شما آموزش بدهیم.

برای درک بهتر لایه پوشی باید عملکرد هر لایه را بدانید

اگر همیشه با یک لایه لباس به بیرون می‌روید، به احتمال فراوان با مشکلاتی مواجه شده‌اید که باعث شده‌اند در نوبت بعدی برای خروج از منزل حداقل یک لباس رو هم به همراه خود داشته باشید. چنین اتفاقی به یک عامل مهم وابسته است و آن نیز تغییرات آب و هوایی می‌باشد که در محیط اطراف شما به‌وجود می‌آید.

برای نمونه در یک روز آفتابی شما بدون اینکه پیش‌بینی دیگری برای تغییرات دما داشته باشید از خانه به بیرون می‌روید و ناگهان سرمای خفیفی را احساس می‌کنید. پوشیدن لایه‌های مختلف لباس به ویژه در ابتدا و انتهای هر فصل که آب و هوا شدیدا متغیر است، به شما این امکان را می‌دهد بدون تجربه استایلی بد، در برابر گرما و سرما نیز از بدن خود محاظت کنید.

در ادامه عملکرد هر سه لایه را به شما توضیح می‌دهیم:

 • بیس لیر یا لایه زیرپوش عرق را از پوست جذب می‌کند.
 • لایه میانی یا همان لایه عایق حرارت بدن را حفظ کرده و از ما در مقابل سرما محافظت می‌کند.
 • لایه بیرونی یا محافظ سپر دفاعی در مقابل باد و باران است.

در لایه پوشی، بیس لیر مدیریت رطوبت را بر عهده دارد

نقش بیس لیر به عنوان لایه اول در تماس با پوست این است که عرق را از سطح پوست جذب کند. در آب و هوای خنک و سرد برای اینکه پوست شما خشک بماند باید ابتدا لباس زیر بلند با خاصیت جذب رطوبت به تن کنید. رعایت این نکته نیز حیاتی است زیرا از لرز و در حالتی بدتر سرمازدگی شما جلوگیری به عمل می‌آورد. برای جنس بیس لیر طیف وسیعی از الیاف مصنوعی و طبیعی را می‌توانید استفاده کنید.

از جمله این الیاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • الیاف مصنوعی مثل پلی استر و نایلون
 • الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم

لایه پایه در لایه پوشی

ذکر این نکته نیز ضروری است که چون موارد گفته شده تفاوت بسیار کمی از نظر جذب رطوبت، دوام، بو و خشک شدن دارند، بسیاری از مردم جنس بیس لیر را با سلیقه شخصی انتخاب می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم که برای بیس لیر از پارچ‌ها سنیگن‌تر استفاده کنید. هر چند که در واقع هدف اصلی این لایه جذب رطوبت است و نه گرم کردن.

لایه‌های عایق به هر میزان که گرما را محبوس‌ کنند شما حس گرمای بیشتری دارید

به طور کلی لایه‌های عایق کمک می‌کنند گرمایی که در بدن تولید می‌شود به سادگی حفظ شود. در حقیقت به هر میزان که این لایه به شکل بهینه‌تری گرما را محبوس کند شما حس گرمای بیشتری خواهید داشت. برای این لایه هم مانند بیس لیر گزینه‌های مختلفی برای الیاف طبیعی و مصنوعی در اختیار دارید. اما در کل هرچقدر که ضخامت یا پف لایه عایق بیشتر باشد گرما نیز بیشتر در محیط خواهد بود.

موارد زیر گزینه‌های اصلی برای لایه میانی لایه پوشی استایل شما هستند:

 • پلار پلی استر: در سه نوع سبک، میان وزن و سنگین یافت می‌شود. این پارچه حتی در صورت مرطوب شدن هم گرم می‌ماند و هم به سرعت خشک می‌شود. در ضمن پلار پلی استر تنفس‌پذیری بسیار بالایی هم دارد
 • کاپشن پر: بهترین گزینه برای پک کردن به شمار می‌رود. این کاپشن‌ها تا حد بالایی در مقابل باد و آب مقاوم هستند
 • کاپشن الیاف: مقاومت لباس را در برابر تغییرات آب و هوایی افزایش می‌دهد

لایه بیرونی یا محافظ از شما در مقابل باران، باد و برف محافظت می‌کند

یکی از نکات مهم در لایه لایه پوشیدن لباس، توجه به لایه بیرونی یا محافظ است. این لایه از شما در مقابل باران، باد و برف محافظت کرده و شامل کاپشن‌های کوهنوردی گران‌قیمت تا بادگیرهای معمولی می‌شود. چنین جنس‌هایی پوششی از نوعی ماده آبگریز مقاوم دارند که سبب جمع شدن قطرات آب و غلتیدن آن‌ها به بیرون از پارچه می‌شود.

انواع لایه‌های خارجی به شرح زیر هستند:

 • لایه خارجی ضد آب یا تنفسی
 • لایه خارجی که در شرایط باران، بادهای ملایم و فعالیت بدنی بالا استفاده می‌شود.
 • سافت شل که عمدتا بر روی تنفس‌پذیری تاکید دارد.
 • لایه خارجی ضد آب و غیر تنفسی که برای روزهای بارانی با فعالیت بدنی کم استفاده می‌شود.

 اصول لایه پوشی در شرایط آب و هوایی مختلف

یکی از دغدغه‌های بسیار مهم در خصوص ساختن استایل، چگونگی لایه‌ پوشی در یک آب و هوای خاص است. در این زمینه هر پاسخی که صرفا بر اساس آب و هوا باشد و موارد مهمی نظیر سطح فعالیت بدنی و متابولیسم شخص را در نظر نگیرد دقیق نخواهد بود.

مثال‌هایی که در ادامه این بخش بررسی می‌کنیم درباره فرد فرضی است که طبعی معتدل دارد و می‌خواهد به یک هایکینگ نیمروزه برود. برای لایه‌پوشی در هوای سرد پیشنهاد می‌کنیم که یک لباس زیر بلند نیمه سبک از جنس پلی استر را برای بالا تنه و پایین تنه، یک کاپشن الیاف، یک شلوار پلار نیمه سنگین و همچنین یک بادگیر ضدآب تنفس‌پذیر را مورد استفاده قرار دهید.

 اصول لایه پوشی در فصول مختلف

لایه پوشی در آب و هوای بارانی و خنک بهتر است چگونه باشد؟

یکی دیگر از شرایط آب و هوایی برای لایه پوشی، آب و هوای بارانی یا خنک است. در این شرایط باید لباس زیر بلند و سبکی از جنس پلی استر برای بالا تنه و پایین تنه، یک شلوار پلار سبک، شلوار هایکینگ الیاف و همچنین بادگیر ضدآب تنفس‌پذیر سبک (بادگیری که شکاف‌های متعددی برای تهویه هوا داشته باشد) تهیه کنید و در این شرایط آب و هوایی از آن استفاده کنید.

برای هوای خیلی گرم می‌توان از لباس زیر پلی استر و تی‌شرت آستین کوتاه استفاده کرد

در آب و هوای خیلی گرم باید از لباس زیر پلی استری و تی شرت آستین کوتاهی که از جنس الیاف مصنوعی باشند به همراه شلوارهای هایکینگ زیپی نایلونی و بادگیرهای سبک استفاده کنید. قطعا برای هر یک از این لایه‌ها شما می‌توانید به سراغ گزینه‌های دیگری هم بروید. اما موضوع اصلی در این است که گزینه‌های انتخابی شما باید بیشترین تناسب منطقی را با لوکیشنی که قصد رفتن به آن را دارید، فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید و در نهایت قدرت خرید شما داشته باشند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید است که برای آب و هوای بیش از حد گرم باید به زمان مورد نیاز برای تنظیم لایه‌ها نسبت به شرایط محیطی توجه داشته باشید. برای نمونه اگر دیدید که باران و باد قطع شد باید لایه بیرونی را در بیاورید. یا در صورتی که هایکینگ به تنهایی نمی‌تواند شما را گرم کند باید به سراغ یک لایه میانی هم بروید. بعضی از افراد هستند که برای دچار نشدن به لرز، طی هر توقفی از یک لایه میانی یا بیرونی در بالا تنه استفاده می‌کنند.

سایر نکات کلیدی در خصوص لایه پوشی

برای اینکه لایه‌ها بهتر و مرتب‌تر به نظر برسند. باید تمامی لایه‌ها را تا حد امکان ساده نگه دارید. ترتیب لایه های لباس شما باید از لایه های نازک و سبکی در زیر تا لایه های گرم تر و ضخیم تر در قسمت رویی باشد. می‌توانید هم از یک تی‌شرت برای پایین‌ترین لایه استفاده کنید. توجه داشته باشید که تی‌شرت‌ها بهترین گزینه برای لایه‌های پایینی به شمار می‌آیند. برای لایه رویی هم می‌توانید از سویشرت‌ها و در صورت سرد بودن بیشتر هوا به سراغ کاپشن بروید.

لبه های لباس نباید الزاما در بیرونی ترین لایه لباس شما باشند

به طور کلی بلندترین سجاف ها یا همان لایه های لباس نباید ضرورتا در بیرونی ترین لایه لباس شما قرار داشته باشند. به این منظور می‌توانید برای اینکه شیک‌تر به نظر برسید، لباس‌های بلند را از بخش رویی بپوشید. چرا که اگر در انتخاب لباس زمینه اشتباه کنید، استایل شما ظاهر شلخته‌ای پیدا خواهد کرد.

در هوای خیلی سرد می‌توانید از زیرشلواری استفاده کنید

در هوای خیلی سرد می‌توانید از یک زیر شلواری تنگ و نازک استفاده کنید. برای فصل سرد هم باید به سراغ شلوارهای بلند بروید. پارچه‌های کتان و مخمل کبریتی بهترین گزینه برای هوای سرد هستند و به قدر کافی قابلیت تطبیق‌پذیری را دارند. در صورت وجود بارش شدید باران هم می‌توانید یک شلوار بارانی را پوشیده تا آب به درون لباس‌های شما نفوذ نکند.

ترکیب رنگی لایه های لباس را فراموش نکنید

یکی از اصول لایه پوشی، ترکیب رنگی لایه های لباس است. اصولا در پوشیدن چند لایه روی هم حتما به رنگ لباس‌ها دقت داشته باشید و سعی کنید لباس‌هایی با ترکیب رنگی مشابه و از یک طیف رنگی را انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم از رنگ‌های مکمل هم استفاده کنید زیرا در غیر این صورت ظاهر شما را بهم می زند.

ترکیب رنگ در لایه پوشی

منظور از رنگ‌های مکمل، رنگ‌هایی هستند که یکدیگر را کامل می‌کنند؛ بنابراین بهترین انتخاب برای لایه‌ای پوشیدن لباس هستند. روش دیگر متضاد پوشیدن است که می‌تواند ظاهر متفاوتی برای شما ایجاد کند؛ رنگ‌هایی که در چرخه رنگی در کنار هم هستند و در یک رنج رنگی قرار دارند، می‌توانند بهترین انتخاب‌ها برای مکمل بودن باشند.

همیشه باید لایه آخر را به دقت انتخاب کنید

از دیگر نکات کلیدی لایه لایه پوشیدن لباس باید به انتخاب لایه آخر مناسب اشاره کنیم. اصولا لایه نهایی و رویی لباس شما می‌تواند یک اورکت، پالتو، کاپشن، دستکش و یا کلاه باشد. در آب و هوای بسیار سرد می‌توانید پالتو و اورکت گرم را هم امتحان کنید.

استفاده از بلوز‌ یقه اسکی پیشنهاد خوبی برای لایه پوشی است

یک روش خوب برای لایه لایه پوشیدن لباس، استفاده از بلوزهای یقه اسکی است. به جای استفاده از شال گردن یا شال‌های بزرگ زمستانی، می‌توانید از یک بلوز یقه اسکی استفاده کنید و آن را در اولین سطح لباس‌های خود بپوشید. با این کار توجه از سطح لباس زمستانی‌ها که پالتوها و کت‌های اورسایز هستند، به عمق کشیده می‌شود و تمام لایه‌های لباس شما جلوه ایده‌آلی پیدا می‌کنند.

یقه اسکی در لایه پوشی

اطمینان حاصل کنید که هر لایه‌ای برای استایل شما کارایی دارد

هر لایه باید به تنهایی و به عنوان بخشی از لباس کارایی داشته باشد. زمانی ‌که می‌خواهید لباس‌هایتان را به شکل لایه‌ای بپوشید باید توجه داشته باشید که کدام لباس، بافت پارچه و رنگ با کدام رنگ و بافت دیگر هماهنگ هستند و به این فکر کنید که هنگامی‌ که یکی از آن‌ها را بیرون می‌آورید، بقیه چگونه به نظر خواهند رسید. در صورتی که شما در این مورد دقت نکنید، ممکن است در زمان احساس گرما نتوانید لباس رویی خود را در بیاورید و این احتمال وجود خواهد داشت در داخل این لباس‌ها عرق کنید. زیرا شما از این بابت نگران این هستید که تی‌شرت زیر بلوزتان با شلوارتان همخوانی لازم را نداشته باشد.

طرح و الگوی لباس‌های لایه‌ای چگونه باید باشد؟

ساده‌ترین روش این است که از لباس‌های ساده و بدون هیچگونه طرحی استفاده کنید. اما بعضی از الگوها واقعا می‌توانند ظاهر زیبا و جذابی را برای شما بوجود آورند. اگر از لباس‌هایی استفاده می‌کنید که بیش از یک مورد آن‌ها الگو دارد باید توجه داشته باشید که این الگوها با هم‌ هارمونی لازم را داشته باشند. شلوغ‌ترین طرح‌ها اغلب باید لایه بالایی و رویی باشند. در ضمن نباید از دو لباس با الگوی مشابه هم استفاده کنید. در کل سعی کنید لباس‌های طرح‌دار را با لباس‌های ساده ست کنید.

در لایه پوشی به جنس لباس‌هایی که می‌پوشید توجه کنید

به طور کلی یک پیراهن نخی یا کشباف آستین بلند را باید بر روی زیر پیراهنی خود بپوشید. اساسا پیراهن نباید حجیم و باد کرده باشد تا به‌ سادگی بتوانید لباس‌های دیگر را هم بر روی آن بپوشید؛ از طرفی پیراهن نباید بیش از حد تنگ و چسبان باشد. علت این کار این است که لایه نازکی از هوا بین لایه‌های لباس شما جریان داشته باشد و حالت عایقی را برای شما ایجاد کند. این هوای عایق گرم بین لباس‌ها باعث می‌شود که بدن شما گرم‌تر شود.

چطور می‌توانیم در استایل لایه لایه از اکسسوری‌ها استفاده کنیم؟

شما می‌توانید دو سر روسری را که به شکل مساوی از جلوی بدن آویزان است برای لایه لایه پوشیدن لباس استفاده کنید. از گردنبندهای کوتاه و چوکر هم می‌توانید استفاده کنید. اگر گردن‌بند به صورت دقیق در اطراف استخوان ترقوه شما قرار بگیرند به همراه یک یقه قایقی یا لباس‌های بالاتنه بدون بند می‌توانید استایلی زیبا داشته باشید. زیر ژاکت کش‌ بافت پشمی هم می‌توانید به سراغ کمربند بروید.

گزینه دیگر شما برای داشتن اکسسوری در استایل‌های لایه‌ای، کیف‌های دستی هستند. اگر کیف دستی شانه‌ای دارید باید بند آن را همواره کوتاه نگه دارید تا کیف شما زیر بغل شما قرار داشته باشد. در نهایت نیز می‌توانید از زیورآلاتی مثل گردن‌بند، گوشواره یا دستبند استفاده کنید.

اکسسوری در لایه پوشی

به نسبت‌ها و تعادل‌ توجه کنید

از دیگر اصول لایه لایه پوشیدن لباس می‌توانیم به نسبت‌ها و تعادل‌ اشاره کنیم. ترسی از پوشیدن کت‌های اورسایز نداشته باشید. چرا که این دسته از کت‌ها بهترین گزینه برای استایل‌های زمستانی هستند و برای این فصل انتخاب خوبی به شمار می‌آیند. شما با استفاده از یک کت اورسایز می‌توانید با خیالی آسوده، زیر آن هر چه که می‌خواهید را بپوشید و نگرانی از بابت پف کردن یا درشت به نظر رسیدن اندام خود نداشته باشید. در صورتی هم که قصد داریم به سراغ کت اورسایز یا پف‌دار بروید، باید از شلوار جین تنگ و چسبان کمک بگیرید.

یک جفت بوت زیبا و راحت جذابیت استایل لایه لایه شما را چند برابر می‌کند

بوت یکی از ارکان اصلی استایل‌های لایه لایه است و برای فصلی مانند زمستان بهترین گزینه است. انتخاب یک بوت راحت که حتی ارتفاعی تا زانو یا بالای آن یعنی ران هم برسد جذابیت استایل لایه لایه شما را چندین برابر می‌کند. از طرفی دیگر توصیه می‌کنیم که به مساله راحتی خودتان هم در زمان قدم زدن در روزهای برفی توجه داشته باشید. برای نمونه بوت‌های بلند با کفی تخت برای موقعیت‌های کژوال مناسب می‌باشند. این دسته از بوت‌ها همچنین برای ست کردن با دامن و پیراهن هم کاربردی هستند.

بوت بلند در برف

با ترفندهای لایه پوشی یک استایل حرفه‌‌ای داشته باشید

لایه‌بندی لباس‌ها هنری است که به شما این امکان را می‌دهد تا خلاقیت و سبک شخصی خود را در ظاهر خود بیان کنید. توجه داشته باشید که پوشیدن بیش از حد لایه‌های سنگین در آب و هوای گرم می‌تواند باعث گرمازدگی شما شود. شما به کمک استایل لایه لایه می‌توانید علاوه بر ایجاد استایلی منحصر‌به‌فرد و افزایش جذابیت ظاهری، در پاییز و زمستان هم به بهترین شکل ممکن بدن خود را گرم نگه دارید.

سوالات متداول

برای استایل لایه لایه از چه اکسسوری‌هایی باید استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از کیف‌های دستی، گردن‌بند، گوشواره یا دستبند استفاده کنید.

از بوت‌ها چطور می‌توانیم به عنوان یک مکمل پوشش لایه لایه استفاده کنیم؟

بوت‌های بلندی که قسمت بالای ران را می‌پوشانند را می‌توانید به همراه پیراهن یا دامن خود ست کنید و با این کار جذابیت استایل خود را چندین برابر کنید.

در لایه‌ پوشی چطور باید از رنگ‌ها استفاده کنیم؟

در لایه لایه پوشیدن لباس باید از رنگ‌های مکمل استفاده شود.

آیا می‌توانیم از یقه اسکی برای لایه‌پوشی کمک بگیریم؟

بله ترکیب بلوز یقه اسکی با کت اورسایز می‌تواند جلوه منحصر‌به‌فردی برای استایل شما داشته باشد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید